PDA

Επιστροφή στο Forum : Εμβέλεια USR9108 για χρήση σε γραφείο.



mechpanos
04-01-06, 16:43
Γεια χαρά! Νεος στο ADSLing και θα χρειαστώ και εδώ την βοήθεια του forum.
Έχω αναλάβει από τον πατέρα μου την τοποθέτηση ADSL ιντερνετ στο γραφείο της επιχείρησης που έχουμε. Θέλουμε να μπαίνουν στο internet 2-3 υπολογιστές ανεξάρτητοι από το δίκτυο της επιχείρησης, το οποίο είναι αποκομμένο και στεγανό από τον έξω κόσμο (για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο!).
Σκέφτηκα για να μην μπλέξουμε με νέα καλώδια να γίνει όλη η δουλεία σε wireless, με το μόντεμ που γράφω στον τίτλο σαν πιο αξιόπιστο και με δυνατότητες.
1ον: Καλά ως εδώ;
Η κεραία του μόντεμ τί εμβέλεια έχει; Αν τοποθετηθεί στο ισόγειο θα πιάνει στον 2ο και το αντίστροφο; Πόση είναι η μέγιστη που έχει πιασει κανένας, με καλή ταχύτητα;

Μήπως αν παρεμβάλλω κάποια συσκευή επέκτασης της εμβέλειας, γίνει κάτι; Σκέφτομαι ότι έτσι κι αλλιώς δεν μας απασχολεί καμία παρεμβολή από γείτονες, το γραφείο βρίσκεται σε εξοχή και οι μόνοι γέιτονες σε απόσταση 200-300 μέτρα είναι κάτι κότες και άλλα ζωάκια.
Όμως καθώς είναι βιομηχανική η επιχείρηση, έχουμε μηχανήματα κλπ, ξέρει κανένας αν υπάρχει παρεμβολή στην σύνδεση;
Μήπως τελικά θα είναι λιγότερη φασαρία να τραβήξω 3 καλώδια απλά, και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο;

Σας κούρασα, ε; Ανεκδοτάκι για αποζημίωση: Είναι ένας Καλαματιανός, ένας Πατρινός και ένας Πυργιώτης σε ένα αυτοκίνητο. Ποιος οδηγάει; Απ.: Η ασφάλεια!;)

kadronarxis
04-01-06, 16:48
Δάφνη και Δαφνί, είμαστε τρελοί!

Λοιπόν, από το ισόγειο στο δεύτερο όροφο, απλά ξεχασέ το με το υπάρχον 9108.Πολύ απλά μπορείς να περάσεις από τον εξωτερικό χώρο του κτιρίου ένα ethernet καλώδιο, και να τοποθετήσεις άλλο ένα 9108 στον δεύτερο όροφο(να τα γεφυρώσεις δηλαδή).

ΚΑλή σκέψη και πρωτοποριακή, μακριά από πεσμένα καλώδια και ιστορίες.Δυνατό το 9108, και με μεγάλη εμβέλεια.

ΥΓ: αν γίνονται παρεμβολές στα υπόλοιπα μηχανήματα της επιχείρησης, αυτό μάλλον δεν το γνωρίζει κανείς εκτός από εσένα.Μεγάλο θέμα ανοίγεις πάντως.(τι ηλεκτρονική θωράκιση έχουν,σε τι συχνότητα λειτουργούν οι πλακέτες τους κλπ.)

aesir
04-01-06, 17:05
Κατ'αρχάς καλό είναι να χρησιμοποιείς την "αναζήτηση" (http://www.adslgr.com/forum/search.php), ειδικά στο θέμα της δικτύωσης θα βρεις πάρα πολλά thread. Η υλοποίηση που ζητάς γίνεται με πολλούς τρόπους, ενσύρματα (και να έχεις καλύτερη ασφάλεια και ταύτητες μεταξύ των PC) μπορείς να ορίσεις συγκεκριμένα ποιά PC θα έχουν internet και ποιά όχι, και ας είναι στο ίδιο δίκτυο με τα άλλα, ή να φτιάξεις VLAN. Ασύρματα είτε μπορείς να βάλεις repeater, είτε με χρήση πιο δυνατής κεραίας, εξαρτάται και από τους χώρους που θες να καλύψεις.

mechpanos
04-01-06, 17:19
Ελα ρε aesir έκανα αναζήτηση, απλά ρωτάω συγκεκριμένα για την εμβέλεια του usr. Τα άλλα πάνω κάτω τα βρήκα από άλλα thread, όπως λες. Ευχαριστω για την απάντησή σου. Από την απάντηση του καδρονάρχη καταλαβαίνω ότι δύσκολα θα επιτύχω αυτό που θέλω ασύρματα, απλά με ένα router. Ειδικά από την στιγμή που δεν θα είναι πολλά τα pc και δεν είναι και το ένα δίπλα στο άλλο αλλά σε διαφορετικούς χώρους, το θέμα μπλέκει...

aesir
04-01-06, 18:07
To oτι τα PC είναι σε διαφορετικούς χώρους δεν πειράζει, αφού στον router μπορείς να ορίσεις πχ μόνο συγκεκριμένα MAC address να έχουν πρόσβαση στο internet για παράδειγμα (ένας από τους τρόπους access).

