PDA

Επιστροφή στο Forum : Από Conn-X σε Forthnet Double Play: Η αίτηση απορρίπτεται από τον ΟΤΕ. Πώς γίνεται;



Σελίδες : [1] 2 3

britgreek
14-04-09, 13:05
Γειά χαρά σε όλους. Είμαι νέο μέλος (όπως βλέπετε) και χρειάζομαι τη βοήθειά σας.

Έχω Conn-X 2Mbit και αποφάσισα να βάλω Forthnet Double Play για να γλιτώσω χρήματα στο σπίτι (πληρώνω 160-170 ευρώ το δίμηνο). Πήγα σε ένα κατάστημα της Forthnet, έκανα την αίτηση στις αρχές του μήνα, και μου είπαν ότι σε 1 μήνα θα έχω γίνει η αλλαγή, καθώς υπάρχουν πόρτες στην περιοχή μου. Πρίν από λίγες μέρες μας ήρθε το γνωστό SMS ότι η αίτησή μας καταχωρήθηκε, και άρχισα να μπαίνω στο site για να βλέπω την πορεία της αίτησης. Προς έκπληξή μου, είδα ότι απόρρίφθηκε το αίτημά μου από τον ΟΤΕ την πρώτη φορά και ότι την ξαναέστειλαν.

Και ρωτώ: πώς γίνεται να απορριφθεί η αίτηση, σε ήδη υπάρχουσα γραμμή ADSL από τον ΟΤΕ;

Μου είπαν από τη Forthnet ότι το κάνει καμιά φορά αυτό ο ΟΤΕ, κι ότι αν υπάρχει πρόβλημα και δεν γίνεται να μπώ στο δίκτυό τους, θα με ενημερώσουν.

Βλέπω που λέτε ότι έχετε πολλά παράπονα με τη Forthnet, και μου έκανε εντύπωση που η κοπέλα μου εξήγησε ότι έχουν πάρα πολλές νέες αιτήσεις, όταν παραπονέθηκα επειδή καταχώρησαν την αίτηση που έκανα στο κατάστημά τους μια εβδομάδα (!) αργότερα. Μου εξήγησε ότι τηρείται σειρά, λόγω των πολυάριθμων αιτήσεων.

Αν έκανα το post σε λάθος κατηγορία, παρακαλώ συγχωρήστε με και διορθώστε το.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Athlon_XP
14-04-09, 15:31
Ακύρωσε την αίτηση στην Forthnet και πήγαινε στην HOL.

lackyard
14-04-09, 15:34
Μήπως έχεις κάποιο ανεξόφλητο λογαριασμό στο οτε; Είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα, αλλά ήθελα να πάω απο forthnet σε οτε και η forthnet απέρριπτε συνεχώς την αίτηση φορητότητας που είχα κάνει στον οτε. Τελικά το πρόβλημα ήταν ένας λογαριασμός που είχα αργήσει να τον πληρώσω και δεν είχε περαστεί μάλλον στα χαρτιά της forthnet.

fourdim
14-04-09, 17:51
Ακύρωσε την αίτηση στην Forthnet και πήγαινε στην HOL.

Συμφωνώ απόλυτα.Αν προλαβαίνεις και μπορείς άλλαξε τον ΟΤΕ αλλά μην πας στην Forthnet.Ήμουν για ένα περίπου χρόνο συνδρομητής τους και δεινοπάθησα μέχρι που έφυγα και ησύχασα.Νόμιζα ότι θα είχα σύνδεση 24 ΜΒ αλλά αυτήν την ταχύτητα την είχα μόνο στις 6 το πρωί.Μετά, το υπόλοιπο της ημέρας δυσκολευόμουν να αλλάξω σελίδα στον explorer.Αν νομίζεις ότι αυτό σε ικανοποιεί καλό ...σερφάρισμα με την Forthnet.

ariadgr
14-04-09, 17:52
Να ζητήσεις από τη Forthnet την αιτιολογία της απόρριψης.

joeyGR
14-04-09, 19:46
λετε να μην θελει αλλους χρηστες η forthnet για να μην εχουμε κ αλλα παραπονα; :rofl:

ubuntubu
14-04-09, 20:02
Βλέπω που λέτε ότι έχετε πολλά παράπονα με τη Forthnet, και μου έκανε εντύπωση που η κοπέλα μου εξήγησε ότι έχουν πάρα πολλές νέες αιτήσεις, όταν παραπονέθηκα επειδή καταχώρησαν την αίτηση που έκανα στο κατάστημά τους μια εβδομάδα (!) αργότερα. Μου εξήγησε ότι τηρείται σειρά, λόγω των πολυάριθμων αιτήσεων.
Η προσέλευση των αμνών στο μαντρί της FORTH-NIET καλά κρατεί.
Μόνο που εκεί η σφαγή γίνεται όλο τον χρόνο (για να είμαστε και στο κλίμα των ημερών).
Καλώς ήλθες και καλή δύναμη.

britgreek
14-04-09, 22:33
Ακύρωσε την αίτηση στην Forthnet και πήγαινε στην HOL.


Στην περιοχή μου (Κερατσίνι) ακούω πολλά παράπονα για HOL, TELLAS και ΟΝ. Είμαστε 10 φίλοι και όλοι οι άλλοι έχουν forthnet χωρίς κανένα πρόβλημα. Ε, εγώ είμαι ο δέκατος, και είπα να τους ακολουθήσω.

Λογαριασμό απλήρωτο πώς γίνεται να έχω, αφού είμαι ακόμα στον ΟΤΕ και είναι όλα πληρωμένα σωστά από τη μεριά μου;

Μακάρι να έμπαινε Netone, αλλά δεεεεεν....

hel
15-04-09, 10:06
Στην περιοχή μου (Κερατσίνι) ακούω πολλά παράπονα για HOL, TELLAS και ΟΝ. Είμαστε 10 φίλοι και όλοι οι άλλοι έχουν forthnet χωρίς κανένα πρόβλημα. Ε, εγώ είμαι ο δέκατος, και είπα να τους ακολουθήσω.

Λογαριασμό απλήρωτο πώς γίνεται να έχω, αφού είμαι ακόμα στον ΟΤΕ και είναι όλα πληρωμένα σωστά από τη μεριά μου;

Μακάρι να έμπαινε Netone, αλλά δεεεεεν....

