PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιστροφή στον ΟΤΕ: Εξοργισμένος με τη forthnet ή τον ΟΤΕ;



lackyard
06-04-09, 19:01
Είμαι πραγματικά εξοργισμένος μ' αυτά που γίνονται. Μετά από ενάμιση μήνα αναμονής αφού είχα κάνει αίτηση φορητότητας από forthnet σε οτε, αποφάσισα να πάω στο οτε να δω τι γίνεται με την αίτηση μου και δεν προχωρά. Μου λέει εκεί ο υπάλληλος ότι η forthnet ακύρωσε την αίτηση φορητότητας με την δικαιολογία ότι όταν βρισκόμουν στον οτε είχα isdn σύνδεση και όταν πήγα στην forthnet έγινε pstn.Τώρα που έκανα την αίτηση για να επιστρέψω στον οτε θέλησα να έχω pstn γραμμή, αλλά η forthnet την απέρριψε γιατί λέει ότι πρέπει να επιστρέψω σαν isdn στον οτε και μετά αν θέλω να την αλλάξω σε pstn. Πιασ'το αυγό και κούρευτω δλδ. Τέλος πάντων ξαναστείλαμε την ίδια αίτηση και μου λέει ο υπάλληλος ότι είναι πάγια τακτική της forthnet αυτά τα πράγματα μήπως κερδίσουν κανένα μηνιάτικο παραπάνω.
Πήρα τηλέφωνο στη forthnet Αλεξανδρούπολης και μου είπε η υπάλληλος ότι στις 20/03/2009 εκδόθηκε λογαριασμός (ο οποίος ακόμα δεν μου έχει έρθει) και ότι πρέπει πρώτα να τον πληρώσω και μετά θα γίνει η διακοπή από forthnet. Τηλεφώνησα έπειτα στα κεντρικά της forthnet στην Αθήνα και μου είπαν ότι δεν ξέρουν τπτ και ότι δεν τους έχει σταλεί καμιά αίτηση από οτε. (Στην Αλεξανδρούπολη ήξεραν ότι απορρίφθηκε η αίτηση)
Πείτε μου τώρα εσείς τη γνώμη σας τι πρέπει να κάνω γιατί δεν την παλεύω άλλο μ' αυτούς

ariadgr
06-04-09, 19:05
...η forthnet την απέρριψε γιατί λέει ότι πρέπει να επιστρέψω σαν isdn στον οτε...

Η Forthnet και η κάθε Forthnet δεν ενδιαφέρεται στο ελάχιστο, ούτε καν γνωρίζει, τι γραμμή θα πάρεις εσύ όταν επιστρέψεις στον ΟΤΕ.
Μία αίτηση φορητότητας λαμβάνει.
Αν θυμάμαι καλά πρόκειται για πρακτική του ΟΤΕ που έχει ξαναγραφτεί στο forum (να θέλει να σε συνδέσει σώνει και καλά στον τύπο γραμμής που είχες πριν φύγεις).
Να ζητήσεις από τον ΟΤΕ να δεις την (πραγματική) αιτιολογία της απόρριψης από τη Forthnet.

Georgevtr
06-04-09, 19:22
'Πήρα τηλέφωνο στη forthnet Αλεξανδρούπολης και μου είπε η υπάλληλος ότι στις 20/03/2009 εκδόθηκε λογαριασμός (ο οποίος ακόμα δεν μου έχει έρθει) και ότι πρέπει πρώτα να τον πληρώσω και μετά θα γίνει η διακοπή από forthnet.'

Αυτή την συμπεριφορά έχει η forthnet.Προσπαθώντας να κερδίσει κανένα μηνιάτικο παραπάνω.:down:
Απο την στιγμή που επιστρέφεις στον οτε,πληρώνεις τέλος ενεργοποίησης οπότε δέν υπάρχει λόγος κανένας να καθυστερούν;)

lackyard
06-04-09, 20:05
Πήρα τηλέφωνο και στον οτε (134) και μου είπε η κοπέλα στην ΤΥ ότι σήμερα ήταν η τρίτη αίτηση που έστειλαν στην forthnet (24/03, 02/04, 06/04) αφού τις άλλες 2 τις απέρριψαν. Μου είπε μάλιστα ότι κάτι τέτοιο συμβαίνει σε περιπτώσεις ανεξόφλητων λογαριασμών. Μάλλον είναι ο λογαριασμός που εκδόθηκε 20/03 και δεν έχει έρθει ακόμα.

