PDA

Επιστροφή στο Forum : Cosmote Internet On The Go & υπέρογκη χρέωση σε roaming



IOANNA21
10-04-09, 15:54
ΠΡΙΝ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΠΙΓΑ ΛΟΝΔΙΝΟ ΓΙΑ 1 ΕΒΔΟΜΑΔΑ, ΕΚΑΝΑ ΧΡΗΣΗ E-MAIL ΚΑΙ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ DOWNLOAD ΠΕΡΙΠΟΥ 700 KB, ΣΗΜΕΡΑ ΕΛΑΒΑ ΤΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ & ΚΟΝΤΕΒΩ ΝΑ ΠΑΘΩ ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΟ ΕΙΝΑΙ 5.428,80 EURO. ΤΡΕΛΟ ΠΟΣΟ! ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟΑ & ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ? :(((( PLEASE HELP ME

nnn
10-04-09, 15:56
Είσαι σίγουρη πως ήταν μόνο 700 KB ????

ariadgr
10-04-09, 16:49
Η Cosmote χρεώνει 0,007 €/KB στο roaming.
Δηλαδή 7€ ανά megabyte
Άρα εσύ κατέβασες περίπου 700MB

Δε νομίζω ότι τώρα μπορείς να κάνεις πολλά.
Έπρεπε να το σκεφτείς προτού κατεβάσεις τέτοιο όγκο δεδομένων μέσω roaming.

Θα μπορούσες να δοκιμάσεις να στείλεις ένα email στο customercare εξηγώντας ότι δεν γνώριζες τη χρέωση, και αν θα μπορούσαν να σου κάνουν κάποια έκπτωση.

psyxakias
10-04-09, 16:59
Ακόμα και 700 MB να είναι, δε θα έπρεπε οι πάροχοι να έχουν κάποιο περιορισμό και να μας ενημερώνουν σε περίπτωση που βλέπουν απότομη αύξηση λογαριασμού; :hmm:

ariadgr
10-04-09, 17:00
Ακόμα και 700 MB να είναι, δε θα έπρεπε οι πάροχοι να έχουν κάποιο περιορισμό και να μας ενημερώνουν σε περίπτωση που βλέπουν απότομη αύξηση λογαριασμού; :hmm:

Θα έπρεπε, αλλά δεν τους συμφέρει...

psyxakias
10-04-09, 17:10
Να το θέσω διαφορετικά: "δεν θα έπρεπε να είναι υποχρεωμένοι"; ΕΕΤΤ hello; :whistle:

........Auto merged post: psyxakias πρόσθεσε 7 λεπτά και 15 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Ιωάννα, αρχικά έλεγξε το λογαριασμό σου να δεις εάν πρόκειται για 700 KB ή 700 MB. Αν όντως είχες κατεβάσει μόνο 700 KB (υπερβολικά λίγο για 1 εβδομάδα), πρόκειται για απλό λάθος και θα βγάλεις άκρη σχετικά έυκολα (εκτός και αν εμπλέκεται κάποια χρονοχρεώση, που δε νομίζω).

Αν είναι 700 MB όπως σωστά υπέθεσε ο ariadgr, τα πράγματα δυσκολεύουν.... επικοινώνησε με την εταιρεία μπας και βρεις κάποια άκρη. Κουράγιο :rolleyes:

nm96027
10-04-09, 17:11
Ευρωκοινοβούλιο: Υπερ της μείωσης του κόστους της περιαγωγής των SMS και των δεδομένων (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=279759)


Την περασμένη εβδομάδα το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο, σε σχετική ψηφοφορία στην Επιτροπή Βιομηχανίας, έδωσε την πλήρη υποστήριξη του στην πρόταση της Ευρωπαϊκής Επιτροπής για μείωση από την 1 Ιουλίου 2009 στις τιμές περιαγωγής αποστολής/λήψης SMS καθώς κινητών ευρυζωνικών συνδέσεων στην Ευρωπαϊκή Ένωση. Η Επιτροπή έχει προτείνει τις μειώσεις αυτές από τον Σεπτέμβριο του 2007 προκειμένου να διασφαλίσει το ότι κανείς Ευρωπαίος δεν θα χρειάζεται να πληρώνει περισσότερο από 0.11 ευρώ (χωρίς ΦΠΑ) για SMS σε περιαγωγή. Η πρόταση αυτή έγινε δεκτή στις 9 Μαρτίου του 2009 από την αρμόδια κοινοβουλευτική επιτροπή στα πλαίσια της νέας νομοθεσίας για την περιαγωγή.

