PDA

Επιστροφή στο Forum : Πως μπορώ να μειώσω τον θόρυβο του υπολογιστή?



georgepre10
03-01-06, 14:02
Αφήνω το pc να κατέβαζει την νύχτα και κάνει αρκετό θόρυβο. pls help

geox
03-01-06, 14:07
Βάλε υδρόψυξη

euri
03-01-06, 14:11
Ανεμιστήρια χαμηλού θορύβου ή εναλλακτικά μειωτήρας στροφών των ανεμιστηριών
Ηχητική μόνωση του κουτιού με ηχομονωτικό υλικό
Ανάρτηση των δίσκων με χρήση ελαστικών παρεμβυσμάτων στις βίδες (αν το κουτί σου δεν έχει πλαστικές αναρτήσεις)
Υδρόψυξη, όπως είπε ο προηγούμενος

Slammer
03-01-06, 14:15
Το θεμα της μειωσης θορύβου ειναι πολυσύνθετο και εξαρτάται από πολλά πράγματα, καθώς οι πηγές θορύβου στους σημερινούς υπολογιστές ειναι πολλές, όπως:
- Ψυκτρα επεξεργαστή (ανεμιστήρας)
- Τροφοδοτικό (βόμβος ή/και ανεμιστήρας)
- Ανεμιστήρες κουτιού
- Ανεμιστήρες chipset/vga
- Κουτί (αερισμός, συντονισμός μεταλλικών μερών)
- Θόρυβος σκληρών δισκων.

Για να μπορέσεις από κάπου να ξεκινήσεις σου προτείνω την εξης διαδικασία.
Βρες καταρχήν ποια ειναι η μεγαλύτερη αιτία θορύβου. Σταματα εναν εναν τους ανεμιστήρες του συστηματος σου για μερικά δευτερόλεπτα ωστε να δεις ποσο θορυβο κάνει ο καθένας.
Αν ειναι θορυβώδεις ή ψυκτρα/ανεμιστήρας της CPU μπορεις να πάρει κάτι πιο ήσυχο. Το ίδιο μπορείς να κάνεις και για το τροφοδοτικό.
Όσον αφορα τους ανεμιστήρες του κουτιού, μπορείς να μειώσεις την ταση τροφοδοσίας τους από 12 V σε 7V κανωντας μια αλλαγή στη συνδεσμολογία τους.
Βεβαια μπορεί, αν το κουτί σου δεν είναι πολύ καλο να ανεβάζει θερμοκρασία (ανάλογα βεβαια με τι εχεις μεσα) ή μπορεί να κάνει θόρυβο αερισμού (κακής ποιότητας κουτιά).
Τελος αν μειωσεις αρκετά το επίπεδο θορύβου, στο τέλος θα σε ενοχλούν οι σκληροί.
Τελος πάντων, η διαδικασία απαιτεί αρκετό πειραματισμό, ξεκινα λοιπόν τμηματικά και βλέπεις.....

georgepre10
03-01-06, 14:30
κατ' αρχήν. Έχω έναν intel 4 στα 3.06ghz. Δύο σκληρούς(160 + 40). ένα κουτί whis(ούτε στο net δεν βρίσκω πληροφορίες, φανταστείτε), μία geforce 6600. Παιδιά κάτι σίγουρο μην κάψω το pc :)

megahead13
03-01-06, 15:25
Δεν το καις το PC, μη φοβάσαι. Κάνε τα βήματα που σου είπε ο Slammer, και θα είσαι OK. Για ανεμιστήρες της ψύκτρας του επεξεργαστή, οτιδήποτε κάτω από τα 22db θόρυβο και 30CFM airflow και πάνω είναι OK

Reef
03-01-06, 16:07
εγω ειχα το ιδιο προβλημα με ενα Pentium 4 στα 3,4 και το ελυσα

παλια ειχα το μαμισιο ανεμιστηρα και ψυκτρα του pentium + 3 ανεμιστηρακια , τα πεταξα πηρα ενα big fan με ψυκτρα καθως και ενα ανεμιστηρακι απο thermaltake, επισης πεταξα και το τροφοδοτικο και πηρα ενα 450 W με δυο ανεμιστηρες αφορυβο και τωρα δεν εχω καννενα προβλημα θορυβου . Το μικρο ανεμιστηρακι εχει και ποτενσιομετρο το οποιο το κατεβαζω οταν δεν παιζω παιχνιδια και δεν ακουγεται καθολου, τωρα το μονο που ακουγεται ειναι το ανεμιστηρακι της NVIDIA το οποιο σκεφτομαι να το αλλαξω και αυτο με thermaltake αλλα δεν κανει τοσο θορυβο.

