PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με τη γραμμή......



wisdompa
07-04-09, 19:34
Εδώ και αρκετές μέρες (κοντά 15 περίπου) έχω ένα πρόβλημα με τη γραμμή μου.......δέχομαι κλήσεις που ουσιαστικά δεν γίνονται.....και τι εννοώ.....Δεχόμουν κλήσεις χωρίς ποτέ να βγαίνει νούμερο αναγνώρισης αλλα ούτε κάν η ένδειξη "απόκρυψη αριθμού".....Στην αρχή δεν έδωσα σημασία.....θεώρησα πως γίνονται τυχόν αναβαθμίσεις του δικτύου και κάπου μπερδεύονται οι γραμμές....(ίσως και υπερφόρτωση) με αποτέλεσμα να χτυπάει το σταθερό μου χωρίς ουσιαστικά να με καλεί κάποιος.......Τις τελευταίες μέρες όμως ειχε γίνει ανυπόφορο..........Το σηκώνω και το τηλέφωνο είναι νεκρό....δεν πέφτει δηλαδή η γραμμή που συμβαίνει όταν μας παίρνουν και με το που απαντάμε το κλείνουν.....Κάλεσα την Τ.Υ.....Ευτυχώς έπιασα γραμμή μετά απο 25-30 δευτερόλεπτα.....Η κοπέλα στην άλλη άκρη της γραμμής ευγενέστατη.....μου δήλωσε πως θα σταλεί τεχνικός άμεσα και θα με καλέσουν στο κινητό που ηδη έχω αφήσει με την εγγραφή μου σε αυτούς.....Τους κάλεσα περίπου τέτοια ώρα χτες......σε 24 ώρες εχω δεχτεί μόνο δυο κλήσεις το πρωί......και από εκεί και πέρα όλα καλά......

Η ήρθε τεχνικός μετά προς το μεσημεράκι........η απλά δεν έτυχε να ξανά χτυπήσει...κάτι που θεωρώ απίθανο μιας και ημερησίως είχαμε 20 με 30 κλήσεις άλλοτε απανωτές άλλοτε σταδιακές...........!!!!!

Δε θα έπρεπε όμως να με καλέσουν.......αν το είχαν αποκαταστήσει; η θα με καλούσαν μόνο αν δεν έβρισκαν τι έχει;

και επίσης υπάρχει κάποιος με ανάλογο πρόβλημα;

mondeo
07-04-09, 20:34
Το τηλέφωνό σου είναι Voip ή POTS;

wisdompa
07-04-09, 21:34
Pots και δεν χρειάζεται να κάνω επανεκκίνηση το ρουτερ μου..........!!!

wisdompa
11-04-09, 14:56
Εγώ είμαι νεαπολη Θεσσαλονίκη και το πρόβλημα έχει μειωθεί δεν έχει διορθωθεί.....
τεχνικός δεν ήρθε γιατί δεν έλαβα καμιά κλήση απο την HOL αλλά γραμμή εχω κανονικά και το internet μου σέρνεται ελάχιστες φορές.....δεν με πειράζει αυτό όσο το ο,τι το τηλέφωνο την προηγούμενη εβδομάδα....βαρούσε ανά πάσα ώρα και στιγμή.......

wisdompa
28-05-09, 17:36
Ακομη περιμενω τεχνικό μετά απο τέσσερις φορές που εχω καλέσει....και εχουν περάσει σχεδόν 3 μήνες.......Τωρα πλέον χτυπάει χωρίς λογο και μεσα στη νύχτα αλλοτε 12 το βράδυ και αλλοτε 2-3 το πρωί........Τους εχω καλέσει και δεν εχει ερθει τεχνικός........Τι πρεπει να κανω δηλαδή παραπάνω; να τους παρω να τους γ.....σταυρίσω μπας και συνειδητοποιησουν πως εχω πραγματικά προβλήμα;

terko
29-05-09, 02:22
Ακομη περιμενω τεχνικό μετά απο τέσσερις φορές που εχω καλέσει....και εχουν περάσει σχεδόν 3 μήνες.......Τωρα πλέον χτυπάει χωρίς λογο και μεσα στη νύχτα αλλοτε 12 το βράδυ και αλλοτε 2-3 το πρωί........Τους εχω καλέσει και δεν εχει ερθει τεχνικός........

