PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με Downstream Margin!!!



wezor
06-04-09, 01:40
Καλησπερα... εδω κ 2 εβδομαδες εχω βαλει conn-x στα 2Mbit κ αφου ειχα καποια προβληματα με το να μου συνδεσουν την τηλεφωνικη γραμμη (2 συνεργεια ηρθαν.. το πρωτο συνεργειο δεν ειχε συνδεσει σωστα τα καλωδια) πριν 1 εβδομαδα αφου ολα ηταν καλα ξαφνικα ειχα αρκετες αποσυνδεσεις στο internet με αποτελεσαμ το Downstream Margin να εχει νουμερο 4 πολυ χαμηλο!κ το τηλεφωνο ειχε δυνατους θορυβους στο ακουστικο(2 μερες συνεχιστικε αυτο) καλεσα για βλαβη αμεσως κ μετα απο 2 μερες με πηρε τεχνικος στο σταθερο για να ερθουν να το δουν (αλλα εκεινη την στιγμη ολα ηταν καλα στην γραμμη μου κ φυσικα αφου δεν ακουσαν τους θορυβους κ δεν εβλεπαν κατι στην γραμμη μου απο το κεντρο τους, μου ειπαν.. αστο κ αν ξαναγινει μας ειδοποιεις!:clap: Μου ειπαν μπορει να φταιει το φιλτρο σου.Απο το απουγευμα σημερα εχω τα ιδια προβληματα κ θελω να ρωτησω ειναι δυνατο να φταει το φιλτρο μου ή το splitter??Αν εφταιγε αυτο δεν θα πρεπει να ηταν συνεχεια χαλια η γραμμη μου κ να ειχε θορυβο?Οχι μια να φτιαχνει κ μια να χαλαει..?ετσι δεν ειναι?? Εδω παλια με Hol που ημουν δεν ειχα καν φιλτρο στην γραμμη κ ηταν ολα οκ!Ρωταω για να ξερω τι θα τους πω αυριο αν μου πουν παλι για το φιλτρο μου:rtfm:.. tnx..

Georgevtr
06-04-09, 05:48
Splitter=φίλτρο.Είναι πολύ βασικό κομμάτι για την σύνδεση.
Το ότι έχεις αποσυνδέσεις είναι δυσάρεστο.Δώσε τα στατιστικά γραμμής.Ενημέρωσε το προφίλ σου.

Άλλη τεχνολογία χρησιμοποιεί ο Οτε (στην τηλεφωνία) και άλλη η hol.

wezor
06-04-09, 11:05
Downstream Rate: 2048 kbps
Upstream Rate: 256 kbps
Downstream Margin: 16 db
Upstream Margin: 31 db
Downstream Line Attenuation: 31 db
Upstream Line Attenuation: 8.5 db

Τωρα το πρωι εχει ανεβει λιγο το Margin αλλα παλι εχω θορυβο στο ακουστικο τηλεφωνου.Απλα στη Hol μου ειχαν δωσει μαζι με το splitter κ ενα φιλτρακι που το εβαζα πανω στο splitter κ συνδεα την συσκευη τηλεφωνου.Απλα το οτι μια δουλευει καλα η γραμμη κ μια ειναι χαλια νομιζω οτι δεν θα φταει το splitter(να ειναι χαλασμενο) .Τουσ εχω ειδοποιησει τωρα για βλαβη.. θα δω ποτε θα ερθουν κ θα ενημερωσω...:rolleyes:

HereToLearn
06-04-09, 23:13
Φίλτρο πανω στο splitter είναι πλεονασμός. Το τηλέφωνο το συνδεέις στην έξοδο phone του splitter ή σε φίλτρο αν είναι στην μπρίζα μόνο του. ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΣΥΣΚΕΥΕΣ ΦΙΛΤΡΑ!

wezor
06-04-09, 23:27
Ωραιος "HereToLearn" το ξερω αυτο που λες.. απο σημερα σε αυριο με πανε.. Αυριο θα περασουν να δουν την γραμμη.. μου ειπα να βγαλω απο την γραμμη μου οτι εχω συνδεσει πανω κ να την testaρουν κ βρηκαν οτι καπου βραχυκυκλωνει η γραμμη... για να δουμε..... περιμενω αυριο..:whistle:

wezor
08-04-09, 15:33
Τελικα ηρθαν σημερα κ μου ειπαν οτι μεχρι την πολυκατοικια μου το σημα ερχεται κανονικα... κ το βραχυκυκλωμα συμβαινει στην καλωδιωση της πολυκατοικια μου κ πρεπει να το κοιταξει καποιος ηλεκτρολογος που θα φωναξω εγω.. (βεβαια απο τη στιγμη που εφυγαν το τηλεφωνο δεν λειτουργει λεει "η γραμμη δεν λειτουργει προσωρινα για τεχνικους λογους" ενω internet εχω κανονικα) επειδη δεν ξερω κ πολλα υπαρχει κατι που μπορω να κανω μονος πριν φωναξω ηλεκτρολογο να τα δει..????