Το ολο πακετο μου στοιχησε περι τα 170 € αλλα αξιζε

georgepre10
03-01-06, 16:20
Για να μπορέσεις από κάπου να ξεκινήσεις σου προτείνω την εξης διαδικασία.
Βρες καταρχήν ποια ειναι η μεγαλύτερη αιτία θορύβου. Σταματα εναν εναν τους ανεμιστήρες του συστηματος σου για μερικά δευτερόλεπτα ωστε να δεις ποσο θορυβο κάνει ο καθένας.
Αν ειναι θορυβώδεις ή ψυκτρα/ανεμιστήρας της CPU μπορεις να πάρει κάτι πιο ήσυχο. Το ίδιο μπορείς να κάνεις και για το τροφοδοτικό.
Όσον αφορα τους ανεμιστήρες του κουτιού, μπορείς να μειώσεις την ταση τροφοδοσίας τους από 12 V σε 7V κανωντας μια αλλαγή στη συνδεσμολογία τους.
Βεβαια μπορεί, αν το κουτί σου δεν είναι πολύ καλο να ανεβάζει θερμοκρασία (ανάλογα βεβαια με τι εχεις μεσα) ή μπορεί να κάνει θόρυβο αερισμού (κακής ποιότητας κουτιά).
Τελος αν μειωσεις αρκετά το επίπεδο θορύβου, στο τέλος θα σε ενοχλούν οι σκληροί.
Τελος πάντων, η διαδικασία απαιτεί αρκετό πειραματισμό, ξεκινα λοιπόν τμηματικά και βλέπεις.....

Πως μπορώ να σταματήσω τους ανεμιστήρες του συστήματος? Πως μπορώ να μειώσω την τάση?

WAntilles
03-01-06, 16:27
Ο καλύτερος τρόπος για μείωση θορύβου - και όχι μόνο:

α. Πετάμε ο,τιδήποτε έχουμε σε Intel netburst P-4.

β. Παίρνουμε ο,τιδήποτε σε AMD K8 -> π.χ. Athlon-64, Athlon-64-X2, Opteron.

γ. Ενεργοποιούμε το Cool & Quiet από το BIOS & το λειτουργικό μας.

sdikr
03-01-06, 16:30
Ο καλύτερος τρόπος για μείωση θορύβου - και όχι μόνο:

α. Πετάμε ο,τιδήποτε έχουμε σε Intel netburst P-4.

β. Παίρνουμε ο,τιδήποτε σε AMD K8 -> π.χ. Athlon-64, Athlon-64-X2, Opteron.

γ. Ενεργοποιούμε το Cool & Quiet από το BIOS & το λειτουργικό μας.

Πάω στοίχημα οτι ο δικός μου ο p4 netburst είναι 90% ποιο ήσυχος απο τον δικό σου φωνακλά amd!

georgepre10
03-01-06, 16:37
Cool & quiet???????? είναι σίγουρο αυτό? αυτό με την τάση με ενδιαφέρει slammer!!!

brwmogazos
03-01-06, 17:18
Μεγαλο 8εμα ο 8ορυβος...

Επειδη δεν νομιζω να 8ελεις να σκασεις τρελλα φραγκα για φρεον,υδροψηξη,η passive cooling ξεκινα απο τα βασικα οπως ειπαν και τα παιδια.

Αρχικα μεγαλο 8ορυβο κανουν οι σκληροι κα8ως στρεφουν τα platters, αν μπορεις και εχεις αερα βαλε στις βυδες πολυ λεπτα λαστυχενια ροδελακια και στερεωσε τους και με τις 4 βιδες τους.
Στον επεξεργαστη βαλε μια καλυτερη ψυχτρα, υπαρχουν πολλες στο εμποριο για ολα τα γουστα...Ανεμιστηρα να εχει πανω απο 80αρη για να την βγαλεις περα με λιγοτερες στροφες και λιγοτερο 8ορυβο δηλαδη χωρις να χανεις σε ψυξη...να ξερεις οτι ολη την δουλεια την κανη η ψυκτρα...αγγλια που ημουν το εμποριο ειναι γεματο...ελπιζω και ελλαδα να υπαρχουν αρκετες επιλογες...δεν το εχω ψαξει ακομα εδω αφου εχω παρατησει την αεροψυξη εδω και αρκετα χρονια λογο overclocking.

