PDA

Επιστροφή στο Forum : Απενεργοποιμένη συσκευη CD/DVD ROM



michael59
06-04-09, 21:57
Η συσκευή CD/DVD ROM ειναι απενεργοποιμένη με αποτέλεσμα να μην μπορει να αναπαράγει CD ήχου
Το PC έχει λογiσμικό VISTA.

GnF
07-04-09, 00:25
Η συσκευή CD/DVD ROM ειναι απενεργοποιμένη με αποτέλεσμα να μην μπορει να αναπαράγει CD ήχου
Το PC έχει λογiσμικό VISTA.


Απο που ακριβώς βλέπεις ότι είναι απενεργοποιημένη?

Στο My Computer δεν την βλέπεις?

Αναφέρεις ότι δεν παίζει CD ήχου. Άλλα CD διαβάζει?

Εν ολίγοις στο οικονίδιο του My Computer( αν έχεις ελληνικά Windows Υπολογιστής Μου) επάνω στην επιφάνεια εργασίας και πάτα δεξί κουμπί.
Απο το μενού που θα ανοίξει επέλεξε Ιδιότητες.

Στο νεο παράθυρο στα αριστερά στην μπλε μπάρα μέσα η πρώτη επιλογή είναι Device Manager (Διαχείριση Συσκευών στα ελληνικά)

Στην Νέα σελίδα ψάξε για DVD/CD-ROM drives και κάντα collapse για να βλέπεις τι έχουν μέσα τους.

Γράψε κιόλλας μία τι έχουν.

Το CD λές ότι δεν διαβάζει υποθέτω ανοίγει το πορτάκι του.

Τεσπα. Απάντησε και αν διαβάζει άλλα cd (εκτός ήχου).

michael59
08-04-09, 01:14
Πρώτα απ'όλα θα ήθελα να σε ευχαριστήσω για την απάντηση σου.
Το βλέπω στο My Computer ότι είναι ανενεργό για την ακρίβεια και δίπλα δεξιά
εμφανίζεται ένα σήμα δηλαδή ενα κίτρινο τρίγωνο με ένα θαυμαστικό μέσα δηλαδή το σήμα του κινδύνου.
Θέλω να επισημάνω ότι το παραπάνω πρόβλημα υπάρχει σε άλλον υπολογιστή απο αυτόν με τον οποίο επικοινωνούμε τώρα και συγκεκριμένα για τον υπολογιστή του γιού μου
ο οποίος έχει διπλό driver.
Δεν διαβάζει επίσης ούτε τα CD των παιχνιδιών όπως πχ PRO EVOLOUSION,τα πορτακια τα ανοίγει και τα δύο
Θα κάνω αυτά που μου λες και τα ξαναλέμε.

michael59
08-04-09, 01:46
Αυτό εμφανιζει με δεξί κλίκ στο My Computer.
Δες παρακάτω στις ''ΠΡΟΣΘΕΤΕΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ '' την επισύναψη στην ''Προσθήκη αρχείων''

XPHSTOS29
08-04-09, 02:03
Καποιο προγραμμα που εβαλες και ξαναεβγαλες εχει προσθεσει upper η/και lower filters τα οποια δεν εχει αφαιρεσει απο το μητρωο (τις καταχωρισεις) ...
Επειδη ειναι λιγο περιπλοκη η διαδικασια θα αναπαραγω το προβλημα και θα φτιαξω ενα HOW-TO για να ειναι ποιο ευκολο για σενα και για οποιον εχει παρομοιο προβλημα.

crypter
08-04-09, 08:33
Βασικα δοκιμασε να κανεις δεξι κλικ πανω στις συσκευες με το κιτρινο προειδοποιητικο και καταργηση οδηγου συσκευης για να ξαναεγκατασταθουν σωστα οι drivers. Και ενημερωσε και πληρως το συστημα σου μεσω του windows update.

