PDA

Επιστροφή στο Forum : Συχνη αλλαγη IP



tix
05-01-06, 11:28
Γεια σε ολους, ειμαι νεος στο DSL και εχω το εξης προβλημα:
Εχω γραμμη 384 απο τον ΟΤΕ, συνδεση 3+3 απο την Forthnet (384 dynamic IP) και το modem router US Robotics 9107 !

Εχω στησει το DC++ και εχω γινει active user, εχω ανοιξει τις "πορτες" 1412 TCP και 1412 UDP στον Router συμφωνα με το guide του angelos0 και ολα παιζουν μια χαρα.
Το προβλημα ειναι οτι η Forthnet μου αλλαζει IP παρα πολυ συχνα (καθε 2 ωρες η περιπου) με αποτελεσμα να μου κοβει ολες τις συνδεσεις :(

Τωρα εχω εγκαταστησει το "Dynamic IP (no-ip)" για να μην χρειαζετε να την αλλαζω ολη την ωρα, αλλα δεν μου φαινετε και πολυ σωστη συμπεριφορα...
Φταιει η Forthnet ή κατι στις ρυθμισεις μου ???

Καθε βοηθεια ευπροσδεκτη !

psyxakias
05-01-06, 12:28
Δε νομίζω πως η FORTHnet σου αλλάζει την IP ανά 2 ώρες, το πιθανότερο είναι για κάποιο λόγω router (αν δεν αντέχει τα connections και κάνει reconnect) ή πρόβλημα στην γραμμή (ΟΤΕ). Αν δεν ανοίξεις P2P και το αφήσεις εντελώς idle, κάνει καθόλου αλλαγή IP;

-21grams
06-01-06, 22:48
Δεν είναι απολύτως σχετικό με το topic, αλλά...
Παρατηρώ ότι οι IPs που παίρνω μερικές φορές δεν έχουν κοινά τα πρωτα ψηφία (xxx.xxx.) όπως συνηθίζεται
Συγκεκριμένα:
Πριν 3 μέρες => 62.1.249.192
Χτες => 212.54.221.35
Τώρα => 195.74.xxx.xxx
Εννοείται ότι δεν έχω ξεχασμένο κανένα proxy.
Στην HOL θυμάμαι ΠΑΝΤΑ ότι οι οι 2 πρώτες ακολουθίες ήταν σταθερές
Σημαίνει κάτι (ανησυχητικό) αυτό;

sdikr
06-01-06, 22:52
Οχι απλά έχουν πλέον πελάτες και πήραν και καινούργια Ip range

asprofridis
07-01-06, 12:10
οτι γραφει ο φιλος tix ΕΠΙ 2!!!Ακριβως τα ιδια προβληματα συμβαινουν και σε μενα...
Ιδια συνδεση ιδιο ρουτερ.Εαν φταινε οι συνδεσεις πως γινεται να τις μειωσω??
Πως γινεται να μην βαζω κα8ολου ip???

hedgehog
07-01-06, 12:28
Πως γινεται να μην βαζω κα8ολου ip???
Αν δεν κάνω λάθος το DC++ έχει την δυνατότητα αντί της ΙΡ να βάλεις domain name. Οπότε μπορείς να αξιοποιήσεις το DynDNS (www.dyndns.org). Νομίζω πως πε το 9107 δεν χρειάζεσαι τον Client του DynDNS, αφού μπορεί ο router να ενημερώνει τον DNS τους για την αλλαγή της IP (με το 9108 standar γίνεται)
Όσο για τον περιορισμό του αριθμού των συνδέσεων στο DC++ ψάξε λίγο εδώ (http://www.adslgr.com/forum/forumdisplay.php?f=63) ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.