Ξέρει κανένας αν μπορώ να εξοφλήσω ένα λογαριασμό στο κατάστημα της forthnet χωρίς να έχει έρθει το χαρτί του λογαριασμού?

Επειδή ουσιαστικά προπληρώνω 2 μήνες, θα μου έρθει αργότερα νέος εκκαθαριστικός λογαριασμός για επιστροφή χρημάτων σε μένα από forthnet?

nmavro73
06-04-09, 20:26
Κάτσε αφού ο λογαριασμός περιέχει το επόμενο δίμηνο που δεν είσαι συνδρομητής γιατί να πληρώσεις;Εμένα μου είπαν ότι βγαίνει εκκαθαριστικός μετά τη διακοπή

lackyard
06-04-09, 20:31
Η αίτηση καταχωρήθηκε για πρώτη φορά από τον οτε στις 24/03, ενώ στις 20/03 είχε ήδη εκδοθεί ο λογαριασμός από τη forthnet. Άσχετα αν δεν τον έχω λάβει ακόμη. Εκκαθαριστικός θα έρθει αργότερα λογικά όταν θα έχω φύγει από forthnet.

alex24
06-04-09, 22:49
Δεν εχει σημασια ποτε εκδοθηκε αλλα ποτε ληγει ο λογαριασμος η αιτηση δεν προχωραει εαν δεν τον εχεις πληρωσει καθολου και σου εχουν κοψει την υπηρεσια!!

kle500
10-04-09, 00:39
Να ρωτήσω κάτι εγώ;
Στον ΟΤΕ μήπως στην ISDN σου είχες και αριθμό MSN ?
Καλό θα ήταν να σου αναφέρουν από ΟΤΕ τον ακριβή κωδικό απόριψης της πρώτης αίτησης φορητότητας. Όλο και κάποιος θα μπορεί από εδώ να δώσει εξήγηση

FSHOPAXD
22-06-09, 21:56
Είμαι πραγματικά εξοργισμένος μ' αυτά που γίνονται. Μετά από ενάμιση μήνα αναμονής αφού είχα κάνει αίτηση φορητότητας από forthnet σε οτε, αποφάσισα να πάω στο οτε να δω τι γίνεται με την αίτηση μου και δεν προχωρά. Μου λέει εκεί ο υπάλληλος ότι η forthnet ακύρωσε την αίτηση φορητότητας με την δικαιολογία ότι όταν βρισκόμουν στον οτε είχα isdn σύνδεση και όταν πήγα στην forthnet έγινε pstn.Τώρα που έκανα την αίτηση για να επιστρέψω στον οτε θέλησα να έχω pstn γραμμή, αλλά η forthnet την απέρριψε γιατί λέει ότι πρέπει να επιστρέψω σαν isdn στον οτε και μετά αν θέλω να την αλλάξω σε pstn. Πιασ'το αυγό και κούρευτω δλδ. Τέλος πάντων ξαναστείλαμε την ίδια αίτηση και μου λέει ο υπάλληλος ότι είναι πάγια τακτική της forthnet αυτά τα πράγματα μήπως κερδίσουν κανένα μηνιάτικο παραπάνω.[QUOTE]

- 1o Δεν ακυρώνει ο ιδιωτικός πάροχος αίτηση φορητότητας, ΠΟΤΕ!
οι αιτήσεις φορητότητας ακυρώνονται από τον ΟΤΕ και μόνο !
- 2ο Το περί πάγια τακτικής ειναι καθαρή επίθεση στους ιδιωτικούς παρόχους. Δεν ισχύει ποτέ (μάλιστα το αντίθετο μπορεί να ισχύσει σε ιδιωτικούς παρόχους). Ο ΟΤΕ ειναι ο πάροχος που προσπαθεί με κάθε τρόπο να χρεώσει επιπλεον πάγια διατηρώντας γραμμές ή ενεργοποιώντας κυκλώματα - καθυστερόντας φορητότητες αριθμών .
Τι λόγω έχει ενας ιδιωτικός πάροχος να μην πάρει μια νέα γραμμή και να την περάσει στο ιδιωτικό του δίκτυο.

Ενημερωτικά η απόρριψη μιας αίτησης φορητότητας ή η επανεξέταση ενός αιτήματος μεταφοράς σε νεο πάροχο (ανεξάρτητα από την εκβαση) ΧΡΕΩΝΕΤΑΙ κανονικά από ΟΤΕ -> Ιδιωτικό Πάροχο.
Για παράδειγμα εαν το δηλωμένο ΑΦΜ ή διευθυνση είναι λάθος τότε ο ΟΤΕ απορρίπτει το αίτημα μεταφοράς και χρεώνει τον πάροχο για την εξέταση - απόρριψη του αιτήματος.


