PDA

Επιστροφή στο Forum : Door to door πωλητές της HOL



fot20
10-04-09, 15:03
Προχθές στην πολυκατοικία μου χτύπησαν κάποιοι πωλήτές της HOL στις 6.30 το απόγευμα και στις 9 το βράδι. Γυρνούσαν από διαμέρισμα σε διαμέρισμα, ρωτούσαν πληροφορίες και ζητούσαν λογαριασμούς οποιασδήποτε εταιρείας (στην προκειμένη περίπτωση Forthnet). Εγώ τους ξεφορτώθηκα χωρίς λογαριασμό. Θα ήθελα να πω ότι οι λογαριασμοί μας είναι προσωπικά δεδομένα και αυτό που κάνουν είναι παραβίαση τους. Γνωρίζει κανείς τι ακριβώς πουλάνε;

Georgevtr
10-04-09, 15:08
Ναι μέν πουλάνε τα πακέτα της hol αλλά είναι ανεξάρτητοι συνεργαζόμενοi.Προσοχή τί υπογράφεται.Αν και η on line αίτηση προσφέρει και 3 μήνες δωρεάν;)

........Auto merged post: roumanos21r πρόσθεσε 1 λεπτά και 5 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Προχθές στην πολυκατοικία μου χτύπησαν κάποιοι πωλήτές της HOL στις 6.30 το απόγευμα και στις 9 το βράδι. Γυρνούσαν από διαμέρισμα σε διαμέρισμα, ρωτούσαν πληροφορίες και ζητούσαν λογαριασμούς οποιασδήποτε εταιρείας (στην προκειμένη περίπτωση Forthnet). Εγώ τους ξεφορτώθηκα χωρίς λογαριασμό. Θα ήθελα να πω ότι οι λογαριασμοί μας είναι προσωπικά δεδομένα και αυτό που κάνουν είναι παραβίαση τους. Γνωρίζει κανείς τι ακριβώς πουλάνε;
Ενημέρωσε το προφίλ σου κοπελιά(isp-ταχύτητα)thanks και καλώς ήρθες.

nm96027
10-04-09, 15:24
Πρόκεται για μια τακτική που ενδεχομένως να προσφέρει πελάτες στην εταιρεία αλλά ίσως όχι βελτίωση του προφίλ της.

Γενικά οι door to door πωλητές είναι ικανοί για κάθε είδους χαζομάρα (εως και απατεωνιά). Στο επίπεδο της χαζομάρας έχω να θυμάμαι κάτι υπέροχους πωλητες του ΟΤΕ (παρακαλώ) που μου είχαν χτυπησει την πόρτα του γραφείου. Στο επίπεδο της απατεωνιάς όλοι θυμόμαστε τα κατορθώματα των Τομ Σογιερς που είχε εξαπολύσει η Τελλας στις γριές της Αθήνας...

Είναι μάλλον προφανές πως η hellas online πιέζεται (από τις συνθήκες) να περάσει πρώτη μέσα στον επόμενο έναν χρόνο, αφού ήδη από οτι φαίνεται πέρασε την Τελλας σε πελατειακή βάση LLU. Toυλάχιστον από τότε που το έλεγε (Ιούνιος του 2007) είναι η πρώτη φορά που το διεκδικεί με αξιώσεις.

Στο θέμα όμως:

ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ στους πωλητές. Δεν πάει πολύς καιρός που door to door πωλητές της hellas online δήλωσαν σε υποψήφιο πελάτη πως θα συνεχίσει να έχει iptv από τον ΟΤΕ παρότι θα μεταβεί σε LLU. Όπως επίσης παρέλειψαν να του πουν τι πρέπει να πληρώσει στον ΟΤΕ για την διακοπή του connx TV. Ακόμα και αν το αγνοούσαν έπρεπε να είναι επιφυλακτικοί και να του συστήσουν να ενημερωθεί πρώτα.

