PDA

Επιστροφή στο Forum : (Κι άλλο) πρόβλημα με forthnet



dvm
05-01-06, 11:56
Καλημέρα σ'όλους, τις τελευταίες μέρες δεν έχω ίντερνετ και υποψιάζομαι ότι φταίει η forthnet. Ξέρει κάποιος κάτι;
Ποιό συγκεκριμένα, έχω ένα usr 9106 και μένω Χολαργό. Προπαραμονή πρωτοχρονιάς είδα ότι δεν έχω ίντερνετ (συνγχρονίζω με ΟΤΕ, αλλά δεν παίρνω IP). Δεν είχα πειράξει τίποτα στο ρούτερ, οπότε λέω, η forthnet θα με έριξε για να αλλάξω ip, όταν το χρειαστώ, του κάνω reboot, όπως συνήθως και είμαι οκ. Την άλλη μέρα, έκανα το reboot, αλλά ip δεν πήρα. Πήρα τηλέφωνο την forthnet, μου λένε δεν φτάνει κάτι σε μας (έκανα και reboot το ρούτερ, κατά τη διάρκεια του τηλεφωνήματος).
Στις 2 του μήνα, πήρα τηλέφωνο τον ΟΤΕ για βλάβη, με πήραν χθες και μου είπαν ότι όλα καλά από αυτούς μάλλον και ο τεχνικός μου είπε ότι κάτι άκουσε ότι είχε πρόβλημα η forthnet, γεγονός το οποίο μου είπε κι άλλο ένα φιλαράκι, που το διάβασε σε κάποιο φόρουμ. Σήμερα με πήρε πάλι ένας τεχνικός του ΟΤΕ και μου είπε ότι έχω upstream, αλλά δεν downstream. Ποιά είναι η γνώμη σας;

arakis
05-01-06, 12:03
Κοιτα το καλωδιο του Ethernet

euri
05-01-06, 12:06
Κοιτα το καλωδιο του Ethernet
Το καλώδι του Ethernet δε σχετίζεται με τη γραμμή. Εδώ φαίνεται ότι το πρόβλημα είναι στη γραμμή (αφού μπορεί να το "διαγνώσει" ο ΟΤΕ). Από πλευράς hardware, πιθανοί ύποπτοι είναι το splitter, η καλωδίωση από το router και μετά.

Software-ικά, μήπως κάτι παίζει με το firewall του router;

d|mi™
05-01-06, 12:39
μενω διπλα σου με forthnet και δεν εχω κανενα προβ για κοιτα αυτο που σου ειπε ο euri εχεις dsl over isdn η psdn?

dvm
05-01-06, 14:21
PSTN έχω. Απλά δεν έχω προλάβει και πολύ να τα κοιτάξω. Κι εγώ κατ'αρχήν μάλλον το firewall του router θέλω να κοιτάξω. Ελπίζω να μην μου τον έχει κρακάρει κανένας και να μου έχει κάνει drop όλα τα πακέτα. Χμμ, μιας και το σκέφτηκα. Ο μικρός υπολογιστής που τρέχει windows πρέπει να κόλλησε ιο από messenger worm. Υπάρχει περίπτωση να βλέπει κάτι τέτοιο η forthnet και να με κλείνει; Να δοκιμάσω να βγάλω το καλώδιο από το σπλίτερ και να το βάλω κατευθείαν στη πρίζα του τηλεφώνου; για να δω ότι δεν φταίει το σπλίτερ; Απλά δεν θα έχω τηλέφωνο έτσι;

WAntilles
05-01-06, 17:06
Να αποσυνδέσεις τον "μικρό" σου, μολυσμένο υπολογιστή ΤΕΛΕΙΩΣ από το τοπικό σου δίκτυο μέχρι να τον καθαρίσεις ΠΛΗΡΩΣ.