Η καρτα γραφικων πολλες φορες και ιδιαιτερα οι παλιες κανουν τρελλο 8ορυβο αφου ειχαν μικρα ανεμιστηρακια και απο τον καιρο τα εχουν παιξει....μια αφτερ μαρκετ ψυκτρουλα 8α εδινε καλη λυση εδω η αν 8ες να κρατησεις τα μαμα ανεμιστηρακια κοιτα να τα κα8αριζεις συχνα και αν σφυριζουν λαδωσε τα λιγο στο κεντρικο αξονακι τους.Το ιδιο υσχυει και για το Northbridge cooler αν σφυριζει ετσυ και αυτο...

Παμε στους ανεμιστηρες του κουτιου τωρα.Αυτοι λογικα 8α ειναι 4πινοι molex connector δηλαδη και 8α τραβανε ρευμα απο το τροφοδοτικο σου λογικα και οχι 3πινοι να τραβουν κατευ8ειαν απο τα fan headers της μητρικης.Πολυ ευκολα κανεις το wire mod λοιπον ωστε να τραβουν 7 η 5 βολτ αντι για 12.Απλα 8α αλλαξεις 8εση στα καλωδια του ανεμιστηρα πανω στο molex connector του.Αποτι 8υμαμαι ο ανεμιστηρας τραβαει απο το κιτρνινο καλωδιο του 4απινου κοννεκτορα του τροφοδοτικου και απο ενα μαυρο.η διαφορα τους ειναι +12 βολτ.Αλλαζοντας 8εση λοιπον και βαζοντας το στο κοκκινο αν 8υμαμαι καλα 8α παιρνεις 5 βολτ στον ανεμιστηρα..8α γυρναει πολυ αργα ομως και η παροχη αερα 8α ειναι πολυ χαμηλη...λιγα CFM.Αν τραβηξεις ρευμα ομως απο το κιτρινο ΚΑΙ το κοκκινο του κοννεκτορα του τροφοδοτικου τοτε 8α παιρνεις την διαφορα τους.7 βολτ που ειναι και η πιο τσαμπατζιδικη μοντα που εχεις κανει ποτε.Κανε το ιδιο για τους υπολοιπους ανεμιστηρες του κουτιου σου.Ριξε μια ματια στο νετ για οδηγιες γιατι δεν 8υμαμαι και απεξω τα καλωδια μεσα στο κουτι...μην σε παρω στο λαιμο μου.Ειχα πειραξει του αδερφου μου το πισι πριν χρονια.Τα καλωδια μεσα στο κομπιουτερ σου μαζεψε τα λιγο να μην ειναι χυμα...βαλτα μαζι και με τροπο τετοιο ειδικα τα παλια ατα 133-100 καλωδια για τους σκληρους αν δεν εχει σειριακους πλεον.Ετσυ 8α βελτιωσεις και την ροη αερα μεσα στο κουτι σου.Καλο 8α ηταν να εχεις υποπιεση μεσα στο κουτι σου, να τραβας λιγο περισσοτερο απο τα exhaust fan σου παρα να στελνεις περισσοτερο απο τους μπροστινους.Υπολογισμο κανεις ευκολα α8ροιζοντας τα CFM σου.

Επισης μπορεις να παρειες fan bus η ρυ8μιστες στροφων για κα8ε ανεμιστηρα ξεχωριστα αλλα ειναι τσαμπα τα λεφτα για μενα αν δεν 8ες να δωσεις λεφτα για Modding στο πισι σου.Ο αερας οταν χτυπαει πανω στις γρυλλιες που εχουν τα κουτια για τους ανεμιστηρες κανει 8ορυβο λογο στροβιλισμων...αρα αν κοψει το κουτι σου στο πισω μερος απο εκει που φευγει ο αερας απο τον ανεμιστηρα 8α μειωσεις ακομα τον 8ορυβο...κατι που να βλεπεις σαν τις τελευταιες λυσεις σου για α8ορυβο υπολογιστη γιατι αν δεν εχεις εργαλεια σωστα 8α καταστρεψεις το κουτι σου εκτος και αν δεν σε ενδιαφερει αυτο.

