PDA

Επιστροφή στο Forum : Πως ανοιγουμε ports στο Jetspeed 500(i)...



the_ar
19-11-03, 14:26
Η συνδεση που εχω κανει στο Jetpeed ειναι PPPoA Routed και ειμαι πισω απο NAT. Τις τελευταιες μερες εψαχνα να βρω γιατι δεν μπορω να στειλω με dcc αρχεια στο mirc. Τελικα καταλαβα απο εδω οτι πρεπει να ανοιξω ορισμενα ports (οποιαδηποτε πανω απ'το 1024 για το mirc). Πουθενα δεν ελεγε κανεις ομως πως ΑΚΡΙΒΩΣ το κανω αυτο στο Jetspeed. Μιας και το βρηκα, αποφασισα να κανω ενα how-to μηπως και βοηθησει καποιους εξισου ασχετους με μενα...

Μπαινουμε στο setup του Jetpeed και πηγαινουμε στο Configuration->Security.

Επιλεγουμε Advanced NAT Configuration και στην επομενη σελιδα επιλεγουμε Add Reserved Mapping.

Εκει το πεδιο Global IP Address το αφηνουμε 0.0.0.0 (θα παρει μονο του την IP που μας δινει ο ISP), στο Global IP Address γραφουμε την IP που εχουμε δωσει στο pc μας, στο Transport Type βαζουμε οτι μας χρειαζεται (για το mirc θελει το tcp) και τελος στο Port Number το port που θελουμε να ανοιξουμε. Παταμε το κουμπι Add Reserved Mapping και μας επιστρεφει στην προηγουμενη σελιδα, αν θελουμε προσθετουμε και αλλα ports πατωντας παλι στο Add Reserved Mapping και στο τελος παμε System -> Save Config -> Save.

Αυτο ηταν. Θα προσπαθησω να πεταξω και καμια φωτο για να γινει πιο κατανοητο. Ελπιζω να βοηθησα...

Φιλικα, Ανδρέας.

Athlon_XP
19-11-03, 18:04
Εγώ ξέρω γίνεται και με ένα άλλο τρόπο μέσω triggers (Serucity Trigger Configuration -> New trigger). Εγώ πάντως αυτό τον τρόπο έχω εφαρμόσει με όλα τα ports ανοιχτά 0-65535 (εννοείτε ότι σε τέτοιες περιπτώσεις χρειάζεται πάντα software firewall).

tolisp
19-11-03, 20:04
OLA ta ports anoikta??? hahahaha kalo einai na min ta les etsi apotoma se ena forum gemato hackers :twisted:

Athlon_XP
20-11-03, 00:25
Ναι. Όλα τα ports ανοιχτά γιατί μου την δίνουν τα προγράμματα στο ψάξιμο για συγκεκριμένα ports και το software firewall να κάνει την δουλειά στο background.

JohnJ
30-12-03, 14:08
στο Internal IP Address γραφουμε την IP που εχουμε δωσει στο pc μας

Για Internal Ip Address πηγαίντε start/run/cmd/ipconfig η IP που θα σας βγάλει είναι αυτή που πρέπει να βάλετε.

@ ADSLgr.com All rights reserved.