Yπάρχει περίπτωση να γίνει δεκτή η αίτηση όταν ξανακατατεθεί στον ΟΤΕ. Σε 2 φίλους υπήρχε αυτό το μήνυμα της απόρριψης , αλλά απλά καθυστέρησε μερικές ημέρες η αίτηση.
Όπως σου είπαν , ρώτησε να μάθεις τον λόγο της απόρριψης.

kostas_pav
15-04-09, 11:42
Οι αιτήσεις έχουν αρχίσει και απορρίπτονται πάλι για ανύπαρκτο λόγο! Λέτε να επέστρεψαν οι παλιές κακές εποχές;:shifty:

Σε φίλο μου στην Καβάλα, σε ανενεργό βρόχο, του απέρριψαν την αίτηση από ΟΤΕ με αιτιολογία ότι η διεύθυνση ΔΕΝ υπάρχει! :chair:

manicx
15-04-09, 14:05
Υπάρχουν πολλοί λόγοι που μπορεί να απορριφθεί μία μία αίτηση. Πχ. ακόμα και αν έχεις αλλάξει ταυτότητα και δεν έχει ενημερωθεί ο ΟΤΕ, απλά η αίτηση κόβεται γιατί τα στοιχεία που δίνεις στην Forthnet είναι τα νέα, ο ΟΤΕ έχει τα παλιά. Να ρωτήσεις την Forthnet τον λόγο απόρριψης όπως ανέφερε και ο ariadgr. Δεν είναι σοβαρό να μην στο λένε και αντί αυτού να πετάνε ένα 'Το κάνει καμιά φορά'. Τέτοιες τυχάρπαστες απαντήσεις μόνο το τηλ κέντρο της Forthnet δίνει.

kostas_pav
15-04-09, 14:11
Υπάρχουν πολλοί λόγοι που μπορεί να απορριφθεί μία μία αίτηση. Πχ. ακόμα και αν έχεις αλλάξει ταυτότητα και δεν έχει ενημερωθεί ο ΟΤΕ, απλά η αίτηση κόβεται γιατί τα στοιχεία που δίνεις στην Forthnet είναι τα νέα, ο ΟΤΕ έχει τα παλιά. Να ρωτήσεις την Forthnet τον λόγο απόρριψης όπως ανέφερε και ο ariadgr. Δεν είναι σοβαρό να μην στο λένε και αντί αυτού να πετάνε ένα 'Το κάνει καμιά φορά'. Τέτοιες τυχάρπαστες απαντήσεις μόνο το τηλ κέντρο της Forthnet δίνει.
Το τηλεφωνικό κέντρο είναι σε θέση να γνωρίζει το λόγο απόρριψης με μερικά clicks!;)

Οπότε... 13831!:)

britgreek
15-04-09, 16:05
OK. Ξανά απόρριψη από τον ΟΤΕ. Πήρα πάλι τηλέφωνο το 13831, ρώτησα το λόγο όπως είπατε, αλλά μου είπαν για κάποιο τεχνικό πρόβλημα το οποίο μόνο ο ΟΤΕ μπορεί να λύσει. Η πρώτη με την οποία μίλησα, μου είπε ότι ίσως δεν φτάνει το καλώδιο της forthnet μέχρι το σπίτι μου για double play (!), με έβαλε στην αναμονή, και μετά έκλεισε η γραμμή. Άρα δεν ήξερε τι έλεγε, γιατί τα σπίτια γύρω μου έχουν double play από τη forthnet και είναι και πολύ ευχαριστημένοι. Ξαναπήρα, μίλησα με έναν άντρα συνάδελφό της, ο οποίος μου είπε για το τεχνικό πρόβλημα.

Αυτό που μου κάνει εντύπωση όμως, είναι το ότι ψιλοστραβώνουν όταν τους τηλεφωνώ για να ενημερωθώ, και μου λένε (όλοι όσοι έχω μιλήσει) ότι αν χρειαστούμε κάτι θα σας καλέσουμε εμείς, αναφέροντας το site τους για να ενημερώνομαι για την πορεία της αίτησής μου.

Δεν κατάλαβα δηλαδή, τους ενοχλώ κιόλας;;; Μήπως θα μου παρέχουν τις υπηρεσίες τους δωρεάν και δεν το ξέρω;

Από την άλλη, με ποιό δικαίωμα ο ΟΤΕ απορρίπτει αιτήσεις, αφού η επιλογή παρόχου είναι πλέον ελεύθερη;

Το κουφό είναι το ότι ο υπάλληλος επιμένει ότι θα γίνει η σύνδεση -αν γίνει- μέσα σε ένα μήνα και απλά να περιμένω.

ariadgr
15-04-09, 16:07
OK. Ξανά απόρριψη από τον ΟΤΕ. Πήρα πάλι τηλέφωνο το 13831, ρώτησα το λόγο όπως είπατε, αλλά μου είπαν για κάποιο τεχνικό πρόβλημα το οποίο μόνο ο ΟΤΕ μπορεί να λύσει.

:twisted:

Ξαναπάρε και ζήτα να σου διαβάσουν την αιτιολογία απόρριψης όπως ακριβώς δίνεται από τον ΟΤΕ, χωρίς δικές τους ερμηνείες.

simonthd
15-04-09, 17:53
Αν πάρει ο φίλος μας στον ΟΤΕ τηλέφωνο αντί για την Forthnet, δεν θα του πούνε γιατί απορρίπτεται? Στο κάτω κάτω τον αφορά.

kostas_pav
15-04-09, 18:12
Αν πάρει ο φίλος μας στον ΟΤΕ τηλέφωνο αντί για την Forthnet, δεν θα του πούνε γιατί απορρίπτεται? Στο κάτω κάτω τον αφορά.
Όχι... Μόνο η Forhnet έχει την αιτιολογία. Την βλέπει από το WCRM. :)

britgreek
15-04-09, 23:31
Παιδιά, όταν τους πήρα τηλέφωνο τους ζήτησα να μου πουν ακριβώς το πρόβλημα. Λεπτομέρειες δεν μου λένε, απλά ότι είναι τεχνικό πρόβλημα με τον ΟΤΕ. Και ξανά μανά τα ίδια... Να μπαίνετε στο site για να βλέπετε την πορεία της αίτησής σας, κι αν χρειαστούμε κάτι θα σας καλέσουμε ΕΜΕΙΣ. Μάλλον δεν υπάρχει πρόβλημα, κι έτσι θα συνδεθείτε. Ακριβή αιτιολογία δεν μου λένε. Συγκεκριμένα μου είπαν "εγώ έτσι το βλέπω εδώ: τεχνικό πρόβλημα που πρέπει να λύσει ο ΟΤΕ". Πάντως δείχνουν να ενοχλούνται που τους παίρνω τηλέφωνο. Ίσως δεν τους αρέσει η φωνή μου, αλλά πιστέψτε με επειδή καταλαβαίνω ότι αυτοί απλοί υπάλληλοι είναι και βγάζουν το ψωμάκι τους, δεν μου πάει ποτέ να μιλήσω επιθετικά ή άσχημα.

Και κάτι άλλο: είναι τόσο μα τόσο απαραίτητο να με ρωτούν συνέχεια ΑΦΜ, ημερομηνία γέννησης, διεύθυνση, κλπ, απλά για να με ενημερώσουν για την πορεία της αίτησης;

Ο λόγος που τους τηλεφωνώ είναι για να αποφύγω τυχόν καθυστερήσεις, όπως των φίλων μου στους οποίους πήρε τουλάχιστον 2μηνο για να συνδεθούν, ενώ εμένα με έχουν διαβεβαιώσει ότι ο χρόνος είναι 1 μήνας (αν και ξέρω ότι δεν είναι). Αν τους παίρνει μια εβδομάδα για να καταχωρήσουν την αίτησή μου από το κατάστημά τους, σκεφτείτε τι γίνεται στα υπόλοιπα...