Προς το παρόν η μέση τιμή περιαγωγής ενός SMS στην Ευρωπαϊκή Ένωση είναι 0.28 ευρώ/SMS, ενώ δεν λείπουν οι χώρες που η χρέωση φθάνει τα 0.80 ευρώ/SMS.
Η Επιτροπή του Ευρωκοινοβουλίου ψήφισε επίσης προς την κατεύθυνση λήψης μέτρων για την μείωση των χρεώσεων περιαγωγής για την λήψη/αποστολή δεδομένων στην κινητή τηλεφωνία. Προκειμένου να ανοίξει ο δρόμος για φθηνότερες χρεώσεις στον καταναλωτή, η Επιτροπή Βιομηχανίας υιοθέτησε ανώτατο όριο στην τιμή περιαγωγής (χονδρική αγορά) στα 0.5 ευρώ/megabyte. Η πρόταση της Ευρωπαϊκής Επιτροπής ήταν να τεθεί ανώτατο όριο στο 1 ευρώ/megabyte.

Eπίσης υιοθετήθηκαν μέτρα για την ενίσχυση της διαφάνειας των χρεώσεων και την ελαχιστοποίηση του κινδύνου αιφνιδιασμού του καταναλωτή από υψηλές χρεώσεις από περιαγωγή. Τέλος η Επιτροπή ψήφισε υπερ της υποχρέωσης των εταιρειών κινητής τηλεφωνίας να χρεώνουν ανα δευτερόλεπτο από το πρώτο δευτερόλεπτο της συνομιλίας αντί για το 31ο που είχε προτείνει η Ευρωπαϊκή Επιτροπή.


"Η ψήφος του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου έφερε πολύ καλά νέα για τους καταναλωτές σε ολόκληρη της Ευρώπη. Από την άποψη της παρούσας οικονομικής κρίσης, το Ευρωκοινοβούλιο κατευθύνεται προς την σωστή κατεύθυνση επιθυμώντας να ενισχύσει την αγοραστική δύναμη των Ευρωπαίων καταναλωτών από το ερχόμενο καλοκαίρι, οπότε και θα τους επιτραπεί να κάνουν μεγαλύτερη χρήση του κινητή τους τηλεφώνου", δήλωσε η Viviane Reding, αρμόδια Επίτροπος της Ευρωπαϊκής Ένωσης για τις Τηλεπικοινωνίες.

Η κα. V. Reding ξεκίνησε την υιοθέτηση της νέας νομοθεσίας για την περιαγωγή και παρακολούθησε την ψηφοφορία της Επιτροπής στο Στρασβούργο.

"Καλωσορίζω την απόφαση της Επιτροπής Βιομηχανίας με την οποία υπερψηφίστηκαν τα κυριότερα σημεία της πρότασης της Ευρωπαϊκής Επιτροπής". Στην συνέχεια η Επίτροπος συνεχάρει ευρωβουλευτές που στήριξαν την απόφαση μεταξύ των οποίων και τον Έλληνα ευρωβουλευτή Μ. Μαυρομάτη.

H Eπιτροπή Βιομηχανίας πρότεινε επίσης τον τερματισμό της ισχύος της νομοθεσίας για την περιαγωγή τον Ιούνιο του 2012, αντί για το 2013 που είχε προτείνει η Επιτροπή. Η αλλαγή αυτή θα επιτρέψει στην νέα στην νέα Ευρωπαϊκή Επιτροπή να αναθεωρήσει το νομοθετικό πλαίσιο στα μέσα της πενταετούς θητείας της.


Το επόμενο βήμα

Τα 785 μέλη του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου θα ψηφίσουν σε συνεδρίαση της Ολομέλειας που θα διεξαχθεί από τις 21 έως τις 24 Απριλίου, για την νέα νομοθεσία περιαγωγής. Σε περίπτωση θετικής ψηφοφορίας οι νέοι κανονισμοί για την περιαγωγή θα τεθούν σε ισχύ την 1η Ιουλίου του 2009.

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την περιαγωγής της κινητής τηλεφωνίας στην Ευρώπη μπορείτε να ενημερωθείτε από την σχετική σελίδα (http://ec.europa.eu/information_society/activities/roaming/index_en.htm) της Ε.Ε.

Πηγή: Ευρωπαϊκή Επιτροπή (http://europa.eu/rapid/pressReleasesAction.do?reference=MEMO/09/102&format=HTML&aged=0&language=EN&guiLanguage=nl)

Σχετικά θέματα στο adslgr.com:
Περιαγωγή: Η Επιτροπή παρεμβαίνει για την περικοπή του κόστους των γραπτών μηνυμάτων και των κινητών υπηρεσιών δεδομένων στο εξωτερικό (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=234226)
ΕΕ: Δημόσιος διάλογος για τον κοινοτικό κανονισμό περιαγωγής (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=201007)

ariadgr
10-04-09, 17:17
Cosmote Data Roaming Pricelist (http://www.cosmote.gr/cosmote/cosmote.portal?locale=el_GR&_nfpb=true&_pageLabel=Tariff_Plans&catID=0b0f42bb80232d74&rootid=0b0f42bb80231977)

psyxakias
10-04-09, 17:19
nm96027, με λίγα λόγια συζητείται ("άνοιξε ο δρόμος") για μείωση της περιαγωγής δεδομένων από τα €7 (πχ της Cosmote) στα €0,5/MB (χονδρική?). Οπότε στο μέλλον, ο λογαριασμός για τα 700 MB πιθανόν να είναι έως και 16 φορές μικρότερος; :hmm:

Τώρα για όποιον την έχει πατήσει ήδη, υπάρχει κάποια υποχρέωση στους παρόχους να ενημερώνουν; Μου φαίνεται εξωφρενικό το €7000/GB χωρίς να λαμβάνεις καν ενημέρωση :mad: :mad:

ariadgr
10-04-09, 17:23
Τώρα για όποιον την έχει πατήσει ήδη, υπάρχει κάποια υποχρέωση στους παρόχους να ενημερώνουν;

http://ec.europa.eu/information_society/activities/roaming/data/index_en.htm

Are transparency measures in place to counter bill shock?

Cosmote

All Cosmote tariffs are clearly displayed on its website. In addition, the great majority of data roaming is carried out by corporate customers and companies that are typically well-informed about the tariffs and are able to control their employees' use of services such as data roaming.

A customer connected via a PC equipped with a data card receives an indication of roaming status and real-time usage statistics per active session through the data card application.

Vodafone

Vodafone Panafon is determined to stop bill shock.
As part of a broader industry initiative to address regulatory and customer concerns, Vodafone Panafon has audited all its existing data roaming tariffs. From 1 July, all data (and voice) roaming tariffs apply irrespective of the European network on which the customer is roaming so that customers pay the same tariff even if they move from a Vodafone network to an alternative network without noticing. No Vodafone Panafon customer in Europe who is not already protected by being on a simple flat rate tariff will pay more than €7.5 per MB for PC access or Blackberry.
The vast majority of customers will pay much less. Similar caps apply to mobile internet use via handheld devices -although the risk of bill shock is lower here. Finally, to reinforce these measures, we also apply caps to total expenditure to ensure that no customer will face unexpected charges in any given month.

Vodafone Panafon plans to introduce further measures to improve transparency in the coming months

Wind Hellas

Wind Hellas has a dedicated department to monitor high usage and fraudulent activity. If a high usage is discovered the customer is informed by call as soon as possible. By October 2008, Wind Hellas will implement a near real-time solution.

Vodafone & Wind λένε ότι λαμβάνουν μέτρα/ενημερώνουν για ασυνήθιστα υψηλή χρέωση, ενώ η Cosmote σφυρίζει αδιάφορα.

psyxakias
10-04-09, 17:26
http://ec.europa.eu/information_society/activities/roaming/data/index_en.htm

Are transparency measures in place to counter bill shock?

Cosmote

All Cosmote tariffs are clearly displayed on its website. In addition, the great majority of data roaming is carried out by corporate customers and companies that are typically well-informed about the tariffs and are able to control their employees' use of services such as data roaming.

A customer connected via a PC equipped with a data card receives an indication of roaming status and real-time usage statistics per active session through the data card application.

Vodafone

Vodafone Panafon is determined to stop bill shock.
As part of a broader industry initiative to address regulatory and customer concerns, Vodafone Panafon has audited all its existing data roaming tariffs. From 1 July, all data (and voice) roaming tariffs apply irrespective of the European network on which the customer is roaming so that customers pay the same tariff even if they move from a Vodafone network to an alternative network without noticing. No Vodafone Panafon customer in Europe who is not already protected by being on a simple flat rate tariff will pay more than €7.5 per MB for PC access or Blackberry.
The vast majority of customers will pay much less. Similar caps apply to mobile internet use via handheld devices -although the risk of bill shock is lower here. Finally, to reinforce these measures, we also apply caps to total expenditure to ensure that no customer will face unexpected charges in any given month.

Vodafone Panafon plans to introduce further measures to improve transparency in the coming months

Wind Hellas

Wind Hellas has a dedicated department to monitor high usage and fraudulent activity. If a high usage is discovered the customer is informed by call as soon as possible. By October 2008, Wind Hellas will implement a near real-time solution.

Vodafone & Wind λένε ότι λαμβάνουν μέτρα/ενημερώνουν για ασυνήθιστα υψηλή χρέωση, ενώ η Cosmote σφυρίζει αδιάφορα.Πολύ ενδιαφέρον, σε ευχαριστούμε ariadgr :oneup:

Με λίγα λόγια, απαράδεκτη η COSMOTE :down: :down: :down:

bored01
10-04-09, 17:28
Τώρα για όποιον την έχει πατήσει ήδη, υπάρχει κάποια υποχρέωση στους παρόχους να ενημερώνουν; Μου φαίνεται εξωφρενικό το €7000/GB χωρίς να λαμβάνεις καν ενημέρωση :mad: :mad:

Τα συστήματα τιμολόγησης των ελληνικών εταιρειών στη περίπτωση του roaming ΔΕΝ ενημερώνονται άμεσα αλλά μετά από κάποιες μέρες. Μου έχει τύχει μάλιστα μερικές φορές οι χρεώσεις των τελευταίων ημερών να μπουν σε επόμενο λογαριασμό επειδή μέχρι την έκδοση του συγκεκριμένου δεν είχε ενημερωθεί το σύστημα τους για τις χρεώσεις. Και αυτό ισχύει σε όλες τις εταιρείες. Άσε που γενικά δεν νομίζω ότι είναι υποχρεωμένες για ενημέρωση, αν και έχω ακούσει πολλές φορές να ενημερώνουν για τρελές χρεώσεις, ποτέ όμως για roaming.