Τι πρεπει να κανω δηλαδή παραπάνω; να τους παρω να τους γ.....σταυρίσω μπας και συνειδητοποιησουν πως εχω πραγματικά προβλήμα;

Να σου πω έτσι θέλουν, αλλά μάλλον εσύ θα τσαντιστείς περισσότερο και η δουλειά σου κατά πάσα πιθανότητα δεν θα γίνει.
Να τους παίρνεις κάθε μέρα τηλέφωνο να τους τη σπας, μην σου πω και δύο φορές την ημέρα, κάντο έτσι για πλάκα και δες το έτσι, κάποια στιγμή θα σε βαρεθούν και θα στο φτιάξουν.

frenty
29-05-09, 02:34
Ακομη περιμενω τεχνικό μετά απο τέσσερις φορές που εχω καλέσει....και εχουν περάσει σχεδόν 3 μήνες.......Τωρα πλέον χτυπάει χωρίς λογο και μεσα στη νύχτα αλλοτε 12 το βράδυ και αλλοτε 2-3 το πρωί........Τους εχω καλέσει και δεν εχει ερθει τεχνικός........Τι πρεπει να κανω δηλαδή παραπάνω; να τους παρω να τους γ.....σταυρίσω μπας και συνειδητοποιησουν πως εχω πραγματικά προβλήμα;

Αυτό χρειάζονται.
Με το μαλακό και ευγενικό που τους πήρες, δεν βγήκε άκρη.
Σε "έγραψαν" κανονικά.

wisdompa
29-05-09, 12:38
Οι κλήσεις λενε πως καταγράφονται........Αν τους βρίσω θα το χρησιμοποιήσουν....Δυστυχώς ειμαι ηδη αρπαγμένη απο διάφορα αλλα θεματα μου...και φοβαμαι πως αν τους παρω θα τους παρει και θα τους σηκώσει.....απο την αλλη μενω στη θεσσαλονίκη και ΔΕΝ εχει ακομη υποκατάστημα τους εδω.........
Τι να πεις......Λυση στην ελλαδα δε βρίσκεις σε κανενα τομέα.......!

guzel
29-05-09, 13:29
Οι κλήσεις λενε πως καταγράφονται........Αν τους βρίσω θα το χρησιμοποιήσουν....Δυστυχώς ειμαι ηδη αρπαγμένη απο διάφορα αλλα θεματα μου...και φοβαμαι πως αν τους παρω θα τους παρει και θα τους σηκώσει.....απο την αλλη μενω στη θεσσαλονίκη και ΔΕΝ εχει ακομη υποκατάστημα τους εδω.........
Τι να πεις......Λυση στην ελλαδα δε βρίσκεις σε κανενα τομέα.......!

απο το site της hol:

ΓΡΑΦΕΙΑ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Διεύθυνση: Μαρίνου Αντύπα 41 Πυλαία, 57001

terko
29-05-09, 13:50
Οι κλήσεις λενε πως καταγράφονται........Αν τους βρίσω θα το χρησιμοποιήσουν....Δυστυχώς ειμαι ηδη αρπαγμένη απο διάφορα αλλα θεματα μου...και φοβαμαι πως αν τους παρω θα τους παρει και θα τους σηκώσει.....απο την αλλη μενω στη θεσσαλονίκη και ΔΕΝ εχει ακομη υποκατάστημα τους εδω.........
Τι να πεις......Λυση στην ελλαδα δε βρίσκεις σε κανενα τομέα.......!

Θα το χρησιμοποιήσουν και θα σε κάνουν ντα ?? το πολύ-πολύ να σου κλείσουν το τηλέφωνο.

Εφόσον όπως γάφει ο guzel υπάρχουν γραφεία τους στη Θεσσαλονίκη, πέρνα από εκεί να τους έχεις τετ α τετ και ρίχτους τα κανονικά.

wisdompa
29-05-09, 14:07
Σωπα...το πηραν αποφαση πως κι εμεις εδω εχουμε πολιτισμό; Ωραία....ευχαριστώ guzel.....συντομα θα βρεθώ στην Πυλαία....αν τηλεφωνικός συνεχίζουν να με γράφουν στα .......τους!

wisdompa
29-05-09, 18:11
Μόλις ειδα στο κινητό μου 4 κλήσεις κι ενα μήνυμα....Δεν το προλαβα μιας και το ειχα σε αλλο δωματιο και φορτιζε....anyway......!!
Ελαβα το εξής μηνυμα.....
"Σας ενημερωνουμε οτι προσπαθησαμε να επικοινωνησουμε μαζι σας ανεπιτυχώς.
Σε περίπτωση που το πρόβλημα παραμενει παρακαλουμε καλεστε στο 13....."

