PDA

Επιστροφή στο Forum : Η hellas online παρουσιάζει πρώτη το Discovery HD στην Ελλάδα



Σελίδες : [1] 2 3 4

harris
09-04-09, 14:40
Η hellas online παρουσιάζει πρώτη το Discovery HD στην Ελλάδα

Αθήνα – 09 Απριλίου 2009 H hellas online φέρνει τον Απρίλιο κοντά σας τα καλύτερα ντοκιμαντέρ και ψυχαγωγικά προγράμματα μέσα από τα κανάλια του Discovery Network. Απολαύστε για πρώτη φορά στην Ελλάδα τηλεοπτική μετάδοση υψηλής ευκρίνειας (High Definition) από το Discovery HD, το μοναδικό παγκόσμιο κανάλι που αξιοποιεί την τεχνολογία high definition. Η hellas online θα προσφέρει στο ελληνικό κοινό το Discovery channel καθώς επίσης και τα Discovery Science, Discovery World και Discovery Travel & Living. Επιπλέον στην πλατφόρμα hol tv θα συμπεριληφθεί και το ID Investigation Discovery, ένα ολοκαίνουριο 24ωρο κανάλι που εστιάζει σε υποθέσεις εγκλήματος και αστυνομικών ερευνών και που πρόσφατα άρχισε να μεταδίδεται στην Ευρώπη.

Ο κ. Caleb Weinstein, Acting General Manager, Emerging Markets, Discovery Networks EMEA δήλωσε «Το Discovery, η κορυφαία παγκοσμίως εταιρία παραγωγής ψυχαγωγικού προγράμματος, προσπαθεί πάντα να ικανοποιεί την ανάγκη του ανθρώπου για διαρκή γνώση και κατανόηση του κόσμου μέσα στον οποίο ζούμε. Τα κανάλια μας καλύπτουν θέματα τα οποία θα αγγίξουν και θα κεντρίσουν το ενδιαφέρον και του ελληνικού κοινού. Είμαστε ιδιαιτέρως χαρούμενοι που θα παρουσιάσουμε τα 6 κανάλια μας στην πλατφόρμα hol tv της hellas online και υπερήφανοι που φέρνουμε το Discovery HD στην Ελλάδα, ενισχύοντας με αυτόν τον τρόπο την ηγετική μας θέση στην μετάδοση High Definition παγκοσμίως.»

Ο κ. Αντώνης Τζωρτζακάκης, Marketing Director της hellas online, δήλωσε «για την hellas online αποτελεί δέσμευση να προσφέρει περιεχόμενο εξαιρετικής θεματολογίας και υψηλού ενδιαφέροντος με το δίκτυο Discovery να είναι ένα αδιάψευστο παράδειγμα. Η παρουσία των 6 Discovery καναλιών παρέχει στους πελάτες μας μία πληθώρα επιλογών ενώ παράλληλα με το Discovery HD επιβεβαιώνουμε το υψηλό επίπεδο νέων τεχνολογιών και καινοτομίας που έχουμε ενσωματώσει στη πρόταση του hol tv.»

Discovery HD, προσφέρει την καλύτερη εμπειρία High Definition με ασυναγώνιστο περιεχόμενο από το πιο σύγχρονο τεχνολογικά κανάλι. Μεγάλη ποικιλία θεμάτων όπως επιστήμες, εξερευνήσεις, φύση, άγρια ζωή, ταξίδια και πολιτιστικά. Οι τηλεθεατές μπορούν να απολαύουν κάποιες από τις δημοφιλέστερες εκπομπές του καναλιού όπως Deadliest Catch, Ultimate Survival ή NASA’s Greatest Missions με ελληνικούς υπότιτλους.

Discovery Channel, με ένα εξαιρετικό πρόγραμμα και μια απλη φιλοσοφία: “η αλήθεια είναι πιο συναρπαστική από τη φαντασία”. Για αυτό το λόγο προβάλει πραγματικές εμπειρίες και ιστορίες χωρίς σενάρια οι οποίες προκαλούν και εμπνέουν.

