PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύγκρουση πόρων κάρτας γραφικών και tv



ascotini
02-01-06, 20:38
Kατ' αρχάς καλή χρονιά σε όλους.
Αγόρασα μια κάρτα γραφικών pixelview geforce 6600 σε agp. Κατά την εγκατάσταση της διαπίστωσα (αφού έβγαλα όλες τις κάρτες) ότι έρχεται σε σύγκρουση με την κάρτα tv leadtek WinFast Expert που είχα εγκατεστημένη στον υπολογιστή μου.
Αν και προσπάθησα δεν κατάφερα να διορθώσω την διένεξη των πόρων που έχουν μεταξύ τους, με αποτέλεσμα να μην λειτουργεί σωστά η 6600, εκτός αν βγάλω την κάρτα tv.
Αν βοηθάει η μητρική είναι η ABIT P4 IS7E και το τροφοδοτικό 400 watt, κάποιος που μπορεί να μου λύση το πρόβλημα;

JohnGR
02-01-06, 20:39
Άλλαξέ της PCI.

ascotini
02-01-06, 20:43
το έκανα κι΄αυτο.Σε όποια pci και να την βάλω το ίδιο πρόβλημα έχω!

WAntilles
02-01-06, 20:44
Η μητρική σου θα πρέπει να έχει στο manual - το οποίο οφείλεις να έχεις - ένα πίνακα που να λέει ποιά slots μοιράζονται μεταξύ τους ποιά IRQs.

Ανέκαθεν το πρώτο PCI slot (το πάνω-πάνω) είχε κοινό IRQ με το AGP - και πολλές φορές το AGP χρησιμοποιούσε 2 IRQs και είχε κοινό IRQ καί με το 2ο PCI slot.

Επίσης συνήθως το 3ο PCI slot ήταν πάντα αυτό που δεν μοιραζόταν IRQ με κανέναν άλλον και ήταν το ιδανικό για "δύσκολες" κάρτες.

Να βάλεις λοιπόν την κάρτα TV σε PCI slot που να μην μοιράζεται IRQ με κάποια άλλη συσκευή.

Επίσης σιγουρέψου ότι στο BIOS έχεις τις εξής επιλογές:

- Init Display First -> AGP
- Plug & Play OS -> Yes
- Όλα τα IRQs για τα AGP & PCI -> Auto

Τέλος, καλό είναι να έχεις το τελευταίο BIOS.

ascotini
02-01-06, 20:48
Ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις. Θα δοκιμάσω και θα σας πώ.

WAntilles
02-01-06, 20:54
Επίσης πολύ σημαντικό:

Δεν αρκεί να βγάλεις μία κάρτα.

Πρέπει ΠΡΙΝ την βγάλεις, κατά σειρά:

α. Να κάνεις uninstall όλους τους drivers της από το Add-Remove χωρίς να κάνεις restart κι ας στο ζητήσει.
β. Από τον Device Manager να κάνεις uninstall όλες της τις συσκευές, από τις ειδικότερες στις γενικότερες, κάνοντας δεξί κλικ πάνω σε κάθε (υπο)συσκευή και πατώντας Uninstall. Και εδώ ΔΕΝ θα κάνεις restart ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΑΦΟΥ τελειώσεις με ΟΛΕΣ τις συσκευές.

ascotini
02-01-06, 21:13
'Εχω "καθαρά windows" με μόνη εγκατάσταση την κάρτα γραφικών και της tv.
Στους πόρους της nvidia στην "διαχείρηση συσκευών" γράφει:
Αυτή η συσκευή δεν είναι δυνατό να βρεί αρκετούς ελεύθερους πόρους, τους οποίους μπορεί να χρησιμοποίηση. (κωδικός 12) Εάν Θέλετε να χρησιμοποιήσετε αυτήν την συσκευή, θα πρέπει να απενεργοποιήσετε μια από τις άλλες συσκευές αυτού του συστήματος.
Αυτό σας βοηθάει;
Η αλλαγή PCI slots δεν βοήθησε. Θα κάνω τώρα αυτό που μου έγραψε ο wantilles.

sdikr
02-01-06, 21:17
Πρίν τι κάρτα είχες;

ήταν της Nvidia;

παλιά η nvidia είχε εναν περιόρισμό στο ότι ήθελέ στο bios να υπάρχει η ρυθμίση για assign irq to vga, καθώς και το agp size να είναι στα 128, ακόμα δες στο bios αν έχει ρυθμίση για pnp os installed, και για acpi και βάλτα και τα δυο στο yes or enabled

ascotini
02-01-06, 22:33
Τίποτα:!!!!!(η περίπτωση αυτή μου θυμίζει windows 95,98 με κάτι περίεργες κάρτες ήχου, τουλάχιστον εκεί μπορούσες να επέμβεις.)
Και στο bios ρυθμίσεις και απεγκαταστάσεις, η προηγούμενη ήταν η gforce mx400.
λέτε να την είχε συνηθίσει τόσα χρόνια:
καμιά άλλη ιδέα παιδιά;

ascotini
04-01-06, 00:13
Τελικά το βρήκα!:thumbsup1
Στο Bios στη στήλη advanced chipset features AGP και στη θέση AGP Aperture Size
αντί του 128 το έθεσα στο 256 MB και δεν υπάρχει πλέον σύγκρουση πόρων.

@ ADSLgr.com All rights reserved.