Antonis1992
16-04-09, 12:07
Παιδιά, όταν τους πήρα τηλέφωνο τους ζήτησα να μου πουν ακριβώς το πρόβλημα. Λεπτομέρειες δεν μου λένε, απλά ότι είναι τεχνικό πρόβλημα με τον ΟΤΕ. Και ξανά μανά τα ίδια... Να μπαίνετε στο site για να βλέπετε την πορεία της αίτησής σας, κι αν χρειαστούμε κάτι θα σας καλέσουμε ΕΜΕΙΣ. Μάλλον δεν υπάρχει πρόβλημα, κι έτσι θα συνδεθείτε. Ακριβή αιτιολογία δεν μου λένε. Συγκεκριμένα μου είπαν "εγώ έτσι το βλέπω εδώ: τεχνικό πρόβλημα που πρέπει να λύσει ο ΟΤΕ". Πάντως δείχνουν να ενοχλούνται που τους παίρνω τηλέφωνο. Ίσως δεν τους αρέσει η φωνή μου, αλλά πιστέψτε με επειδή καταλαβαίνω ότι αυτοί απλοί υπάλληλοι είναι και βγάζουν το ψωμάκι τους, δεν μου πάει ποτέ να μιλήσω επιθετικά ή άσχημα.

Και κάτι άλλο: είναι τόσο μα τόσο απαραίτητο να με ρωτούν συνέχεια ΑΦΜ, ημερομηνία γέννησης, διεύθυνση, κλπ, απλά για να με ενημερώσουν για την πορεία της αίτησης;

Ο λόγος που τους τηλεφωνώ είναι για να αποφύγω τυχόν καθυστερήσεις, όπως των φίλων μου στους οποίους πήρε τουλάχιστον 2μηνο για να συνδεθούν, ενώ εμένα με έχουν διαβεβαιώσει ότι ο χρόνος είναι 1 μήνας (αν και ξέρω ότι δεν είναι). Αν τους παίρνει μια εβδομάδα για να καταχωρήσουν την αίτησή μου από το κατάστημά τους, σκεφτείτε τι γίνεται στα υπόλοιπα...

Ωχχχχχχχχχχχχχχχχχχχ...Μην μου λες τέτοια....
16/04/2009 11:32 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ
Σε αυτό το στάδιο βρίσκομαι και εγω....

Καλή μας επιτυχία φιλε μου:)

Υ.Γ:ποσο περιπου κανει να σου δεχτουν Η να απορριψουν την αιτηση?

secureangell
16-04-09, 12:40
Παιδιά, όταν τους πήρα τηλέφωνο τους ζήτησα να μου πουν ακριβώς το πρόβλημα. Λεπτομέρειες δεν μου λένε, απλά ότι είναι τεχνικό πρόβλημα με τον ΟΤΕ. Και ξανά μανά τα ίδια... Να μπαίνετε στο site για να βλέπετε την πορεία της αίτησής σας, κι αν χρειαστούμε κάτι θα σας καλέσουμε ΕΜΕΙΣ. Μάλλον δεν υπάρχει πρόβλημα, κι έτσι θα συνδεθείτε. Ακριβή αιτιολογία δεν μου λένε. Συγκεκριμένα μου είπαν "εγώ έτσι το βλέπω εδώ: τεχνικό πρόβλημα που πρέπει να λύσει ο ΟΤΕ". Πάντως δείχνουν να ενοχλούνται που τους παίρνω τηλέφωνο. Ίσως δεν τους αρέσει η φωνή μου, αλλά πιστέψτε με επειδή καταλαβαίνω ότι αυτοί απλοί υπάλληλοι είναι και βγάζουν το ψωμάκι τους, δεν μου πάει ποτέ να μιλήσω επιθετικά ή άσχημα.

Και κάτι άλλο: είναι τόσο μα τόσο απαραίτητο να με ρωτούν συνέχεια ΑΦΜ, ημερομηνία γέννησης, διεύθυνση, κλπ, απλά για να με ενημερώσουν για την πορεία της αίτησης;

Ο λόγος που τους τηλεφωνώ είναι για να αποφύγω τυχόν καθυστερήσεις, όπως των φίλων μου στους οποίους πήρε τουλάχιστον 2μηνο για να συνδεθούν, ενώ εμένα με έχουν διαβεβαιώσει ότι ο χρόνος είναι 1 μήνας (αν και ξέρω ότι δεν είναι). Αν τους παίρνει μια εβδομάδα για να καταχωρήσουν την αίτησή μου από το κατάστημά τους, σκεφτείτε τι γίνεται στα υπόλοιπα...

Εφ όσον έχεις connx η γραμμή ειναι στο ονομά σου και όχι στου παρόχου , οπότε το να κρατάνε τη γραμμή(γιατί αυτό κάνει ο οτε υποψιάζομαι ...)ειναι απαράδεκτο , αν δεν υπαρχει καποιος λογαριασμος που δεν εχει εξοφληθει και εφόσον η περιοχή καλύπτεται οπως αναφέρεις (μιας και εχουν και οι φιλοι σου διπλα απο σενα)...Δε ξέρω βέβαια αν στη πραγματικότητα δεν υπάρχει καμια απορριψη απο τον οτε και είναι απλες δικαιολογιες της Forthnet για λογους που ..χρειάζεται μεγάλη φαντασία ...

Το οτι σε ρωτουν συνέχεια ΑΦΜ ονοματεπωνυμο κλπ , ειναι για την ταυτοπροσωπια και σωστα πραττουν(αν και ειναι σπαστικο ξερω...)
Όσον αφορά το χρόνο σύνδεσης τόσο είναι περίπου , ένας μήνας(μόνο για ADSL όμως αναφέρω όχι για doubleplay).Έχω κανει 2 συνδεσεις Forthnet τελευταια και η ενεργοποίηση έγινε περίπου σε 20 μέρες ...

personal
16-04-09, 12:51
στο www.forthnet.gr/adslstatus έβαλες το τηλ σου να δεις τι λέει;
(μετέφερε το και εδώ εάν θες)

Antonis1992
16-04-09, 13:44
στο www.forthnet.gr/adslstatus έβαλες το τηλ σου να δεις τι λέει;
(μετέφερε το και εδώ εάν θες)


Πρίν από λίγες μέρες μας ήρθε το γνωστό SMS ότι η αίτησή μας καταχωρήθηκε, και άρχισα να μπαίνω στο site για να βλέπω την πορεία της αίτησης. Προς έκπληξή μου, είδα ότι απόρρίφθηκε το αίτημά μου από τον ΟΤΕ την πρώτη φορά και ότι την ξαναέστειλαν.

Στην αρχη το λεει:p

theopan
16-04-09, 14:28
Ο λόγος που τους τηλεφωνώ είναι για να αποφύγω τυχόν καθυστερήσεις, όπως των φίλων μου στους οποίους πήρε τουλάχιστον 2μηνο για να συνδεθούν, ενώ εμένα με έχουν διαβεβαιώσει ότι ο χρόνος είναι 1 μήνας (αν και ξέρω ότι δεν είναι). Αν τους παίρνει μια εβδομάδα για να καταχωρήσουν την αίτησή μου από το κατάστημά τους, σκεφτείτε τι γίνεται στα υπόλοιπα...

Κατά 90%, αυτά τα "τεχνικά πρόβληματα" είναι ευθύνη των παρόχων και όχι του ΟΤΕ και δυστυχώς ποτέ δε λύνονται σε λογικό χρονικό διάστημα (κάποιες φορές δεν λύνονται και ποτέ). Ακύρωσε τώρα που είναι νωρίς και πήγαινε αλλού.

personal
16-04-09, 15:20
δεν έγινε κατανοητό αυτό που είπα για το www.forthnet.gr/adslstatus μάλλον :)
να αναφέρει το λεκτικό που του βγάζει το site ακριβώς εάν είναι εύκολο

britgreek
16-04-09, 15:49
Ορίστε φίλοι μου. Και πάλι απόρριψη από τον ΟΤΕ.