Η εμβέλεια κάθε wireless εξαρτάται σαφώς από τα παρεμβαλλόμενα υλικά και από την τοπολογία, δηλαδή με την normal κεραία πιάνει άνετα στον πάνω όροφο για σχεδόν κάθετο προσανατολισμό από το σημείο που είναι το wireless router ή AP, και υποθέτω, χωρίς να το έχω δοκιμάσει αλλά θα το τεστάρω την επόμενη εβδομάδα, οτι με την κεραία των 5dBi (κάνει περίπου 8-10€) οτι πιάνει και σε δεύτερο όροφο, αλλά όπως είπα εξαρτάται από το που είναι το κάθε PC. Αν θες πχ να πας ασύρματα 2 ορόφους επάνω και 20m οριζόντια τότε χρειάζεσαι σίγουρα repeater.

mechpanos
04-01-06, 19:39
Λοιπόν, για να έχετε μια άποψη του χώρου έκανα ένα σκαρίφημα πως είναι τα γραφεία, το επισυνάπτω παρακάτω...
http://www.geocities.com/mechpanos/grafeia.jpg

Έλεγα να βάλω το router στον όροφο με το pc1 και να πιάνουν οι από κάτω αλλά μάλλον τελικα θα πρέπει να μπει ισόγειο, ακριβώς από κάτω, ώστε να πιάνουν οι 3 και 4 και δίπλα από το pc1 να βάλω ένα repeater, αν χρειαστεί, ώστε να πιάνει και ο 2 απέναντι από τον διάδρομο... Μπλέξιμο; Ο pc4 θα είναι σε γραφείο στο ακριβώς δίπλα κτίριο αλλά νομίζω ότι θα πιάνει, είναι μικρή η απόσταση και παρεμβάλονται μόνο 2 τοίχοι.

aesir
04-01-06, 19:45
Κάθετη τομή του κτιρίου είναι υποθέτω, έτσι;

Draken
04-01-06, 20:08
Ειχα το ιδιο προβλημα και προβληματισμο με το 9106.

Δεν ξερω αν θα σε βοηθησω πολυ (διαφορετικο μοντελο γαρ) αλλα αυτη τη στιγμη το χρησιμοποιοω σε ενα κτηριο με τον εναν υπολογιστη δυο οροφους πιο κατω απο το 9106 και μαλιστα σε ημιυπογειο αλλα σχεδον στην ιδια ευθεια στον καθετο αξονα με το router (ελπιζω να μην τα εμπλεξα πολυ :roll:). Προβλημα στο σημα δεν εχω (παιζει μεταξυ 36 και 48 mbps). Ο δευτερος ειναι στην ιδια ευθεια καμια δεκαρια μετρα πιο περα απο το router πισω απο δυο τοιχους. (ουτε εκει εχω προβλημα).

Βεβαια το 9106 εχει δυο κεραιες και στην παρουσα φαση η μια ειναι στραμμενη οριζοντια και η αλλη καθετα. Απο οτι εχω δει το 9108 εχει μονο μια και οσο περιεργο και να σου φαινεται οταν τις ειχα και τις δυο κεραιες ορθιες ο κατω υπολογιστης δεν ειχε καθολου σημα.

Οριστε και το παλιο topic χωρις τις εικονες δυστυχως.
9106 range (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=12375&highlight=draken)

mechpanos
05-01-06, 13:53
Παιδιά ευχαριστώ, οι απαντήσεις ήταν πολύ διαφωτιστικές. Μόλις μίλησα και με έναν τεχνικό του ΟΤΕ που το παληκάρι φαίνεται να ήξερε και μου είπε ότι το wireless αν και δεν θα εχει καλώδια θα με παιδέψει πολύ περισσότερο, αφού θα είναι ασταθές λόγω των μηχανημάτων που δουλεύουν δίπλα από τα γραφεία κλπ και εμείς θέλουμε περισσότερη σταθερότητα. Άρα από το να φαμε κάμποσες εργάσιμες να στήσουμε σωστό ασύρματο, ασε καλύτερα να ρίξουμε κανα δυο τρύπες παραπάνω!
Το 9108 μάλλον θα το πάρω για το σπίτι και στο γραφείο θα βάλω ένα απλό με 4 θύρες εξόδου...ή μήπως αξίζει και εδώ να μπει ένα USR9108? Αχ νεο δίλλημμα!:cry:

Νικαετός
05-01-06, 14:45
Εγώ θα πρότεινα να ξεχάσεις το wireless και να προτιμήσεις ενσύρματο . Σίγουρη λύση και σταθερή. :thumbsup1

@ ADSLgr.com All rights reserved.