Αντε να δουμε.....τελικά και λιγο που υψωσα τη φωνη μου στο τηλέφωνο λειτούργησε......
Αν δεν απαιτήσεις και δεν φωνάξεις σε γράφουν.....στο ελλαδιστάν!

SirAggelos
29-05-09, 19:09
Μόλις ειδα στο κινητό μου 4 κλήσεις κι ενα μήνυμα....Δεν το προλαβα μιας και το ειχα σε αλλο δωματιο και φορτιζε....anyway......!!
Ελαβα το εξής μηνυμα.....
"Σας ενημερωνουμε οτι προσπαθησαμε να επικοινωνησουμε μαζι σας ανεπιτυχώς.
Σε περίπτωση που το πρόβλημα παραμενει παρακαλουμε καλεστε στο 13....."

Αντε να δουμε.....τελικά και λιγο που υψωσα τη φωνη μου στο τηλέφωνο λειτούργησε......
Αν δεν απαιτήσεις και δεν φωνάξεις σε γράφουν.....στο ελλαδιστάν!

Τωρα το καταλαβες αυτο?

wisdompa
29-05-09, 19:13
Οχι δε το καταλαβα τώρα...απλα περίμενα απο τους νεους παρόχους να ειναι καπως ποιο συνεργάσιμοι και να σεβονται τους "πελατες" τους.....

sathob
29-05-09, 23:07
διαβάζοντας το πρόβλημά σου wisdompa
με τις -δήθεν- κλήσεις που έχεις αναρωτεμαι μήπως και εγώ έχω κανένα πρόβλημα ....
γιατί σε μένα συμβαίνει το εξής ..

Καμιά φορά αφού έχω πάρει κάποιο τηλέφωνο και τελειώνοντας κλείσω το τηλέφωνο αυτό αρχίζει και κτυπάει και όσες φορές το έχει κάνει δεν υπάρχει κλήση
ούτε και εμφανίζει κανένα αριθμό και φυσικά δεν μιλάει κανείς.:whistle:
μονο που μου εμφανίζει ένα EXT πάνω από την θέση που εμφανίζει τον αριθμό στην οθόνη ενός ασύρματου motorola που έχω..

Αυτό γίνεται καναδυό φορές τη βδομάδα γιαυτό και δεν του έδωσα σημασία.

Εχω pots 2play 24/1 και παρά το aten στο 44-45 έχω σταθερό ιντερνετ (6-8 κλείδωμα του ρουτερ) και πολύ καλή ποιότητα τηλεφωνίας

wisdompa
30-05-09, 00:11
διαβάζοντας το πρόβλημά σου wisdompa
με τις -δήθεν- κλήσεις που έχεις αναρωτεμαι μήπως και εγώ έχω κανένα πρόβλημα ....
γιατί σε μένα συμβαίνει το εξής ..

Καμιά φορά αφού έχω πάρει κάποιο τηλέφωνο και τελειώνοντας κλείσω το τηλέφωνο αυτό αρχίζει και κτυπάει και όσες φορές το έχει κάνει δεν υπάρχει κλήση
ούτε και εμφανίζει κανένα αριθμό και φυσικά δεν μιλάει κανείς.:whistle:
μονο που μου εμφανίζει ένα EXT πάνω από την θέση που εμφανίζει τον αριθμό στην οθόνη ενός ασύρματου motorola που έχω..

Αυτό γίνεται καναδυό φορές τη βδομάδα γιαυτό και δεν του έδωσα σημασία.

Εχω pots 2play 24/1 και παρά το aten στο 44-45 έχω σταθερό ιντερνετ (6-8 κλείδωμα του ρουτερ) και πολύ καλή ποιότητα τηλεφωνίας

Ακριβώς το ιδιο συμβαινει και με τη δική μου γραμμή με τη μονη διαφορά πως εμενα χτυπαει και χωρις να εχει προηγηθεί κλήση δική μου πρίν.....Χτυπάει και στο ξαφνικό....Σημερα με καλεσανε με το μηνυμα ο,τι και καλά το είδανε....και πριν απο 1 ωρα περίπου άρχισε παλι να χτυπάει....Στο δικό μου ασυρματο οταν χτυπάει panasonic απλά και μονο βγαινει η ενδειξη "Εισερχόμενη κλήση" και δεν υπαρχει ποτέ ουτε νουμερο ουτε καποιος στην αλλη ακρη της γραμμής......!!