mondeo
10-04-09, 15:45
Οι εταιρίες πρέπει να είναι πολύ προσεκτικές με αυτούς τους τύπους που αμολιoύνται γιά άγρα πελατών και φυσικά είσπραξη μπόνους.Λένε στον κόσμο ότι τους κατέβει και μόλις αποκαλυφθεί ότι έταζαν "λαγούς με πετραχήλια" ποιός είσπράττει τις συνέπειες;
Φυσικά η εταιρία που βγαίνει αναξιόπιστη καθώς άλλα έταξε,άλλα έδωσε.
Προσοχή λοιπόν κύριοι.
Μαζέψτε τους.

dikal
10-04-09, 17:10
Και προπαντώς μη δίνετε λογαριασμούς και άλλα προσωπικά στοιχεία γιατί μπορεί το επόμενο χρονικό διάστημα να αλλάξετε εταιρία χωρίς να το θέλετε (έχει συμβεί σε γνωστή μου).

spartiatis
11-04-09, 14:28
Οντος υπαρχεο προβλημα με Door 2 door sales...αλλα..
Τα ατομα αυτα ΔΕΝ ειναι προσωπικο της HOL ...
Ξεχνατε τη Vivodi kai τους FREELANCE salesreps που ζητουσαν ΑΦΜ ΑΣΤ κλπ απο τηλεφωνο ?

Γνωμη μου...θελει καποιος να αγορασει καποιο προιον.....παρε την ΙΔΙΑ την εταιρια τηλεφωνο η περνα απο τα γραφεια τους.....

nm96027
11-04-09, 18:09
Οντος υπαρχεο προβλημα με Door 2 door sales...αλλα..
Τα ατομα αυτα ΔΕΝ ειναι προσωπικο της HOL ...


Δεν είναι δικαιολογία για μένα αν αποτελουν ή οχι προσωπικό της hol. Εμφανίζονται ως εκπροσωποι της και για αυτό η εταιρεία φέρει την ευθύνη για ότι μπορεί να κάνουν.


Γνωμη μου...θελει καποιος να αγορασει καποιο προιον.....παρε την ΙΔΙΑ την εταιρια τηλεφωνο η περνα απο τα γραφεια τους.....

Σωστόν.

Η μέχρις σήμερα εμπειρία αποδεικνύει πως οι άνθρωποι αυτοί απευθύνονται σε πελάτες που δεν έχουν γνώση της αγοράς.

psyxakias
11-04-09, 18:26
Αν αρχίσουν οι ISPs να βαράνε τα κουδούνια, όσο συχνά τα τηλέφωνα, για spamming... θα με χάσετε σύντομα. :oops:
:strife: => :gun: :stunned: => (πωλητής) :medic: => (psyxakias) :jailed:

Υ.Γ. Εδώ θα ανεβάσω την επιστολή που θα λέει τους λόγους που ξέφυγα, προετοιμαστείτε για δημοσιότητα από όλα τα ΜΜΕ ;)

alexdim
11-04-09, 19:49
Οι πωλητές τους έλειπαν ας βελτιώσουν πρώτα το service και την υποδομή............................

stmaria2
11-04-09, 20:39
εγώ την πάτησα από call center της tellas ακόμα περιμένω να συνδεθώ καλά που το ακύρωσα και έβαλα hol τουλάχιστον εκείνοι ήταν συνεπείς σε ότι αφορά την ημερομηνία σύνδεσης

chemboy
11-04-09, 22:16
Από προηγούμενο post μου:


Ο λόγος που δεν μπαίνω στο ιδιόκτητο της HOL στην περιοχή μου (είναι το μόνο ιδιόκτητο που υπάρχει στην περιοχή μου) είναι τέτοιου είδους κλήσεις. Από την αρχή του έτους, ύστερα από 1,5 χρόνο καθυστέρηση λειτουργίας του ιδιόκτητου τους με έχουν πάρει 4-5 φορές τηλέφωνο. Στην αρχή τους έλεγα ευχαριστώ δεν θέλω και το έκλεινα ευγενικά, μετά ευχαριστώ δεν ενδιαφέρομαι με αυτό τον τρόπο και αν χρειαστώ θα κάνω την ενεργοποίηση online που δίνει και 3 μήνες δωρεάν και να μην με ξαναενοχλήσουν, από εκεί και έπειτα τους βρίζω...

