PDA

Επιστροφή στο Forum : Gimp, και rounded κουμπάκια (και άλλα)



sdikr
05-04-09, 17:09
Τελευταία με έχει πιάσει μια μανία με το να κάνω κάτι με το gimp, στα ποιο πολλά δεν είχα πρόβλημα, αλλά δεν κατάλαβα το πώς μπορώ να κάνω πχ κουμπάκια με rounded conrners, ή ακόμα το πώς πχ να επιλέξω απο το τετράγωνο που μου δίνει (με το file new) κάποιο κομμάτι να είναι διαφανές.


Θα μου πείτε ψάξε στο internet, το έκανα αλλά δεν κατάλαβα τίποτα, σημείωση ούτε photoshop ξέρω.


ποιο εργαλείο πρέπει να κάνουμε χρήση, πως;

Ευχαριστώ

albatross
05-04-09, 22:14
Δεν ξέρω πώς ακριβώς είναι οι εντολές στο gimp. Ομως αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να δημιουργήσεις νεο αρχειο. Κάπου θα πρέπει να έχει μια επιλογή fill with ή κάτι παρεμφερές. Οπότε επιλέγεις να είναι transparent. Μετά θα χρησιμοποιείς το selection tool και διαλέγεις ένα ορθογώνιο στο μέγεθος που θέλεις να είναι το κουμπί που θα κάνεις.
Για να στρογγυλέψεις τις άκρες πρέπει να επιλέξεις Select > Rounded Rectangle και βάζεις οτι radius θέλεις. Γεμίζεις μετά το ορθογώνιο με ότι χρώμα θέλεις και αυτό θα είναι η βάση για το κουμπί.
Τώρα για τα υπόλοιπα (πως να κάνεις το glass effect κλπ) δε μπορώ να βοηθήσω ιδιαίτερα γιατί δεν έχω gimp εγκατεστημένο. Δες εδω ενα σύντομο tutorial...
http://technomono.com/blog/make-a-button-with-rounded-corners/
Χοντρικά, πρέπει να απλώσεις λίγο άσπρο χρώμα (σε χαμηλό opacity) στην πάνω και κάτω μεριά του κουμπιου (περισσότερο στην πάνω) φροντίζοντας να σβήνει το άσπρο όσο πλησιάζεις προς το κέντρο. Αυτό είναι βολικό να το κάνεις με gradient βάζοντας ασπρο στη μια μεριά και transparent στην άλλη.

sdikr
06-04-09, 14:01
Σε ευχαριστώ για την απάντηση,
Θα το δοκιμάσω το συντομότερο!

@ ADSLgr.com All rights reserved.