PDA

Επιστροφή στο Forum : sipura 3000 & VoipBuster - Ένα λειτουργικό configuration



Paknick
03-01-06, 15:33
Μετά από αρκετές μέρες σπαζοκεφαλιάς το έκανα να δουλέψει...
Μέχρι στιγμήε μοιράζω έναν κοινό λογαριασμό voip και στις δύο γραμμές αλλά δεν χρειάζονται πολλές αλλαγές για να προσθεθεί δεύτερος στην [PSTN Line], και περιγράφονται με παράδειγμα στο manual της συσκευής. Επίσης έχουν γίνει μερικές αλλαγές στα Regional Settings μετά από απάντηση των τεχνικών της Linksys, οι οποίοι όμως με ενημέρωσαν οτι οι ακριβείς τοπικές ρυθμίσεις πρέπει να μας δοθούν από τον voip provider...
Το μόνο πρόβλημα (εκτός της καθυστέρησης που αν κάποιος την έχει λύσει θα ήθελα να το ακούσω!!!) είναι ένας μικροφωνισμός για 2 δεύτερα όταν σηκώνεις PSTN κλήση μέσω της LINE 1.
Ελπίζω να δουλέψει και σε άλλους και να το βελτιώσετε περαιτέρω αν γίνεται!!!!

nodas
08-01-06, 01:20
ενα χρησιμο site στα αγγλικα

http://www.voxilla.com/ :respekt:

για Sipura και οχι μονο

kgliat
13-01-06, 11:09
Στις ρυθμίσεις με τα gateways τι έχεις ακριβώς ρυθμίσει αγαπητέ φίλε;;
Στο dialplan επίσης;

Πάρα πολύ καλή προσπάθεια!!! Ευχαριστούμε για τη βοήθεια!

nodas
13-01-06, 18:33
μπορεις να ρυθμισεις εκτος απο voipbuster και αλλες υπηρεσιες voip να τρεχουν μαζι στο ιδιο sipura αυτο γινεται ομως μονο οταν εχουν το ιδιο User ID

Π.χ Voipbuster, Ι-call και Sipdiscount μαζι στο ιδιο SIpura

Στο Line 1 > Proxy and Registration

εδω εστω οτι βαζεις το Voipbuster

Proxy:sip.voipbuster.com
User ID: nodas
Pass: το pass

Στο Line 1 > Gateway Accounts

Π.χ στo Gateway accounts δηλωνεις το

Gateway 1: Θα ειναι της μορφης UserID@IP_proxy_υπηρεσιας voip. Π.χ nodas@sip1.sipdiscount.com
GW1 Password: το pass

Gateway 2: οπως στο GW1 oi ρυθμισεις πχ για το I-call nodas@sip.i-call.gr
GW2 Password: το pass

Mετα φτιαχνεις ενα καταλληλο dial plan και εισαι οκ

Παραδειγμα Dial Plan

Dial Plan: (<#1,:0030>xx. | <:0030>xx.<:@gw2> | <#2,:0030>xx.<:@gw1> | <#3,:>xx.<:@gw0>)

Τι κανει τι στο Dial Plan

<#1,:0030>xx. Πατωντας #1 και σχηματιζοντας εναν αριθμο που ανηκει ειτε σε σταθερο ειτε σε κινητο της ελλαδας παει και προσθετει το 0030 παιρνει αριθμους στο Voipbuster
<:0030>xx.<:@gw2> Σχηματιζοντας εναν αριθμο που ανηκει ειτε σε σταθερο ειτε σε κινητο της ελλαδας παει και προσθετει το 0030
και κανει κληση απο το gw2 δλδ το i-call
<#2,:0030>xx.<:@gw1> Πατωντας #2 και σχηματιζοντας εναν αριθμο που ανηκει ειτε σε σταθερο ειτε σε κινητο της ελλαδας παει
και προσθετει το 0030 και κανει κληση απο το gw1 δλδ το sipdiscount
<#3,:>xx.<:@gw0> πατωντας #3 και σχηματιζοντας εναν αριθμο στελνει την κληση στο δικτυο του ΟΤΕ (το gw0 δεν το ορισαμε πουθενα ειναι ορισμενο απο εργοστασιο)


