PDA

Επιστροφή στο Forum : Από ΟΤΕ + CONNX σε άλλο πάροχο, ακύρωση CONNX



tugito
07-04-09, 02:35
Γεια χαρά,

Οποιος έχει κάνει μεταφόρα από ΟΤΕ με CONNX αλλού ας βοηθήσει να ξέρω..

Γράφω εδώ γιατί πραγματικά δεν ξέρουν τι τους γίνεται και μπερδεύουν και μένα στον ΟΤΕ. Μέχρι 30/03 είχα ΟΤΕ γραμμή και CONNX 24mbit. Ολα καλά. Εκείνη την μέρα συνδέθηκα σε άλλο πάροχο που είχα κάνει αίτηση.
Ο ΟΤΕ ξέρω ότι διακόπτεται αυτόματα, όμως για το connx που είναι ιντερνετ με κωδικούς φαντάστηκα ότι θέλει φαξ και αίτημα ακύρωσης γιατί έτσι είναι με τις άλλες εταιρείες.
Πηγα λοιπόν στο κατάστημα στην Πατησίων και ζήτησα να στείλει φαξ ακύρωσης για τους κωδικούς του connx.
- Δεν χρειάζεται κάτι τέτοιο, κόβεται αυτόματα αφου πήγατε σε άλλο πάροχο.
- Είστε σίγουρη; Επειδή έχω δουλέψει σε εταιρεία και ξέρω ότι ο πελάτης πχ. που έχει οτε γραμμή και ιντερνετ από altec πρέπει να στείλει φαξ ακύρωσης στην Αλτεκ για το ιντερνετ. ΤΟ connx δηλαδη ειναι στον ΟΤΕ, κόβεται μαζί με την γραμμή;
- Λές να είναι έτσι; Δεν ξέρω.. ας στείλουμε ενα φαξ ακύρωσης για σίγουρα. (α ρε ελλαδα..)

αφου έστειλε το φαξ..

- Θα πάρω κάποιο αποδεικτικό ,κάτι;
- Οχι ,απλά υπογράψτε εδώ για να επιβεβαιωθεί το φαξ.

Υπέγραψα και έφυγα.
Σημερα μια βδομάδα μετά παίρνω τηλέφωνο στο connx να δω αν έχουν ακυρωθεί οι κωδικοί μου αν και μπηκα στο tools.otene.gr και ειδα ότι όλα ειναι ενεργά..
- είναι ενεργοί οι κωδικοί σας και δεν βλέπω κάποιο αίτημα ακύρωσης..
- δεν εχετε λάβει κάποιο φαξ;
- δεν ειναι εδώ το τμήμα των φαξ αλλά ίσως είναι θέμα χρόνου..
- αν θελω να στειλω φαξ ακυρωσης και πάλι για σίγουρα που το στέλνω;
- μισό να σας συνδεσω με 134
- ναι γεια σας για να στειλω ενα φαξ για ακυρωση connx γιατι τώρα είμαι σε άλλο πάροχο
- α θα κοπεί αυτόματα τότε, δεν χρειάζεται κάτι αλλο
- σίγουρα; δηλαδή αν κάποιος παει σε αλλο πάροχο αλλά θέλει να κρατήσει το connx για την γραμμή της γιαγιάς του η οποία είναι adsl (δηλαδη να το χρησιμοποιήσει σαν ΑΡΥΣ); γενικώς δεν πρέπει να ακυρωθεί;
- Μήπως τότε να μιλήσετε με ΟΤΕΝΕΤ και να της στείλετε φαξ;;;
- ... (Άφωνος εγώ...)
- μισό λεπτό.. (ρωτάει κάποιον προιστάμενο) . Ναι με ακουτε; Δεν χρειαζεται οντως να κάνετε κάτι , ειναι μαζί με την γραμμή και θα κοπεί από εμάς. Ειναι θέμα χρόνου ,μπορει να χρειαστεί ενας μήνας.. Εσείς δεν χρεώνεστε πάντως τώρα και δεν τίθεται κάποιο θέμα..
- ευχαριστώ..

Μετά από όλα όσα διαβάσατε εγώ τι να πιστέψω; ότι οντως δεν χρεώνομαι που υπάρχουν ενεργοί ακόμα οι κωδικοί μου στο connx?
Οτι σε εναν μηνα δεν θα μου ερθει λογαριασμός με νεο παγιο connx?
Οτι ξέρουμε στην Ελλάδα τι μας γίνεται;
...