Το τροφοδοτικο σου επισης εχει ανεμιστηρες μεσα.Μα8ε ποσα CFM ειναι και παρε εναν καλυτερης μαρκας που εχουν και καλυτερο ντιζαιν στα φτερα τους σε παραπανω CFM ωστε να δουλευει σε λιγοτερες στροφες αν ειναι thermal controlled το τροφοδοτικο σου.8α πρεπει να το κοιταξεις εδω ομως μηπως και το λιγο ρευμα που 8α του δινει το τροφοδοτικο κανει τον ανεμιστηρα να μην ξεκιναει λογο αλλων spec.Εχε το νου σου οτι το τροφοδοτικο 8ελει 2-3 μερες να αποφορτιστει...μην το σκαλισεις αμεσως μολις το βγαλεις απο το πισι σου....Το κουτι σου πανω σε ενα χαλακι 8α κανει ακομα λιγοτερο 8ορυβο και απο εκει και περα ειναι 8εμα χρηματων να παρεις ψυχτρες και περιφερειακα που να δουλευουν σε passive cooling.Αν εισαι με ανεμιστηρες στα 15 CFM 8α εισαι αρκετα ικανοποιημενος με το αποτελεσμα σου.

Ελπιζω να ειμαι κατανοητος σε αυτα που σου προτεινω να κανεις, αλλα και παλι εδω ειμαστε :)

Slammer
03-01-06, 17:46
Πριν ξεκινήσεις οτιδήποτε, ΒΡΕΣ τι κάνει θόρυβο στον υπολογιστή σου.
Για να σταματήσεις τους ανεμιστήρες είτε μπορείς, αν εχουν βυσματάκι να αποσυνδέσεις για λίγο το βύσμα (2-3 δευτερόλεπτα) είτε να χρησιμοποιήσεις το δάκτυλο σου πιέζοντας ελαφρά στο κέντρο (μην ανυσηχείς δεν θα στο κόψει) μεχρι να σταματησουν.
Δοκίμασε εναν-εναν ανεμιστήρα, ωστε να βρεις ποιός δημιουργεί τον πιο πολύ θόρυβο.
Αν είναι της CPU τοτε θα πρέπει να αλλάξεις ψυκτρα, μια και η μειωση της τάσης μπορεί να σου δημιουργήσει υπερθέρμανση. Αν είναι των κουτιών τοτε δεν χάνεις τιποτα να δοκιμάσεις το κόλπο με την μειωμένη ταση (Το κοκκινο-μαυρο του ανεμιστήρα, συνδέεται στο κίτρινο-κοκκινο των molex).
Δεν αποκλειεται όμως να κάνουν φασαρία τα μικρά ανεμιστηράκια του motherboard ή της κάρτας γραφικών οπότε θα πρέπει να τα αλλάξεις.
Μην ξηλώσεις τα πάντα μέχρι να βρείς τι προκαλεί και πόσο θόρυβο.

georgepre10
03-01-06, 17:52
Κανένα πρόγραμμα υπάρχει? είχα δει παλιότερα ένα πρόγραμμα που χαμήλωνε την τάση. Ξέρετε τπτ?

brwmogazos
03-01-06, 18:06
Το speed fan υπαρχει ναι, αλλα και μεσα απο το bios αν υποστηριζει η μητρικη σου 8α εχει τετοια επιλογη...ολα αυτα για τους ανεμιστηρες που ειναι συνδεδεμενοι του κουτιου και επεξεργαστη και τραβανε ρευμα απο 3pin fan headers ths motherboard ομως