Αν με επισκευθούν σπίτι θα ακολουθήσω αυτό που προτείνει ο psyxakias. Δεν καταλαβαίνουν ότι αυτή η τακτική τους διώχνει πελάτες αντί να φέρνει ή για να το λέω πιο σωστά διώχνει αυτούς που γνωρίζουν κάποια πράγματα. Δυστυχώς φαίνεται πως τραβάει πολλούς που δεν ξέρουν για να την εφαρμόζουν. Η HOL είναι άμεσα υπεύθυνη για αυτή την κατάσταση. Οι εταιρίες που το κάνουν αυτό εκπροσωπούν τη HOL.

spartiatis
12-04-09, 01:34
Και ομως..
Απο εμπειρια μου με vivodi ενα χρονο περιπου που ειχα επεμβει για γνωστο μου ο οποιος την πατησε απο τηλεφωνο εμαθα οτι τελικα ΔΕΝ εχουν αμεσα οι εταιριες που "συνεργαζονται" με αυτα τα γραφεια πωλητων...

Ναι ταχα μου εκπροσωπουν την εταιρια αλλα.....οι μεδοδοι και τα κολπα ειναι τακτικες δικες τους..
Οι εταιριες που κανουν συμφωνιες μαζι τους τους δινουν και καποια πλαισια στα οποια πρεπει να κινουνται και τα γραφεια αυτα ΥΠΟΓΡΑΦΟΥΝ οτι συμφωνουν με τους ορους.......αρα πως ειναι οι απατεωνιες και το ψεμα ευθυνη της εταιριας??

Παιδια μεγαλωσα Καναδα και σαν πιτσιρικας ειχα δουλεψει σε τετοια γραφεια οπου "εκρπροσωπουσαμε" πολλα προιοντα και υπερεσιες διαφορον εταιριων και προκειμενου να παρουμε το Signup Bonus λεγαμε οτι μας κατεβει.....
Δυστηχος ειναι κατι που ηρθε ελλαδα και οι εταιριες μας εδω το δεχονται προκειμενου να γλυτωσουν απο το κοματι των πωλησεων σαν λειτουργικο εξοδο..

africa_twin
13-04-09, 23:01
Αν και η on line αίτηση προσφέρει και 3 μήνες δωρεάν;)

Δυστυχώς αυτό άλλαξε από 8/4 τώρα δίνουν μόνο ένα μήνα free για on line αιτήσεις :down:

chemboy
13-04-09, 23:12
Δυστυχώς αυτό άλλαξε από 8/4 τώρα δίνουν μόνο ένα μήνα free για on line αιτήσεις :down:

Ακόμη και έτσι πάντως κερδίζεις έστω ένα μήνα. Γιατί λοιπόν να προτιμήσει κάποιος τους door to door πωλητές ή αυτούς που τον καλούν στο τηλέφωνο και του σπάνε τα νεύρα;

Athlon_XP
14-04-09, 15:37
Εμένα αν με επισκευθούν σπίτι θα τους ανοίξω το google earth και θα τους πω: Το βλέπετε εκείνο το χωριό εκει πέρα; Ε πρώτα πάτε να καλύψετε από εκεί (γιατί η cyta μας έγραψε κανονικά) και μετά ελάτε και από εδώ.