[QUOTE=lackyard;2750192]Πήρα τηλέφωνο στη forthnet Αλεξανδρούπολης και μου είπε η υπάλληλος ότι στις 20/03/2009 εκδόθηκε λογαριασμός (ο οποίος ακόμα δεν μου έχει έρθει) και ότι πρέπει πρώτα να τον πληρώσω και μετά θα γίνει η διακοπή από forthnet. Τηλεφώνησα έπειτα στα κεντρικά της forthnet στην Αθήνα και μου είπαν ότι δεν ξέρουν τπτ και ότι δεν τους έχει σταλεί καμιά αίτηση από οτε. (Στην Αλεξανδρούπολη ήξεραν ότι απορρίφθηκε η αίτηση)
Πείτε μου τώρα εσείς τη γνώμη σας τι πρέπει να κάνω γιατί δεν την παλεύω άλλο μ' αυτούς

Εαν ζητησες διακοπή τότε ενδεχόμενα να ενημερώθηκες ότι υπάρχουν ανεξόφλητοι λογαριασμοί και κάτι τέτοιο μπορει να σταματήσει ένα αίτημα ακύρωσης ή διακοπής. Θεωρητικά με υπόλοιπο δεν μπορει να προχωρήσει αίτημα φορητότητας-επιστροφής σε άλλο πάροχο. Αν και αυτό μερικές φορές δεν ισχύει όταν παίρνει πίσω την γραμμή ο ΟΤΕ.

Μπορεις να περάσεις από το κατάστημα forthnet της περιοχής σου και να το συζητήσεις με τον υπεύθυνο θεμάτων απορριψης. Αυτό μπορει να λύσει όλα τα προβλήματα απορρίψεων ή μη σωστής αποδοχής μιας αίτησης.

nmavro73
22-06-09, 22:02
Η διακοπή γίνεται και με ανεξόφλητο λογαριασμό, καθότι ακολουθεί εκκαθαριστικός. Και συνήθως ο εκκαθαριστικός επιστρέφει τα δύο πάγια που έχουν προπληρωθεί στη γραμμή.
Εμένα η σύνδεση κόπηκε 5/4, πριν δηλαδή παραλάβω τον εκκαθαριστικό, τον οποίο και ακόμη δεν έχω πληρώσει διότι εκκρεμεί ένα αίτημα για πίστωση άλλης μίας ημέρας που δεν είχα τηλέφωνο και ίντερνετ καθώς και η διαγραφή των προσωπικών μου δεδομένων από το CRM της εταιρίας. Η πάγια τακτική της εταιρίας φυσικά είναι να αγνοεί τέτοια αιτήματα. Και εγώ αγνοώ την εταιρία

sdikr
22-06-09, 22:09
- 1o Δεν ακυρώνει ο ιδιωτικός πάροχος αίτηση φορητότητας, ΠΟΤΕ!
οι αιτήσεις φορητότητας ακυρώνονται από τον ΟΤΕ και μόνο !
- 2ο Το περί πάγια τακτικής ειναι καθαρή επίθεση στους ιδιωτικούς παρόχους. Δεν ισχύει ποτέ (μάλιστα το αντίθετο μπορεί να ισχύσει σε ιδιωτικούς παρόχους). Ο ΟΤΕ ειναι ο πάροχος που προσπαθεί με κάθε τρόπο να χρεώσει επιπλεον πάγια διατηρώντας γραμμές ή ενεργοποιώντας κυκλώματα - καθυστερόντας φορητότητες αριθμών .
Τι λόγω έχει ενας ιδιωτικός πάροχος να μην πάρει μια νέα γραμμή και να την περάσει στο ιδιωτικό του δίκτυο.

Ενημερωτικά η απόρριψη μιας αίτησης φορητότητας ή η επανεξέταση ενός αιτήματος μεταφοράς σε νεο πάροχο (ανεξάρτητα από την εκβαση) ΧΡΕΩΝΕΤΑΙ κανονικά από ΟΤΕ -> Ιδιωτικό Πάροχο.
Για παράδειγμα εαν το δηλωμένο ΑΦΜ ή διευθυνση είναι λάθος τότε ο ΟΤΕ απορρίπτει το αίτημα μεταφοράς και χρεώνει τον πάροχο για την εξέταση - απόρριψη του αιτήματος.