16/04/2009 To αίτημά σας επαναπροωθήθηκε στον ΟΤΕ για υλοποίηση.
15/04/2009 To αίτημά σας επαναπροωθήθηκε στον ΟΤΕ για υλοποίηση.
13/04/2009 To αίτημά σας επαναπροωθήθηκε στον ΟΤΕ για υλοποίηση.
10/04/2009 To αίτημά σας επαναπροωθήθηκε στον ΟΤΕ για υλοποίηση.
09/04/2009 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ
09/04/2009 Ολοκλήρωση δέσμευσης καλωδίωσης (βρόχου) στον ΟΤΕ
09/04/2009 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet

Θα τους πάρω πάλι τηλέφωνο και θα ρωτήσω ξανά. Στο τέλος θα με βρίσουν...

ΟΚ. Γράφει ως αιτιολογία απόρριψης: "ΤΟ ΟΡΙΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟ". Ο υπάλληλος της forthnet μου εξήγησε ότι ο ΟΤΕ το κάνει αυτό για να μην χάνει πελάτες και αν απορρίψει ξανά την αίτησή μου, να τηλεφωνήσω την Τρίτη του Πάσχα για να στείλουν γραπτό ερώτημα το οποίο να ζητά εγγράφως από τον ΟΤΕ το λόγο απόρριψης της αίτησης. Αν το απορρίψει πάλι, θα πρέπει να διακοπεί η αίτηση, καθώς αν δεν τους δίνει καλώδιο ο ΟΤΕ δεν μπορεί να γίνει τίποτα.

Με βλέπω να διακόπτω, αν και πολύ θα ήθελα να είμαι συνδρομητής τους, γιατί τουλάχιστον ξέρω ότι στην περιοχή μου δουλεύει πολύ καλά η forthnet.

Πάντως, στον ΟΤΕ δεν μένω, μόνο και μόνο για την αυθαιρεσία και τη συγκεκριμένη αθέμιτη τακτική που εξασκεί στην επιλογή μου να αλλάξω φορέα.

emeliss
16-04-09, 16:19
Μου αρέσει που είσαι σίγουρος πως ο ΟΤΕ αυθαιρετεί...

britgreek
16-04-09, 16:41
Μου αρέσει που είσαι σίγουρος πως ο ΟΤΕ αυθαιρετεί...

Τι ακριβώς εννοείς; Ξέρεις καμία εταιρία που να μη θέλει να κάνει νέους πελάτες (πχ forthnet); Και για να απαντήσω ακριβώς στο σχόλιό σου, ξέρεις καμία εταιρία που να θέλει να χάνει πελάτες (πχ ΟΤΕ);

Μήπως δεν γνωρίζεις τα πρόστιμα τα οποία έχουν επιβληθεί στον ΟΤΕ για προβλήματα που δημιουργεί στους ιδιωτικούς παρόχους; Δεν σου λέω ότι οι ιδιωτικοί είναι άγιοι, ίσα-ισα χειρότεροι είναι, απ' ότι φαίνεται από τα παράπονα που διαβάζω στο forum.

Αν γνωρίζεις κάτι, θα το εκτιμούσα αν το έλεγες, έστω και με προσωπικό μήνυμα, γιατί με ενδιαφέρει ιδιαίτερα να το ψάξω το θέμα.

emeliss
16-04-09, 16:46
Τι ακριβώς εννοείς; Ξέρεις καμία εταιρία που να μη θέλει να κάνει νέους πελάτες (πχ forthnet);
...
Μήπως δεν γνωρίζεις τα πρόστιμα τα οποία έχουν επιβληθεί στον ΟΤΕ για προβλήματα που δημιουργεί στους ιδιωτικούς παρόχους;
...
Αν γνωρίζεις κάτι, θα το εκτιμούσα αν το έλεγες, έστω και με προσωπικό μήνυμα, γιατί με ενδιαφέρει ιδιαίτερα να το ψάξω το θέμα.
Ξέρω πολλές εταιρίες που όσο και να θέλουν δεν μπορούν να πάρουν νέους πελάτες.

Δεν υπάρχουν αόριστα προβλήματα. Υπάρχουν συγκεκριμένα θέματα. Και όσο αφορά τις ενεργοποιήσεις το παράπονο δεν είναι ότι ο ΟΤΕ δεν τις κάνει αλλά ότι κάποιοι θεωρούν τον νόμιμο χρόνο μεγάλο.

Για το τι μπορείς να κάνεις δεν χρειάζεται pm. Υπάρχουν δεκάδες τόπικ με παρόμοια θέματα.

britgreek
16-04-09, 16:57
Μάλιστα. Δεν μπορώ να δω σε τι βοήθησαν τα post σου στο θέμα που έχω ανοίξει, χώρις να έχω καμία τάση να έρθω σε σύγκρουση μαζί σου. Πάω να ψάξω τα τόπικ.

Καλή Ανάσταση σε όλους.

emeliss
16-04-09, 17:05
Στο ανοίξεις λίγο τον οπτικό σου ορίζοντα και να μην θεωρείς τα πράγματα δεδομένα χωρίς ψάξιμο.

Καλή ανάσταση.

Antonis1992
16-04-09, 17:08
δεν έγινε κατανοητό αυτό που είπα για το www.forthnet.gr/adslstatus μάλλον :)
να αναφέρει το λεκτικό που του βγάζει το site ακριβώς εάν είναι εύκολο

Συγνώμη δεν καταλαβα τι ηθελες :)


Φιλε brit είχα παθει ακριβως το ιδιο οταν ημουν ΟΤΕ 768 και πιγα στην Βιβο...4μηνες....μου ειπαν απο την Βιβο δεν ξερω κατα ποσο ειναι αληθεια βεβαια οτι απο την πλευρα τους Ολα ηταν ετοιμα και οτι ο ΟΤΕ καθυστερουσε....


Υ.Γ: τωρα που απο την Βιβο παω 4νετ λέτε να κανουν τιποτα?
Υ.Γ: δεν χρειαζετε να πλακωθειτε....Συμβουλες προσπαθουμε να δωσουμε ο ενας στον αλλον μπας και νιωσουν λιγο οι ISP :oneup:

britgreek
16-04-09, 17:40
Στο ανοίξεις λίγο τον οπτικό σου ορίζοντα και να μην θεωρείς τα πράγματα δεδομένα χωρίς ψάξιμο.

Καλή ανάσταση.

Κοίτα φίλε μου,

Υπάρχουν αυτοί που γνωρίζουν, και αυτοί που δεν έχουν σχέση με τα τεχνικά θέματα των υπηρεσιών internet, doubleplay κλπ. Εγώ, λοιπόν, είμαι ένας από αυτούς που απλά έχουν internet πολλά χρόνια, ήρθα από το εξωτερικό όπου είχα Τ3 και προσπαθώ να βγάλω άκρη με το μικρότερο δυνατό κόστος, χωρίς να έχω τεχνικές γνώσεις. Ο λόγος μάλιστα που θέλω να βάλω doubleplay είναι επειδή μιλάω καθημερινά τουλάχιστον 50 λεπτά με 1 ώρα Αγγλία λόγω της φύσης της δουλειάς μου. Απο'κει και πέρα, έχω όλη την καλή θέληση να πιστέψω κάτι που μου λέει ένας πάροχος, αρκεί να μπορεί να μου το τεκμηριώσει και να το αποδείξει. Δεν θεωρώ τίποτα δεδομένο όπως σου φάνηκε. Εγώ κοιτάω να κάνω τη δουλειά μου, και απεχθάνομαι στην κυριολεξία κάθε μορφή άδικης συμπεριφοράς σε επαγγελματικό και προσωπικό επίπεδο. Για μενα το τηλέφωνο και το internet είναι απόλυτα εργαλεία δουλειάς, τα οποία αν δεν τα έχω, θα πρέπει να είμαι διαρκώς σε ένα αεροπλάνο, με ό,τι συνεπάγεται αυτό, και πίστεψέ με, με έχουν φάει ήδη τα αεροπλάνα καθώς πηγαινοέρχομαι 4 φορές το μήνα.

xmperop1
17-04-09, 00:11
Ορίστε φίλοι μου. Και πάλι απόρριψη από τον ΟΤΕ.