ID Investigation Discovery, ενα συναρπαστικό κανάλι με προγράμματα αστυνομικών ερευνών που εστιάζουν στην επιστήμη της εγκληματολογίας και πως αυτή χρησιμοποιείται για να εξιχνιαστούν πραγματικές υποθέσεις.

Discovery Science, ένα κανάλι αναφοράς στην επιστήμη που παρουσιάζει τεχνολογικά επιτεύγματα, επιστημονικές ανακαλύψεις καθώς και τους ανθρώπους που κρύβονται πίσω από αυτά.

Discovery World, προσφέρει μία μεγάλη και γεμάτη χρώματα ποικιλία προγραμμάτων υψηλής ποιότητας από όλο τον κόσμο, με πλούσια θεματολογία σε ιστορία, πολιτισμός, έρευνες, μυστήρια και αληθινές ιστορίες.

Discovery Travel & Living, μεταφέρει τους τηλεθεατές σ’ ένα συναρπαστικό ταξίδι με αξιοθέατα, ήχους και αρώματα απο ολο τον κόσμο, παρουσιάζοντας τις ζωές διάφορων πολιτισμών.

Τα κανάλια Discovery Channel, Discovery Science and ID Investigation Discovery θα έχουν ελληνικούς υπότιτλους σε όλα τα προγράμματα.


Σχετικά με την Discovery Communications
H Discovery Communications (NASDAQ: DISCA, DISCB, DISCK) είναι η παγκοσμίως νούμερο ένα εταιρία μέσων μαζικής ενημέρωσης επιστημονικού περιεχομένου, με πάνω από 1,5 δισ. συνδρομητές αθροιστικά σε 170 χώρες. Η Discovery παρακινεί τους ανθρώπους να εξερευνήσουν τον κόσμο τους και να ικανοποιήσουν την περιέργειά τους μέσα από 100 και πλέον τηλεοπτικά δίκτυα παγκοσμίως, με επικεφαλής τα Discovery Channel, Animal Planet, Discovery Science και Discovery HD. Επιπλέον, η Discovery Communications είναι η κορυφαία εταιρία παροχής καταναλωτικών και εκπαιδευτικών προϊόντων και υπηρεσιών, και ενός πολυποίκιλου χαρτοφυλακίου υπηρεσιών ψηφιακών μέσων μαζικής ενημέρωσης συμπεριλαμβανομένου του HowStuffWorks.com. Στην Ευρώπη, στη Μέση Ανατολή και Αφρική, 13 εμπορικά σήματα της Discovery είναι διαθέσιμα σε 202 εκατ. συνδρομητές, σε 104 χώρες και με προγράμματα προσαρμοσμένα σε 24 γλώσσες.


Σχετικά με την hellas online
Η hellas online είναι ένας από τους σημαντικότερους παρόχους υπηρεσιών σταθερής τηλεφωνίας στην Ελλάδα. Παρέχει ένα ευρύ φάσμα υπηρεσιών φωνής και Internet για οικιακούς και εταιρικούς πελάτες, όπως επαγγελματίες, επιχειρήσεις μικρού και μεσαίου μεγέθους καθώς και μεγάλους οργανισμούς . Διαθέτει το μεγαλύτερο ιδιόκτητο δίκτυο οπτικών ινών στην Ελλάδα, μετά τον ΟΤΕ. Η hellas online είναι μέλος του ομίλου Ιntracom Holdings και είναι εισηγμένη στο Χρηματιστήριο Αθηνών.



Πηγή: hellas online

baskon
09-04-09, 14:45
Μπραβο στην hol. Τετοια θελουμε για την Iptv. Οποιος εχει ηδη Iptv και το δοκιμασει ας μας πει πως παει απο ποιοτητα εικονας κλπ..:oneup:

nm96027
09-04-09, 14:46
Πολύ σημαντικός ο εμπλουτισμός σε high definition περιεχόμενο και μάλιστα με ελληνικούς υπότιτλους. Μπράβο!