To παραδειγμα με Voipbuster και sipdiscount δεν ειναι λειτουργικο (απλα αναφερεται σαν παραδειγμα), δεν μπορεις να εχεις το ιδιο username και στις δυο υπηρεσιες γιατι πρεπει να εχουν κοινη βαση δεδομενων

euri
13-01-06, 18:37
nodas :thumbsup1

pan.nl
16-01-06, 04:15
Πολλά συγχαρητήρια παιδιά!
Χάρη στα παραπάνω posts το έκανα το...τιμημένο το Linksys SPA 3000 να δουλέψει (με άκουγαν αλλά δεν άκουγα), αλλιώς ακόμα θα ψαχνόμουνα. Και πάλι μπράβο :thumb_dup

nodas
18-01-06, 14:13
αν κανατε την χοντρη

RESET στο SIPURA

Κανατε καποια πατατα και θελετε να επαναφερετε το sipura στις εργοστασιακες ρυθμισεις ??? http://www.awmn/forum/images/smiles/icon_lol.gif

Σηκωνετε ακουστικο και καλειτε ****

επειτα πληκτρολογειτε 7 3 7 3 8 # και 1

κλεινετε το τηλεφωνο, το Reset ολοκληρωθηκε


Kαι ενα χρησιμο προγγραματακι monitoring

5279:thumbsup1

Paknick
28-01-06, 15:45
Για τον μικροφωνισμό που αναφέρω παραπάνω πρέπει να ρυθμιστεί σωστά το [Pstn to spa gain] και [Spa to Pstn gain] (στο PSTN Line)που έχουν να κάνουν με το ρεύμα που μπορεί να διαχειριστεί η εκάστοτε τηλεφωνική συσκευή.

Επίσης κατι ακόμα που παρατήρησα είναι οτι αν έχουμε no την επιλογή [Use preffered codec only] (στο Line1 ή PSTN Line) το πιο πιθανό είναι να χρησιμοποιήσει το SPA τον default codec του voip-provider που χρησιμοποιούμε και όχι τον επιθυμητό από εμάς, κάτι που μπορεί να μας κοστίσει σε ποιότητα ήχου. Προσοχή να διαλέξουμε όμως κάποιον codec που να υποστηρίζεται από τον voip-provider μας.

alefgr
28-01-06, 16:19
Το i-Call υποστηρίζει το G711; Κάθε φορά μου βάζει το G729a με την ποιότητα του ήχου να είναι σε μέτριο επίπεδο.

Paknick
29-01-06, 14:16
Δεν έχω χρησιμοποιήσει το i-call. Αλλά με ένα mail μπορείς να τους ρωτήσεις και θα λύσεις την απορία σου... Προσοχή γιατί υπάρχουν δύο 711 (u και a) και εγώ είχα το εξής πρόβλημα. Ακόμα κι αν είχα preffered codec [711a] και use only preffered codec[yes] αν είχα τον ίδιο στο FAX Passthru Codec τότε κάνοντας μια κλήση το SPA επέλεγε το G711u που στην περίπτωση μου δεν υποστηριζόταν από voipbuster, και είχα τρελαθεί στην αρχή...

alefgr
29-01-06, 16:39
Το G711u είναι κυρίως για Αμερική. Στην Ευρώπη παίζει το G711a. Νομίζω ότι αυτό το codec χρησιμοποιεί και το κανάλι voice του ISDN, αν δεν κάνω λάθος.

sattip
08-02-06, 22:37
Συγγνωμη Εχω Adsl 384 Αλλα Δεν Ακουγεται Καλα Το Voipbuster.

