PDA

Επιστροφή στο Forum : us 9107+azureus=disconnection



asprofridis
03-01-06, 23:18
παλικαρια αντιμετωπιζω το εξης προβλημα:ενω με το dc++ κατεβαζω κανονικα και με καλες ταχυτητες με το azureus οταν μπαινω και δεν ποιανει παραπανω απο 12 συνολικα και στο τελος σαν να μπουκωνει ο ρουτερ να πω??και αποσυνδεεται απο το νετ με αποτελεσμα να 8ελει ρισετ...το μονο πειραγμα εαν αυτο βοη8αει ειναι οτι εχω κανει virtual server τα πορτς του dc αλλα του azureus οχι...απλα εχω ενεργοποιησει to dmz host γιαυτο και βλεπει τις πορτες ανοιχτες και πρασινιζουν τα τορρεντ!!!
Καμια βοη8εια?:mad:

moshstef
04-01-06, 04:26
Το DMZ host είναι "κακή πρακτική". Κλείσε το DMZ host, φτιάξε τα Virtual Servers για το Azureus και πρόσεξε να μην επιτρέπεις πάρα πολλά connections στα settings του Azureus (δοκίμασε ένα συντηρητικό 50-100 connections). Δες αν συνεχίζει να αποσυνδέεται, και πες.

Apostolos-Pap
05-01-06, 16:33
κι εγώ παιδιά με το Azureus αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα. Μετά από λίγη ώρα το router σαν να κολλάει και θέλει οπωσδήποτε reset. Το ίδιο γίνεται και στο emule!!
Εχω ρυθμίσει Virtual Servers, ports και οτιδήποτε άλλο χρεάζεται, έχω κάνει disable κάποια modules που δε χρειάζονται (ADSL2, ADSL2+) και πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω!!
Από ότι έχω καταλάβει μάλλον ψιλομπάχαλο τα έχει κάνει η US Robotics αφού έχει βάλει το ίδιο firmware και στο 9107 και στο 9108 (αν προσέξετε ανοίγοντας το 192.168.1.1 στο 9107 στιγμιαία εμφανίζονται κάτι κολπα για wireless που αμέσως εξαφανίζονται...)..

Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει παρακαλώ ας το κάνει.. αλλιώς βλέπω το μηχανάκι να φεύγει απο το παράθυρο..
:thumbdown :thumbdown

moshstef
05-01-06, 18:39
Υποθέτω πως δεν έχετε βάλει Port triggers.

Apostolos-Pap
05-01-06, 19:02
Pls ας διαβάζουμε λίγο πιο προσεκτικά:


Εχω ρυθμίσει Virtual Servers, ports και οτιδήποτε άλλο χρεάζεται... :roll:

moshstef
06-01-06, 06:02
Διαβάζω αρκετά προσεκτικά, αλλά είναι ασαφές αυτό που γράφεις. Τι ακριβώς έχεις ρυθμίσει;
Ωστόσο εξηγώ τι εννοούσα στο προηγουμένο post: Με το 9106 υπάρχει πρόβλημα με το port triggering. Δεν ξέρω για τα καινουργια μοντέλα αν έχει διορθωθεί, πάντως αν έχεις βάλει Port Triggering δοκίμασε να τα σβήσεις. Μόνο τα Virtual Servers χρειάζονται. ΟΚ?

Apostolos-Pap
06-01-06, 15:25
Οκ έχεις δίκιο ήταν κάπως ασαφές. Έχω δοκιμάσει και με σκέτους τους Virtual Servers και με Virtual Servers + Port Triggering αλλά πάντα υπάρχει πρόβλημα (βασικά στο azureus γιατι στο eMule παλευεται η κατάσταση). :)

moshstef
07-01-06, 00:35
...υπάρχει πρόβλημα (βασικά στο azureus γιατι στο eMule παλευεται η κατάσταση). :)Τότε μήπως έχεις βάλει πολλά connections στο Azureus ή/και υπάρχει πρόβλημα με το dslam σου? Έχεις ακούσει από άλλους κάτοικους της περιοχής σου αν έχουν προβλήματα;

Apostolos-Pap
07-01-06, 19:19
Όχι, ακόμη και με 50 connections πέφτει..

asprofridis
08-01-06, 18:50
Ομοιως..εβγαλα το dmz αλλα τα ιδια...τα χω απιστευτα με το ρουτερ το συγκεκριμενο...ετσι μου ρχεται να παρω ενα μοντεμακι να κανω τη δουλεια μου

NwS
09-01-06, 04:00
Ομοιως..εβγαλα το dmz αλλα τα ιδια...τα χω απιστευτα με το ρουτερ το συγκεκριμενο...ετσι μου ρχεται να παρω ενα μοντεμακι να κανω τη δουλεια μου

Να σου πω την αλήθεια και εγώ αυτό σκέφτομαι. Βαρέθηκα εδώ και 2+ εβδομάδες να προσπαθώ να το κάνω να δουλέψει σε βασικά πράγματα. :mad:

Hwoarang
09-01-06, 14:12
same here. Μιλάμε για μεγάλη τσαντίλα ε? Μόνο για να σου σκοτ.... τα @@ είναι :evil:

skyman
11-01-06, 15:20
Αντιμετωπίζω και εγώ πρόβλημα με το Azureus όχι τόσο με κολλήματα όσο πολύ χαμηλές ταχύτητες από οποιονδήποτε σχεδόν server.

sdikr
11-01-06, 16:11
Να σου πω την αλήθεια και εγώ αυτό σκέφτομαι. Βαρέθηκα εδώ και 2+ εβδομάδες να προσπαθώ να το κάνω να δουλέψει σε βασικά πράγματα. :mad:

Τον οδηγό όμως δεν τον διάβασες

NwS
11-01-06, 17:42
Τον οδηγό όμως δεν τον διάβασες

500 φορές λέμε 500 reset έχω κάνει 2 κάρτες δικτίου έχω αλλάξει! Ε έλεος.

sdikr
11-01-06, 17:44
500 φορές λέμε 500 reset έχω κάνει 2 κάρτες δικτίου έχω αλλάξει! Ε έλεος.

Αν τον είχες διαβάσει το πρώτο που λέει ειναι το πως βάζεις στατική ip ;)

NwS
11-01-06, 17:46
Αν τον είχες διαβάσει το πρώτο που λέει ειναι το πως βάζεις στατική ip ;)

Αν διάβαζες τι λέω ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.