PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγια Παρασκευή με dslam Χολαργού



SoCyiii
09-04-09, 16:36
Γεια σας,
μετά από μεγάλη ταλαιπωρία θέλω την βοήθειά σας.

ψάχνω τι πάροχο να βάλω. Είμαι ΟΤΕ και CONNEX. Αλλα ντροπή, είμαι με 2άρα γραμμή και πολλές φορές ούτε. Λένε δεν υποστιρίζει μεγαλύτερη. Πρίν ήμουνα forthnet με 4σάρα και 1mb upload... μια χαρά ασπούμε, απλά δεν είχα τηλέφωνο, χάλια, κοβοτανε κτλ. Και τώρα επ ευκαιρία που χάλασε ο Router και για μια εβδομάδα δεν πρόλαβα την εγγύση που δίνει ο ΟΤΕ ενα χρόνο δηλάδή, να αλλάξω και πάροχο.

Έχει κανένας καμία καλή πρόταση? μπας και γλιτώσουμε και το πάγιο του ΟΤΕ που άδικα πληρώνουμε?

Μένω στην Γιαββάση, Αγία Παρασκευή στο τέλος μακρυά από την πλατεία και μου λένε ότι ειμαι στον Χολαργό η γραμμές.. Ξέρει κανένας τι παίζει εδώ τριγύρο?

Ευχαριστώ:worthy:

FuS
09-04-09, 19:43
Aν μένεις Γιαβάση και πάιρνεις από dslam Χολαργού είσαι πααααααααάρα πολύ μακριά...
(3 km σίγουρα το καλώδιο)

οπότε δεν θα μπορέσεις να κάνεις πολλά..

(πολύ περίεργο που δεν παίρνεις από Αγία Παρασκευή, είναι κοντά στην ΕΡΤ, πολύ πιο κοντά :hmm: )
(αν δεν το έχεις κάνει ήδη, πάρε στο 134 και ρώτα dslam που είσαι)

vhvs
09-04-09, 19:49
Γίνεται να επιλέξεις DSLAM? Σύμφωνα με το χάρτη που έχει το site, είμαι συνδεδεμένος με forthnet στο DSLAM αγ. παρασκευής, στα 3.6km, ενώ του Γέρακα το βλέπω πιο κοντά (αναλογικά, το υπολογίζω στα 2). Αύριο, ερχεται ο ΟΤΕ για δεύτερη γραμμή. Μπορώ να του ζητήσω να με συνδέσει εκεί? Τι ακρίβεια έχει ο χάρτης?

FuS
09-04-09, 20:07
ΔΕΝ γίνεται να επιλέξεις dslam σε καμία περίπτωση. Δυστυχώς ;)
(πάτημα Χαλανδρίου είσαι θεωρώ πιο κοντά στο dslam Αγ. Παρασκευής. Και μάλλον αρκετά πιο κοντά.)
(είσαι σίγουρα λιγότερο από 3,5 km. Που στο πάτημα είσαι; )

vhvs
09-04-09, 20:26
ΔΕΝ γίνεται να επιλέξεις dslam σε καμία περίπτωση. Δυστυχώς ;)
(πάτημα Χαλανδρίου είσαι θεωρώ πιο κοντά στο dslam Αγ. Παρασκευής. Και μάλλον αρκετά πιο κοντά.)
(είσαι σίγουρα λιγότερο από 3,5 km. Που στο πάτημα είσαι; )

Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε. Λίγο πιο πάνω από το έθνος μένω.

Έβαλα τις συντεταγμένες από το χάρτη του ADSL.gr στο google earth, και μέτρησα την ευθεία με το χάρακα. Σε αναλογία μου βγαίνει το DSLAM Αγ. Παρασκευής στα 30cm, ενώ του Γέρακα στα 25cm. Τώρα τα χιλιόμετρα πόσα είναι... θα σε γελάσω, δε ξέρω καν πως να τα υπολογίσω. Πάντως τόσο το attenuation, όσο και ο τεχνικός της forthnet, μου βγάζουν περίπου 3,6km.

Αν υπάρχει ακρίβεια στα δεδομένα του χάρτη, θα είναι κρίμα να μη μπορώ να διαλέξω...

FuS
09-04-09, 20:47
Dslam δεν μπορείς να διαλέξεις.
Μην τοι σκέφτεσαι για να μην ξενερώνεις τζάμπα (για καλό στο λέω :) )
Εφόσον είσαι στο Εθνος είσαι πράγματι αρκετά πιο κοντά στον Γέρακα αλλά κάποιος λόγος θα υπάρχει για να είσαι εκεί που είσαι.
(η περιοχή εκεί πάντως είναι γενικότερο πρόβλημα, αρκετά PCM, χάλια γραμμές..)

SoCyiii
11-04-09, 11:33
Η απάντηση που πήρα από ένα τεχνικό του ΟΤΕ που ήρθε ήτανε..."Κάνε λιγο υπομονή θα μπούνε οπτικές ύνες, είναι στο πρόγραμμα..θέμα μηνών..τώρα 1 μήνας? 30 μήνες, δεν ξέρω.." Που ζούμε ρε παιδιά????:down:

vhvs
12-04-09, 09:03
Dslam δεν μπορείς να διαλέξεις.
Μην τοι σκέφτεσαι για να μην ξενερώνεις τζάμπα (για καλό στο λέω :) )
Εφόσον είσαι στο Εθνος είσαι πράγματι αρκετά πιο κοντά στον Γέρακα αλλά κάποιος λόγος θα υπάρχει για να είσαι εκεί που είσαι.
(η περιοχή εκεί πάντως είναι γενικότερο πρόβλημα, αρκετά PCM, χάλια γραμμές..)

Όπως τα είπες φίλε :) Οι άνθρωποι που ήρθαν ήταν "μόνο για τηλέφωνο" το συνδέσανε μέσα σε 1 λεπτό και φύγανε (επ' ευκαιρία βρήκα και ένα κουτάκι με μια μακαρονάδα καλωδίων που σηκώνει πολύ συμμάζεμα). Μου λένε πάρε στο 121 να το ρωτήσεις αυτό για το που θα κουμπώσεις...

Το έιπα και στη Forthnet, τον αιφνιδίασα τον 1st line... μήπως το εμπορικό να σας βοηθήσει? :rofl:

Τα είπες, αλλά ξέρεις, άξιζε τον κόπο μια προσπάθεια!

Socyii τι εννοούσε θα μπεί οπτική? Στο σπίτι σου, η θα τραβήξουνε άλλο DSLAM πιο κοντά? Αν δεν ειρωνευόταν, θετική εξέλιξη είναι αυτή.

@ ADSLgr.com All rights reserved.