Από εκεί και πέρα η φίλη μας καλό θα ήταν να είχε ρίξει μια ματιά στο σχετικό τιμοκατάλογο και να είναι λίγο πιο προσεκτικός. Τώρα, αν και ελπίζω για το αντίθετο, δεν νομίζω να καταφέρει κάτι.

ariadgr
10-04-09, 17:29
Τα συστήματα τιμολόγησης των ελληνικών εταιρειών στη περίπτωση του roaming ΔΕΝ ενημερώνονται άμεσα αλλά μετά από κάποιες μέρες.

Η Wind λέει στην ΕΕ ότι έχει "near real-time" ενημέρωση.
Και η Vodafone λέει ότι βάζει cap για να μη βρεθεί ο πελάτης προ εκπλήξεως.
Και οι 2 εταιρίες απαντάνε σε ερώτηση της ΕΕ για το data roaming traffic.
Δες το spoiler παραπάνω.

bored01
10-04-09, 17:34
Η Wind λέει στην ΕΕ ότι έχει "near real-time" ενημέρωση.
Και η Vodafone λέει ότι βάζει cap για να μη βρεθεί ο πελάτης προ εκπλήξεως.
Και οι 2 εταιρίες απαντάνε σε ερώτηση της ΕΕ για το data roaming traffic.
Δες το spoiler παραπάνω.

Κρίμα όμως γιατι αυτό για τη Wind δεν ισχύει (πρόσφατη εμπειρία).
Για τη Vodafone ομολογώ ότι δεν το ήξερα, και πάλι όμως πόσο ασφαλές μπορεί να είναι κάτι τέτοιο όταν το σύστημα τους δεν ενημερώνεται άμεσα?

IOANNA21
10-04-09, 19:37
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΣΑΣ, ΕΛΕΓΞΑ ΤΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΜΟΥ & ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΧΩ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙ 700 GB... ΚΑΛΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΙΑΤΙ ΟΝΤΩΣ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΤΙΣ ΧΡΕΩΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥΝ ΟΤΙ Ο ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΑΝΕΒΗΚΕ ΑΠΟΤΟΜΑ? ΤΩΡΑ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ, ΤΑ 5000 ΕΥΡΩ ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΟΙΔΙΣΤΙΚΑ ΛΕΦΤΑ ΟΤΑΝ ΠΙΑ ΟΙ ΧΡΕΩΣΕΙΣ ΣΕ ΣΤΑΘΕΡΗ ΟΠΩΣ CONN-X ΕΙΝΑΙ ΜΗΔΑΜΙΝΕΣ.

wintech2003
10-04-09, 19:42
700 MB εννοείς μάλλον...

psyxakias
10-04-09, 19:48
Ιωάννα, πρέπει όντως να εννοείς 700 MB. Οι χρεώσεις ADSL από Conn-X δεν έχουν ουδεμία σχέση με υπηρεσίες δεδομένων κινητής τηλεφωνίας, ειδικά υπό περιαγωγή σε χώρα του εξωτερικού.

Θα σου πρότεινα να στείλεις μια καλογραμμένη επιστολή προς την COSMOTE (κατά τη γνώμη μου και προς ΕΕΤΤ) να εξηγείς το περιστατικό, εξηγώντας ότι δεν ήσουν ενήμερη κτλ. Ίσως να φιλοτιμηθούν να σου μειώσουν το ποσό καθώς και ένα διακανονισμό σε δόσεις. Από εκεί και πέρα, συμβουλέψου και έναν δικηγόρο, αν και νομικά λογικά είναι καλυμμένοι.

Υ.Γ. Αν ήταν όντως 700 GB, θα σου έστελναν λογαριασμό 4.900.000 ευρώ !! :crazy:

fadasma
10-04-09, 21:04
Η cosmote όχι μόνο ενημερώνει όταν ανεβαίνει απότομα ο λογαριασμός αλλά κάνει αυτόματα φραγή εξερχομένων κλήσεων πριν ενημερώσει. Δεν ξέρω όμως αν ισχύει αυτό σε περιόδους roaming χρήσης.
Πάντως και πάλι 5000€ για 700MB είναι πολλά, πρέπει να έγινε και άλλη χρήση του κινητού.

ariadgr
10-04-09, 21:59
Πάντως και πάλι 5000€ για 700MB είναι πολλά, πρέπει να έγινε και άλλη χρήση του κινητού.

Δες τον τιμοκατάλογο που αναφέρθηκε στην προηγούμενη σελίδα.
Είναι ακριβώς τόσα.