Εαν ζητησες διακοπή τότε ενδεχόμενα να ενημερώθηκες ότι υπάρχουν ανεξόφλητοι λογαριασμοί και κάτι τέτοιο μπορει να σταματήσει ένα αίτημα ακύρωσης ή διακοπής. Θεωρητικά με υπόλοιπο δεν μπορει να προχωρήσει αίτημα φορητότητας-επιστροφής σε άλλο πάροχο. Αν και αυτό μερικές φορές δεν ισχύει όταν παίρνει πίσω την γραμμή ο ΟΤΕ.

Μπορεις να περάσεις από το κατάστημα forthnet της περιοχής σου και να το συζητήσεις με τον υπεύθυνο θεμάτων απορριψης. Αυτό μπορει να λύσει όλα τα προβλήματα απορρίψεων ή μη σωστής αποδοχής μιας αίτησης.

πως γίνεται στο 1 να λέτε ΠΟΤΕ και μετά να λέτε ναι αλλά αν τότε μπορεί,

Φυσικά όπως και όλα τα υπόλοιπα που φυσικά δεν έχουν καμία σχέση με το ruo2007

maik
23-06-09, 15:45
Μερικοι δεν εχουν χωνεψει ακομα την καραμελα και συνεχιζουν να την πιπιλιζουν.
Φτανει.

reinenuts
23-06-09, 16:11
Από τους πιο κλασσικούς λόγους απόρριψης είναι οι οφειλές στον προηγούμενο πάροχο.
(και αυτό είναι κοινή τακτική όλων των παρόχων)
Πήγαινε σ'ένα κατάστημα Forthnet δώσε κάποιον κωδικό συνδρομητή ένα τηλ ένα αφμ (κάτι τέλος πάντων να σε βρούνε) κι εξόφλησε ό,τι έχεις σ'εκκρεμότητα αν μου λές πως υπάρχει λογ/σμός από 20/03 τότε αυτό σε κόβει...
Αφού εξοφλήσεις ενημέρωσε ΟΤΕ να γίνει επαναποστολή του αιτήματος γιατί αν περιμένεις να τους έρθει ενημέρωση...ΣΩΘΗΚΕΣ!

nmavro73
23-06-09, 23:50
Η φορητότητα γίνεται ΠΡΙΝ βγει ο εκκαθαριστικός βρε παιδιά.Η φορθνετ κάνει ένα μήνα και το τηλέφωνο μεταφέρεται σε 2 βδομάδες. Δεν μπορούν να το κρατήσουν μέχρι να βγει ο τελευταίος λογαριασμός γιατί αργεί

xmperop1
24-06-09, 22:11
24 ο μήνας και ο lackyard άφαντος.

john84
25-06-09, 20:13
- 1o Δεν ακυρώνει ο ιδιωτικός πάροχος αίτηση φορητότητας, ΠΟΤΕ!
οι αιτήσεις φορητότητας ακυρώνονται από τον ΟΤΕ και μόνο !
- 2ο Το περί πάγια τακτικής ειναι καθαρή επίθεση στους ιδιωτικούς παρόχους. Δεν ισχύει ποτέ (μάλιστα το αντίθετο μπορεί να ισχύσει σε ιδιωτικούς παρόχους). Ο ΟΤΕ ειναι ο πάροχος που προσπαθεί με κάθε τρόπο να χρεώσει επιπλεον πάγια διατηρώντας γραμμές ή ενεργοποιώντας κυκλώματα - καθυστερόντας φορητότητες αριθμών .
Τι λόγω έχει ενας ιδιωτικός πάροχος να μην πάρει μια νέα γραμμή και να την περάσει στο ιδιωτικό του δίκτυο.

Ενημερωτικά η απόρριψη μιας αίτησης φορητότητας ή η επανεξέταση ενός αιτήματος μεταφοράς σε νεο πάροχο (ανεξάρτητα από την εκβαση) ΧΡΕΩΝΕΤΑΙ κανονικά από ΟΤΕ -> Ιδιωτικό Πάροχο.
Για παράδειγμα εαν το δηλωμένο ΑΦΜ ή διευθυνση είναι λάθος τότε ο ΟΤΕ απορρίπτει το αίτημα μεταφοράς και χρεώνει τον πάροχο για την εξέταση - απόρριψη του αιτήματος.
.