geox
03-01-06, 20:08
Λύσεις υπάρχουν αρκετές και πρέπει να βρείς κάποια που ταιριάζει στις δικές σου ανάγκες και φυσικά χρήματα.Καταρχίν όπως σωστά ειπώθηκε,βρες ποιο υποσύστημα παράγει πολύ θόρυβο.Συνήθως είναι-από το περισσότερο προς το λιγότερο-α)επεξεργαστής β)VGA γ)τροφοδοτικό δ)ανεμιστήρες στο case.Κάνε μία δοκιμή με το κουτί ανοιχτό να απομονώσεις έναν-έναν εναλλάξ τους διάφορους ανεμιστήρες και δες ποιος κάνει πολύ θόρυβο και τι επίπεδο θορύβου είναι ανεκτό για σένα.
Έπειτα κάνε μία έρευνα στα δημοφιλή e-shop και hardware sites για να δεις τι μπορείς να χρησιμοποιήσεις και τι κοστίζει.Κάτι που κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να αγοράσεις ούτως ή άλλως για την γενικά καλή λειτουργία του συστήματός σου,αλλά και για αθόρυβη ταυτόχρονα,είναι ένα ποιοτικό τροφοδοτικό με χαμηλό θόρυβο(προτείνω zalman,tagan,antec) και ένα ευρύχωρο case με ανεμιστήρες της επιλογής σου.
Για παράδειγμα εγώ έχω τροφοδοτικό antec true power 480W,case thermaltake xaserIII με 7 ανεμιστήρες και CPU και VGA ψύχω με zalman reserator υδρόψυξη,που είναι απόλυτα αθόρυβη λύση.Συνολικά το PC μου παράγει το θόρυβο που παράγει και το Gamecube που έχω στο σαλόνι,δηλαδή ανεκτότατο.
Εσύ θα μπορούσες να βάλεις μία ψύκτρα με μεγάλη χάλκινη επιφάνεια και μεγάλο ανεμιστήρα στη CPU(30-40€) και μία παθητική χάλκινη(χωρίς ανεμιστήρα,γύρω στα 20€) στη VGA,η κάρτα σου δεν παράγει μεγάλη θερμότητα άρα σε παίρνει.Αυτά σε συνδυασμό με τα παραπάνω δίνουν καλό αποτέλεσμα με καλή ψύξη και χαμηλό θόρυβο

nikgr
04-01-06, 00:47
Παιδιά καλά όλα αυτά που λέτε αλλά πιστεύω δεν προσέξατε κάτι πολύ σημαντικό!
Το παιδί θέλει να κοιμάται στο ίδιο δωμάτιο με τον υπολογιστή του που θα κατεβάζει όλο το βράδυ!

Οι λύσεις καλές είναι αλλα όχι για να κοιμηθείς. Ακόμα και ένα ανεμιστηράκι σε χαμηλές στροφές μπορεί να μη σε αφήνει να κοιμηθείς.
Εγώ να φανταστείτε ούτε το laptop μου που δεν έχει κανένα ανεμιστήρα δεν ανέχομαι λόγω του ελαφρού θορύβου που κάνει ο δίσκος (που είναι και στις 4200στροφές)

Άρα τί να μιλάμε για όλα τα άλλα.
Η λύση είναι μία φίλε μου και είναι και τελείως ανέξοδη:
Τοποθέτηση του κατεβαστηριού σε άλλο δωμάτιο απ' αυτό που κοιμάσαι και...
όνειρα γλυκά!

sdikr
04-01-06, 00:53
Παιδιά καλά όλα αυτά που λέτε αλλά πιστεύω δεν προσέξατε κάτι πολύ σημαντικό!
Το παιδί θέλει να κοιμάται στο ίδιο δωμάτιο με τον υπολογιστή του που θα κατεβάζει όλο το βράδυ!

Οι λύσεις καλές είναι αλλα όχι για να κοιμηθείς. Ακόμα και ένα ανεμιστηράκι σε χαμηλές στροφές μπορεί να μη σε αφήνει να κοιμηθείς.
Εγώ να φανταστείτε ούτε το laptop μου που δεν έχει κανένα ανεμιστήρα δεν ανέχομαι λόγω του ελαφρού θορύβου που κάνει ο δίσκος (που είναι και στις 4200στροφές)

Άρα τί να μιλάμε για όλα τα άλλα.
Η λύση είναι μία φίλε μου και είναι και τελείως ανέξοδη:
Τοποθέτηση του κατεβαστηριού σε άλλο δωμάτιο απ' αυτό που κοιμάσαι και...
όνειρα γλυκά!

Εδω διαφωνώ!