........Auto merged post: ariadgr πρόσθεσε 1 λεπτά και 21 δευτερόλεπτα αργότερα ........


ΤΩΡΑ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ

Είπαμε θα στείλεις επιστολή.


ΤΑ 5000 ΕΥΡΩ ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΟΙΔΙΣΤΙΚΑ ΛΕΦΤΑ ΟΤΑΝ ΠΙΑ ΟΙ ΧΡΕΩΣΕΙΣ ΣΕ ΣΤΑΘΕΡΗ ΟΠΩΣ CONN-X ΕΙΝΑΙ ΜΗΔΑΜΙΝΕΣ.

Μην τους γράψεις τίποτα τέτοιο και πας να συγκρίνεις roaming 3G με dsl γιατί δεν θα ασχοληθούν καν με την περίπτωσή σου.

Το φταίξιμο είναι δικό σου, και η εταιρία είναι καλυμμένη, οπότε αν πας να τους τη βγεις κιολας ότι σε κορόιδεψαν, δεν νομίζω ότι θα πετύχεις πολλά.

psyxakias
10-04-09, 22:31
Ασχέτως αν σαφώς θα έπρεπε να είναι ενήμερη για την χρέωση, επιμένω ότι οι πάροχοι (σταθεροί, κινητοί, οτιδήποτε) θα έπρεπε να παίρνουν κάποια μέτρα (aka δικλείδα ασφαλείας) όταν παρατηρούνται τόσο απότομες χρεώσεις. Μόνο σε αυτό μπορεί να βασιστεί μπας και καταφέρει κάποια μείωση του χρέους.

noname85
10-04-09, 22:38
700gb??????????????????μαλλον mb θελεις να πεις..

bored01
11-04-09, 03:04
Ασχέτως αν σαφώς θα έπρεπε να είναι ενήμερη για την χρέωση, επιμένω ότι οι πάροχοι (σταθεροί, κινητοί, οτιδήποτε) θα έπρεπε να παίρνουν κάποια μέτρα (aka δικλείδα ασφαλείας) όταν παρατηρούνται τόσο απότομες χρεώσεις. Μόνο σε αυτό μπορεί να βασιστεί μπας και καταφέρει κάποια μείωση του χρέους.

Μα σου λέω εκ των προτέρων ποιά μπορεί να είναι η απάντηση σε έναν τέτοιο ισχυρισμό. Στο roaming το billing της Cosmote ενημερώνεται με καθυστέρηση ...ημερών.

Tem
11-04-09, 03:10
τελικά τί χρήση έγινε?
700 ΜΒ ή 700 GB ?

bored01
11-04-09, 03:28
τελικά τί χρήση έγινε?
700 ΜΒ ή 700 GB ?

Προφανώς 700ΜΒ η οποία δικαιολογείται και από το ποσό του λογαριασμού.

sfag
04-08-09, 17:48
Τελικά IOANNA21 τι έκανες; Πες μου σε παρακαλώ γιατί μου έχει τύχει ακριβώς το ίδιο όταν πήγα στην Κύπρο με χρέωση 9500€. Τι μπορώ να κάνω;

Vstrommer71
18-10-09, 16:09
Eμενα παντως γιατι η ολη ιστορια μου φαινεται ΑΚΡΙΒΩΣ ιδια με το προ καποιων ετων φαινομενο με τους dialers οταν ανυποψιαστοι μπαιναμε στο internet και μετα ερχοτανε ενας λογαριασμος ΝΑ(με το συμπαθειο!).Η πολιτικη βεβαια των παροχων παραμενει η ιδια.Κανουμε μουγκα κι οσα κοροϊδα πιασουμε μεχρι να βγει καποια αποφαση που θα υποχρεωνει τις εταιριες να παρουν μετρα για τις περιπτωσεις υπερογκων χρεωσεων...
Βεβαια απο την πλευρα τους κρυβονται πισω απο την νομιμοτητα του να σου λενε ''εμεις κυριε τις λεμε τις χρεωσεις και τις προϋποθεσεις''(ασχετα αν αυτες ειναι κατι ποοοοολυ μικρα γραμματακια σε καποιο βαθος των συμβασεων....)
Και για να ειμαστε στην συζητηση των ημερων,οτι ειναι νομιμο δεν ειναι απαραιτητα και ηθικο...
(Παθων που ειχα πληρωσει 600€ για κλησεις σε dialers)

nm96027
18-10-09, 16:28
Eμενα παντως γιατι η ολη ιστορια μου φαινεται ΑΚΡΙΒΩΣ ιδια με το προ καποιων ετων φαινομενο με τους dialers οταν ανυποψιαστοι μπαιναμε στο internet και μετα ερχοτανε ενας λογαριασμος ΝΑ(με το συμπαθειο!).Η πολιτικη βεβαια των παροχων παραμενει η ιδια.Κανουμε μουγκα κι οσα κοροϊδα πιασουμε μεχρι να βγει καποια αποφαση που θα υποχρεωνει τις εταιριες να παρουν μετρα για τις περιπτωσεις υπερογκων χρεωσεων...
Βεβαια απο την πλευρα τους κρυβονται πισω απο την νομιμοτητα του να σου λενε ''εμεις κυριε τις λεμε τις χρεωσεις και τις προϋποθεσεις''(ασχετα αν αυτες ειναι κατι ποοοοολυ μικρα γραμματακια σε καποιο βαθος των συμβασεων....)
Και για να ειμαστε στην συζητηση των ημερων,οτι ειναι νομιμο δεν ειναι απαραιτητα και ηθικο...
(Παθων που ειχα πληρωσει 600€ για κλησεις σε dialers)

