PDA

Επιστροφή στο Forum : Οτε ταχύτητες adsl



Σελίδες : [1] 2

mich83
05-01-06, 14:32
Παράθεση απο το site του ΟΤΕ: (http://www.ote-shop.gr/business/adslconnection.htm)

* Οι τελικές ταχύτητες των συνδέσεων ADSL δεν είναι εγγυημένες. Αυτό σημαίνει ότι οι ταχύτητες επηρεάζονται από διάφορους παράγοντες όπως η κίνηση του δικτύου τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή, η διαστασιοποίηση του δικτύου, η χωρητικότητα ζεύξης των παρόχων internet (ISPs) με το δίκτυο του ΟΤΕ κ.α. H τεχνολογία ADSL δεν μπορεί να υποκαταστήσει δίκτυα με συμμετρικές ταχύτητες μεταφοράς δεδομένων που παρέχουν εγγυημένη ταχύτητα όπως μισθωμένα κυκλώματα, Hellascom, ΑΤΜ/Frame Relay κυκλώματα. Επισημαίνεται ακόμη ότι η ταχύτητα πρόσβασης στο περιεχόμενο του Internet επηρεάζεται τόσο από τη χωρητικότητα της σύνδεσης των παρόχων περιεχομένου όσο και από τις υπηρεσίες που σας παρέχουν οι ISPs.

Τέλος παράθεσης.

Σαν να σού λένε στα ίσα ότι αν ψωνίσεις 512/128 και έχεις επιδόσεις 256-128 αυτοί δεν φταίνε σε τίποτα:respekt:

Θεωρούν ότι τους καλύπτει αυτή η κομψή και εμπεριστατωμένη ανακοίνωση;:mad:

EvilHawk
05-01-06, 16:51
Θεωρούν ότι τους καλύπτει αυτή η κομψή και εμπεριστατωμένη ανακοίνωση;:mad:


Λένε αυτο που απλά ισχύει σε όλο τον κόσμο για τίς aDSL συνδέσεις, που βλέπεις κάτι παράξενο!???

vaggoulas
05-01-06, 17:23
Λένε αυτο που απλά ισχύει σε όλο τον κόσμο για τίς aDSL συνδέσεις, που βλέπεις κάτι παράξενο!???
Δηλαδή εσύ άμα κατεβάζεις με 12 και 13 kB όλη μέρα σχεδόν και σου λένε όλα καλά δεν θα έβλεπες τίποτα το παράξενο?Πληρώνουμε δεν το κλέβουμε το bandwith ούτε τις γραμμές

joseph
05-01-06, 19:16
Απλά ισχύει το τυπικό , όχι το ουσιαστικό. Εαν υπήρχε ανταγωνισμός , τότε θα έβλεπες το φως το αληθινόν ...

sepultribe
05-01-06, 20:09
Απλά ισχύει το τυπικό , όχι το ουσιαστικό. Εαν υπήρχε ανταγωνισμός , τότε θα έβλεπες το φως το αληθινόν ...χαχα....

ZORO
06-01-06, 01:51
Η ανακόινωση του ΟΤΕ είναι λογική αλλά χρησιμοποιείται με παρόλογο και καταχρηστικό τρόπο. Δηλαδή είναι λογικό να μην περιμένεις 24 ώρες την ημέρα, 365 μέρες τον χρόνο να έχεις full ταχύτητα. Αλλά άλλο αυτό, άλλο το να έχουν πρόβλημα σημαντική μερίδα των πελατών τους συνεχόμενα πρόβλημα και να θεωρούν ότι καλύπτονται από αυτή την ανακοίνωση και εώς τούτου να μην κάνουν τίποτα. Και σε άλλες υπηρεσίες σε extreme καταστάσεις μπορεί η ποιότητα των παρεχόμενων υπηρεσιών να υποβαθμιστεί προσωρινά. Π.χ. δοκιμάσατε λίγα λεπτά μετά την αλλαγή του χρόνου να επικοινωνήσετε με το κινητό σας; Φαντάζεστε να γινόταν αυτό κάθε τρεις και λίγο και η εταιρία κινητής τηλεφωνίας να έλεγε δεν φταίμε εμείς, φταίνε οι συνδρομητές μας που χρησιμοποιούν πολύ το κινητό τους.

EvilHawk
06-01-06, 02:41
Δηλαδή εσύ άμα κατεβάζεις με 12 και 13 kB όλη μέρα σχεδόν και σου λένε όλα καλά δεν θα έβλεπες τίποτα το παράξενο?Πληρώνουμε δεν το κλέβουμε το bandwith ούτε τις γραμμές


Η ανακόινωση του ΟΤΕ είναι λογική αλλά χρησιμοποιείται με παρόλογο και καταχρηστικό τρόπο. Δηλαδή είναι λογικό να μην περιμένεις 24 ώρες την ημέρα, 365 μέρες τον χρόνο να έχεις full ταχύτητα. Αλλά άλλο αυτό, άλλο το να έχουν πρόβλημα σημαντική μερίδα των πελατών τους συνεχόμενα πρόβλημα και να θεωρούν ότι καλύπτονται από αυτή την ανακοίνωση και εώς τούτου να μην κάνουν τίποτα. Και σε άλλες υπηρεσίες σε extreme καταστάσεις μπορεί η ποιότητα των παρεχόμενων υπηρεσιών να υποβαθμιστεί προσωρινά. Π.χ. δοκιμάσατε λίγα λεπτά μετά την αλλαγή του χρόνου να επικοινωνήσετε με το κινητό σας; Φαντάζεστε να γινόταν αυτό κάθε τρεις και λίγο και η εταιρία κινητής τηλεφωνίας να έλεγε δεν φταίμε εμείς, φταίνε οι συνδρομητές μας που χρησιμοποιούν πολύ το κινητό τους.

