PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet ADSL economy



elephant
06-04-09, 23:22
Έχω κάνει νέα σύνδεση ADSL economy εδώ και έναν μήνα.
Όταν ήρθε ο πρώτος τεχνικός μου είπε ότι η γραμμή έχει ένα βραχυκύκλωμα, με υπαιτιότητα του ΟΤΕ.
Παρόλα αυτά η γραμμή ενεργοποιήθηκε, τα πάγια άρχισαν να τρέχουν.
Έκτοτε, η ταχύτητα, αν και έπρεπε να φτάνει ως τα 24 Mbps, δεν ξεπέρασε ποτέ τα 3.
Δεν είχα ποτέ την αυταπάτη ότι θα είχα 24 αλλά όχι και <3.

Τρεις φορές ήρθαν τεχνικοί της Forthnet και του ΟΤΕ.
Ο ένας κατηγορούσε τον άλλο.
Άκρη φυσικά δεν έβγαλα.
Μέχρι που χθες, υποτίθεται το πρόβλημα ξεπεράστηκε.
Η ταχύτητα στο μεταξύ τις τελευταίες μέρες έπεσε κι άλλο, κάτω από το 1,5 Mbps.
Το τηλέφωνο κατά καιρούς έχει θόρυβο, ακούγονται άλλες συνομιλίες.
Παλιότερα χρησιμοποιούσα μόνο ένα ασύρματο Panasonic, πολύ πρόσφατα και ένα ενσύρματο turbox. Έχω διαβάσει στο φόρουμ, ότι μπορεί να παίζει και αυτό ρόλο στη δημιουργία βραχυκυκλώματος.
Το ενσύρματο όμως το έβαλα μόλις πριν λίγες μέρες.
Το αποκορύφωμα όμως του θυμού μου, ήταν η αποψινή συνομιλία με τεχνικό της Forthnet.
Μου έκανε ερωτήσεις για τον αριθμό των πριζών, πώς έχω συνδέσει το modem, και μετά το θέμα ξέφυγε λίγο, καθώς μου είπε ενδεχομένως ότι μπορεί να φταίνε οι καλωδιώσεις του σπιτιού, και να αλλάξω δωμάτιο στο οποίο έχω το pc.

Εν ολίγοις, τι κάνω; Σκέφτηκα μέχρι να κάνω υπαναχώρηση και ανάκληση της σύνδεσης, αλλά δε νομίζω να καταφέρω να πάρω τα χρήματα που έχω πληρώσει και να μην πληρώσω τα €70 αποσύνδεσης...

Τι κάνω;

alexpen
06-04-09, 23:25
Φιλε ουτε συνεννοημενοι να ειμασταν...δεσ τι ποσταρα εγω πριν λιγο...
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=285330
Επισης να πω και σε σενα πως δεν εισαι αναγκασμενος να πληρωσεις κανενα 70αρι.

elephant
06-04-09, 23:27
Και θα βγάλω άκρη μαζί τους;
Έχω απελπιστεί...

alexpen
06-04-09, 23:31
Τι να σου πω...μαλλον οχι.
Το αμεσω φθηνοτερο ειναι το Lite της HOL. Εγω το σκεφτομαι να το βαλω καθως με ξενερωνει ομως που ειναι 6mbps και περιλαμβανει τηλεφωνο. Εγω τηλεφωνο δεν θελω καθολου. Πιστευω ουτε εσυ που πηγες για εκονομυ

elephant
06-04-09, 23:32
Και πώς ξέρεις ότι θα δουλέψει κι αυτό;

alexpen
06-04-09, 23:33
Δεν ξερω τιποτα φιλε μου.
Παντως να σου πω πως εχουμε σχεδον τις ιδιες ταχυτητες (εγω ειμαι λιγο πιο κατω και μερικες φορες πολυ πιο κατω)

elephant
06-04-09, 23:42
Ένας γολγοθάς είναι η κατάσταση στην Ελλάδα με τις τηλεπικοινωνίες...
Αν κανείς έχει εμπειρία με παρόμοιο θέμα εμπαιγμού,
και έχει βγάλει άκρη, ας πει μια γνώμη...

hel
06-04-09, 23:56
Στοιχεία γραμμής;
Είσαι σε παλιά πολυκατοικία; Περιοχή;
Δεν έχει να κάνει η συσκευή τηλεφώνου με οποιοδήποτε πρόβλημα στο ίντερνετ , γιατί πολύ απλά υπάρχει το φίλτρο που δεν αφήνει τις συχνότητες του dsl να "μπλέκονται" με αυτές του ήχου.
Εκτός αν έχει πρόβλημα το φίλτρο -σπλίτερ σου.

nrg_polini
07-04-09, 00:15
Δοκιμασε να συνδεσεις το μοντεμ στη κεντρικη πριζα του σπιτιου και αποσυνδεσε οτιδηποτε αλλο εχεις στις πριζες, πχ φιλτρα τηλεφωνα κτλ. Δες τι ταχυτητα πιανεις ετσι ωστε να σιγουρευτεις οτι δεν φταιει καποιο φιλτρο ή τηλεφωνικη συσκευη.

