PDA

Επιστροφή στο Forum : Με κοροιδεύουν;;;;



funkyjohny
14-04-09, 17:53
Έχω εδώ και δύο εβδομάδες hol 2play 24Mbps και (netfasteriad) έχει κλειδώσει στα 9Μbps.
downstream noise margin 6-9
downstream attenuatiion 30-33
Είναι η ταχύτητα αυτή που πρέπει να συνδέομαι η μεγαλύτερη;Ο τεχνικός της hol μου είπε ότι θα κλειδώνει μέχρι 8.500Mbps λόγω απόστασης από dslam(ενημερωτικά είμαι 1800 μετρα από το Dslam) και λόγω χαλκού.Aπό ότι ξέρω μπορώ να συνδεθώ μέχρι 17Mbps όπως κάτι φίλοι στη γειτονιά μου.Μπορεί κάποιος να με ενημερώσει αν μπορώ να δω μεγαλύτερη ταχύτητα η το ξεχνάω και αρκούμαι στα 8500;Eπίσης όταν τον ρώτησα για καλωδίωση σπιτιού μου είπε ότι δεν υπάρχει τέτοιο θέμα.Τι να κάνω;;;;

ariadgr
14-04-09, 17:55
http://www.adslgr.com/forum/search.php
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=158820
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=217614

themaxx
14-04-09, 17:58
downstream noise margin 6-9

και τόσο που πιάνεις θαύμα είναι, δεν βλέπεις οτι ο θόρυβος σου είναι "στο θεό" !!

funkyjohny
14-04-09, 18:01
Το θέμα είναι τι κάνω γι αυτό;;;;

LOUKAS32
14-04-09, 18:02
με 33 εγω επιανα 12-13.

αρα...φερε τεχνικο για ελενγο εσωτερικης καλωδιοσεις.

themaxx
14-04-09, 18:43
Το θέμα είναι τι κάνω γι αυτό;;;;

τίποτα εάν δεν έχεις αποσυνδέσεις δεν μπορείς να κάνεις κάτι εαν ήσουν connx τοτε κάτι θα γινόταν τους δικούς του πελάτες όσο νάνε τους "φροντίζει καλύτερα". Οι άλλοι που λες που πιάνουν παραπάνω τι παροχέα έχουν ?

funkyjohny
14-04-09, 21:25
Ηol και οι δύο και είμαστε σε απόσταση 50 μέτρων.Δηληδή εσύ προτείνεις ότι δε μπορώ να κάνω τίποτα;Αισθάνομαι λίγο μ****** ξέρεις να πληρώνω 24 και να έχω 4.Αλλιώς θα έβαζα το lite πρόγραμμα.

baskon
14-04-09, 21:31
4? 9 δε πιανεις? Καλα δεν ειναι αυτο το θεμα.Παντως αν η εσωτερικη σου καλωδιωση ειναι ενταξυ μαλλον εχεις προβληματικο χαλκο και δε μπορεις να κανεις τιποτα για αυτο.Σχεδον απιθανο να σου αλλαξουν ζευγος εκτος αν εχεις conn-x.

themaxx
14-04-09, 23:56
Ηol και οι δύο και είμαστε σε απόσταση 50 μέτρων.Δηληδή εσύ προτείνεις ότι δε μπορώ να κάνω τίποτα;Αισθάνομαι λίγο μ****** ξέρεις να πληρώνω 24 και να έχω 4.Αλλιώς θα έβαζα το lite πρόγραμμα.

κοίτα τα 50 μέτρα παρά πέρα είναι πολυυυυυυύ "μακρινότερα" απο όσο νομίζεις (π.χ άλλο καφαο, άλλο κεντρικό καλώδιο και άλλη διαδρομή μέχρι το dslam, λιγότερες dsl συνδέσεις στο ίδιο καλώδιο και χίλιες δυο άλλες λεπτομέρειες ) . Τώρα για το 6αρι δυστυχώς νομιζω οτι δεν έχει απεριόριστες κλήσεις κλπ
Έτσι απο περιέργεια ο φίλος σου που πιάνει παραπάνω μήπως έχει voip τηλεφωνεία με φριτζ (δεν ειναι pots δλδ η σύνδεση του) ?

funkyjohny
15-04-09, 01:30
Ο φίλος μου έχει το προηγούμενο modem router της hol.Ενα μαυρο πιο μικρο,δε θυμαμαι το μοντελο.Δηλαδη ο ηλεκτρολογος δε μπορει να κανει κατι;

themaxx
15-04-09, 02:04
τότε δεν εχει double play κατά 90% είναι shared llu και το ρουτερ δεν είναι παλιό νομίζω οτι το δίνει ακόμα σε shared(τηλ. οτε και full ιντερνετ απο hol ) και λέγετε jetspeed !! (πολύ δύσκολο ρουτερ για να κάνεις σωστό νατ πρέπει να είσαι διάνυα χαχα)

funkyjohny
16-04-09, 01:13
Εβαλα router pirelli της ΟΝ και ειδα στιγμιαια 1.6 Mbit να κατεβαζει.Μηπως πρεπει να αλλαξω router;;

doubleds
16-04-09, 01:23
οταν πας να κατεβασεις μετα απο λιγο σου κανει Disconnnect?

@ ADSLgr.com All rights reserved.