HereToLearn
08-04-09, 15:34
ήρθαν τελικά;

wezor
08-04-09, 16:38
Ναι ηρθαν τελικα σημερα κ μου ειπαν αυτα που εγραψα στο παραπανω μυνημα.. βεβαια μετα την επισκεψη τους εκει που ειχα θορυβους στην γραμμη τωρα δεν εχω καθολου τηλεφονο.. (ειναι νεκρο) ευτυχως εχω internet... μπορω να κανω καποια κινηση εγω πριν τελικα φωναξω ηλεκτρολογο????

HereToLearn
08-04-09, 19:10
Το γεγονός ότι δεν έχεις τηλέφωνο μπορεί να οφείλετε στην βλάβη που αναφέρουν. το adsl μπορει να παιξει και με ενα απο τα δυο καλώδια του ζευγους και αυτο εξηγει την υπαρξη internet. Ηλεκτρολογο asap κατα την γνωμη μου. Πες μετα αποτελεσμα!

kle500
08-04-09, 20:10
Ναι ηρθαν τελικα σημερα κ μου ειπαν αυτα που εγραψα στο παραπανω μυνημα.. βεβαια μετα την επισκεψη τους εκει που ειχα θορυβους στην γραμμη τωρα δεν εχω καθολου τηλεφονο.. (ειναι νεκρο) ευτυχως εχω internet... μπορω να κανω καποια κινηση εγω πριν τελικα φωναξω ηλεκτρολογο????
Μάλιστα, μετά την επίσκεψη τεχνικών του ΟΤΕ για θόρυβο στο τηλέφωνο, πλεόν δεν έχεις τηλέφωνο! Τέλεια.
Τι την ήθελες την επίσκεψη?
Δώσε βλάβη στο καπάκι για νεκρό σήμα τηλεφωνίας. Λογικά είσαι με έναν πόλο στον αέρα, γι' αυτό έχεις NET αλλά με χαμηλή ταχύητητα (εξού και το χαμηλό snr στο Down και πολύ μεγάλο στο Up).
Και μετά λένε για τους Εναλλακτικούς!!!!!!
Κλήση στο βλαβοληπτικό εκ νέου, μην το αφήνεις λεπτό.

wezor
08-04-09, 21:29
Για ηλεκτολογο με βλεπω κ εγω... αλλα με παραξενευει το γεγονος οτι πριν τουλαχιστον ειχα απλα θορυβο στη γραμμη τωρα τιποτα κ μαλιστα ο τεχνικος που ηρθε μου εδωσε ενα ακουστικο τηλεφωνου να ακουσω οτι το σημα που ερχεται απο τον ΟΤΕ μεχρι την πολυκατοικια μου ειναι Ο.Κ (οτι δεν ειναι δικο τους προβλημα) κ μολις μου λεει κ ακου τωρα πως ακουγετε σε εσενα κ παει να ξανασυνδεσει την γραμμη ηταν νεκρο το σημα.. κ απλα μου λεει γελωντας τωρα δεν ακουγετε τιποτα.. κ λεω μην εχουν κανει οι ιδιοι καμια βλακεια κ δεν εχω τωρα τηλεφωνο.Μπορει να βραχυκυκλωση τοσο η γραμμη ωστε να κοπει το σημα??Δεν ξερω απο αυτα...
"kle500" εφυγα απο την HOL για λογο οτι κανανε 2 μηνες να μου κανουν μια αναβαθμηση απο τα 1 Mbit στα 6 Mbit αλλα κ ο ΟΤΕ μου φαινετε μια απο τα ιδια + οτι κανανε μιαμιση βδομαδα να μου βαλουν το conn-x (που μου ειπαν 3 μερες) μου βαλανε κ λαθος πακετο ενω ειχα ζητηση 100 φορες φοιτητικο μου βαλανε 2 Mbit κανονικο κ περιμενα αλλη μια μερα μετα να αλλαχτουν οι κωδικοι για να μπω στο internet...:clap:

kle500
10-04-09, 00:32
Anyway, εαν από κατανεμιτή με φρακτικό είχαν καθαρό σήμα από το κυρίως δίκτυο, ενώ στην πρίζα σου δεν έχει τόνο, πρέπει να φωνάξεις ηλεκτρολόγο.

wezor
10-04-09, 18:18
Ναι το ξερω οτι δικο μου πρεπει να ειναι το προβλημα.. θα φωναξω ηλεκτρολογο τωρα μετα το πασχα γιατι ειμαι φοιτητης κ την κανω για σπιτι σημερα.Παντως που μετα την επισκεψη τους δεν ειχα τηλεφωνο ηταν δικο τους λαθος κατι δεν μου ειχαν συνδεση σωστα κ ξαναηρθαν.. τουλαχιστον εχω τηλεφωνο με θορυβους μεσα στην γραμμη παλι.... Καλο πασχα σε ολους κ tnx για την βοηθεια.....:oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.