16/04/2009 To αίτημά σας επαναπροωθήθηκε στον ΟΤΕ για υλοποίηση.
15/04/2009 To αίτημά σας επαναπροωθήθηκε στον ΟΤΕ για υλοποίηση.
13/04/2009 To αίτημά σας επαναπροωθήθηκε στον ΟΤΕ για υλοποίηση.
10/04/2009 To αίτημά σας επαναπροωθήθηκε στον ΟΤΕ για υλοποίηση.
09/04/2009 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ
09/04/2009 Ολοκλήρωση δέσμευσης καλωδίωσης (βρόχου) στον ΟΤΕ
09/04/2009 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet

Θα τους πάρω πάλι τηλέφωνο και θα ρωτήσω ξανά. Στο τέλος θα με βρίσουν...

ΟΚ. Γράφει ως αιτιολογία απόρριψης: "ΤΟ ΟΡΙΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟ". Ο υπάλληλος της forthnet μου εξήγησε ότι ο ΟΤΕ το κάνει αυτό για να μην χάνει πελάτες και αν απορρίψει ξανά την αίτησή μου, να τηλεφωνήσω την Τρίτη του Πάσχα για να στείλουν γραπτό ερώτημα το οποίο να ζητά εγγράφως από τον ΟΤΕ το λόγο απόρριψης της αίτησης. Αν το απορρίψει πάλι, θα πρέπει να διακοπεί η αίτηση, καθώς αν δεν τους δίνει καλώδιο ο ΟΤΕ δεν μπορεί να γίνει τίποτα.

Με βλέπω να διακόπτω, αν και πολύ θα ήθελα να είμαι συνδρομητής τους, γιατί τουλάχιστον ξέρω ότι στην περιοχή μου δουλεύει πολύ καλά η forthnet.

Πάντως, στον ΟΤΕ δεν μένω, μόνο και μόνο για την αυθαιρεσία και τη συγκεκριμένη αθέμιτη τακτική που εξασκεί στην επιλογή μου να αλλάξω φορέα.

Λοιπόν τώρα μπαίνουν τα πράγματα σε μια σειρά.
Το πιθανότερο είναι η Φόρθνετ να σου παραχωρεί το όριο π.χ. 1212,η Φόρθνετ να το έχει ελεύθερο στο σύστημα της αλλά ο ΟΤΕ να μην έχει πάρει κατάργηση βρόχου που χρησιμοποιούσε το όριο 1212 και στα δικά του συστήματα να φαίνεται ότι ανήκει και λειτουργεί σε άλλο βρόχο.
Εχει συμβεί πολλάκις και με άλλους παρόχους και το πρόβλημα λύνεται με ένα τηλ.μεταξύ του παρόχου και του ΟΤΕ άμμεσα αλλά πρέπει κάποιος στην Φόρθνετ να καταλάβει τι γίνεται και να σηκώσει το τηλ.
Ενναλακτικά αν ο υπάλληλος είναι τσακάλι στέλνει ένα καινούριο αίτημα με άλλη πόρτα και καθάρισε αλλά ποιός να ενδιαφερθεί?

........Auto merged post: xmperop1 πρόσθεσε 4 λεπτά και 25 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Κοίτα φίλε μου,

Υπάρχουν αυτοί που γνωρίζουν, και αυτοί που δεν έχουν σχέση με τα τεχνικά θέματα των υπηρεσιών internet, doubleplay κλπ. Εγώ, λοιπόν, είμαι ένας από αυτούς που απλά έχουν internet πολλά χρόνια, ήρθα από το εξωτερικό όπου είχα Τ3 και προσπαθώ να βγάλω άκρη με το μικρότερο δυνατό κόστος, χωρίς να έχω τεχνικές γνώσεις. Ο λόγος μάλιστα που θέλω να βάλω doubleplay είναι επειδή μιλάω καθημερινά τουλάχιστον 50 λεπτά με 1 ώρα Αγγλία λόγω της φύσης της δουλειάς μου. Απο'κει και πέρα, έχω όλη την καλή θέληση να πιστέψω κάτι που μου λέει ένας πάροχος, αρκεί να μπορεί να μου το τεκμηριώσει και να το αποδείξει. Δεν θεωρώ τίποτα δεδομένο όπως σου φάνηκε. Εγώ κοιτάω να κάνω τη δουλειά μου, και απεχθάνομαι στην κυριολεξία κάθε μορφή άδικης συμπεριφοράς σε επαγγελματικό και προσωπικό επίπεδο. Για μενα το τηλέφωνο και το internet είναι απόλυτα εργαλεία δουλειάς, τα οποία αν δεν τα έχω, θα πρέπει να είμαι διαρκώς σε ένα αεροπλάνο, με ό,τι συνεπάγεται αυτό, και πίστεψέ με, με έχουν φάει ήδη τα αεροπλάνα καθώς πηγαινοέρχομαι 4 φορές το μήνα.

Αφού από αυτή την ρημαδογραμμή ουσιαστικά θα βγάζεις χρήματα θα έπρεπε να κοιτάξεις την καλύτερη λύση και όχι την φθηνότερη γιατί σε βλέπω να γράφεις τελικά άπειρα μίλια μεταξύ των αεροδρομίων.

Καλή ανάσταση.

britgreek
17-04-09, 01:42
Φιλε μου με εκπαίδευση ασχολούμαι. Απλά πηγαινοέρχομαι Ελλάδα-Αγγλία λόγω της φύσης της δουλειάς μου και λόγω ακαδημαϊκής έρευνας που κάνω. Δεν είμαι επιχειρηματίας. Αυτή τη στιγμή πληρώνω πάρα πολλά χρήματα και πίστεψέ με δεν μου είναι καθόλου εύκολο.