1ον Οταν μια γραμμη ειναι σε διαδικασια εναρξης Φορητοτητας με Δοτη Παροχο (Forthnet, Hol κλπ) και Δεκτη ΟΤΕ το W-CRM με την διαδικασια μεχρι και το Accept την διαχειρίζεται ο παροχος. Μονο ο Δοτης και κανενας αλλος αρα η Forthnet. O OTE ειδοποιηται μονο για το ποτε ο Δοτης περασε σε Accept και τι ημερομηνια εχει το αιτημα για υλοποιηση, ουτοσωστε να εχει καποιον τεχνικο στο Α/Κ ετοιμο να εκτελεσει την μικτονομιση τς ης γραμμης του πελατη απο το Οριο του παροχου της συνεγκαταστασης στο οριο του ΟΤΕ.
2ον Ο ΟΤΕ δινει τον Βροχο για οσο καιρο ειναι στη χρηση της εταιρια περιπου στα 5 ευρω. Ειναι ποτε δυνατον να θελει να παρει, για το συγκεκριμενο παραδειγμα για 2 μηνες, 10 ευρω απο τον παροχο και οχι 30 απο τον πελατη + τελος επανενεργοποιησης περ. 34 Ευρω + τελος απεγκαταστασης περ. 70 ευρω(αν το παιρνει αυτο); Ας ειμαστε λιγο σοβαροι.:)

rozak
26-06-09, 19:18
Ο μόνος που μπορεί να απορρίψει την αίτηση φορητότητας είναι ο τρέχων πάροχος και κανένας άλλος.
Ο μόνος με τον οποίο συναλλάσεται κανείς είναι ο πάροχος στον οποίο θέλει να πάει.
Τα παραπάνω είναι από τον οδηγό καταναλωτή της ΕΕΤΤ (μόλις τον διάβασα - πάλι).

Αντίστοιχη περίπτωση με του φίλου αντιμετωπίζω και εγώ: Η Forthnet έχει απορρίψει την αίτησή μου για επιστροφή στον ΟΤΕ και περιμένω επίσημη ενωμέρωση από τον ΟΤΕ για την αιτιολογία απόρριψης. Σε κάθε περίπτωση έχω ζητήσει επαναπροώθηση της αίτησης. Μόλις μάθω τον λόγω θα σταλεί FAX στην Forthnet με τα κατάλληλα γαλλικά (...) και αν επιμείνουν στην τακτική τους θα προχωρήσω σε καταγγελία στην ΕΕΤΤ.

Δυστυχώς η κυρία F-net αποδυκνείεται κατώτερη των προσδοκιών μου. Δεν πειράζει, αυτοί θα χάσουν.:whistle:
Περισσότερα (αν δεν συμορφωθούν) σε νέο topic.

FSHOPAXD
29-06-09, 01:36
πως γίνεται στο 1 να λέτε ΠΟΤΕ και μετά να λέτε ναι αλλά αν τότε μπορεί,

Φυσικά όπως και όλα τα υπόλοιπα που φυσικά δεν έχουν καμία σχέση με το ruo2007

Γιατι έχουν δει πολλά τα μάτια μας, κάθε κατάσταση ειναι διαφορετική , δυστυχώς το πλαίσιο διαχείρισης των αιτήσεων και η μεταφορά από και προς ΟΤΕ δεν καθορίζεται από τους παρόχους αλλά από την ρυθμιστική αρχή και από την όρεξη που έχει ο διαχειριστής των χάλκινων καλωδίων.

rozak
30-06-09, 17:08
...αποφάσισα να πάω στο οτε να δω τι γίνεται με την αίτηση μου και δεν προχωρά. Μου λέει εκεί ο υπάλληλος ότι η forthnet ακύρωσε την αίτηση φορητότητας με την δικαιολογία ότι όταν βρισκόμουν στον οτε είχα isdn σύνδεση και όταν πήγα στην forthnet έγινε pstn.Τώρα που έκανα την αίτηση για να επιστρέψω στον οτε θέλησα να έχω pstn γραμμή, αλλά η forthnet την απέρριψε γιατί λέει ότι πρέπει να επιστρέψω σαν isdn στον οτε και μετά αν θέλω να την αλλάξω σε pstn....
Ότι νάναι με αυτή την Forthnet. Η δική μου περίπτωση είναι ίδια με του φίλου: είχα στον ΟΤΕ IDSN και όταν πήγα στη Forthnet έγινε PSTN. Στο αίτημά μου για επιστροφή στον ΟΤΕ ζήτησα να γυρίσω σαν ISDN (το αντίθετο από τον φίλο). Η Forthnet απέρριψε το αίτημά μου γιατί πρέπει λέει να επιστρέψω στον ΟΤΕ σαν PSTN :hmm:

Ξαναστείλαμε λοιπόν την αίτηση σαν PSTN και περιμένουμε (άλλες 10 μέρες);)