alefgr
09-02-06, 21:14
Ρίξε μια ματιά στο forum σε περασμένα threads. Είναι συνηθισμένο το πρόβλημα του VoIP στις 384 συνδέσεις, με αιτία ο περιορισμός των πακέτων/δευτ. από τον ΟΤΕ.

vlahos
28-02-06, 00:24
Πολλά συγχαρητήρια παιδιά!
Χάρη στα παραπάνω posts το έκανα το...τιμημένο το Linksys SPA 3000 να δουλέψει (με άκουγαν αλλά δεν άκουγα), αλλιώς ακόμα θα ψαχνόμουνα. Και πάλι μπράβο :thumb_dup

Παρόλο που σε άκουγαν αλλά δεν άκουγες θεωρείς ότι το έκανες να δουλέψει...πολύ περίεργο...
είχα την εντύπωση ότι είναι τηλέφωνο όχι συσκευή υπαγόρευσης :hmm:

(και γω το ίδιο κατάφερα με τη βοήθεια τεχνικού από το i-call...δεν το θεωρώ επιτυχία πάντως...)

vagskarm
19-04-06, 13:48
Πολλά συγχαρητήρια, μόλις το πήρα και σε 10 λεπτάκια μου δούλεψε άψογα. Και με άκουγαν και τους άκουγα :up:

alefgr
19-04-06, 19:57
vagskarm συγχαρητήρια... Καλώς όρισες στην ομάδα... :oneup:

vagskarm
20-04-06, 09:02
Να ρωτήσω κάτι, όταν με παίρνει τηλέφωνο ο αδεφρός μου (με voip κι αυτός) βλέπω ότι με καλεί, αλλά δεν τον ακούω ούτε με ακούει. Κάποιο port μου έχει ξεφύγει και δεν το έχω βάλει στο port forwarding table. Εχω βάλει τα 5060-5061 και 16384-164κάτι. Βέβαια έφτιαξα όλο το setup όπως στο πρώτο post, εδώ, αλλά δεν το έχω τεστάρει ακόμη. Θα δω το απόγευμα. Το μόνο προβληματάκι είναι αυτό, αλλά πιστεύω θα λυθεί.

sdikr
20-04-06, 16:42
Μήπως έχεις speedtouch;

vagskarm
20-04-06, 17:03
Οχι, έχω το linksys 54G, μίλησα με altec και μου είπαν ποιά ports πρέπει να ρυθμίσω για forwarding (δεν είταν και λίγα):

5060-5061 (udp/tcp)
3478-3479 (udp)
53 (udp)
69 (udp)
10000-20000 (udp)

Τα έχω ρυθμίσει, μόνο δεν το έχω τεστάρει ακόμη

sdikr
20-04-06, 17:17
stun server έχεις δηλώσει;

δεν χρείαζεται να ανοιξεις πόρτες

vagskarm
20-04-06, 17:26
τον έχω ρυθμίσει κι αυτόν, πάντως τις πόρτες τις άνοιξα, αφού έτσι μου είπαν από το support της altec, τι να έκανα ?

edit: δηλαδή αν ορίζω stun server ανοίγω μόνο το 5060 port ? (γιατί απ' ότι θυμάμαι στο x-lite πάλι κάποιες πόρτες ήταν ανοιχτές παρά το ότι και σ' αυτό είχα ορίσει stun server)

sdikr
20-04-06, 17:34
Εγω δεν έχω ανοιξεί καμια πόρτ, και μου δουλέυει μια χαρά με usr9108, zyxel 660h, 652r

ΥΓ θα πρέπει stun Να έχει και η άλλη πλευρά.