alexpen
17-04-09, 10:51
Αφου την θελεις την γραμμη ακυρωσε την αιτηση και ψαξε για αλλο παροχο. Απ'οτι ξερω η φορθνετ δεν ειναι και η πιο φθηνη και σιγουρα ειναι η χειροτερη (σε πολλες περιοχες) απο αποψη παρχης υπηρεσιων.
Μην το σκεφτεσαι αλλο, ζητα αιτηση ακυρωσης-υπαναχωρησης και στα καπακια κανε αιτηση αλλου. Ήδη εχεις χασει πολυ χρονο.
Εντελως πληροφοριακα εμενα εκανε ακριβως 21 ημερολογιακες ημερες οσο ακριβως μου ειχαν πει απο το καταστημα. Απο εκει και μετα ομως αρχισαν τα προβληματα για μενα (βλ. ταχυτητες dial up)

britgreek
18-04-09, 00:14
Δεκτό αυτό που λες και σ' ευχαριστώ για τις συμβουλές σου. Όμως, τη forthnet την επέλεξα γιατί ξέρω ότι εδώ που μένω δουλεύει πολύ καλά. Δεν ξέρω τι γίνεται σε άλλες περιοχές, αλλά δοκιμασμένα, άλλες εταιρίες είναι πολύ χειρότερες εδώ. Στο σπίτι που μένω, είμαι ο μόνος που δεν έχει ακόμα forthnet. Απέναντι οι γείτονες έχουν forthnet και οι διπλανοί. Κανένας δεν έχει πρόβλημα φίλε μου, γιατί με όλους αυτούς που σου λέω, κάνω παρέα και χρησιμοποιώ καμία φορά τις συνδέσεις τους (όχι κρυφά :p). Εγώ δεν ρώτησα αν είναι καλή η forthnet, γιατί ξέρω ότι δουλεύει καλά στην περιοχή μου και τη δοκιμάζω καθημερινά. Ο ΟΤΕ με ποιο δικαίωμα απορρίπτει την άιτησή μου δεν καταλαβαίνω. Κι αφού μιλάμε για ποιότητα ιδιωτικών, επέτρεψέ μου να σου πώ ότι τα βράδια, από τότε που γίναμε όλοι Conn-x από ΟΤΕΝΕΤ, για να πάρω ip περνάει ειλικρινά κανένα δεκάλεπτο και κατεβάζω με πολύ χαμηλές ταχύτητες, ενώ τα πρωινά το download speed μου είναι τουλάχιστον 205, χωρίς download manager.

alexpen
18-04-09, 01:33
Ε τοτε φιλε μου υπομονη....

britgreek
18-04-09, 01:52
Να ρωτήσω κάτι άσχετο παιδιά; Ως νέος στο forum μόλις τώρα είδα το link για υπολογισμό ταχύτητας. Έχω attenuation 46 dB και δείχνει -αν κατάλαβα καλά- ότι απέχω από το Α/Κ του ΟΤΕ 3331 μέτρα. Η πραγματική μου απόστασή όμως από το Α/Κ του ΟΤΕ είναι περίπου 1300 μέτρα. Πρέπει να με προβληματίζει; Υπενθυμίζω ότι τώρα ακόμα έχω Conn-x. Ρωτάω γιατί μου βγάζει θεωρητικό maximum 6.82 mbit/s, ενώ οι φίλοι μου στους οποίους αναφέρθηκα σε προηγούμενα ποστ κλειδώνουν από 8 εώς 10. Χαμηλά δεν είναι, για τόσο κοντά στο Α/Κ; Μήπως να δοκίμαζα να βάλω το ρούτερ που μου έχει δώσει η Forthnet (585), μέχρι να συνδεθώ με τη forthnet; Υπάρχει περίπτωση να φταίει το ρούτερ;

britgreek
18-04-09, 13:19
Λοιπόν, το γεγονός ότι είμαι νέος στο forum δεν νομίζω ότι μου απαγορεύει να έχω άποψη και να την εκφράζω. Τώρα που άρχισα να διαβάζω διάφορα θέματα και posts στο υπέροχο αυτό forum, αρχίζω να βλέπω και διάφορες αλήθειες για το ποιός είναι περίπου ο καθένας, πού δουλεύει, ποιόν δουλεύει, κλπ. Το ότι δουλεύει κάποιος στον ΟΤΕ, ή σε κάποιο άλλο πάροχο δεν νομίζω ότι του δίνει την άδεια να είναι απόλυτος. Στο θέμα που άνοιξα ρώτησα κάτι συγκεκριμένο το οποίο δεν γνωρίζω και προσπαθώ να καταλάβω πώς λειτουργεί. Πολλοί έσπευσαν να μου απαντήσουν και να μου πουν τη γνώμη τους και τους ευχαριστώ γι' αυτό, γιατί αυτό ακριβώς ήθελα. Το ότι έλαβα όμως συμβουλές περί διεύρυνσης των οριζόντων μου, με σαφή για κάθε ελάχιστα νοήμονα άνθρωπο υπονοούμενα ότι δεν φταίει ο ΟΤΕ, εμένα δεν μου λέει κάτι. Καλός ο ΟΤΕ, και αυτόν είχαμε για χρόνια. Όμως, οι εποχές αλλάζουν, τα πράγματα εξελίσσονται, και ο ανταγωνισμός, από κάθε πλευρά κάνει καλό. Πρέπει όλοι μας να μάθουμε, κατά τη γνώμη μου, να είμαστε καλοί σ' αυτό που κάνουμε, να είμαστε ανταγωνιστικοί και να μην θεωρούμε τίποτα δεδομένο. Αν εγώ δεν είμαι καλός στη δουλεία μου, ή αν η εταιρία μου δεν πάει καλά, θα με απολύσουν. Δεν θα έχω ούτε συνδικάτα, ούτε σωματεία, ούτε μονιμότητα. Αν κλείσει πχ ένα OTESHOP, ή ένα κατάστημα Forthnet κι ο υπάλληλος χάσει τη δουλειά του (αν τη χάσει), αν είναι καλός αποκλείεται να μη βρει δουλειά. Για μένα η μονιμότητα είναι κατάντια για έναν άνθρωπο με γνώσεις, φιλοδοξίες και όρεξη να πάει μπροστά.

Αν υπήρχε ακόμα μόνο ο ΟΤΕ, ακόμα θα ζούσαμε με ISDN και μόντεμ, και αν είχε adsl τότε θα ήταν πανάκριβη, όπως είναι και σήμερα. Θυμάμαι κάποτε που για να βάλεις τηλέφωνο, το αγόραζες από άλλον στην εφημερίδα. Μαύρη αγορά δηλαδή. Αυτό θέλουμε; Μη θεοποιούμε τον ΟΤΕ, λοιπόν, γιατί δεν πρέπει να ξεχνάμε το ότι κάποτε ήταν κρατικός, άρα έπαιρνε χρήματα από το κράτος =εμάς, τους παππούδες μας, τους γονείς μας, κλπ. Μια ζωή ακριβός ήταν, και η συμπεριφορά υπαλλήλων (όχι όλων βέβαια) αρκετές φορές απαράδεκτη.

Όταν εγώ παντρεύτηκα και μπήκα στο καινούργιο μου σπίτι, έκανα αίτηση για adsl. Επί 1.5 χρόνο περίμενα και άκουγα τρέλλες, όπως "και ποιός θα πληρώσει να σου φέρει καλώδιο μέχρι το σπίτι σου;, ά, δεν μπαίνει, είσαι σε pcm". Στο τέλος αντάλλαξα γραμμή με κάποιον που δεν ήταν σε pcm, κατόπιν παρότρυνσης του ΟΤΕ και μόνο έτσι έβαλα internet στο σπίτι μου. Αν υπάρχει ανταγωνισμός αναβαθμίζονται οι επικοινωνίες, γιατί λειτουργούν όπως και η προσωπική μας ζωή. Αν θεωρήσει κανείς τη γυναίκα του δεδομένη (και vice-versa), κάποια στιγμή η σχέση θα χαθεί. Έτσι και οι επιχειρήσεις, αν θεωρήσουν τους πελάτες τους δεδομένους (π.χ. μονοπώλιο), τότε θα παρέχουν και χειρότερες υπηρεσίες, και πιστεύω ότι αυτό θα συμβεί και με μερικούς ιδιωτικούς, γιατί εννοείται πως στηρίζω το "φτηνά" αλλά όχι το "χάλια" και τον εμπαιγμό.