Πάλι καλά που δεν μου ζήτησαν να γίνω και μαύρος :lol:

Εύχομαι επιτέλους να ξεμπερδέψω μαζί τους, γιατί με βλέπω να παίρνω την κατάσταση στα χέρια μου (είμαι και από τη Μάνη):evil:

FSHOPAXD
06-07-09, 01:57
Ολα αυτά που αναφέρετε δεν έχουν καμία σχέση με τον πάροχο αλλα με τις διαδικασίες που προβλέπονται από την ΕΕΕΤ για τις αιτήσεις φορητότητας.
Οταν υπέγραψες συμβόλαιο με την Forthnet συνέναισες να φύγει η γραμμή σου και να γίνει PSTN χωρίς χρέωση μάλιστα (εαν το κάνεις στον ΟΤΕ έχει χρεωση 35€ εαν δεν κάνω λάθος). Ολο το προηγούμενο ιστορικό σου αλλαξε γιατι άλλαξες πάροχο. Οταν ξαναγυρίσεις στον ΟΤΕ πρέπει να το κάνει ο ΟΤΕ ότι ζητήσεις σου παίρνει πίσω τον αριθμό και σου δίνει όι υπηρεσία θέλεις.

........Auto merged post: FSHOPAXD πρόσθεσε 2 λεπτά και 57 δευτερόλεπτα αργότερα ........


1ον Οταν μια γραμμη ειναι σε διαδικασια εναρξης Φορητοτητας με Δοτη Παροχο (Forthnet, Hol κλπ) και Δεκτη ΟΤΕ το W-CRM με την διαδικασια μεχρι και το Accept την διαχειρίζεται ο παροχος. Μονο ο Δοτης και κανενας αλλος αρα η Forthnet. O OTE ειδοποιηται μονο για το ποτε ο Δοτης περασε σε Accept και τι ημερομηνια εχει το αιτημα για υλοποιηση, ουτοσωστε να εχει καποιον τεχνικο στο Α/Κ ετοιμο να εκτελεσει την μικτονομιση τς ης γραμμης του πελατη απο το Οριο του παροχου της συνεγκαταστασης στο οριο του ΟΤΕ.
2ον Ο ΟΤΕ δινει τον Βροχο για οσο καιρο ειναι στη χρηση της εταιρια περιπου στα 5 ευρω. Ειναι ποτε δυνατον να θελει να παρει, για το συγκεκριμενο παραδειγμα για 2 μηνες, 10 ευρω απο τον παροχο και οχι 30 απο τον πελατη + τελος επανενεργοποιησης περ. 34 Ευρω + τελος απεγκαταστασης περ. 70 ευρω(αν το παιρνει αυτο); Ας ειμαστε λιγο σοβαροι.:)

Εξηγησε μου τότε το πολύ απλό , πως γίνεται πελάτης να χρωστάει στον πάροχο χρήματα από την υπηρεσία, να πηγαίνει στον ΟΤΕ και ο ΟΤΕ να παίρνει τον πελάτη από τον πάροχο χωρίς να έχει εξοφλήσει τον λογαριασμό του. Το ξέρω ότι κάτι τέτοιο δεν επιτρέπεται αλλα έλα που εχει γινει και πολλές φορές μάλιστα...
Επίσης σε συγκεκριμένες περιπτώσεις ο πελάτης με την επιστροφή του δεν χρεώνεται όλα τα τέλη που αναφέρεις ως άτυπη πρακτική έχει ισχύσει αρκετές φορές.

john84
06-07-09, 10:08
Εξηγησε μου τότε το πολύ απλό , πως γίνεται πελάτης να χρωστάει στον πάροχο χρήματα από την υπηρεσία, να πηγαίνει στον ΟΤΕ και ο ΟΤΕ να παίρνει τον πελάτη από τον πάροχο χωρίς να έχει εξοφλήσει τον λογαριασμό του. Το ξέρω ότι κάτι τέτοιο δεν επιτρέπεται αλλα έλα που εχει γινει και πολλές φορές μάλιστα...
Επίσης σε συγκεκριμένες περιπτώσεις ο πελάτης με την επιστροφή του δεν χρεώνεται όλα τα τέλη που αναφέρεις ως άτυπη πρακτική έχει ισχύσει αρκετές φορές.