Δοκιμάσε πχ να καλέσεις εσυ το σταθερό σου να δείς αν περνάει η φωνή

vagskarm
20-04-06, 17:38
Πρόβλημα δεν έχω όταν καλώ εγώ, όταν με καλεί ο αδερφός μου από i-call στο δικό μου i-call εκεί έχω το πρόβλημα, βλέπω ότι με καλεί, βλέπω στο ασύρματο τηλέφωνο το ποιός είναι, αλλά πατάω αποδοχή κλήσης (το πράσινο τηλεφωνάκι) και δεν ακούω τίποτα, δεν ακούει ο αδερφός μου τίποτα, και δεν καταλαβαίνει ότι πάτησα αποδοχή κλήσης. Κατά τα άλλα εγώ παίρνω τηλέφωνο άνετα παντού είτε μέσω i-call είτε μέσω OTE (ο τελευταίος θα κοπεί μαχαίρι...)

sdikr
20-04-06, 17:39
ο αδερφός σου πέρνει τηλέφωνο κανονικά σε σταθερά;

vagskarm
20-04-06, 17:43
Ναι, επειδή δεν μπορούσε να με πάρει στο i-call, με πήρε στο σταθερό μου κανονικά.

sdikr
20-04-06, 17:51
οπότε ακόμα μια ερώτηση μηπως έχει εκείνος speedtouch;

σε καλεί με πρόγραμμα ή ΑΤΑ;

vagskarm
20-04-06, 17:53
Εκείνος έχει απλό modem με καλεί με το x-lite

edit: πρέπει να έχει το crypto, μόλις έχει κάνει σύνδεση με tellas

sdikr
20-04-06, 18:01
σε καλεί μέσω του αριθμου του icall;

Πάντως το έχω δοκιμάσει με xlite, sipura, fritzbox και δεν είχα κανένα πρόβλημα
Πάντα χωρίς να ανοιξώ καμια πόρτα

vagskarm
20-04-06, 18:05
Ναι, με το xlite. Πάντως πριν μου πουν ποιες πόρτες να ανοίξω, με ρώτησαν ποιό router έχω. Μήπως υπάρχουν τίποτα hidden κόλπα ? τι να πω

Anyway thanks

vagskarm
20-04-06, 20:02
Μόλις τέσταρα, με πήρε ο brother και όλα είναι μια χαρά, sdikr thanks για τον χρόνο σου.

Δεν ξέρω αν έφταιγαν οι μόνο οι πόρτες, έριξα μια πιο προσεκτική ματιά στις ρυθμίσεις και οι παρακάτω ήταν 'no' ενώ έπρεπε να είναι 'yes' (τα έκανα 'yes' αφού είχα ανοίξει τις παραπάνω πόρτες οπότε δεν μπορώ να πω αν 100% φταίγαν οι πόρτες, μην μου πείτε να ξανατεστάρω, ο brother φεύγει για Πάσχα, μην τον γυρνάω πίσω τον άνθρωπο):

Handle VIA received:
Handle VIA rport:
Insert VIA received:
Insert VIA rport:

webmania
10-05-06, 20:26
Μόλις πήρα ένα sipura-3000 και το δοκιμάζω αλλά δεν μπορώ να έχω αναγνώριση κλήσης απο μία γραμμή του ΟΤΕ που έχει μπεί στην Θύρα Line . Και ένα ασύρματο τηλέφωνο που έχει μπεί στην υποδοχή Phone. Ρώτησα στην υπιστήριξη του I-call αλλά δεν έχουν βρεί λύση στο πρόβλημα.

Στην σελίδα του Sipura γράφει:

2: How do I verify the PSTN caller ID? A: Your PSTN service must include caller-id service. You can enable the < PSTN Ring Thru Line 1 > feature and connect a caller-id capable phone to Line 1 of the SPA-3000. When someone calls the PSTN line, the caller id will be passed onto Line 1 when ringing through. For this, make sure < PSTN Ring Thru Delay > is specified longer than the time it takes for the PSTN to complete delivery of caller-id after the start of the 1st ring; 5s is a good choice for normal US ring. Also make sure < PSTN Answer Delay > is set to larger than the time it takes to show the caller-id on the device attached to Line 1 during ring-thru after the start of the 1st PSTN ring. This should be at least 6s larger than < PSTN Ring Thru Delay >. Default value is 16 seconds.


