PDA

Επιστροφή στο Forum : DNS Πρόβλημα ?????



Advanced
05-04-09, 23:23
ρε παίδες,

για ρίχτε ένα ping στα DNS της HOL και πείτε μου αν παίρνετε απόκριση.
Σε μένα είναι dead εντελώς ...

HOL DNS :

194.30.220.114
194.30.220.117

MaFiOzOs_GR
06-04-09, 00:11
Σε μένα δουλεύουν οκ πάντως :oneup:

54383

yiannismark
06-04-09, 00:38
Και εγώ βλέπω ότι δεν απαντάνε (είμαι σε γραμμή Connx αυτή τη στιγμή - αν έχει σημασία).

Στο σπίτι έχω HOL, και έχω βαρεθεί το θέμα με τους dns της τα σαββατοκύριακα. Όπως έχω ξαναγράψει, έβαλα opendns (http://www.opendns.com/) (208.67.222.222 και 208.67.220.220) και ησύχασα.

SouthDog
06-04-09, 01:01
Εκτελείται η λειτουργία Ping στο 194.30.220.117 με 32 byte δεδομένων:Εξαντλήθηκε το χρονικό όριο της αίτησης.
Εξαντλήθηκε το χρονικό όριο της αίτησης.
Εξαντλήθηκε το χρονικό όριο της αίτησης.
Εξαντλήθηκε το χρονικό όριο της αίτησης.

Στατιστικά στοιχεία Ping για 194.30.220.117:
Πακέτα: Απεσταλμένα = 4, Ληφθέντα = 0, Απολεσθέντα = 4 (απώλεια 100%)

To ίδιο και μενα δεν απανταει ουτε το να ουτε τ' αλλο

Α ρε χολ με τους αθανατους dns

για τα μπαζα one more time

DaveMurray
06-04-09, 01:11
Και εγώ βλέπω ότι δεν απαντάνε (είμαι σε γραμμή Connx αυτή τη στιγμή - αν έχει σημασία).

Στο σπίτι έχω HOL, και έχω βαρεθεί το θέμα με τους dns της τα σαββατοκύριακα. Όπως έχω ξαναγράψει, έβαλα opendns (http://www.opendns.com/) (208.67.222.222 και 208.67.220.220) και ησύχασα.

Συγνώμη, αλλά που και σε ποιόν εξυπηρετούν οι opendns; Στο εξωτερικό βρίσκονται, έχεις μεγάλο ping με αυτούς, σχετικά με τα 20-27 ms των dns του isp, και και και.......

Που ησύχασες ακριβώς.....; :whistle:

Οι opendns servers, είναι λύση ΑΠΟΛΥΤΗΣ ανάγκης, τουλάχιστον για εμένα....

karnage
06-04-09, 01:29
Εγώ έχω στήσει δικό μου DNS καταχωρημένο στο Ηράκλειο (με static στην HOL) :) Πριν πεταχτεί κάποιος .. δεν λύνει και πολλά προβλήματα γιατί ότι domain δεν ξέρει ρωτάει την HOL εκτός και αν βάλεις άλλους master dns ...

MaFiOzOs_GR
06-04-09, 01:38
Το ότι δεν επιστρέφουν τα pings τι σημαίνει;
Αφού το resolving γίνεται κανονικά; :hmm:

DaveMurray
06-04-09, 02:11
Εγώ έχω στήσει δικό μου DNS καταχωρημένο στο Ηράκλειο (με static στην HOL) :) Πριν πεταχτεί κάποιος .. δεν λύνει και πολλά προβλήματα γιατί ότι domain δεν ξέρει ρωτάει την HOL εκτός και αν βάλεις άλλους master dns ...

Την καλύτερη δουλειά έκανες.... Αν βάλεις και το σωστό χρόνο του refreshing, δεν θα έχεις ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα.... Και αν βάλεις για failover/forward dns servers της HOL, είσαι καλυμένος μια χαρά....

karnage
06-04-09, 02:28
Βασικά ο καθένας μπορεί να βάλει ένα DNS, δεν χρειάζεται να είναι καταχωρημένος στο Ηράκλειο. Απλά δεν θα είναι Start Of Authority. Το BIND και για Windows είναι πολύ καλό και εύχρηστο. Καλά τι λέμε τώρα.....να στήνουν οι χρήστες DNS γιατί δεν παίζει αυτός του ISP!! Το δίκτυο αν μπορούσαμε να φτιάξουμε με αντίστοιχο home made τρόπο καλά θα ήταν :(

yiannismark
06-04-09, 03:38
Συγνώμη, αλλά που και σε ποιόν εξυπηρετούν οι opendns; Στο εξωτερικό βρίσκονται, έχεις μεγάλο ping με αυτούς, σχετικά με τα 20-27 ms των dns του isp, και και και.......

Που ησύχασες ακριβώς.....; :whistle:

Οι opendns servers, είναι λύση ΑΠΟΛΥΤΗΣ ανάγκης, τουλάχιστον για εμένα....
Ησύχασα επειδή το browsing και το downloading έπαψε να σέρνεται τις καθημερινές και να αργοπεθαίνει παρασκευή μέχρι Δευτέρα πρωί. Τα ping δεν με επηρεάζουν αισθητά σε αυτές τις δραστηριότητες, παιχνίδια δεν παίζω, άρα όλα καλά.

DaveMurray
06-04-09, 09:01
Το ότι δεν επιστρέφουν τα pings τι σημαίνει;
Αφού το resolving γίνεται κανονικά; :hmm:

Ε αν δεν απαντάνε τα request σε icmp (pings) τότε κάποιο firewall τους θα τα μπλοκάρει.... Θα αποφάσισαν το να κλείσουν με firewall το icmp.... Σε εμένα φαίνεται ως μια εξήγηση. Μπορεί να υπάρχει και άλλη, δεν το γνωρίζω...

MaFiOzOs_GR
06-04-09, 12:36
Και εγώ αυτό πιστεύω γι'αυτό πόσταρα και την φώτο με το nslookup για να δείξω ότι αν και τους μπλοκάρουν τα icmp requests το resolving των διευθύνσεων γίνεται κανονικά, οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα ;)

DaveMurray
06-04-09, 13:27
Δεν πειράζει καλό είναι, δεν είναι απαραιτήτως κακό να φιλτάρεται το ping στους dns.... Για λόγους ασφαλείας και μη...

@ ADSLgr.com All rights reserved.