PDA

Επιστροφή στο Forum : Να πάω σε ιδιοκτητο της forthnet στην Ρόδο?



cromdimitris
13-04-09, 22:38
Γειάς σας.Μένω στην Ρόδο και έχω conn-x 4 mbit.Η ταχύτητα αυτήν είναι σταθερή χωρίς προβλήματα.Σκέφτομαι να πάω σε forthnet 24αρα για μεγαλύτερη ταχύτητα και λιγότερο πάγιο.Τώρα πληρώνω στον ΟΤΕ 70++ ευρω το δίμηνο με 0 τηλέφωνα ενω στην forthnet θα μου βγαίνει περίπου 50.(ασε που στον ΟΤΕ ο πρώτος λογαριασμός ήταν 180 ευρω!χωρίς ούτε μια κλήση!).Όταν έβαλα το conn-x πριν κανα 10 μηνο μου ειπαν απο τον ΟΤΕ οτι δεν σηκώνει πάνω απο 4 mbit. η γραμμή.τα stats απο το router:
Downstream Upstream
SNR margin (dB): 14.6 30.4
Attenuation (dB): 43.0 23.3
Output power (dBm): 17.8 12.0
Rate (Kbps): 4095 253

Αξίζει λέτε να πάω σε forthnet?Ας πίανω και 6-7 mbit αρκεί να μην έχω προβλήματα.

rodin002
13-04-09, 22:52
Γειάς σας.Μένω στην Ρόδο και έχω conn-x 4 mbit.Η ταχύτητα αυτήν είναι σταθερή χωρίς προβλήματα.Σκέφτομαι να πάω σε forthnet 24αρα για μεγαλύτερη ταχύτητα και λιγότερο πάγιο.Τώρα πληρώνω στον ΟΤΕ 70++ ευρω το δίμηνο με 0 τηλέφωνα ενω στην forthnet θα μου βγαίνει περίπου 50.(ασε που στον ΟΤΕ ο πρώτος λογαριασμός ήταν 180 ευρω!χωρίς ούτε μια κλήση!).Όταν έβαλα το conn-x πριν κανα 10 μηνο μου ειπαν απο τον ΟΤΕ οτι δεν σηκώνει πάνω απο 4 mbit. η γραμμή.τα stats απο το router:
Downstream Upstream
SNR margin (dB): 14.6 30.4
Attenuation (dB): 43.0 23.3
Output power (dBm): 17.8 12.0
Rate (Kbps): 4095 253

Αξίζει λέτε να πάω σε forthnet?Ας πίανω και 6-7 mbit αρκεί να μην έχω προβλήματα.

Σε ποια περιοχη μένεις? Λογικα θα συγχρονιζεις στα 7500+ με τα στατιστικα που εχεις

cromdimitris
13-04-09, 22:56
Ατταβύρου λέγετε η οδός κοντά στο Ροδίνι.Ας συνχρονίζω και 5-6 mbit αλλά δεν θέλω να έχω προβλήματα.

rodin002
13-04-09, 22:58
χαχα κοντα μενουμε...μια χαρα θα είσαι

gtklocker
13-04-09, 23:00
Προβλήματα, λογικά, θα έχεις, μιας και η forthnet έχει πολλά προβλήματα αυτή την περίοδο.

Άρα σου προτείνω να κάτσεις εκεί που κάθεσαι.

rodin002
13-04-09, 23:16
Ναι οντως εχει προβληματα... ξεχασα να προσθεσω παραπανω οτι θα είναι οκ ως προς αποσυνδεσεις και συγχρονισμο. Αν είσαι ομως πολυ του youtube τις ωρες αιχμης καμια φορα σερνεται

spsomas
14-04-09, 01:26
Κάτσε άλλωστε τώρα με τον 2πλασιασμό στις γραμμές του ΟΤΕ θα πας στα 8. Υπομονή και μετά από κανένα 3μηνο το ξαναβλέπεις

TearDrop
14-04-09, 10:52
Forthnet στη Ρόδο δεν είναι και ο,τι καλύτερο. Εχω φίλους εκεί και περιμένουν να λήξει ο χρόνος να γυρίσουν στον ΟΤΕ. Καλύτερα να κάτσεις εκεί που είσαι, μέχρι νεωτέρας.

johatz747
15-04-09, 09:27
Επειδη η απαντηση μου διαγραφτηκε λογω χρησης greeklish, ξαναγραφω.

Μενω στο Καρακονερο.
Εχω doubleplay απο Forthnet. Το τηλεφωνικο κομματι ειναι ενταξυ μετα απο επικοινωνια με το τμημα εξυπηρετησης της εταιρειας. Ειχε υπαρξει ενα θεμα με κλησεις απο εξωτερικο, που δεν μπορουσαν να γινουν. Επι μερες τους εδειχνε γτην γραμμη μου κατειλημμενη. Αυτο λυθηκε, και δεν εχω αλλα παραπονα.
Το κομματι του ιντερνετ ειναι αλλο θεμα.
Καθημερινα εχω αυξομειωσεις στην ταχυτητα, που πεφτει ως και στα 100 KBps, αυτο για μενα δεν ειναι broadband. Καθημερινα υπαρχουν και ωρες που ειμαι εντελως χωρις ιντερνετ.
Δεν ειμαι εζχαριστιμενος, και ειδικα με το τμημα εξυπηρετησης, που το εχει κανει συστημα να βρισκει το προβλημα στην εγκατασταση του πελατη, οταν απλα εχουν παραφορτωσει το δικτυο με πολλους πελατες.
Κατα καποιο τροπο ειναι θυματα της επιτυχιας τους, και της αδυναμιας εγκαιρης και συνεχομενης αναβαθμησης , για να ειναι το δικτυο τους επαρκες.
Μιλαω για την δικια μου περιοχη, οποτε δεν χρειαζετε να βγει κανεις απο αλλη περιοχη να με διαψευσει.
Εγω θα φυγω, το θεμα ειναι αν θα περιμενω να περασει ο ενας χρονος.

@ ADSLgr.com All rights reserved.