Αλλά ότι και εάν δοκίμασα δεν δουλεύει η αναγνώριση κλήσης.

ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ? ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ ΑΝΑΛΟΓΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ???

sdikr
10-05-06, 21:09
Οτάν έχεις μονο το ασύρματο πάνω χωρίς το sipura έχεις αναγνώριση;

webmania
10-05-06, 22:26
Και βέβαια έχω αναγνώριση με το ασύρματο Panasonic Mod. KX-TCD955GRC Χρόνια τώρα.

sdikr
10-05-06, 22:40
Πανε στο menu regional και πες μας τι εχεις επιλέξει στο

Caller ID Method:
Caller ID FSK Standard:

vranezi
11-05-06, 00:02
γεια χαρα σε ολους. η απορια που εχω ειναι η εξης: τι δεν κανω σωστα και οταν προπαθω να εχω προσβαση στο σιπουρα οταν ειμαι εκτος σπιτιου (να εκμεταλλευτω τη δυνατοτητα να καλω υπεραστικα και διεθνη με voip χρεωσεις+αστικη) ενω δεχετε το πιν που του εχω δωσει, οταν παω να πληκτρολογισω τον αριθμο που θελω, ή που θα παρω νεκρη γραμμη ή κατειλημενο. το εχει κανει καποιος να δουλεψει;

sdikr
11-05-06, 00:04
Αν δεις στο μενου Pstn έχει και εκεί να δηλώσεις sip server, πρέπει να βάλεις ρυθμίσεις και εκεί,

vranezi
11-05-06, 00:06
Αν δεις στο μενου Pstn έχει και εκεί να δηλώσεις sip server, πρέπει να βάλεις ρυθμίσεις και εκεί,

τις εχω κανονικα, κανει λογκ ιν, δεινει γραμμη αλλα δεν καταλαβαινει τον τονο που στελνουν οσες συσκευες και αν εχω δοκιμασει. κατι αλλο ειναι αλλα τι!;

webmania
11-05-06, 13:29
ΕΧΩ CALLER ID METHOD: ETSI FSK With PR(UK)
KAI CALLER ID FSK STANDARD: bell 202

Τι πρέπει να βάλω???

Και απο το Support της Sipura μου είπαν να ψάξω πιο ταιριάζει απο αυτά και κάτι άλλο για το voltage της γραμμής.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Thank you for contacting Sipura Technical Support.

I do understand that you're having problem with the caller ID working with the SPA-3000. In order for you to isolate the problem you need to figure out whether the problem is in the SPA-3000 failing to recognize the Caller ID from the phone company (look at your Info page when a call is in progress) or in the SPA-3000 not generating the Caller ID in a form that your phone can recognize. If the SPA is recognizing the PSTN Line's Caller ID, but is not sending it to your phone, then you need to change the Caller ID type on the Regional page to match whatever scheme your phone can accept. You may want to try changing the value of the Line-In-Use voltage on the configuration of the SPA-3000. Please try to change the Line-In-Use Voltage to the same value shown under Info tab during call. For example somebody calls you, access the web UI. Under Info tab at the bottom of the page, you will see the Line Voltage under PSTN Line Status. You should see the value, write it down and then copy it on the Line-In-Use Voltage under PSTN Line tab. Please make sure that you are under Admin Login then Advanced when you change the value.

For your convenience, answers to many Frequently Asked Questions are located on our Support site, http://www.sipura.com/support/.


Sincerely,


Wendell Viernes
Badge ID 19387
Linksys - A Division of Cisco, Inc.
sipura-support@external.cisco.com


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Τώρα είμαι στο γραφείο και θα τα δώ το απόγευμα στο σπίτι. Εχεται να προτείνεται κατι γιατι μου είναι δύσκολο να κάνω συνέχεια πειραματισμούς.