ZhenXlogic
14-04-09, 21:10
H δικιαμου ηστορια...
Σαββατο πρωι πρωι καθομαι και λιονο στο wow βαραει το κουδουνι τρεχω ανιγω και βλεπω ενα μ^%#&!κι :p με ενα τιπα απο δυπλα μπλα μπλα μπλα δωστε ενα λογαργιασμο και θα πληρωνεται λιγοτερα και καλητερω internet & τηλεφωνια και 1002 :censored:,
Με τα πολλα του λεω μεγαλε απο που ερχεσε!? απο HOL μου λεει, ωρεα του λεω κανε μεταβολη και δρομο απο εδω μα γιατι κυριε? δεν θελετε να πληρωνεται ληγωτερα ποιοτηκες υπηρεσιες και αλλα τετοια!? αν αυτος που εδηνε της ληστες και ερχεσαι εσει κοιταγε οτι ημουν συνδρομιτη σας, θα σου ελεγε να μην μου χτηπαγες το κουδοπυνι αντε γεια και εφαγε την πορτα στα μουτρα...

lofou
14-04-09, 23:12
φιλε δεν καταλαβα τπτ από αυτα που εγραψες! :hmm::hmm::hmm:

terko
14-04-09, 23:39
Πολύ γέλασα. Εντάξει ρε παιδιά αν είναι κάποιος "λίγο" ανορθόγραφος και δεν κολούσε το <<και ερχεσαι εσει>> εκεί πέρα θα ήταν με την πρώτη πλήρως κατανοητός.

MaFiOzOs_GR
14-04-09, 23:45
Με λίγα λόγια λέει πως του χτύπησαν την πόρτα για προσφορά της HOL ενώ ήταν ήδη πελάτης. ;)

Απαράδεκτα ελληνικά και σύνταξη όντως...
Για τους ανορθόγραφους χρήστες του Firefox (όπως και εγώ άλλωστε :p) υπάρχει και αυτό το add on:
Greek Spelling Dictionary :worthy:
https://addons.mozilla.org/el/firefox/addon/3451

terko
15-04-09, 01:05
Πάντως παιδιά για να μην παραξηγηθώ το <<Πολύ γέλασα>> δεν αναφερόταν στο φίλο ZhenXlogic, αλλά στο αμέσως προηγούμενο σχόλιο κάποιου άλλου φίλου το οποίο εξαφανίστηκε από την σελίδα μετά την εμφάνιση του δικού μου σχολίου που ήταν παράθεση σε αυτό και έλεγε κάτι για ληστές και ότι από λάθος αναρτήθηκε σε αυτό το θέμα εδωπέρα, μάλιστα έκανε και παραπομπή στο συγεκριμένο θέμα. Τώρα όσο για τις λίστες που αναφέρει ο φίλος ZhenXlogic δεν νομίζω ότι τους δίνουν λίστες, αυτοί είναι εμπορικοί αντιπρόσωποι της HOL και παίρνουν παγανιά τους δρόμους, τις πολυκατοικίες και κτυπούν όλες τις πόρτες, όπως καλούν και στα τηλέφωνα αλλά εδώ λόγω του 210-χχχχχχχ γνωρίζουν ότι δεν είσαι συνδρομητής της HOL.

........Auto merged post: terko πρόσθεσε 5 λεπτά και 31 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Πάντως παιδιά για να μην παραξηγηθώ το <<Πολύ γέλασα>> δεν αναφερόταν στο φίλο ZhenXlogic, αλλά στο αμέσως προηγούμενο σχόλιο κάποιου άλλου φίλου το οποίο εξαφανίστηκε από την σελίδα μετά την εμφάνιση του δικού μου σχολίου που ήταν παράθεση σε αυτό και έλεγε κάτι για ληστές και ότι από λάθος αναρτήθηκε σε αυτό το θέμα εδωπέρα, μάλιστα έκανε και παραπομπή στο συγεκριμένο θέμα. Τώρα όσο για τις λίστες που αναφέρει ο φίλος ZhenXlogic δεν νομίζω ότι τους δίνουν λίστες, αυτοί είναι εμπορικοί αντιπρόσωποι της HOL και παίρνουν παγανιά τους δρόμους, τις πολυκατοικίες και κτυπούν όλες τις πόρτες, όπως καλούν και στα τηλέφωνα αλλά εδώ λόγω του 210-χχχχχχχ γνωρίζουν ότι δεν είσαι συνδρομητής της HOL.

@ ADSLgr.com All rights reserved.