Και στο εξής προτείνω να τηρείς αυτά εδώ:

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=14350

Δεν μπορώ να γνωρίζω εάν η Forthnet σε έκοψε γι' αυτό το λόγο, αλλά εάν το έκανε, θα της πω δημόσια ένα μεγάλο μπράβο.

dvm
09-01-06, 11:20
Μίλησα και 2η φορά με forthnet, αν με είχαν κόψει λόγω ιού δεν θα μου το είχε αναφέρει η κοπέλα στην τεχνική υποστήριξη; Πήγα το ρούτερ μου στη κοπελιά μου και έπαιξε κανονικά με το δικό μου account. Άρα να υποθέσω είναι πρόβλημα γραμμής; Έβαλα και το ρούτερ πάνω στη τηλεφωνική πρίζα κατευθείαν (χωρίς σπλίτερ, τίποτα) και πάλι τα ίδια.Γκρρ τα νεύρα μου. Πρέπει να κατεβάσω μάλλον και αντιικό από αλλού αφού σπίτι δεν παίζει τίποτα για να κατεβάσω. Ξαναπαίρνω τον ΟΤΕ.

pk33
09-01-06, 11:40
1. Η FORTHnet δεν μπορεί να σε κόψει αν έχεις ιο γιατί απλά αν το κάνει είναι παράνομο.
2. Παίρνεις IP?
3. Ζήτα από FORTHnet να σου πεί τί βλέπει στο downlink σου.
4. Αφού έχεις ιο στον υπολογιστή, πρώτα καθάρισέ τον τελείως και μετά άρχισε να ρίχνεις το φταίξιμο στον ΟΤΕ ή στη FORTHnet.

dvm
09-01-06, 11:48
Βασικά τώρα που το σκέφτομαι, τον ιό τον έχω κόψει από προχθές από το firewall, οπότε δεν παρενοχλώ κανέναν άλλο.

apok
09-01-06, 12:01
ΡΚ33 ο κάθε πάροχος έχει το δικαίωμα να αναστείλει προσωρινά και αφού σε ενημερώσει την συνδεσή σου αν αντιληφθεί ότι έχεις προσβληθεί από κάποιον ιϊο μέχρι να καθαρίσεις το " μηχανάκι/κια " σου..

dvm
09-01-06, 12:05
@pk33 όχι δεν παίρνω ip. Εφόσον το ρούτερ έπαιξε κανονικά από άλλη γραμμή dsl μπορεί να φταίει η forthnet? Το πρόβλημα παρουσιάστηκε πρωτού να κολλήσω τον ιο. Αυτός μπήκε με το που μπήκα με το μόντεμ.

Hwoarang
09-01-06, 12:24
κοιτα μηπωςσ έχει φρικαρει το ρουτερ σου . Μπες στο web interface και δες οτι οι ρυθμισεις σου ειναι οκ. Μπορει να φρικαρε και να γυρισε στις εργοστασιακές συθμίσεις. Μου έχει συμβεί στο 9107 και λέω μπας και έτυχε και σε εσένα

dvm
09-01-06, 12:37
Όχι το ρούτερ είναι μια χαρά, το δοκίμασα προχθές στην κοπελιά μου και είχε πάρει ip πρωτού να μπουτάρει ο υπολογιστής (δηλαδή δεν πρόλαβα να το πειράξω)

papdoux
09-01-06, 12:44
Μηπως σε εχουν κοψει απο τον ΟΤΕ; Μπορει να συγχρονιζεις αλλα να μην μπορεις να συνδεθεις με ISP. Να παιζει κατι απο το DSLAM προς BBRAS.

dvm
12-01-06, 10:50
Τελικά χθες μου το φτιάξανε. Δυστηχώς ήμουν στη δουλειά και δεν πρόλαβα να ρωτήσω τι ακριβώς έφταιγε, αλλά επιτέλους από χθες παίρνω ip :)
Ισως αν δεν είχα ίντερνετ στη δουλειά να είχα νευριάσει με τις 12 μέρες (9 από τότε που πήρα τον ΟΤΕ για βλάβη), αλλά δεν προλάβαινα να πάω και πολύ στο σπίτι οπότε δεν μου έλειπε πολύ.
Τέλος καλό όλα καλά, έβαλα το ubuntu να κατεβάζει τα updates του, του έριξα ένα shutdown -h 30 και έφυγα για δουλειά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.