utp
07-04-09, 02:59
Φιλε το προβλημα ειναι στην καλωδιωση κατα πασα πιθανοτητα εξω απο το σπιτι σου δηλαδη στο καφαο.Οταν λες θορυβο στο τφ και συνακροασεις εγω αυτο καταλαβαινω. Τετοιου ειδους προβλήματα τα λυνουν οι οτετζιδες.
Αλλα ως γνωστον αρκετοι τεχνικοι του οτε χαρακτηριζονται απο μια απαθεια για ολα, και ειδικα οταν ο συνδρομητης που ασχολουνται ανηκει σε εναλλακτικο παροχο. Αμα τυχει και η βλαβη σου πεσει σε κανεναν ''εντιμο'' τοτε θα εισαι οκ.

spsomas
07-04-09, 16:24
Στείλε και ένα mail στη forthnet (όχι ότι θα συγκινηθούν κιόλας) να τους πεις για συνακροάσεις και τέτοια και το γεγονός ότι συνδέεσαι κάτω από 2. Τι περιοχή είσαι. Μήπως γίνονται τίποτα εργασίες στην περιοχή σου? Κοίτα και αυτό, καμιααααααά φορά παίζει ρόλο.

elephant
07-04-09, 17:07
Είμαι σε καινούργια πολυκατοικία στην περιοχή των Αμπελοκήπων.
Δοκίμασα το ίντερνετ σε όλες τις πρίζες, όπως και στην "κεντρική", με ή χωρίς τηλέφωνα σε άλλες πρίζες ταυτόχρονα.
Το ίδιο πρόβλημα πάντα.

spsomas
07-04-09, 20:34
Τότε δεν δικαιολογείται τόσο χαμηλη ταχύτητα. Πρήξε τους στα τηλ και mail μέχρι να στο φτιάξουν. Βέβαια καλού κακού δες για τίποτα πυκνωτές στις μπρίζες αν λέει καμία ΟΤΕ επάνω.

elephant
07-04-09, 21:18
Έστειλα ένα e-mail.
Δεν ελπίζω βέβαια σε πολλά.
Θα δείξει...

hel
08-04-09, 11:28
Δεν πρόσεξα αυτό που είπες για τις συνακροάσεις.
Από αυτά που γράφονται εδώ μέσα 90% βλάβη του δικτύου του ΟΤΕ.
Οπότε περιμένεις να δηλωθεί και βλέπουμε...

elephant
08-04-09, 21:51
H Forthnet μου πε ότι αποκαταστάθηκε το πρόβλημα από ΟΤΕ...
:confused:
Άμα βγάλω άκρη θα σας πω.
Σιγά μη βγάλω δηλ...

utp
08-04-09, 21:58
H Forthnet μου πε ότι αποκαταστάθηκε το πρόβλημα από ΟΤΕ...
:confused:
Άμα βγάλω άκρη θα σας πω.
Σιγά μη βγάλω δηλ...

Eσυ τι βλεπεις?Εφτιαξε?

alexpen
08-04-09, 22:08
Φιλε ακριβως τα ιδια με μενα...ακριβως το ιδιο προβλημα....ακριβως "εφτιαξε" αλλα ολα τα ιδια...
εγω απο ηρακλειο σημερα κιολας εκανα αιτηση για χολ....το κοστος που πηγα φορθνετ τελικα ηταν ενας μηνας ταχυτητα ντιαλ απ. κα οτι εχασα κ το τσαμπα τριμηνο της χολ

elephant
09-04-09, 14:18
Ακόμα δεν έχει αλλάξει κάτι.
Τώρα που γράφω είδα ότι η ταχύτητα είναι περίπου στα 2,5 Mbps.
Περιμένω τεχνικό πάλι. (Είναι ο 4ος).
:censored:

rodin002
13-04-09, 22:00
Ακόμα δεν έχει αλλάξει κάτι.
Τώρα που γράφω είδα ότι η ταχύτητα είναι περίπου στα 2,5 Mbps.
Περιμένω τεχνικό πάλι. (Είναι ο 4ος).
:censored:

Ειχες παλιότερα ISDN? Ενας πελατης μου είχε παρόμοιο πρόβλημα με σενα γιατι είχε ISDN και οταν το κατάργησε δεν του φτιαξανε τα καλωδια οι τεχνικοι του ΟΤΕ και βραχυκυκλωνε:down:

anepro
17-04-09, 20:07
Έχω κι εγώ μια υποψία για θόρυβο στη γραμμή μου (μπορεί βέβαια να φταίει το router), αλλά με αυτά που διαβάζω και σαν βλάβη να το δηλώσω τίποτε δεν πρόκειται να γίνει.

elephant
29-04-09, 20:40
Μετά από αρκετό καιρό (πάνω από έναν μήνα)
εν τέλει η σύνδεση αποκαταστάθηκε.
Πάντως είχα ζητήσει να μου επιστραφεί το πάγιο για όσες ημέρες το ίντερνετ σερνόταν
το οποίο τελικά μου είπαν ότι θα γίνει.
Κάτι είναι και αυτό.

spsomas
30-04-09, 07:26
Σου είπαν ποιό ήταν το πρόβλημα?

elephant
01-05-09, 11:13
Εκτιμώ άλλαξε εντελώς ο βρόγχος ή κάτι τέτοιο.
Στο τέλος είχα ζητήσει να διακόψω τη γραμμή και να μην χρεωθώ το ποσό των €70 καθώς δεν ήταν δική μου η υπαιτιότητα, κάτι που τηλεφωνικά το είχαν επίσης δεχτεί.

@ ADSLgr.com All rights reserved.