ΥΓ άντε και το fox τώρα!

binary_dreamer
09-04-09, 15:05
Απίστευτη εικόνα και ποιότητα.

harris
09-04-09, 15:11
Πολύ σημαντικός ο εμπλουτισμός σε high definition περιεχόμενο και μάλιστα με ελληνικούς υπότιτλους. Μπράβο!

ΥΓ άντε και το fox τώρα!

Bρε τι fox μου λες τώρα; Άμα έχω τα Discovery channels σε HD και με ελληνικούς υπότιτλους δεν θα ξεκολλάω από την τιβί λέμε! Μη μιλήσω για τα παιδιά μου που είναι documentary freaks!!!

........Auto merged post: harris πρόσθεσε 0 λεπτά και 57 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Άσε που σκέφτομαι σοβαρά πλέον να τον συνδέσω στον προβολέα να βλέπω τα βατράχια πιο μεγάλο από την κεφάλα μου! :crazy: :rofl: :p

Viper
09-04-09, 15:24
Οταν λεει HD, σε τι αναλυση αναφερεται?

mondeo
09-04-09, 16:13
Good news!!!!
Very good news!!!!:oneup::oneup::oneup::oneup:

Collective_Soul
09-04-09, 16:19
Λογικα 1080i

No-Name
09-04-09, 16:21
1080i ειναι και απλά τα σπάει....

Ευτυχώς που υπάρχει και η HOL να φέρει κανα HD κανάλι επιτέλους!!!!

Τα συγχαρητήρια μου για αυτό, βλέπεις η ΟΝ ακόμα το σκέφτεται μετά από 2+ χρόνια λειτουργίας....

Collective_Soul
09-04-09, 16:25
Καλα αφου εσυ Ολλανδια εχεις 1080p τι σε κοφτει το interlaced ??? :p:p

treli@ris
09-04-09, 17:31
Θα αναγκαστω να αγορασω και τηλεοραση τωρα :p

Καλη κινηση!! Σειρα τωρα εχουν τα NG HD, SCI-FI HD, HC HD

akilleas
09-04-09, 19:58
Μπράβο τσ΄ΧΟΛ!!!!:clap:

DaveMurray
09-04-09, 20:04
Ναι, αλλά το 1080i δεν είναι full High Definition.....

το 1080p είναι full.....

No-Name
09-04-09, 20:25
Ποτέ είχε 1080p σε IPTV η Ελλάδα για να μας χαλάσει το i τώρα?

Για τα αναλογικά κανάλια που βλέπουμε με τα 476κάτιp ούτε λόγος φυσικά.....

nnik
09-04-09, 20:35
Good news!!!!
Very good news!!!!:oneup::oneup::oneup::oneup:

Δεν θα μας φτάνει το bandwidth φίλε mondeo ανάθεμα το attenuation.

harris
09-04-09, 20:39
Δεν θα μας φτάνει το bandwidth φίλε mondeo ανάθεμα το attenuation.

Δεν αξίζει μια μετακομισούλα κοτζάμ HD-IPTV :crazy: :lol: :p

nnik
09-04-09, 20:52
Δεν αξίζει μια μετακομισούλα κοτζάμ HD-IPTV :crazy: :lol: :p

Μπορεί να μην το πιστέψεις αλλά μετακομίζει σύντομα ο ΟΤΕ στα 300 μέτρα από το σπίτι μου -σε νέο μέγαρο-και θα βάλει και dslam :yahoo:

harris
09-04-09, 21:16
Όταν δεν πάει ο Μωάμεθ στο βουνό, πάει το βουνό στον Μωάμεθ :crazy: :p

DaveMurray
09-04-09, 22:50
Ποτέ είχε 1080p σε IPTV η Ελλάδα για να μας χαλάσει το i τώρα?

Για τα αναλογικά κανάλια που βλέπουμε με τα 476κάτιp ούτε λόγος φυσικά.....

Δεν είπα ότι με χαλάει..... Απεναντίας.....!!!!

Απλώς είπα, ότι δεν είναι full HD..... Αυτό είπα....