Εχω επίσης Double play 24/1 με αρκετά καλό ιντερνετ (μερικές φορες μονο σέρνεται) αλλα παιζει να φταιει και το πισι μου......και αριστη ποιότητα επίσης τηλεφωνίας.....!!

sathob
30-05-09, 16:42
Τι να πεί κανείς ....ρε λές να παρακολουθούν τα τηλέφωνά μας:down::whistle::rofl:

τωρα εμενα τα πιο πολλά -απ οτι θυμάμαι- τηλέφωνα που έκανα και μετά κτυπούσε
ήταν αριθμοί της forthnet και κανα δυο του ΟΤΕ που σε αυτά ελεγε οτι δεν μπορεί να γίναι σύνδεση η κάτι τέτοιο .
Την επόμενη φορά που θα το κάνει θα κρατήσω ακριβή ώρα και τηλέφωνο για να μπορώ
να το ψάξω παραπάνω.
όταν λέω όταν σου πούνε ** οι τεχνικοί μας** τι το προκαλει αυτο πόσταρέ το να το τσεκάρω και εγώ .
Καλή υπομονή πάντως αφου εσένα είναι σοβαρότερο:hmm:

JackDaniels
31-05-09, 19:33
Να αναφέρω και ένα δικό μου πρόβλημα, για να μην ανοίγω ξεχωριστό θέμα,

Είμαι συνδρομητής στην HOL εδώ και 5 μέρες. Αυτό που παρατηρώ είναι ότι κάθε φορά που κάνω επαννεκίνηση του ρούτερ αυτό συνδέεται όλο και σε χαμηλότερη ταχύτητα ενώ το upload παραμένει σταθερό!!! Π.χ. ενώ είχα περίπου 6 Mbps έφτασα στο σημείο να έχω περίπου 4!!!! Τέλος πάντων με συνεχείς επανεκκινήσεις τώρα συγχρονίζει στα 5932/880.

Με τον προηγούμενο πάροχο (tellas) δεν αντιμετώπιζα τέτοιο πρόβλημα. Επίσης βλέπω ότι SNR κλειδώνει 11 έναντι 9 του προηγούμενου παρόχου. Παρότι έχω αναφέρει στην ΤΥ το πρόβλημα κανείς τους δεν με έχει ενοχλήσει. Πιθανότατα πριν το 10ήμερο να κάνω χρήση του δικαιώματος της αδικαιολογήτου υπαναχωρήσεως.

sathob
31-05-09, 20:55
Να αναφέρω και ένα δικό μου πρόβλημα, για να μην ανοίγω ξεχωριστό θέμα,

Είμαι συνδρομητής στην HOL εδώ και 5 μέρες. Αυτό που παρατηρώ είναι ότι κάθε φορά που κάνω επαννεκίνηση του ρούτερ αυτό συνδέεται όλο και σε χαμηλότερη ταχύτητα ενώ το upload παραμένει σταθερό!!! Π.χ. ενώ είχα περίπου 6 Mbps έφτασα στο σημείο να έχω περίπου 4!!!! Τέλος πάντων με συνεχείς επανεκκινήσεις τώρα συγχρονίζει στα 5932/880.

Με τον προηγούμενο πάροχο (tellas) δεν αντιμετώπιζα τέτοιο πρόβλημα. Επίσης βλέπω ότι SNR κλειδώνει 11 έναντι 9 του προηγούμενου παρόχου. Παρότι έχω αναφέρει στην ΤΥ το πρόβλημα κανείς τους δεν με έχει ενοχλήσει. Πιθανότατα πριν το 10ήμερο να κάνω χρήση του δικαιώματος της αδικαιολογήτου υπαναχωρήσεως.

αν και δεν είμαι ειδικός θα πω τι κάνω εγω και εχω με attn 45/10 και snr 9/9
κλείδωμα 600-800/80-90

εχω απενεργοποιήσει απο το wan την voip δηλ vc2 και vc3 μια και δεν εχω iptv
βαζω και στο adsl/parameters το Operation Mode στο Automatic
ετσι κερδίζω 1-1,5 παραπάνω
ποσταρε βέβαια τα στατιστικά της γραμμής σου να απαντήσουν αρμοδιότεροι εμού
τι μπορείς να κάνεις.

JackDaniels
31-05-09, 21:02
Εγώ έχω το fritz 7140 οπότε δεν είμαι σίγουρος αν μπορώ να κάνω τις παραπάνω ρυθμίσεις. Τα στατιστικά της γραμμής είναι αυτά που αναφέρω στο προφίλ μου. Θα δω πως θα πάει το πράγμα

@ ADSLgr.com All rights reserved.