Οποιος έχει κάνει παντως μεταφόρα από ΟΤΕ με CONNX αλλού ας βοηθήσει να ξέρω..

Georgevtr
07-04-09, 03:22
Γεια χαρά,

Οποιος έχει κάνει μεταφόρα από ΟΤΕ με CONNX αλλού ας βοηθήσει να ξέρω..

Γράφω εδώ γιατί πραγματικά δεν ξέρουν τι τους γίνεται και μπερδεύουν και μένα στον ΟΤΕ. Μέχρι 30/03 είχα ΟΤΕ γραμμή και CONNX 24mbit. Ολα καλά. Εκείνη την μέρα συνδέθηκα σε άλλο πάροχο που είχα κάνει αίτηση.
Ο ΟΤΕ ξέρω ότι διακόπτεται αυτόματα, όμως για το connx που είναι ιντερνετ με κωδικούς φαντάστηκα ότι θέλει φαξ και αίτημα ακύρωσης γιατί έτσι είναι με τις άλλες εταιρείες.
Πηγα λοιπόν στο κατάστημα στην Πατησίων και ζήτησα να στείλει φαξ ακύρωσης για τους κωδικούς του connx.
- Δεν χρειάζεται κάτι τέτοιο, κόβεται αυτόματα αφου πήγατε σε άλλο πάροχο.
- Είστε σίγουρη; Επειδή έχω δουλέψει σε εταιρεία και ξέρω ότι ο πελάτης πχ. που έχει οτε γραμμή και ιντερνετ από altec πρέπει να στείλει φαξ ακύρωσης στην Αλτεκ για το ιντερνετ. ΤΟ connx δηλαδη ειναι στον ΟΤΕ, κόβεται μαζί με την γραμμή;
- Λές να είναι έτσι; Δεν ξέρω.. ας στείλουμε ενα φαξ ακύρωσης για σίγουρα. (α ρε ελλαδα..)

αφου έστειλε το φαξ..

- Θα πάρω κάποιο αποδεικτικό ,κάτι;
- Οχι ,απλά υπογράψτε εδώ για να επιβεβαιωθεί το φαξ.

Υπέγραψα και έφυγα.
Σημερα μια βδομάδα μετά παίρνω τηλέφωνο στο connx να δω αν έχουν ακυρωθεί οι κωδικοί μου αν και μπηκα στο tools.otene.gr και ειδα ότι όλα ειναι ενεργά..
- είναι ενεργοί οι κωδικοί σας και δεν βλέπω κάποιο αίτημα ακύρωσης..
- δεν εχετε λάβει κάποιο φαξ;
- δεν ειναι εδώ το τμήμα των φαξ αλλά ίσως είναι θέμα χρόνου..
- αν θελω να στειλω φαξ ακυρωσης και πάλι για σίγουρα που το στέλνω;
- μισό να σας συνδεσω με 134
- ναι γεια σας για να στειλω ενα φαξ για ακυρωση connx γιατι τώρα είμαι σε άλλο πάροχο
- α θα κοπεί αυτόματα τότε, δεν χρειάζεται κάτι αλλο
- σίγουρα; δηλαδή αν κάποιος παει σε αλλο πάροχο αλλά θέλει να κρατήσει το connx για την γραμμή της γιαγιάς του η οποία είναι adsl (δηλαδη να το χρησιμοποιήσει σαν ΑΡΥΣ); γενικώς δεν πρέπει να ακυρωθεί;
- Μήπως τότε να μιλήσετε με ΟΤΕΝΕΤ και να της στείλετε φαξ;;;
- ... (Άφωνος εγώ...)
- μισό λεπτό.. (ρωτάει κάποιον προιστάμενο) . Ναι με ακουτε; Δεν χρειαζεται οντως να κάνετε κάτι , ειναι μαζί με την γραμμή και θα κοπεί από εμάς. Ειναι θέμα χρόνου ,μπορει να χρειαστεί ενας μήνας.. Εσείς δεν χρεώνεστε πάντως τώρα και δεν τίθεται κάποιο θέμα..
- ευχαριστώ..