Δεν μου φαίνεται καθόλου ίδια.

Στην περίπτωση του dialer, από λάθος χειρισμό ή άγνοια του χρήση, απατεώνες έκαναν "εκτροπή" της κλήσης προς αριθμούς με υψηλότατη χρέωση.

Στην περίπτωση αυτή όμως δεν υπάρχει καμία απάτη: ο χρήστης από αδικαιολόγητη άγνοια και απροσεξία προκαλεί μόνος του νόμιμες υψηλές χρεώσεις.Σαφέστατα θα μπορούσε η εταιρεία να έχει ένα σύστημα προειδοποίησης υψηλών χρεώσεων αλλά νομίζω πως είναι υπερβολικό. Ας υποθέσουμε πως πας σουπερμάρκετ και θες να πάρεις αγγούρια. Το σούπερμαρκετ στην είσοδο σου λέει πως τα αγγούρια στο ισόγειο κάνουν x/κομμάτι ενώ αυτά στον ημιόροφο κάνουν 10x/κομμάτι. Εσύ πας συνειδητά και βάζεις 1000 αγγούρια στο καλάθι σου, αγνοώντας επιδεικτικά την πληροφορία που σου δόθηκε, και φτάνοντας στο ταμείο διαμαρτύρεσε για το υψηλό τελικό κόστος. Ανάμεσα στις διαμαρτυρίες ζητάς από τον υπεύθυνο του καταστήματος να τοποθετήσει δίπλα στα αγγούρια αρμόδιο υπάλληλο που να σου υπενθυμίζει κάθε φορά το κόστος των αγγουριών που έχεις ήδη βάλει στο καλάθι σου και να σε παροτρύνει να μην βάλεις άλλα. Ο υπεύθυνος ενδίδει στις πιέσεις σου και τελικά όλοι οι πελάτες του καταστήματος κυκλοφορούν μαζί με κάποιον υπάλληλο ο οποίος τους υπενθυμίζει το κόστος των αγαθών που έχουν βάλει στο καλάθι, παρότι η τιμή/ανα προιόν είναι γνωστή.

Όλο αυτό δεν μου μοιάζει και πολύ λογικό. Καλό είναι να το κάνουν οι εταιρείες, αλλά δεν μπορούμε να τις κατηγορήσουμε κιόλας.

Και επανέρχομαι: στους dialers υπήρχε απάτη. Στο roaming, όσο ληστρική και να είναι η χρέωση από την στιγμή που την γνωρίζεις το μόνο που μένει να κάνεις είναι τον πολλαπλασιασμό: τόσο κάνει το MB, τόσα MB κατεβάζω, τόσα θα πληρώσω.

ΥΓ Αντιλαμβάνομαι και συμμερίζομαι τον πρόβλημα που δημιουργείται όταν διαβάζεις στα ξαφνικά πως χρωστάς 5000 ευρώ. Δυστυχώς υπάρχουν -γενικότερα- στην ζωή οι hard way για να μαθεις και να μην επαναλάβεις απλές και φαινομενικά αθώες αμελειες.

efo355
12-11-09, 23:14
Τελικά τί έγινε τα πλήρωσε τα λεφτά;

button
13-11-09, 21:04
ΠΙΑ ΕΝΗΜΕΡΟΣΗ ΑΠΟ WIND εμενα στο εξοτερικο δεν με ενημεροσαν ΠΟΤΕ!! και πληρωσα 440 ευρω
το αυγουστο

sdikr
13-11-09, 21:40
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΣΑΣ, ΕΛΕΓΞΑ ΤΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΜΟΥ & ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΧΩ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙ 700 GB... ΚΑΛΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΙΑΤΙ ΟΝΤΩΣ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΤΙΣ ΧΡΕΩΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥΝ ΟΤΙ Ο ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΑΝΕΒΗΚΕ ΑΠΟΤΟΜΑ? ΤΩΡΑ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ, ΤΑ 5000 ΕΥΡΩ ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΟΙΔΙΣΤΙΚΑ ΛΕΦΤΑ ΟΤΑΝ ΠΙΑ ΟΙ ΧΡΕΩΣΕΙΣ ΣΕ ΣΤΑΘΕΡΗ ΟΠΩΣ CONN-X ΕΙΝΑΙ ΜΗΔΑΜΙΝΕΣ.