το Laptop Κάνει παραπάνω θόρυβο απο το desktop στο δωμάτιο μου,
μου βγήκε κοντά στα 300 (κουτί, τροφοδοτικό, ψύχτρα) αλλά πραγματικα δεν το ακούς!

brwmogazos
04-01-06, 02:40
6 Χροννια αγγλια με το πισι στο 1 μετρο απο το αυτι μου κοιμομουν...ναι κανει 8ορυβο...ακομα και ολα passive να δουλευουν μονο το σφυριγμα των σκληρων δεν σε αφηνει σε ησυχια...

Το συνη8ησα ομως...απο αεροψυξη και ανεμιστηρες να δουλευουν σε τρελλεσ στροφες για καλυτερο οβερκλοκινγκ, σε σχεδον α8ορυβο- υδροψηξη και πλεον φρεον.Ολα ειναι 8εμα συνη8ειας.


Μια ερωτηση για τον geox.Το κουτι σου εχει 7 ανεμηστηρες οπως λες...και ειναι α8ορυβο? Δυσκολο να το πιστεψω συμφωνα με τα δικα μου δεδομενα παντα ετσυ...ακομα και 12 db ναι ειναι ο κα8ενας απο αυτους...οι 7 + σκληροι +++ 8α κανουν πολυ βαβουρα.

Ειχα κουτι παλιοτερα με 8 ανεμιστηρες, fan bus, και μονομενο ολο..πλαι πανω και κατω με Pax mate Akasa και παλι ακουγοτανε αρκετα...
Φιλικα παντα, δεν αμφισβητω οσα λες.

lidia
04-01-06, 02:40
μια επίσης οικονομική λύση είναι να φοράς οτοασπίδες όταν κοιμάσαι!

η υδρόψηξη είναι η καλύτερη λύση αλλα ακριβή!

geox
04-01-06, 03:13
Απάντηση:κάνει λίγο θόρυβο,αλλά όχι τόσο που να ενοχλεί.Οι ανεμιστήρες δουλεύουν στο minimum,δε χρειάζεται παραπάνω,και το κουτί λόγω καλής κατασκευής,απομονώνει αρκετό θόρυβο.Κοιμάμαι άνετα.....

Slammer
04-01-06, 09:52
Για κατεβαστήρι που λειτουργεί όλο το 24ωρο, τα εχουμε ξαναπεί.
Ενας παλιός υπολογιστής 300-500 MHz, (αν δεν υπάρχει κάπου παραπεταμένος τοτε με 100 ευρω το πολύ αγοράζει μεταχειρισμένο) χωρίς keyboard, monitor. Αυτα τα μηχανάκια έχουν ελάχιστες απαιτήσεις ψύξης και ηλεκτρικου ρεύματος (η κατανάλωση μετράει όταν προκειται για 24 ωρες λειτουργίας καθε μερα).
Από λογισμικό, linux με mldonkey και με μια έξυπνη διαχείριση των σκληρών (τα ειχε πει ο πελασγος σε άλλο thread) τους έχεις μονίμως στο standby (οπότε δεν σφυρίζουν) και ανοιγουν όταν προκειται να γράψουν συγκεκριμένη ποσότητα δεδομένων ή ανα τακτά χρονικά διαστήματα.
Οτιδήποτε άλλο, ακόμα και μια χάλκινη καλή ψυκτρα κοστιζει περισσότερο..... και δεν σου δινει τη παραπάνω λειτουργικότητα, χωρις να υπολογίσουμε το κόστος λειτουργίας.

brwmogazos
04-01-06, 10:56
Ακομα και η υδροψηξη μπορει να γινει ενοχλητικη.Εχω δοκιμασει στο παρελ8ον και ακομα δουλευω το waterchill ...λιγο η αντλια να αρχησει να τρεμει, η να χασει την καλη επαφη το ιμπελερ με το αξονακι απο το μοτερ αρχιζει το τρεμουλο...ο 120αρης σε χαμηλες στροφες δεν 8α κανει 8ορυβο οντως αλλα με ψηγειο μονο για 1 120αρη και τοσο χαμηλες στροφες ισως να μην ειναι και οτι καλυτερο απο 8εμα ψυξης για τον υπολογιστη.
Για α8ορυβη λειτουργια μεγαλη ψυκτρα,μεγαλος ανεμιστηρας σε χαμηλες στροφες και τα υπολοιπα ολα passive οσο μπορεις ειναι η καλυτερη λυση...