Μετά από όλα όσα διαβάσατε εγώ τι να πιστέψω; ότι οντως δεν χρεώνομαι που υπάρχουν ενεργοί ακόμα οι κωδικοί μου στο connx?
Οτι σε εναν μηνα δεν θα μου ερθει λογαριασμός με νεο παγιο connx?
Οτι ξέρουμε στην Ελλάδα τι μας γίνεται;
...

Οποιος έχει κάνει παντως μεταφόρα από ΟΤΕ με CONNX αλλού ας βοηθήσει να ξέρω..

Γιατί αγχώνεσαι τζάμπα και στεναχωριέσαι?
Ο ΟΤΕ κρατάει ενεργούς τους κωδικούς σου για 6 μήνες(περίπου) μετα την διακοπή.(Σε περίπτωση που επιστρέψεις να έχεις το ίδιο mail);) ΔΕΝ χρεώνεσαι
Άντε τυχερούλη έχεις και τους παλιούς κωδικούς να μπαίνεις στο conn-x tools;)

tugito
07-04-09, 04:03
:p

Μακάρι.. αφου το λες. Δηλαδή μπορώ να στέλνω 5 μυνηματα την μέρα ακόμα;
:)

Georgevtr
07-04-09, 12:00
Ακριβως:)

no_logo
07-04-09, 12:20
είναι απόφαση της ΕΕΤΤ που αφορά όλους τους παρόχους.
Οι λογαριασμοί email μένουν ενεργοί για ένα 6μηνο σε περίπτωση διακοπής της υπηρεσίας

tugito
07-04-09, 12:52
Παιδιά φυσικά δεν μιλάω για λογαριασμούς email ,ουδέποτε ενεργοποίησα κάποιο email ούτε ανέφερα κατι τέτοιο. Μιλάω για συνδεση connx 24άρα και τους κωδικούς που μου δώσανε. Αυτή δεν εχει καταργηθεί ακόμα.
Με λίγα λόγια αν σας πω τώρα εδώ τους κωδικούς και πάτε εσείς και τους βάλετε σε ένα ρουτερ ενός φίλου σας που έχει adsl γραμμή θα παίξουν κανονικά.
Capice?

FuS
08-04-09, 03:25
Τugito είναι όπως τα λένε ο roumanos και ο nologo.
Δεν χρεώνεσαι τίποτα και το username καταργείται αυτόματα 6 μήνες μετά.
Τα mail και τις υπηρεσίες του conn-x tools τα έχεις όσο είναι ενεργά το username/pass σου το οποίο διατηρείται 6 μήνες μετά την κατάργηση και μετά διακόπτεται αυτόματα.
(αν θέλεις βέβαια στέλνεις φαξ στην οτενετ και στα διακόποτουν και τώρα)

tugito
09-04-09, 10:28
Fusmoker, ευχαριστώ.

giatros.net
09-04-09, 10:43
Και να χρεωθείς (έχει συμβεί και αυτό) μην ανυσηχείς, στέλνεις ένα φαξ στον οτε της περιοχής σου στο οποίο αμφισβητείς την χρέωση και ζητάς να πιστωθεί ο λογαριασμός.(εξηγείς και τους λόγους της αδικοπραξίας από την μεριά τους)

Το μηχανογραφικό του οτε δουλεύει με κάρβουνο!:cool:

tugito
09-04-09, 11:31
Ξέρει κανείς σε ποιο φαξ πρέπει να στείλω έστω για τυπική αίτηση απενεργοποίησης των connx κωδικών μου;

Εστειλα φαξ προς
210-82.29.931 (134)
210-6779990 (OTENET)
Ειναι κάτι άλλο;

FuS
09-04-09, 20:02
Στην οτενετ στέλνεις, όχι στον οτέ (όχι ότι πειράζει βέβαια :) )

Δεν θυμάμαι το νούμερο fax αλλά μπορείς να καλέσεις στο next2u και να το ρωτήσεις.
(btw το fax αυτό του conn-x πρώτη φορά το ακούω για να μην πω ότι δεν υπάρχει καν :hmm:)
(όταν χρειάζετε να στέλνετε fax στο 134 και αφορά conn-x καλύτερα να το κάνετε στο (210)-3405316 )

@ ADSLgr.com All rights reserved.