Αν και κρατώ μια επιφύλαξη.... Και με το 1080i που έχω βάλει στην HOL, με μια sharpp 100ΗΖ, full HD που έχω, κάτι με χαλάει, κάτι μου βρωμάει..... Η εικόνα κάτι έχει... δεν ξέρω.... Ίσως δεν είναι HD.....

harris
09-04-09, 22:51
Δεν είπα ότι με χαλάει..... Απεναντίας.....!!!!

Απλώς είπα, όχι δεν είναι full HD..... Αυτό είπα....

Αν και κρατώ μια επιφύλαξη.... Και με το 1080i που έχω βάλει στην HOL, με μια sharpp 100ΗΖ, full HD που έχω, κάτι με χαλάει, κάτι μου βρωμάει..... Η εικόνα κάτι έχει... δεν ξέρω.... Ίσως δεν είναι HD.....

Ποιο κανάλι βλέπεις με αυτές τις ρυθμίσεις; Μόνο το κανάλι 90 είναι HD προς το παρόν ;)

DaveMurray
09-04-09, 22:54
Με όλα το έχω έτσι...... Από το motorola το έχω φτιαγμένο να είναι 1080i....

Αλλά δεν με πείθει η εικόνα.....

harris
09-04-09, 23:00
Με όλα το έχω έτσι...... Από το motorola το έχω φτιαγμένο να είναι 1080i....

Αλλά δεν με πείθει η εικόνα.....

Φυσικά και δεν σε πείθει, γιατί αυτό που βλέπεις είναι απλό τηλεοπτικό σήμα σε 476 γραμμές, που το motorola το κάνει extrapolation για να σου γεμίσει την οθόνη... ότι δηλαδή κάνει και η τηλεόρασή σου στα κανονικά κανάλια από το δικό της tuner ;)

Το κανάλι 90 στο έχουν ενεργό εσένα; Λογικά όχι γιατί έχεις χαμηλό συγχρονισμό, αλλά για δοκίμασε... μόνο σ'αυτό θα δεις πραγματικά HD ;)

DaveMurray
09-04-09, 23:29
Με το siemens, και πείραγμα snr, συγχρόνισα μέχρι και 9200kbps, σταθερά up πάνω από 5 μέρες. LOL, με 3, 4 db και κρατιέται σκυλίσια!!!!! Αντίο speedtouch, και netfaster :p

Κάτσε να το τσεκάρω....

........Auto merged post: DaveMurray πρόσθεσε 25 λεπτά και 26 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Μπααααα.... Αν και έχω 9200kbps συγχρονίσει, με 1mb/sec περίπου download, (λίγο παραπάνω είναι...)

έκανα και επανεκίνηση από το μενού τον αποκωδικοποιητή, αλλά, κανάλι 90, δεν βλέπω....

38 είναι τα κανάλια, με 2 τελευταία, του dvr και videoclub, δηλαδή 36....

( σκα*****λες harris ε; :( )

harris
09-04-09, 23:34
κανάλι 90, δεν βλέπω....

Λογικό γιατί το ανοίγουν μόνο σε πελάτες που έχουν συγχρονισμό από 12Mbps και πάνω ;)

DaveMurray
09-04-09, 23:35
άργκ!!!! Την πατήσαμε δλδ :( :cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry:

Άντε να δούμε πότε θα έρθουν στο φώς οι απαντήσεις από την HOL από τις ερωτήσεις που έστειλε ο SM editor-ας :)

Collective_Soul
09-04-09, 23:46
Mια ερωτηση προς ΗΟL ειναι αν το τηλεοπτικο σημα του ντισκοβερυ ειναι απλο upscale του SD αντιστοιχου ή εχει σκαναριστει το source σε 2k και streamaretai μετα ως 1080i

johnlocke
10-04-09, 21:21
δωστε μας καναλια με σειρες κυριοι (abc,fox) σε hd και τι στο κοσμο

beatnick
11-04-09, 09:44
Τώρα με ψήνετε... Εγώ στην on ακόμα περιμένω, αλλά όταν επιλέγουν να βάλουν κάποιο νέο κανάλι, διαλέγουν κάποιο που να εκπέμπει σε SD 4:3... ούτε ΜΤV δεν έχουμε ακόμα...

harris
11-04-09, 13:18
Τώρα με ψήνετε... Εγώ στην on ακόμα περιμένω, αλλά όταν επιλέγουν να βάλουν κάποιο νέο κανάλι, διαλέγουν κάποιο που να εκπέμπει σε SD 4:3... ούτε ΜΤV δεν έχουμε ακόμα...