Αν βάλω forthnet και δεν δουλεύει σωστά, πιστέψτε με άμεσα θα κάνω κινήσεις, κι αν δεν αποδώσουν θα προβώ σε καταγγελία. Πρέπει επιτέλους να καταλάβουν όλοι ότι το internet για πάρα πολλούς ανθρώπους δεν είναι τραγούδια, ταινίες και chat. Είναι εργαλείο και πρέπει να είναι οικονομικό και να δουλεύει σωστά.

Με συγχωρείτε για το off-topic στο θέμα μου.

emeliss
18-04-09, 13:30
Φίλε το απόλυτος δεν ξέρω που το είδες.

Ψάχνοντας λοιπόν έδωσες την σημαντική πληροφορία.Την αιτιολογία απόρριψης: "ΤΟ ΟΡΙΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟ". Την πιθανότερη αιτία για το παραπάνω την έδωσε ήδη (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2769266&postcount=32) ο xmperop1.

Δεν άφησα υπονοούμενα ότι δεν φταίει ο ΟΤΕ όπως λες. Απλά σου έδωσα μία άλλη οπτική γωνία από αυτό που είχες σαν δεδομένο. Αν θες το βλέπεις και έτσι και αν θες μπορείς να μάθεις την αλήθεια με καταγγελία. Αν νομίζεις ότι σε δουλεύω, λυπάμαι αλλά δεν είναι έτσι.

Ο κάθε άνθρωπος κάνει τις επιλογές του. Ο καθένας έχει το δικαίωμα αυτό.

britgreek
18-04-09, 13:45
Μου αρέσει που είσαι σίγουρος πως ο ΟΤΕ αυθαιρετεί...


Στο ανοίξεις λίγο τον οπτικό σου ορίζοντα και να μην θεωρείς τα πράγματα δεδομένα χωρίς ψάξιμο.

Καλή ανάσταση.


Φίλε το απόλυτος δεν ξέρω που το είδες.



Δεν άφησα υπονοούμενα ότι δεν φταίει ο ΟΤΕ όπως λες. Απλά σου έδωσα μία άλλη οπτική γωνία από αυτό που είχες σαν δεδομένο. Αν θες το βλέπεις και έτσι και αν θες μπορείς να μάθεις την αλήθεια με καταγγελία. Αν νομίζεις ότι σε δουλεύω, λυπάμαι αλλά δεν είναι έτσι.



Ωραία, λοιπόν, άσε με εμένα. Ένας τρίτος που διαβάζει τα ποστ αυτά, τι καταλαβαίνει;

Anyway, καλή Ανάσταση.

emeliss
18-04-09, 13:47
Ότι ήσουν σίγουρος για κάτι χωρίς να ψάξεις τίποτα, χωρίς να ρωτήσεις τίποτα.

Και πάλι καλή ανάσταση.

manual2100
18-04-09, 17:53
πάντα φταίνε οι άλλοι και ποτέ ο οτέ....
στην πολυκατοικία μου είχαμε κάνει αίτηση εγώ για 4νετ και ένας γείτονας για κονεξ (10-12 μέρες μετά από μένα). Εμένα μου απέρριπταν το αίτημα συνεχώς γιατί και καλά δεν είχαν καλώδια.. Στο γείτονά μου έβαλαν κόνεξ σε 3 μέρες... Τι έγινε? Φύτρωσαν καλώδια?
Σε άλλο γείτονα πριν μερικές εβδομάδες που είχε κάνει αίτηση για hol του απέρριπταν το αίτημα συνεχώς μέχρι που τσαντίστηκε και έκανε αίτηση για κονεξ. Και σε εκείνον έλειπαν και καλά τα καλώδια και μόλις έκανε την αίτηση για κονεξ φύτρωσαν και σε αυτόν τα καλώδια...Μέσα σε 2 μέρες παρακαλώ...
Προσωπικά μιλώντας πάντα και από δικές μου εμπειρίες, ο οτέ εδώ και κάνα χρόνο+ κάνει ότι περνάει από το χέρι του για να μην μπορούμε να πάμε σε άλλες εταιρείες.. Όταν όμως μας είχε δικούς του δεν έκανε τίποτα να μας κρατήσει όπως λέει και ο φίλος britgreek. Στις βλάβες μας έλεγε ότι διορθώθηκαν και τις έκλεινε χωρίς να κάνει τίποτα, και για να φύγει κάποιος από το PCM (του οποίου αρνούνταν και την ύπαρξη) έπρεπε να βάλεις μέσον.
Επομένως για να απαντήσω και στο ποστ, η αίτηση απορρίπτεται επειδή έτσι γουστάρει ο οτέ φίλε μου και αν δεν έχεις κάποιο μέσον ή η 4νετ δεν μπορέσει να τους πιέσει τότε την έκατσες τη βάρκα όπως και εμείς.. σου εύχομαι καλά ξεμπερδέματα φίλε britgreek

britgreek
20-04-09, 16:23
emeliss, δεν σχολιάζω.

manual2100, συμφωνώ μαζί σου. Το θέμα είναι τι γίνεται τώρα. Εγώ γνωστούς δεν έχω. Περιμένω πώς και πώς να δω τι θα γίνει αύριο, γιατί μου είπαν από το cs της forthnet ότι αν πέσει και πάλι απόρριψη, θα πρέπει να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε, ή να σταματήσουμε την αίτηση και να παραμείνω στον ΟΤΕ (που ΔΕΝ παίζει, ύστερα απ' ολα αυτά).

sdikr
20-04-09, 16:37
emeliss, δεν σχολιάζω.

manual2100, συμφωνώ μαζί σου. Το θέμα είναι τι γίνεται τώρα. Εγώ γνωστούς δεν έχω. Περιμένω πώς και πώς να δω τι θα γίνει αύριο, γιατί μου είπαν από το cs της forthnet ότι αν πέσει και πάλι απόρριψη, θα πρέπει να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε, ή να σταματήσουμε την αίτηση και να παραμείνω στον ΟΤΕ (που ΔΕΝ παίζει, ύστερα απ' ολα αυτά).


το να μην έχει δηλαδή η forthnet, καλώδιο δεν σου πέρασε απο το μυαλό;

britgreek
20-04-09, 19:01
το να μην έχει δηλαδή η forthnet, καλώδιο δεν σου πέρασε απο το μυαλό;

Μα η forthnet στο τηλέφωνο υποστηρίζει ότι μπλοκάρει την αίτησή μου ο ΟΤΕ. Αν δεν έχει καλώδιο, πώς δύναται να δεσμεύει το βρόχο; Δεν μπορούσαν απλά να μου πουν δεν μπαίνει; Ρώτησα συγκεκριμένα αν έχουν καλώδιο, επειδή ακριβώς μου πέρασε από το μυαλό. Επιμένουν ότι έχουν.