τι σχέση έχει το connx με την κινήτη;

ipo
15-11-09, 23:39
Δεν μου φαίνεται καθόλου ίδια.

Στην περίπτωση του dialer, από λάθος χειρισμό ή άγνοια του χρήση, απατεώνες έκαναν "εκτροπή" της κλήσης προς αριθμούς με υψηλότατη χρέωση.

Στην περίπτωση αυτή όμως δεν υπάρχει καμία απάτη: ο χρήστης από αδικαιολόγητη άγνοια και απροσεξία προκαλεί μόνος του νόμιμες υψηλές χρεώσεις.Σαφέστατα θα μπορούσε η εταιρεία να έχει ένα σύστημα προειδοποίησης υψηλών χρεώσεων αλλά νομίζω πως είναι υπερβολικό. Ας υποθέσουμε πως πας σουπερμάρκετ και θες να πάρεις αγγούρια. Το σούπερμαρκετ στην είσοδο σου λέει πως τα αγγούρια στο ισόγειο κάνουν x/κομμάτι ενώ αυτά στον ημιόροφο κάνουν 10x/κομμάτι. Εσύ πας συνειδητά και βάζεις 1000 αγγούρια στο καλάθι σου, αγνοώντας επιδεικτικά την πληροφορία που σου δόθηκε, και φτάνοντας στο ταμείο διαμαρτύρεσε για το υψηλό τελικό κόστος. Ανάμεσα στις διαμαρτυρίες ζητάς από τον υπεύθυνο του καταστήματος να τοποθετήσει δίπλα στα αγγούρια αρμόδιο υπάλληλο που να σου υπενθυμίζει κάθε φορά το κόστος των αγγουριών που έχεις ήδη βάλει στο καλάθι σου και να σε παροτρύνει να μην βάλεις άλλα. Ο υπεύθυνος ενδίδει στις πιέσεις σου και τελικά όλοι οι πελάτες του καταστήματος κυκλοφορούν μαζί με κάποιον υπάλληλο ο οποίος τους υπενθυμίζει το κόστος των αγαθών που έχουν βάλει στο καλάθι, παρότι η τιμή/ανα προιόν είναι γνωστή.

Όλο αυτό δεν μου μοιάζει και πολύ λογικό. Καλό είναι να το κάνουν οι εταιρείες, αλλά δεν μπορούμε να τις κατηγορήσουμε κιόλας.

Και επανέρχομαι: στους dialers υπήρχε απάτη. Στο roaming, όσο ληστρική και να είναι η χρέωση από την στιγμή που την γνωρίζεις το μόνο που μένει να κάνεις είναι τον πολλαπλασιασμό: τόσο κάνει το MB, τόσα MB κατεβάζω, τόσα θα πληρώσω.

ΥΓ Αντιλαμβάνομαι και συμμερίζομαι τον πρόβλημα που δημιουργείται όταν διαβάζεις στα ξαφνικά πως χρωστάς 5000 ευρώ. Δυστυχώς υπάρχουν -γενικότερα- στην ζωή οι hard way για να μαθεις και να μην επαναλάβεις απλές και φαινομενικά αθώες αμελειες.
Ξεκινώ από το γεγονός ότι η ογκοχρέωση σε καθεστώς περιαγωγής είναι ληστρική (7€ το Mbyte... Τι είναι το Mbyte; Πιο ακριβό από ένα πακέτο που αποστέλλεται με ταχυδρομείο; ). Προφανώς έχουμε φαινόμενο ανεξέλεγκτης αισχροκέρδειας. Εδώ και μόνο να σταθούμε, αμέσως καθίστανται περιττές οι συζητήσεις για το πώς θα ενημερώνεται ο κόσμος γι' αυτήν.

Δεχόμαστε λοιπόν ότι ένα Mbyte που ταξιδεύει στα ευρωπαϊκά δίκτυα κινητής τηλεφωνίας, έχει μεγαλύτερο κόστος από ένα πακέτο που πηγαίνει από την Αγγλία στην Ελλάδα. Αυτό δεν αποτελεί κάτι που μπορεί να συλλογιστεί εύκολα ένας απλός χρήστης υπολογιστή. Οι περισσότεροι δεν ξέρουν τη διαφορά ανάμεσα σε KByte και Mbyte. Δε θα έπρεπε λοιπόν κάποιος να τους πει, ότι ένα e-mail με attachment που λαμβάνουν στο εξωτερικό, μπορεί να τους κοστίσει μέχρι και 70€, ενώ στην Ελλάδα θα ήταν δωρεάν; Ότι αν δουν μερικά video στο youtube, την ώρα που περιμένουν στο αεροδρόμιο, μπορεί να τους κοστίσει 700€; Κι αν η χρήση είναι πιο εντατική, μπορεί να μην τους φτάνουν μισθοί μίας ζωής για να ξεχρεώσουν (μία κυρία στη Γαλλία νομίζω, είχε χρεωθεί 45.000€).