Δηλαδή ΣΚΑΪ δεν βλέπεται; :what:

KwstasV
11-04-09, 20:17
Παιδιά έχω HOL IPtv αλλά δε βρίσκω τα νέα κανάλια; Τι γίνεται; Έχουν ξεκινήσει; Και τι πρέπει να κάνω; Μήπως να τους πάρω τηλέφωνο;

christooos
11-04-09, 20:22
μπράβο στο Hol.
μακάρι να βρει μιμητές.

harris
11-04-09, 20:33
Κανείς δεν τα βλέπει, οπότε προφανώς δεν έχουν ξεκινήσει ακόμα :)

ETEOKRITIS02
11-04-09, 23:48
μπραβο hol!!!!!!!

kasi
12-04-09, 20:24
γεια μας!

με 10MbpS στο http://speedtest.hol.gr/

μπορώ να έχω καλή IpTv ?

έχω την φριτέζα..... ;)

treli@ris
12-04-09, 20:26
γεια μας!

με 10MbpS στο http://speedtest.hol.gr/

μπορώ να έχω καλή IpTv ?

έχω την φριτέζα..... ;)

Ναι μπορεις. Οχι ομως και HD (με επιφυλαξη αυτο)

gtklocker
12-04-09, 21:03
Και πόσα mbps θα χρειάζεται αυτο;

treli@ris
12-04-09, 21:06
12mbps προτεινει η εταιρεια. Καποιοι στο φορουμ με 9 και 10 mbps δεν εχουν στη διαθεση τους το δοκιμαστικο HD του πακετου

gtklocker
12-04-09, 21:15
12mbps προτεινει η εταιρεια. Καποιοι στο φορουμ με 9 και 10 mbps δεν εχουν στη διαθεση τους το δοκιμαστικο HD του πακετου

Υπάρχει η δυνατότητα να ανεβοκατεβάσεις το SNR;

DaveMurray
12-04-09, 21:20
Αν χρησιμοποιήσεις άλλο router, εκτός netfaster και φριτέζας, ναι..... μπορείς με το dmt....

georges
13-04-09, 10:25
Σωστη η HOL

Roulitsas
28-04-09, 17:56
Παιδες καλησπέρα σας...
Εγω είμαι κλειδωμενος στα 13200 περίπου και το θέμα ειναι οτι δεν βλέπω καναλια περα απο τα 38 (-2). Αφού είμαι στα επιτρεπτα όρια, γιατι έτσι??? Επίσης το EuroHD είναι σε HD, γιατί δεν έχω και τα άλλα????

harris
28-04-09, 18:06
Κανείς δεν έχει δει ακόμα τα καινούρια κανάλια ;)

Roulitsas
28-04-09, 18:13
Κανείς δεν έχει δει ακόμα τα καινούρια κανάλια ;)

Προφανώς δεν διάβασα τότε αρκετά γιατι καπου δεξια και αριστερα πήρε το ματι μου οτ "Ναι κυριες και κύριοι...Η Hol εχει φερει το HD TV 1η στην Ελλάδα με τα παρακάτω καναλια.....μπλα..μπλα...μπλα..."....

