PDA

Επιστροφή στο Forum : ADSL και τηλεφωνο



Dark_kronos
12-04-09, 20:36
Εδω και χρονια (απο το 2004) εχω συνδεση τηλεφωνου και internet στον ΟΤΕ. Ξεκινισα τοτε με ADSL 384, και σημερα, χωρις να εχω κανει καπια ετιση η κατι εγω, εχει παει στο 1 mbps. Το προβλημα ομως ειναι οτι παγιο τηλεφωνου+παγια internet (ποτε δεν καταλαβα γιατι ειναι 2...) μου ερχονται γυρο στα 70ευρο το διμινο.
Απο την αλλη μου ταζουν απο την ΗOL 200λεπτα δωρεαν τηλεφωνια και 6mbps με 23 ευρο τον μηνα (46 το διμινο). Θεωριτικα παω με κλειστα τα ματια στην ΗOL, αλλα δεν ξερω, μου φαινετε πως καπιον λακο εχει η φαβα... Ειναι μονο αυτα τα 23 η παιζουν και ψιλα γραματα; Θα πρεπει στην αρχη να πληρωσω για router και τιποτα για συνδεση και τετια; Αξιζει να κανω την αλλαγη;

Simpleton
12-04-09, 20:41
Η ταχύτητα σου από τον ΟΤΕ άλλαξε λόγω των σταδιακών αναβαθμίσεων που έγιναν. Σε λίγο καιρό θα γίνει η επόμενη και θα πας στα 2 Mbps, αν μείνεις στον ΟΤΕ.
Όσο για τα πάγια, πόσο πληρώνεις για την τηλεφωνική γραμμή και πόσο για την ADSL+πρόσβαση;

Αν θέλεις να πας σε εναλλακτικό πάροχο, πρέπει πρώτα να κοιτάξεις πρώτα με το ειδικό εργαλείο στη σελίδα του αν υπάρχει διαθεσιμότητα. Αν δεν σε καλύπτει (ακόμα) το ιδιόκτητο δίκτυο του παρόχου, συνεχίζεις να πληρώνεις το πάγιο του ΟΤΕ και έχεις internet από το δίκτυο του, σε χαμηλότερες ταχύτητες απ' ό,τι στο ιδιόκτητο.

treli@ris
12-04-09, 20:42
Δεν πληρωνεις τιποτα αλλο εκτος των 23 ευρω το μηνα.
Εχεις δωρεαν ασυρματο ρουτερ.
Τσεκαρε εδω (http://www.hol.gr/default.asp?pID=23&ct=37&itmID=101&la=1) πληροφοριες για το πακετο

gtklocker
12-04-09, 20:48
Το πρόβλημα που αναφέρεις, οφείλεται σε μπλέξιμο του ΟΤΕ, και για την επίλυσή του θα περάσεις από μεγάλη γραφειοκρατεία.

Σου προτείνω κι εγώ να πας στη HOL, μιας και είναι πολύ σωστή και ισορροπημένη εταιρία ...

... παρόλο που την έχει ο Κόκκαλης ...

Να σημειωθούν όμως κι αυτά:

200’ δωρεάν αστικές και υπεραστικές κλήσεις

20’ δωρεάν προς όλα τα κινητά εντός Ελλάδας

20’ δωρεάν διεθνείς κλήσεις προς σταθερά τηλέφωνα σε 26 χώρες

Εάν ξεπεράσεις αυτούς τους χρόνους ομιλίας, τότε θα έρθει η χρονοχρέωση ...

Dark_kronos
13-04-09, 01:35
@Skaf Ειναι 30ευρο το παγιο του τηλεφωνου, και νομιζω ελαχιστα κατω απο 20 ευρο τα δυο ξεχωριστα του internet. Δυστιχος δεν εχω λογαριασμο για να μπορω να κοιταξω.... Παντος οι λογαριασμοι μου ερχονται λιγο πανω απο 70 ευρο με ελαχιστα τηλεφωνιματα (τις ταξεως τον 3-4 ευρο)
Μπηκα στην σελιδα, εβαλα το τηλεφωνο μου, αλλα απο την σελιδα που εβγαλε δεν καταλαβα τι τρεχει... Μαλλον εχω καληψη απο το ιδιοκτητο, αν καταλαβα σωστα...

@geofak δλδ κοβω εντελος τις σχεσεις μου με τον οτε, και σε αυτα τα 24 ευρο συμπεριλαμβανονται παγιο τηλεφωνου, παγιο internet, δωρεαν κλησεις και ΦΠΑ; Αν ειναι ετσι καρασυμφερει...

@gtklocker Ουτος η αλλος το τηλεφωνο το χρησιμοποιω απειροελαχιστα, απο κινιτο κανω την δουλεια μου, το σταθερο το εχω μονο για να εχω ιντερνετ.... Οποτε την χρονοχρεωση δεν την φοβαμε..

@ ADSLgr.com All rights reserved.