SIRSTAIKO
17-06-06, 09:36
παιδες εχω 3000 και voipbuster κανω register κανονικα ..μου δουλευει καποιες ωρες και μετα βλεπω
το λαμπακι του sttus να αναβοσβηνει συνεχεια ..οποτε δεν μπορω να μιλησω εσω voip
1)το βγαζω απο την μπριζα και συνχρονιζετε παλι ...οκ λεω καποιο σφαλμα γραμμης(το λαμπακι status σβηνει)
2)μετα απο καποιες ωρες παλι τα ιδια..

μηπως το εχει συναντησει αυτο κανεις??
υπαρχει καποιο προβλημα?

con
17-06-06, 13:48
Υπάρχει τρόπος να καλέσω από έξω το sipura και μετά να καλέσω μέσω PSTN από OTE? Με VoIP μου δούλεψε η (απομακρυσμένη) κλήση. Κάτι πρέπει να κάνω λάθος με το dial plan στο PSTN tab. Έχω δοκιμάσει διάφορα με το @gw0 αλλά δεν τα έχω καταφέρει.
Καμια ιδέα?

sdikr
17-06-06, 13:54
Υπάρχει τρόπος να καλέσω από έξω το sipura και μετά να καλέσω μέσω PSTN από OTE? Με VoIP μου δούλεψε η (απομακρυσμένη) κλήση. Κάτι πρέπει να κάνω λάθος με το dial plan στο PSTN tab. Έχω δοκιμάσει διάφορα με το @gw0 αλλά δεν τα έχω καταφέρει.
Καμια ιδέα?

Ενόεις να το καλέσεις μέσω της γραμμης του ΟΤΕ και να πάρεις μετά τηλέφωνο μέσω της γραμμης του ΟΤΕ;
Αυτό οχι δεν γίνεται μιας και έχεις μια γραμμη μονο

con
17-06-06, 14:07
Ενόεις να το καλέσεις μέσω της γραμμης του ΟΤΕ και να πάρεις μετά τηλέφωνο μέσω της γραμμης του ΟΤΕ;
Αυτό οχι δεν γίνεται μιας και έχεις μια γραμμη μονοΔεν ήμουν αρκετά σαφής... Θέλω να καλέσω μέσω Internet εκεί που βρίσκεται το sipura και μετά από ΟΤΕ, δηλ. να μπω από Line1 και να βγω από PSTN χρησιμοποιώντας το VoIP-To-PSTN Gateway.

sdikr
17-06-06, 14:31
Θα πρέπει να έχεις ενεργό το voip to pstn gateway
(Στο pstn line)

Και θα πρέπει να έχεις ενεργοποιήσει εναν λογαριασμό για voip πάλι στο pstn line

Μετά θα πρέπει να επιλέξεις το πως θα κάνει auth

con
17-06-06, 15:10
Θα πρέπει να έχεις ενεργό το voip to pstn gateway
(Στο pstn line)

Και θα πρέπει να έχεις ενεργοποιήσει εναν λογαριασμό για voip πάλι στο pstn line

Μετά θα πρέπει να επιλέξεις το πως θα κάνει authΤα έχω κάνει όλα αυτά. Απλά κάτι νομίζω φταίει στο dial plan του PSTN tab για να παίρνει από @gw0 που είναι η γραμμή από ΟΤΕ... Πώς θα έπρεπε να είναι το dial plan? Έχω δοκιμάσει πολλά αντί του default (xx.) χωρίς αποτέλεσμα...

sdikr
18-06-06, 05:07
Τα έχω κάνει όλα αυτά. Απλά κάτι νομίζω φταίει στο dial plan του PSTN tab για να παίρνει από @gw0 που είναι η γραμμή από ΟΤΕ... Πώς θα έπρεπε να είναι το dial plan? Έχω δοκιμάσει πολλά αντί του default (xx.) χωρίς αποτέλεσμα...