Είναι σαν να σου πουλάνε ένα πιστόλι με καψούλια, που στο εξωτερικό να γίνεται αυτόματο πολυβόλο, συγκρίνοντας το κόστος του 3G με την επικινδυνότητα ενός όπλου (μη μου πείτε ότι είναι άστοχο, διότι το ξέρω ότι συγκρίνω μήλα με καμήλες). Αντίστοιχο παράδειγμα χρεώσεων, δεν υπάρχει, διότι η περίπτωση του 3G roaming, είναι ό,τι χειρότερο έχει εμφανιστεί μέχρι στιγμής. Και στην τελική, γνωρίζουμε πόσο σε προτρέπουν να διαβάσεις το συμβόλαιο (εγώ τσακώνομαι στα καταστήματα και τις τράπεζες που μου λένε "τυπικό είναι" και με πιέζουν να το υπογράψω χωρίς να διαβάσω).

Λύση:
Σε κάθε συμβόλαιο κινητής, πρέπει να υπάρχει όρος μέγιστης συνολικής οφειλής, στην οποία μπορεί να φτάσει ο λογαριασμός του πελάτη. Και λέω συνολικής, ώστε να μην δηλώσεις εσύ 200€ και σου πει η Cosmote, "ναι, θα χρωστάς 200€ το μήνα για τα επόμενα 2 χρόνια".

Το παράδειγμα με τον υπάλληλο στο supermarket είναι κάπως τραβηγμένο. Καθότι στην περίπτωση κινητής τηλεφωνίας, αρκεί ένα trigger που θα σου κόβει τη σύνδεση ή θα σε ενημερώνει, όταν η οφειλή σου έχει φτάσει τα 100 ή 500€. Δε χρειάζεται να υπάρχει δίπλα σου υπάλληλος που θα σε ενημερώνει συνέχεια. Δε νομίζω ότι περισσότερο από το 1% των κατόχων GPRS/3G κινητών/modem, επιθυμεί χρεώσεις μεγαλύτερες από 500€. Σίγουρα προτιμά να του κόψουν τη σύνδεση και να ψάχνει για τηλεκάρτες και internet cafe.

tsavman
16-11-09, 00:09
Παιδιά το ίδιο περίπου μου συνέβη και εμένα.

Έχω σύνδεση Cosmote περίπου 11 μήνες και από την αρχή είχα ενεργοποιημένο το πακέτο web 'n surf καθώς όταν έγινε η σύνδεση ήμουν φαντάρος και με εξυπηρετούσε.
Να διευκρινίσω ότι το πακέτο αυτό αφορούσε 40ΜΒ όγκο δεδομένων με πάγια χρέωση 4 ευρώ στο λογαριασμό μου. Όλα καλά μέχρι εδώ, τα 40ΜΒ μπορεί να φαίνονται λίγα αλλά για πολύ βασική χρήση σε κινητό, για κανένα e-mail, facebook mobile και κανένα blog είναι υπεραρκετά (σπάνια έφτασα τα 30MB/μήνα).
Τέλος πάντων τον προηγούμενο μήνα μου έρχεται ένας λογαριασμός 360 ευρώ! Μετά το πρώτο σοκ κοιτάω και βλέπω ότι δεν έχει χρεωθεί το πάγιο του πακέτου αλλά όλες οι χρεώσεις γίνονται με ογκοχρέωση κανονικά (7€/ΜΒ). 30ΜΒx7€=210€+60(!)€ τέλη κινητής+Συνολικό ΦΠΑ. Κοιτάζω στο μενού myview και βλέπω ότι το πακέτο είναι ενεργοποιημένο κανονικά. Πέρνω τηλ στην εξυπηρέτηση πελατών, στο τμήμα λογαριασμών και τους εξηγώ την κατάσταση. Να σημειώσω ότι αυτοί δεν μπορούν να δουν από το σύστημα αν το πακέτο είναι ενεργό ή όχι και ρωτάνε εμένα (αν είναι δυνατόν). Με προτρέπουν να κάνω αμφισβήτηση λογαριασμού μέσω φαξ και θα δούμε. Τώρα εδώ και ένα μήνα περιμένω έγγραφη απάντηση. Και το καλό που τους θέλω να βρουν το λάθος τους.

Να συμπληρώσω ότι ο λόγος που πήγα στην Cosmote από τη Vodafone ήταν ο ίδιος. Υπέρογκη χρέωση σε δεδομένα ενώ είχα πακέτο με αγορασμένο συγκεκριμένο χρόνο. Βέβαια, στην Vodafone πλήρωσα τον 1 μόνο από τους 2 τελευταίους (υπέρογκους) λογαριασμούς και την κοπάνησα με διακοπή συμβολαίου. 4 μήνες μετά μου στείλαν πιστωτικό λογαριασμό με τη διαφορά την οποία είχα πληρώσει από το λάθος τους!

@ ADSLgr.com All rights reserved.