To αίτημά σας επαναπροωθήθηκε στον ΟΤΕ για υλοποίηση.
To αίτημά σας επαναπροωθήθηκε στον ΟΤΕ για υλοποίηση.
To αίτημά σας επαναπροωθήθηκε στον ΟΤΕ για υλοποίηση.
To αίτημά σας επαναπροωθήθηκε στον ΟΤΕ για υλοποίηση.
Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ
Ολοκλήρωση δέσμευσης καλωδίωσης (βρόχου) στον ΟΤΕ
Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet

Δεν γνωρίζεις την ιδιομορφία της περιοχής στην οποία μένω. Είναι νέα περιοχή της οποίας η ανοικοδόμηση άρχισε σχετικά πρόσφατα. Ακριβώς μπροστά στο σπίτι μου υπάρχει ΚΑΦΑΟ. Μίλησα με τους τεχνικούς που ήταν εδώ πρίν από κανένα μήνα. Ρώτησα για πόρτες, επειδή κάποιοι γύρω μου είναι ακόμα σε pcm. "Όσες πόρτες θέλεις" μου είπαν. Εδώ έχουν σκάψει 2 φορές μέσα σε 1 χρόνο το δρόμο μας και όλη τη γύρω περιοχή, για να περάσουν νέες γραμμές.

Τι να σου πώ, φίλε admin, μπορεί να είναι κι όπως τα λες, αλλά μου φαίνεται πολύ παράλογο. Δηλαδή αν εμείς είχαμε μια μεγάλη εταιρία με προσωπικό, πιστεύεις ότι θα σπαταλούσαμε εργατοώρες για κάτι που δεν μπορεί να γίνει;

Στο τηλέφωνο επιμένουν ότι δεν φταίνε αυτοί, κι ότι ο ΟΤΕ πολύ απλά μπλοκάρει το άιτημά μου για να μην χάνει πελάτες, κι όπως όλοι ξέρουμε, οι κλήσεις ηχογραφούνται στη forthnet. Ανοιχτά και ξεκάθαρα.

Αύριο θα ξέρουμε, anyway.

Antonis1992
20-04-09, 20:44
Μα η forthnet στο τηλέφωνο υποστηρίζει ότι μπλοκάρει την αίτησή μου ο ΟΤΕ. Αν δεν έχει καλώδιο, πώς δύναται να δεσμεύει το βρόχο; Δεν μπορούσαν απλά να μου πουν δεν μπαίνει; Ρώτησα συγκεκριμένα αν έχουν καλώδιο, επειδή ακριβώς μου πέρασε από το μυαλό. Επιμένουν ότι έχουν.

To αίτημά σας επαναπροωθήθηκε στον ΟΤΕ για υλοποίηση.
To αίτημά σας επαναπροωθήθηκε στον ΟΤΕ για υλοποίηση.
To αίτημά σας επαναπροωθήθηκε στον ΟΤΕ για υλοποίηση.
To αίτημά σας επαναπροωθήθηκε στον ΟΤΕ για υλοποίηση.
Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ
Ολοκλήρωση δέσμευσης καλωδίωσης (βρόχου) στον ΟΤΕ
Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet

Δεν γνωρίζεις την ιδιομορφία της περιοχής στην οποία μένω. Είναι νέα περιοχή της οποίας η ανοικοδόμηση άρχισε σχετικά πρόσφατα. Ακριβώς μπροστά στο σπίτι μου υπάρχει ΚΑΦΑΟ. Μίλησα με τους τεχνικούς που ήταν εδώ πρίν από κανένα μήνα. Ρώτησα για πόρτες, επειδή κάποιοι γύρω μου είναι ακόμα σε pcm. "Όσες πόρτες θέλεις" μου είπαν. Εδώ έχουν σκάψει 2 φορές μέσα σε 1 χρόνο το δρόμο μας και όλη τη γύρω περιοχή, για να περάσουν νέες γραμμές.

Τι να σου πώ, φίλε admin, μπορεί να είναι κι όπως τα λες, αλλά μου φαίνεται πολύ παράλογο. Δηλαδή αν εμείς είχαμε μια μεγάλη εταιρία με προσωπικό, πιστεύεις ότι θα σπαταλούσαμε εργατοώρες για κάτι που δεν μπορεί να γίνει;

Στο τηλέφωνο επιμένουν ότι δεν φταίνε αυτοί, κι ότι ο ΟΤΕ πολύ απλά μπλοκάρει το άιτημά μου για να μην χάνει πελάτες, κι όπως όλοι ξέρουμε, οι κλήσεις ηχογραφούνται στη forthnet. Ανοιχτά και ξεκάθαρα.

Αύριο θα ξέρουμε, anyway.

Ρε παιδιά εμενα έχουν στείλει την αίτηση από τις 16/04/2009 και ακόμα τίποτα...λέτε να είναι λόγω εορτών?ή θα μου την απορρίψουν και εμενα?:S.

Υ.Γ : φιλε britgreek λογικά θα στην δεχτούν απλά μπορεί να το κάνουν για να νομίζεις πως σε καθυστερεί η 4νετ να δεινοπαθήσεις και να πεις στην τελική καλά εiμαι εκεί που είμαι ας κάτσω....πιστεύω και εγώ πως η στάση τους είναι αθλια

theopan
21-04-09, 00:46
Ρε παιδιά εμενα έχουν στείλει την αίτηση από τις 16/04/2009 και ακόμα τίποτα...λέτε να είναι λόγω εορτών?ή θα μου την απορρίψουν και εμενα?:S.


Από τις 16/4, μέχρι αυτή τη στιγμή, έχουν περάσει (συμπεριλαμβανομένης της 16/4) 5 ημέρες, εκ των οποίων ...οι 4 αργίες. Τι εξέλιξη περίμενες να δεις ακριβώς; Να σε έχουν ενεργοποιήσει κιόλας; Ας είμαστε λιγάκι λογικοί στις απαιτήσεις μας. Αν δε στραβώσει κάτι, αλλαγή στο status σου θα δεις την ερχόμενη Παρασκευή (3 Ε.Η. από την επόμενη της αποστολής της αίτησης δηλαδή όπως προβλέπεται).

Antonis1992
21-04-09, 02:09
Από τις 16/4, μέχρι αυτή τη στιγμή, έχουν περάσει (συμπεριλαμβανομένης της 16/4) 5 ημέρες, εκ των οποίων ...οι 4 αργίες. Τι εξέλιξη περίμενες να δεις ακριβώς; Να σε έχουν ενεργοποιήσει κιόλας; Ας είμαστε λιγάκι λογικοί στις απαιτήσεις μας. Αν δε στραβώσει κάτι, αλλαγή στο status σου θα δεις την ερχόμενη Παρασκευή (3 Ε.Η. από την επόμενη της αποστολής της αίτησης δηλαδή όπως προβλέπεται).

Την επόμενη παρασκευη?εδω ειδα οτι του φιλου μας καθε 1 μερα αλλαζε... (δηλαδη επαναπροωθουνταν η αιτηση του)

personal
21-04-09, 13:32
Ζήτησα ακριβώς το λέκτικο που αναφέρει το site αλλά με πρόλαβε ο xmperop1 (και ο emeliss) :)
Με δύο λόγια, το όριο που έχει δεσμευτεί για ΣΕΝΑ, κάποιο διαχειριστικό λέει ότι δεν είναι διαθέσιμο, είναι ήδη δεσμευμένο για κάποιον ΑΛΛΟΝ.
Ζήτα να σου ακυρώσουν και να ξαναπέρασουν την αίτηση όπως ανέφερε ο xmperop1 (πάλι) :)

Antonis1992
21-04-09, 14:16
Το χουν οι μερες φενετε...
21/04/2009 12:37 To αίτημά σας επαναπροωθήθηκε στον ΟΤΕ για υλοποίηση. :down::down::down:

@ ADSLgr.com All rights reserved.