PDA

Επιστροφή στο Forum : DSL και ογκοχρεώση Αποριες!



sennsa
04-01-06, 13:38
Γεια σας παιδια!:D
Εδω και 2 μηνες εχω βαλει την ΟΝDSL Economy 1000 ((384))
Oλα καλα ειναι (αν σκεφτεις την pstn Που ειχα παλαιοτερα)!
Τωρα, το προβλημα μου ειναι μπορω να κατεβαζω μονο μεχρι ενα 1GB το μηνα και
βλεπω οτι πχ μεταξυ 1/1/2006 και μεχρι σημερα 4/1/2005 εχω χρεωθει με 500Μb:evil:
κατεβαζοντας μονο καμια 10mb φωτογραφιες για μια εργασια που κανω,λigo online C.0.D.2
αντε και κανα torrent τον 20mb!!:rtfm:
Aυτο δε γινεται μονο τωρα αλλα απο τοτε που εβαλα DSl
Τι φταιει?
Kανας ιος που κατεβαζει mbs χωρις να το καταλαβαινω?((Εχω το Κaspersky kai to Adaware SE kai με βγαζουν μια χαρα ενα μηνα τώρα!)):thumbdown

Να παρω τηλεφωνο στον Οτε να ρωτησω?
Να αλλαξω συνδεση?

Τι να κανω:(

theodoros2004
04-01-06, 13:45
Παραξενο...παρε τηλ...Εχεις δει μεσα απο το my.otenet.gr αναλυτικα??

euri
04-01-06, 13:48
Η ογκοχρέωση δεν αναφέρεται μόνο στην εισερχόμενη κίνηση (downloading), αλλά και στην εξερχόμενη (uploading).

Εξερχόμενη κίνηση δεν είναι μόνο τα emails με τα attachments, αλλά ο,τιδήποτε φεύγει από τον υπολογιστή σου προς το Internet. Πχ οι αιτήσεις του browser για τις σελίδες που βλέπεις, τα στοιχεία που στέλνει το COD σου στον game server, τα torrents που στέλνεις κι εσύ...

Καλό θα ήταν να χρησιμοποιούσες κάποιο βοηθητικό πρόγραμμα που κάνει καταμέτρηση της συνολικής κίνησης, πχ το Netmeter (http://readerror.gmxhome.de/).

theodoros2004
04-01-06, 13:52
Η ογκοχρέωση δεν αναφέρεται μόνο στην εισερχόμενη κίνηση (downloading), αλλά και στην εξερχόμενη (uploading).

Εξερχόμενη κίνηση δεν είναι μόνο τα emails με τα attachments, αλλά ο,τιδήποτε φεύγει από τον υπολογιστή σου προς το Internet. Πχ οι αιτήσεις του browser για τις σελίδες που βλέπεις, τα στοιχεία που στέλνει το COD σου στον game server, τα torrents που στέλνεις κι εσύ...

Καλό θα ήταν να χρησιμοποιούσες κάποιο βοηθητικό πρόγραμμα που κάνει καταμέτρηση της συνολικής κίνησης, πχ το Netmeter (http://readerror.gmxhome.de/).

Χρησιμοποιεις αλλα p2p προγραμματα??? Και στο my.otenet.gr μπορεις να δεις upload ή download ή και την συνολικη κινηση της συνδρομης σου.

NoYmErOs
04-01-06, 14:47
...κατεβαζοντας μονο καμια 10mb φωτογραφιες για μια εργασια που κανω,λigo online C.0.D.2
αντε και κανα torrent τον 20mb!!:rtfm:
Aυτο δε γινεται μονο τωρα αλλα απο τοτε που εβαλα DSl

Τι φταιει?

Kανας ιος που κατεβαζει mbs χωρις να το καταλαβαινω?((Εχω το Κaspersky kai to Adaware SE kai με βγαζουν μια χαρα ενα μηνα τώρα!)):thumbdown

Να παρω τηλεφωνο στον Οτε να ρωτησω?
Να αλλαξω συνδεση?

Τι να κανω:(


πάρε μια συνδρομή οικονομική, έστω 256 flat ή 3+3 4νετ παρά ογκοχρέωση γιατί θα σου έρθει κανας λογαριασμός... :-κ

sennsa
04-01-06, 19:24
Naι απο το my.otenet.gr βλεπω τι γινεται.
Το πρωτο μηνα εφτασα στα 1.065.000kb και ετσι θα δωσω 65 λεπτα lol
Ερε,παλια με την pstn ελεγα να μη μπαινω πολυ και να χρεωνω το τηλεφωνο!
Tωρα με την DSl φοβαμαι να μην ξεπερασω το οριο((Αλλα και παλι ενα 1Gb ειναι μια χαρα για μενα αλλα το βλεπω
να εξανεμιζεται πολυ ευκολα!!!))

ReDeeMeR
04-01-06, 19:46
Τα πακέτα ογκοχρέωσης ειναι μια απάτη και μισή πάρε ενα πακέτο 256 η ακόμη και 128.Ξέρεις τι λένε για τισ κότες και τα πίτουρα

psyxakias
04-01-06, 23:48
Όταν HOL/FORTHnet (πιθανόν κι άλλες) έχουν βγάλει πακέτα με 384 στα 18-19 ευρώ τελική το μήνα (σύνδεση+γραμμή+ΦΠΑ) απορώ γιατί κάποιος να βάλει ογκοχρεώση.

frap
05-01-06, 13:58
Γιατί έχω ήδη την γραμμή μου,
Γιατί το 18-19 είναι μια προσφορά για τώρα με δέσμευση για 1 χρόνο
Και γιατί εν τέλει τα 2GB με 6 ευρώ (-12% επιστροφή DynamicVisa) από την HOL μου έρχονται κουτί.

Υπάρχει αγορά για όλα τα πακέτα...

Α, και γιατί αύριο μπορεί να υπαρξει μια προσφορά που να ρίχνει το κόστος αρκετά χαμηλότερα από αυτά που πληρώνω τώρα (dream-on...) η οποία θα με δελεάσει να μπω στην διαδικασία να καταργήσω την γραμμή μου...

euri
05-01-06, 14:03
Υπάρχει αγορά για όλα τα πακέτα...

Αρκεί να είναι κάποιος ενημερωμένος και να μπορεί να κρίνει αν τον συμφέρει ή όχι. Είμαι σίγουρος ότι αρκετός κόσμος έχει πάρει πακέτα ογκοχρέωσης / χρονοχρέωσης με μοναδικό κριτήριο τη χαμηλότερη τιμή τους. Και στην πορεία κάνουν "αλόγιστη" χρήση (αναφορικά με το είδος του πακέτου) και μετά βρίσκονται προ εκπλήξεως.

@ ADSLgr.com All rights reserved.