XPHSTOS29
08-04-09, 08:37
Εφτιαξα το How To που ειπα χθες το βραδυ
Ριξε μια ματια .... http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=285687

tjetri
08-04-09, 14:16
Η συσκευή CD/DVD ROM ειναι απενεργοποιμένη με αποτέλεσμα να μην μπορει να αναπαράγει CD ήχου
Το PC έχει λογiσμικό VISTA.

κλικ πανω στο αρχειο και restart το pc

XPHSTOS29
08-04-09, 14:46
Ειδες , Διαβασες τι ακριβως κανει το script αυτο ;

'Restore CD-Roms and DVD's to Explorer
'xp_cd_dvd_fix.vbs
'© Doug Knox - rev 04/14/2002
'Downloaded from www.dougknox.com
'based on cdgone.reg

Option Explicit
On Error Resume Next

Dim WshShell, Message

Set WshShell = WScript.CreateObject("WScript.Shell")

WshShell.RegDelete "HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Class\{4D36E965-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}\UpperFilters"
WshShell.RegDelete "HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Class\{4D36E965-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}\LowerFilters"
WshShell.RegDelete "HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Cdr4_2K\"
WshShell.RegDelete "HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Cdralw2k\"
WshShell.RegDelete "HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Cdudf\"
WshShell.RegDelete "HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\UdfReadr\"
Set WshShell = Nothing

Message = "Your CD/DVD-Rom drives should now appear in Windows Explorer." & vbCR
Message = Message & "You may need to reboot your computer to see the change."

MsgBox Message, 4096,"Finished!"

Εν ολιγις δεν κανει διακριση σε ποιες συσκευες θα αφαιρεσει τα Upper & lower filters + οτι βασιζεται σε δεδομενα του 2002.
Με μια προσεκτικοτερη ματια το 4D36E965 ανηκει σε μοναδες cd rom
αλλα και παλι μου φαινεται υπερβολικο το σκριπτ αυτο.
Καμια φορα η κουραση ...

michael59
09-04-09, 22:34
το πρόβλημα λύθηκε ακολουθοντας τισ οδηγίες του HOW TO που έφτιαξες.
ευχαριστώ και πάλι για την διάθεση και υπομονή που είχες να βοηθήσεις εμάς τους άσχετους.

michael59
11-04-09, 18:08
Χαιρετώ τους φίλους της κοινότητας,
Έχω ασύμαρτο modem SAGEM f@st1500 και Adapter: NΕΤGΕΑΡ WG111v2.
Όταν κατεβάζω την ενημέρωση που μου
προτείνεται απο την Microsoft :Windows XP Service Pack 3 μετά την επανεκίνηση που πρέπει να κάνω,ο υπολογιστής μου δεν μπορεί να δεί το modem με αποτέλεσμα να μήν υπάρχει συνδεση.Όταν όμως τα συνδέω με καλώδιο ethernet η σύνδεση πραγματοποιήται .
Τι φταίει δεν ξέρω.Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Edit Report

XPHSTOS29
11-04-09, 18:22
ψαξε για νεοτερο προγραμμα οδηγησης για το ασυρματο σου.

michael59
11-04-09, 19:12
έχεις καμιά ιδέα που μπορώ να ψάξω;

XPHSTOS29
12-04-09, 11:25
WG111v2 Version 3.4.0 (supports Vista)
http://kb.netgear.com/app/answers/detail/a_id/713/kw/WG111v2/r_id/166

michael59
13-04-09, 22:33
Έκανα ότι μου είπες αλλα πάλι τα ίδια-μήπως επειδη έχω Windows XP Home Edition και εσύ αναφέρεις ''supports Vista''-τέλος πάντων απεγκατέστησα το sp3 και δουλεύουν όλα πάλι ρολόι. Θα ήθελα να σε ρωτήσω αν είναι αναγκαίο να εγκαταστήσω το sp3 η όχι ,γιατί άκουσα ότι δεν είναι και τόσο σπουδαίο.
Εγώ βέβαια πιστεύω ότι πρεπει να είναι εγκατεστημένες όλες οι ενημερώσεις για καλή λειτουργία.
Πάντως ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον και την προσπάθεια που έκανες

@ ADSLgr.com All rights reserved.