Συμφωνα με την τρεχουσα νομολογια του κανονιστικου Πλαισιου RUO, νομοι για την ελευθερη αγορα κλπ, ο Παροχος ειναι υποχρεομενος να δωσει τον βροχο στο χρονικο διαστημα που τον υποχρεωνει το πλαισιο αυτο. Το ποσο που οφειλει ο πελατης ειναι και εξασφαλισμενο για την εταιρια αφου θα του σταλει τελικος λογαριασμος αφου φυγει στο αλλο παροχο. Π.χ. Αν ισχυε αυτο που λες τοτε ο ΟΤΕ (ας παρουμε παραδειγμα αυτον...) Δεν θα αφηνε κανεναν να φυγει αφου η Παγια τιμολογιακη πολιτικη του λεει, οτι σαν πελατης Προπληρωνεις τα παγια του επομενου διμηνου.Ποσο μαλλον σε περιπτωσεις που ο πελατης για "συντομια" χρονου βαζει γραμμη απο ΟΤΕ και κανει αμεσως μετα την εγκατασταση της Φορητοτητα (σε πολλες απο αυτες τις περιπτωσεις βλεπεις: Τελ. ενεργ. 35 Ε, αναδρομικο Παγιο για 1 μηνα π.χ. 14,75 και προπληρωτηκα παγια 2μηνου 35 Ε περιπου συνολο 79 Ε);) Η απορρυψη μπορει να γινει μονο σε περιπτωσεις π.χ. χρεος αρκετων ευρω (αν εχεις παρει οσο ησουν ΟΤΕ πολλα "περιεργα τηλεφωνα" και σου εχει κοπει λογο Μεγαλης κινησης περιπου κοστος απο 2000 ευρω και πανω :rofl:) Τελος επιστροφης Βροχου τιμολογειτε Παντα!!! Εκτος περιπτωσεων που εκρεμει καταγγελια για ενεργοποιηση βροχου χωρις την συγκαταθεση του πελατη και παλι γινεται αιτημα αποχρεωσης σε καταστημα (ΟΤΕ), εχει γινει απειρες φορες οντως αλλα ειναι μερος τις διαδικασιας, δεν ειναι παρατυπο και οταν υπερχουν αποδειξεις αποχρεωνεσαι. Για αλλες εταιριες το εχουν δωρεαν σε κυλιομενες προσφορες. Επισης κατι ακομα, η εκαστοτε εταιρια σου διεκδικει το ποσο ακομα και με εξωδικο:down: (forthnet) η με ενα απλο τηλεφωνημα αν καθηστερισεις πολυ. Για πιο λογο να το κανει αυτο αν ειναι να δωσει τον βροχο. Ας μην τον δωσει (κατι που δεν γινεται λογο του Πλαισιου που λεγαμε).
Φιλε FSHOPAXD Ελπιζω να μην σε κουρασα με το σεντονι που εγραψα.:p

FSHOPAXD
10-07-09, 01:16
Φιλε FSHOPAXD Ελπιζω να μην σε κουρασα με το σεντονι που εγραψα.:p

Οχι καλό είναι να τα ξεκαθαρίζουμε γιατι και εγω εχω μπερδευτεί με όλο αυτό το πηγαινε έλα των γραμμών και με όλη την διαδικασία. Γιατι δεν μπορεί πλέον να γίνει μια αλλαγή μέσα σε 2-3 μέρες από πάροχο σε πάροχο και να τα βρίσκουν μεταξύ τους όπως οι ασφαλιστικές ή όπως οι εταιρίες κινητής που σαφώς ανταλλάσουν πολύ γρήγορα μεταξύ τους τους συνδρομητές. Ποιος ειναι ο ουσιαστικός λόγος π.χ. που μια ενεργοποίηση κάνει 25 μέρες ή μια μετακόμιση ή μια αλλαγή σε πάροχο ? Δεν ειναι υπερβολικές οι 20 μέρες ή και περισσότερες σε μερικές περιπτώσεις.

nmavro73
11-07-09, 22:43
25 μέρες;Για σκέψου να κάνει 2,5 μήνες :whistle:

FSHOPAXD
13-07-09, 14:55
25 μέρες;Για σκέψου να κάνει 2,5 μήνες :whistle:

Για να κάνει 2,5 μηνες, κάτι άλλο φταίει. Υπάρχει ενα ποσοστό 5-10% δεν μπορώ να γνωρίζω ακριβή στατιστικά στοιχεία, που συμβαίνει από ενα λάθος ΑΦΜ, ενα λάθος μιας αίτησης, μια αίτηση που έπεσε κάπου στραβα... Να ακυρωθεί - επιστρέψει πίσω και να αρχίσει πάλι τον κύκλο της... κατι που σημαίνει ακομη 25 μέρες κλπ.

maik
13-07-09, 15:19
Για να κάνει 2,5 μηνες, κάτι άλλο φταίει. Υπάρχει ενα ποσοστό 5-10% δεν μπορώ να γνωρίζω ακριβή στατιστικά στοιχεία, που συμβαίνει από ενα λάθος ΑΦΜ, ενα λάθος μιας αίτησης, μια αίτηση που έπεσε κάπου στραβα... Να ακυρωθεί - επιστρέψει πίσω και να αρχίσει πάλι τον κύκλο της... κατι που σημαίνει ακομη 25 μέρες κλπ.

