PDA

Επιστροφή στο Forum : pc to pc / voip phone to voip phone



john stamos
03-01-06, 14:45
γεία σας

ανα και εχω κανει σχετικη ερωσηση σε αλλο θεμα , σκεφτηκα να ανοιξω την ερωτηση ως βασικο θεμα , με κυριο στοχο να δωθουν καποιες ιδέες υλοποιησης , αλλα και να το δουνε και αλλη χρηστες που πιθανον να ενδιαφερονται για κατι αντιστοιχο

λοιπον το ερωτημα μου ειναι

εινα δυνατο να συνδεσω δυο χρηστες με VOIP συσκευες , χωρις την χρηση provider ?(πχ skype κτλπ) , δηλαδη να δωσω στο ενα τηλεφωνο την IP απο το αλλο (υπολογιστη) και να μπορουμε να μιλαμε, η χρηση καποιου λογισμικου στα δυο pc δεν αποτελει προβλημα (εαν εξαιρεσουμε την περιπτωση καποιου με μεγαλο κσοτος)

μου εχουν πει (στο συγκεκριμενο forum σε αλλο θεμα) οτι ειναι εφικτο και το κανουν καποιες συσκευες (ισως οχι ολες) χωρις να εχω περισσοτερα στοιχεια

θα ηθελα να παρακαλεσω λοιπον εαν καποιος γνωριζει κατι για το συγκεκριμενο θεμα και μπορει, να με ενημερωσει

ευχαριστω πολυ

Γιαννης

sdikr
03-01-06, 16:08
Οπώς αναφέραν στο άλλο θέμα, μπορείς μέσω Ip, το πρόβλημα με αυτό ειναι οτι θέλεις σταθερο Ip,
Θα μπορούσες και μεσώ dyndns, αλλά στις συσκευές ΑΤΑ δεν μπορείς να γράψεις (αν και υ πάρχουν μερικές με μνήμες που μπορείς να κάνεις χρήση)

Οσον αφορά το software δουλέυουν μια χαρά.

Τώρα εγώ θα ρωτήσω ποιος ο λόγος να το κάνεις αυτό;
Αφού υπάρχουν εντελώς δωρεάν υπηρεσιες πχ το free world dialup που σου δίνει sip νουμερό και κάνεις την δουλεία σου απο εκεί δωρεάν + το οτι έχεις και καποιες εξτρα υπηρεσίες λόγο του sip server, stun server

john stamos
03-01-06, 16:18
υπαρχει σταθερη IP

ο λογος ειναι οτι θελουμε να μη μπορει κανεις απο το pc να τηλεφωνει αλλου , ή να σε βρισκουν αλλοι χρηστες (πχ skype) να μη μπορουν να παιδιά να κάνουν χρηση και γενικότερα για μια λιγο καλυτερη αισθηση ασφάλειας - φυσικα και μπορουμε να παρουμε μετρα προστασιας αλλα τι καλυτερο απο το απολυτο? οπου εχεις μια voip συσκευη και μπορεις να επικοινωνεις με ενα μονο τηλεφωνο σημερα αλλα και με αλλα 10 αυριο-

εχεις δει να λειτουργει με αυτο το τροπο καποιο τηλεφωνο ?
ολες οι συσκευες το υποστιρηζουν ?

ευχαριστω πολυ

BoGe
03-01-06, 16:19
Οπώς αναφέραν στο άλλο θέμα, μπορείς μέσω Ip, το πρόβλημα με αυτό ειναι οτι θέλεις σταθερο Ip,
Θα μπορούσες και μεσώ dyndns, αλλά στις συσκευές ΑΤΑ δεν μπορείς να γράψεις (αν και υ πάρχουν μερικές με μνήμες που μπορείς να κάνεις χρήση)


Αν από την μια μεριά έχει IP μόνιμη, τότε δεν υπάρχει πρόβλημα.
Στις συσκευές Μultitech, ορίζεις το ΑΤΑ που είναι σε static IP σαν master, και το άλλο που είναι σε στην dynamic ραμμή σαν slave.
To slave ψάχνει και βρίσκει το master στην στατική IP που τυ έχεις ορίσει, και ενημερώνει το master πια είναι η δικιά του IP.

sdikr
03-01-06, 16:23
υπαρχει σταθερη IP

ο λογος ειναι οτι θελουμε να μη μπορει κανεις απο το pc να τηλεφωνει αλλου , ή να σε βρισκουν αλλοι χρηστες (πχ skype) να μη μπορουν να παιδιά να κάνουν χρηση και γενικότερα για μια λιγο καλυτερη αισθηση ασφάλειας - φυσικα και μπορουμε να παρουμε μετρα προστασιας αλλα τι καλυτερο απο το απολυτο? οπου εχεις μια voip συσκευη και μπορεις να επικοινωνεις με ενα μονο τηλεφωνο σημερα αλλα και με αλλα 10 αυριο-

εχεις δει να λειτουργει με αυτο το τροπο καποιο τηλεφωνο ?
ολες οι συσκευες το υποστιρηζουν ?

ευχαριστω πολυ


Τα grandstream υποστηρίζουν την λειτουργιά point to point , ενά αλλο που ειχα δεί ειναι ενα της planet που ειναι συσκευή τηλεφώνου και έχει και μνημές ;)

Οτάν το είχα δοκίμασει για να συνδεθεί έπρεπε να γράψεις πχ sdikr.someip:5061 την πόρτα δηλάδη που ακουγε το τηλέφωνο.

αυτό μπορούσες να το περάσεις στο planet στις μνήμες και πχ να πατάς M1 και να καλεί το παραπάνω.

mich83
09-01-06, 02:37
Ακόμα και με dynamic IP ισως να μπόρει να χρησιμοποιηθεί το No-IP Dynamic Update Client (DUC) --> http://www.no-ip.com

Δέν γνωρίζω αν είναι εφικτό να χρησιμοποιηθεί γι' αυτή την περίσταση. Πάντως για να είμαι active στο DC++ με έχει σώσει:D

@ ADSLgr.com All rights reserved.