PDA

Επιστροφή στο Forum : TL-R480T+ | 2πλό WAN, Double Bandwidth



Advanced
13-04-09, 20:40
Κύριοι, είμαι στην ευχάριστη θέση, μετά από ταλαιπωρία 2 εβδομάδων, να σας ανακοινώσω ότι εντέλει .. ο σκοπός του Double Bandwidth εστέφθει με επιτυχία.

Αναλυτικότερα:

- 2 γραμμές ADSL OTE (14 Mbps) και HOL(9 Mbps).
- Αλλαγή καλωδίου από απλό σε FTP cat 5e σε όλο το τηλεφωνικό δίκτυο του σπιτιού.
- Μετρήσεις, μελέτη και ρυθμίσεις έτσι ώστε να υπάρχουν 0% απώλειες από το καλώδιο του ΟΤΕ (της κολόνας) έως τα ADSL modems.
- Αγορά του άνωθεν ενσύρματου route.
- Σετάρισμα των 2 Wan στο Router

Αποτέλεσμα :
Download (από microsoft με download manager πάντα) 2,7 Mb/sec - 3.0 Mb/sec
Upload 170 Kb/sec - 180 Kb/sec

Δείτε συνημμένη εικόνα :

http://helping.net.gr/2_wan_download.JPG

To TP-Link TL-R480T+ (http://www.tp-link.com/products/product_fea.asp?id=14) είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ και ΠΟΛΥ ΦΘΗΝΟ (eshop τιμή: 133 e).
Το πρόβλημα με το υψηλό ping που αντιμετώπιζα με την HOL πλέον εξαλείφθηκε και ο game server που έχω σηκώσει παρουσιάζει σταθερότητα στο ping η οποία κυμαίνεται μεταξύ 30-50 ms για Ελλάδα.

Lagman
14-04-09, 00:13
για Ελλάδα κατά την γνώμη μου πάνω από 30ms είναι πολλά .

rav3n
14-04-09, 15:17
για Ελλάδα κατά την γνώμη μου πάνω από 30ms είναι πολλά .

Οντος.. οτιδηποτε ειναι στον GRIX παιζει με <30 ms..

Advanced
15-04-09, 16:32
Οντος.. οτιδηποτε ειναι στον GRIX παιζει με <30 ms..

Ναι, σωστά ... αλλά τον τελευταίο καιρό το ping της HOL δεν έχει καμία σχέση με αυτά που λέτε .. και χτυπάει πάνω από 120 ms για Ελλάδα (τα 120 τα αναφέρω ως άκρως επιεικώς). Δείτε σχετικό thread στο HOL section του φόρουμ.

Τα 30-50 ms είναι σε σύγκριση με τα 120 ms ..πύραυλος .. και αυτό χάριν του νέου μου router. Αν όπως λέτε το ping μέσω GRIX είναι στα 30 ms τότε αναλογικά εγώ θα είμαι στα 10 ms ;)

rav3n
16-04-09, 06:15
Ναι, σωστά ... αλλά τον τελευταίο καιρό το ping της HOL δεν έχει καμία σχέση με αυτά που λέτε .. και χτυπάει πάνω από 120 ms για Ελλάδα (τα 120 τα αναφέρω ως άκρως επιεικώς). Δείτε σχετικό thread στο HOL section του φόρουμ.

Τα 30-50 ms είναι σε σύγκριση με τα 120 ms ..πύραυλος .. και αυτό χάριν του νέου μου router. Αν όπως λέτε το ping μέσω GRIX είναι στα 30 ms τότε αναλογικά εγώ θα είμαι στα 10 ms ;)

Αυτο ειναι κατι αλλο.
Το συνεχιζουμε εκει το θεμα :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.