Τι να πω... ας περιμενουμε τοτε... νεοτερα που διαβαζουμε για το ποτε???

treli@ris
28-04-09, 18:23
Μετα το τσιμπουσι της Πρωτομαγιας θα εμφανιστουν και τα HD καναλια. Θα μας βρουνε στο καναπε να αραζουμε κανοντας ζαπινγκ... :lol:

Roulitsas
05-05-09, 14:25
Μετα το τσιμπουσι της Πρωτομαγιας θα εμφανιστουν και τα HD καναλια. Θα μας βρουνε στο καναπε να αραζουμε κανοντας ζαπινγκ... :lol:

Φάγαμε, ήπιαμε...HD δεν είδαμε....:hmm:

Πάντως διαβάζοντας περισσότερο, διαπίστωσα οτι όσοι έχουν το κανάλι 90 τότε "κάποια" στιγμή, θα δουν και τα υπόλοιπα. Όσοι δεν το έχουν, δεν θα δουν ποτέ και τα άλλα HD λόγο των όποιων θεμάτων έχουν με την γραμμή τους.

Πάντως ειλικρινά, είναι κοροϊδία να λένε οι υπεύθυνοι στο interview οτι απο αρχές Απριλίου θα δώσουν το Discovery HD και να έχουμε περάσει πλέον στον Μάη και τίποτα. Γιατι ρε γμτ βιάζονται αυτοί οι άνθρωποι??? Γιατί??? Δεν καταλαβαίνουν οτι λέγοντας και διαφημίζοντας προϊόν που δεν είναι ακόμα έτοιμοι να δώσουν, ενθουσιάζουν ναι μεν αρχικά τον κόσμο, αλλά αμέσως μετά την πάροδο της ημερομηνίας ο κόσμος γυρίζει εναντίον τους και μάλιστα πολύ φανατικά...:down:

Τι να πώ... εγώ προς το παρόν, απολαμβάνω τα HD μέσω Sat (δυστυχώς χωρίς subs αλλά τουλάχιστον με Αγγλικό ήχο.). Κρίμα...πολύ κρίμα...:(

potoula
05-05-09, 16:04
ποτε 8α γινει σε ολους η hol TV?

treli@ris
05-05-09, 16:08
ποτε 8α γινει σε ολους η hol TV?

Προς το παρον δεν υπαρχει ως σκεψη κατι τετοιο απο την εταιρεια. Ας πανε ολα καλα στη Αθηνα και μετα βλεπουμε :)

nm96027
05-05-09, 16:10
Παρατηρώ αλλαγές σήμερα. Στην θέση 59 έφυγε το Liberty Tv (είχα μια σκασίλα) και ήρθε και έκατσε το Discovery World ενώ το Discovery Channel παραμένει στην 53. Επίσης είδα στο Discovery Channel κάτι προσεχώς άλλου καναλιού (νομίζω animal planet) που είχαν στο πρόγραμμα και την Αθήνα. Άρα, έστω και με κάποια μικρή καθυστέρηση πλησιάζει η ώρα. Ελπίζω τουλάχιστον


ποτε 8α γινει σε ολους η hol TV?

Τσέκαρε το τηλέφωνο σου στον wizard της hol και δες αν έχεις κάλυψη. Αν ναι πρέπει να το παραγγείλεις έναντι 10 ευρώ το μήνα.

........Auto merged post: nm96027 πρόσθεσε 0 λεπτά και 54 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Προς το παρον δεν υπαρχει ως σκεψη κατι τετοιο απο την εταιρεια. Ας πανε ολα καλα στη Αθηνα και μετα βλεπουμε :)

Αν μιλάμε για κάλυψη, τότε το holtv υπάρχει και στην επαρχία.

treli@ris
05-05-09, 16:12
Για την καλυψη εχεις δικιο.

Η απαντηση ηταν για το περιορισμο του πακετου (να μην εχουμε παρεξηγησεις :p)

thomaseap
05-05-09, 16:23
#

Stream Type


Actual Data Rate

Up Stream


894 (Kbps.)

Down Stream


14317 (Kbps.)

* [Go Top]

# Operation Data / Defect Indication:

Operation Data


Upstream


Downstream

Noise Margin


12 dB


11 dB

Attenuation


19 dB


33 dB



με τα παραπανω λογικα το HD θα μορω να το εχω ?????

@ ADSLgr.com All rights reserved.