WAntilles
04-01-06, 13:50
Από λογισμικό, linux με mldonkey...

Από λογισμικό:

Linux ή FreeBSD +amuled (daemon) +amuweb

Slammer
04-01-06, 14:00
OK... Wan δεν ξερω και πολλα για p2p. Πάντως η κατευθυνση ειναι αυτή... παλιό μηχάνημα ησυχο και δροσερό με linux. Περιμένω και τις οδηγίες του Πελασγού ωστε να κάνουμε και πιο ησυχους τους σκληρούς......

Aramil
04-01-06, 18:08
Ναι εγώ βρήκα έναν Celeron στα 433 παλιό που είχαμε,θέλω να του βρώ ένα καινούργιο ανεμηστηρακί και είναι τελείως αθόρυβο με πολύ μικρή κατανάλωση.Γιατί όταν κοιμάμαι με το δικό μου PC ανοιχτο ξυπνάω και έχω 2 μέρες πονοκέφαλο.....Και δεν έχω ούτε έναν παραπανίσιο ανεμηστήρα!Μόνο της CPU....

iron_gr
04-01-06, 22:09
Έτσι, ένας παλιός Η/Υ για μουλαρομηχάνημα (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=9268) και αν έχεις και router με wireless,
τότε βάζεις και μία wireless PCI και το πας σε άλλο δωμάτιο και είσαι τελείως ήσυχος!

pelasgian
04-01-06, 22:44
OK... Wan δεν ξερω και πολλα για p2p. Πάντως η κατευθυνση ειναι αυτή... παλιό μηχάνημα ησυχο και δροσερό με linux. Περιμένω και τις οδηγίες του Πελασγού ωστε να κάνουμε και πιο ησυχους τους σκληρούς......

Ο πιο ήσυχος δίσκος, είναι ο σβηστός δίσκος!

Ο αμέσως επόμενος, αυτός που δεν δουλεύει με το κουτί σαν ηχείο.

Το hac shop έχει κάτι λαστιχάκια για τους δίσκους, που δεν τους επιτρέπουν να κάνουν τους κρανδασμούς τους επί πέντε χρησιμοποιώντας το κουτί σαν ηχείο.

Άλλες συμβουλές:

Στους δικούς μου ανεμιστήρες έχω βάλει αντιστάσεις και τους έχω αλλάξει με ανεμιστηράκια ήσυχα, που ΕΠΙΣΗΣ έχει στο hac shop. Κάτι panaflo, κάτι arctic cooling, κάτι titan κλπ.

Επίσης, υπάρχουν και τσιμούχες λαστιχένιες για τα τροφοδοτικά, γιατί τυχαίνει καμιά φορά να συντονίζει με το κουτί και να γίνεται χαμός. Επίσης, το κουτί ΟΧΙ πάνω σε ΠΑΡΚΕ! Κάνει ηχείο με το ΠΑΤΩΜΑ! να βάζετε κάνα χαλάκι από κάτω. (επιτρέπει να το τραβάτε χωρίς να κάνει και γρατζουνιές στο παρκέ.)

Τι άλλο, λόγω κατασκευής του αυτιού, μας ενοχλούν οι θόρυβοι που έρχονται από ψηλά. Βάλτε το pc στο πάτωμα και όχι στο γραφείο. Επίσης, αποφύγετε τις αντανακλάσεις του ήχου (αν ο ανεμιστήρας πάει σε κάθετο φύλλο του γραφείου, βάλτε ένα κομμάτι αφρολέξ στο ΓΡΑΦΕΙΟ.

Τι άλλο, στις εισαγωγές, βάλτε κάνα σπογγώδες φιλτράκι, να κρατάει τη μπίχλα έξω, και κλείστε όλες τις τρύπες του κουτιού με ακρυλικό στόκο. Δεν αφήνει το θόρυβο έξω και τη βρώμα μέσα!)

Το οποιο απλό, είναι να βάλετε ένα fanless mini box για terminal στο δωμάτιό σας, και να μπαίνετε από το δίκτυο στο «καλό» μηχάνημα, με τους δίσκους κλπ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.