το dial plan το βάζεις εκεί που λεεί για dial plan για το voip to pstn;

con
18-06-06, 07:35
το dial plan το βάζεις εκεί που λεεί για dial plan για το voip to pstn;Στις ρυθμίσεις για "PSTN LINE" στα "dial plans". Το βάζω στο dial plan 1 αντί για το default (.xx)

pandou
18-06-06, 20:25
Γεια σας,

Γνωρίζοντας αρκετές από τις δυνατότητες του SPA 3000, αλλά χωρίς να είμαι σίγουρος για το αν θα με βοηθήσει σ' αυτό που το θέλω, το αγόρασα εχθές. Αν και δεν έχω αρκετές γνώσεις, έχω υπομονή, όμως δεν φαίνεται να κατάφερα κάτι. Γι' αυτό θέλω να απευθύνω σ' εσάς το ακόλουθο ερώτημα:

Απ' όσο γνωρίζω η συγκεκριμένη συσκευή είναι FXS/FXO και μετατρέπει την αναλογική γραμμή σε IP. Εν αντιθέσει με τους περισσοτέρους εδώ δεν ενδιαφέρομαι τόσο για την χρήση κάποιου SIP (αν και έχω voipbuster) αλλά ουσιαστικά για την μεταφορά μίας αναλογικής γραμμής μέσω ETHERNET. Πιο συγκεκριμένα έχω συνδέσει δύο σημεία διαφορετικά κτίρια με δύο access points και ισάριθμες κατευθυντικές κεραίες. Μόνο το ένα εκ των δύο έχει πρόσβαση στο διαδίκτυο και απλή τηλεφωνική γραμμή του ΟΤΕ. Το 2ο σημείο δεν έχει καν τηλέφωνο και τροφοδοτείται μέσω του δημιουργηθέντος ασυρμάτου δικτύου με πρόσβαση στο διαδίκτυο. Το ερώτημα είναι, ΠΩΣ θα μπορέσω να μεταφέρω στο σημείο αυτό και την γραμμή του ΟΤΕ, αφού την έχω μετατρέψει σε IP με το SPA 3000 και φυσικά πώς θα μπορέσω να χρησιμοποιώ την γραμμή αυτή χωρις να έχω ανοικτό τον υπολογιστή (ίσως με μία δεύτερη συσκευή τύπου SPA 3000). Με την πρόσβαση στο διαδίκτυο η κλήσεις προς τα έξω, μέσω voip buster είναι δυνατές και με πολύ καλή απόδοση. Πώς όμως θα λαμβάνω κλήσεις στον αριθμό του τηλεφώνου του αρχικού σημείου;

tonyman
05-10-06, 11:03
Χρησιμοποιώ το SIPURA SPA3000 με μια ασύρματη συμβατική συσκευή για να κάνω χρήση VOIP.
Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα:.
1) Όταν καλώ στον αριθμό του κινητού μου από τον voipbuster που είναι στην gateway 1:

Αν δεν απαντήσω καθόλου στο τηλέφωνο, μου εμφανίζει δυο (2) αναπάντητες κλήσης παρότου κλείνω το τηλεφωνο μου(σταθερό) και το κινητό μου συνεχίζει να χτυπά ,σταματάει και ξανά χτυπά.Στην line 1 έχω i-call.

Θα ήθελα να με βοηθήσετε αν γίνεται
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Αντώνης

tasos-tasos
08-10-06, 21:54
αν θες διεθνεις κλησεις, και αν εχεις βάλει dial plan να σου βάζει τα prefix 0030

δηλαδη με λιγα λόγια αυτό το Dial plan Παιζει να παρω και εξωτερικό?

L:15,S:10,(S0 <:0030>2xxxxxxxxx | S0 <:0030>69xxxxxxxx | S0 8xxxxxxxxx<:@gw0> | 00xx. | [1]xx.<:@gw0> | <9#:>xx.<:@gw0> | *xx.)

Gix
08-10-06, 23:01
Mια χαρά παίρνει εξωτερικό αυτό το dial plan.

@ ADSLgr.com All rights reserved.