Παλι καλα που παραδεχεσαι και το 10%. Σε αλλο νημα ελεγες οτι αποκλειστικα φταιει ο ΟΤΕ.

john84
13-07-09, 23:30
Για να κάνει 2,5 μηνες, κάτι άλλο φταίει. Υπάρχει ενα ποσοστό 5-10% δεν μπορώ να γνωρίζω ακριβή στατιστικά στοιχεία, που συμβαίνει από ενα λάθος ΑΦΜ, ενα λάθος μιας αίτησης, μια αίτηση που έπεσε κάπου στραβα... Να ακυρωθεί - επιστρέψει πίσω και να αρχίσει πάλι τον κύκλο της... κατι που σημαίνει ακομη 25 μέρες κλπ.

Το διαστημα των 2,5 μηνων συνηθως αναφερεται σε νεα γραμμη εξ'ολοκληρου απο τον παροχο ο οποιος με την σειρα του υποβαλει αιτημα κατασκευης οριου απο το Α/Κ στο οριο του πελατη (απο το κεντρο του μεχρι την πολυκατοικια που μενεις με απλα λογια). Η αργοπορια εγγυται στο γεγονος, οτι λογο των εθελουσιων εξοδων (3 ή 4 νομιζω) ειχε σαν αποτελεσμα την σημαντικη συρρικνωση της τεχνικης βασης του ΟΤΕ(απασχολουνται οι ιδιοι τεχνκοι με πολλα θεματα να ημερα περιπου). Μαζι με την διαδικασια υποβολης απο το RUO (εκδοση αρ.πρωτοκολου, εκδοση "φανταστικου αριθμου" βροχου και αντιπαραβολη στοιχειων ) μεχρι και την ημερομηνια που θα εγκρηθει και θα στελει στην τεχ.βαση (σταν δελτιο κατασκευης), μεχρι να φτασει το δικο σου πρωτοκολο.... καβαλισαμε το 2 μηνο. Τωρα αν ο τεχνικος ερθει, χτυπισει για να κανει μικτονομιση και δεν σε βρει ... αστα βραστα. Τωρα για υπαρχουσες γραμμες συμβαινει κατι αντιστοιχο με την διαφορα η κολλισιεργια να ειναι στο CRM μεταξυ παροχου-ΟΤΕ, αν δλδ υπαρχει λαθος η εταιρια τραβα την αιτηση διορθωνει και ξανυποβαλει με νεο πρωτοκολο οταν ξαναερθει η σειρα της αιτησης κλπ. ;)

emeliss
13-07-09, 23:36
Τωρα αν ο τεχνικος ερθει, χτυπισει για να κανει μικτονομιση και δεν σε βρει ... αστα βραστα.
Την μικτονόμηση στην πολυκατοικία σε βρόχο εναλλακτικού ΔΕΝ την κάνει ο ΟΤΕ.

john84
13-07-09, 23:44
φιλε emeliss παραθετω την εμπειρια μου με συνδεση απο Vodafone μονο γραμμη, με εξ'αρχης αιτημα απο καταστημα (χωρις να υπαρχει ενεργος αριθμος). ο τεχνικος που ηρθε ηταν του ΟΤΕ.
Σε αυτην την περιπτωση αναφερομαι. Βεβαια την συνδεση απο την γραμμη που εφερα με την κλεμα που παει στο διαμερισμα μου την εκανα εγω;) Λες να ειμαι τεχνικος, να εκανα την μικτοκτονομιση και να μην το καταλαβα:p:rofl:

emeliss
13-07-09, 23:47
Άρα την μικτονόμηση την έκανες εσύ. Είδες που έκανες τεχνική δουλειά; Ο υπάλληλος ορθά απλά έλεγξε ότι η γραμμή μέχρι την εισαγωγή είναι ok.

Σε πολλές περιπτώσεις στην αρχή, αρκετοί <κακώς> έκαναν την μικτονόμηση και έλεγχαν τα πάντα μέχρι την πρίζα του σπιτιού.

john84
13-07-09, 23:47
σωστος:oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.