Αυτό καταλάβατε εσείς απο μια παράγραφο που αναφέρει τα αυτονόητα? Καταρχήν δεν ειναι ανακοίνωση υπάρχει σε κάθε σύμβαση που έχετε υπογράψει με τον ΟΤΕ για τήν παροχή γραμμής aDSL και απλά περιγράφει ότι λένε και τα white pages για το aDSL!

Αν βρεθει εταιρεία να σας πεί το αντίθετο να την κάνετε μακριά γιατί σας λένε ψέματα...

ZORO
06-01-06, 03:43
EvilHawk απλά πες μου εσύ πως το κρίνεις αυτό, δηλαδή να διαμαρτύρεσαι για το γεγονός ότι εδώ και 1 μήνα π.χ. έχεις μόνιμα το 40% της ταχύτητας που πρέπει και να μην είσαι ο μόνος και απλά να σε διαβάζουν την συγκεκριμένη ανακοίνωση. Επίσης έχεις υπόψη ποια είναι η πρακτική που εφαρμόζουν οι αντίστοιχες εταιρίες στο εξωτερικό δηλαδή σε παραπέμπουν απλά σε μια παρόμοια ανακοίνωση ή σχεδιάζουν αναβάθμιση του δικτύου τους για να λυθεί το πρόβλημα. Ιδιαίτερα όταν το πρόβλημα είναι εμφανέστατο ότι προέρχεται από υπερφόρτιση των dslam της τηλεπικοινωνιακής εταιρίας με συνδρομητές παραπάνω από ότι αντέχουν. Επίσης να επισημάνω ότι αυτές οι απόψεις μου δεν παρακινούνται από κάποιο προσωπικό πρόβλημα αφού είμαι από τους τυχερούς που δεν αντιμετώπισα πρόβλημα μέχρι στιγμής.

Salvador
06-01-06, 04:18
παιδια υπαρχει τροπος να "παρακαμψουμε" αυτην την τυπικη παραγραφο που βγαζει ο ΟΤΕ για τις DSL?
Εχω αρχισει να πιστευω οτι δεν θα μπορεσω να αλλαξω τιποτα στην κατασταση της γραμμης μου.
Τελικα το προβλημα ειναι ξεκαθαρο και αποκλειστικη ευθυνη εχει ο ΟΤΕ.
δοκιμασα με αλλους 2 isps και η συνδεση παει χαλια.
Δοκιμασα ετσι μπας και αλλαξει τιποτα να κουμπωσω και το modem που μου στειλαν απο την HOL ,το fritz αλλα φυσικα δεν αλλαξε τιποτα.
Μιλησα με τεχνικο στις βλαβες του ΟΤΕ και το @#@$!νο προσπαθησε να με ψησει οτι ειναι ολα καλα με το DSLAM μου και δεν μπορει να κανει τιποτα.
Μου μιλουσε στα ισα για το "φαινομενο" overbooking που κανει ο ΟΤΕ αλλα και οι ISPs στους ανυποψιαστους πελατες!
"Ειναι γνωστο οτι και ο ΟΤΕ και οι isps κανουν overbooking"μου ειπε ξεκαθαρα!
Και τι με νοιαζει δηλαδη τωρα εμενα??
Overbooking η HOL ,overbooking o OTE με μ@μησαν,δεν αφησαν τιποτα στην γραμμη μου!!
Προσπαθουσε στα ισα να με κανει να πιστεψω πως οτι κατεβαζω με 20-30 k/s ειναι μεσα στα πλαισια της κανονικης 384!!
Οταν κατεβαζα εγω με 48 αυτος πετουσε τον αετο του στον Χορτιατη 4 μερες μετα την καθαρα Δευτερα.
Οταν πριν 30 μηνες ειχα βαλει DSL αυτος εκανε σεμιναρια για το τι σημαινει "διαδικτυο"
Προσπαθησε να με ψησει οτι την "και καλα" πραγματικη ταχυτητα μπορω να την τσεκαρω μονο απο ftp του ISP μου.
Μα ειναι τελειως μ@λ@κ@ς??
Και με 56αρι να εμπενα σε ftp του isp μου θα επιανα 40k/s.
Στην τελικη μου ειπε να ερθει τεχνικος σπιτι μου με το laptop του να δοκιμασει την γραμμη.
Θα ερθει τεχνικος στον τεχνικο,καλη φαση..μπορει να του μαθω και τιποτα.
Στο τελος του ειπα,αστο ρε φιλαρακι,αφου σου εξηγω πως εχουν τα πραγματα και μου μιλας για τεχνικους τι αλλο να πω...
2,3 μερες τωρα ειχα τρεχαματα και το παρατησα το θεμα αλλα δεν μπορω να το αφησω ετσι για 1 χρονο(το συμβολαιο με την HOL)
πρεπει να καθαρισει ΤΩΡΑ αυτο το κομματι.
Τι αλλο να κανω,δωστε καποια ιδεα..
Αυριο το πρωι μαλον λεω να παω απο τα κεντρικα του ΟΤΕ στην περιοχη μου.
Αν και ειναι αργια ισως να πετυχω καποιον τεχνικο με φιλοτιμο.
Καποιο τηλεφωνο,καποιος που μπορει να βοηθησει?
Κανας μακρινος συγγενης μου εδω στο φορουμ που να δουλευει στον ΟΤΕ?!??
Ειναι κριμα ρε γμτ.. :(

sdikr
06-01-06, 05:28
EvilHawk απλά πες μου εσύ πως το κρίνεις αυτό, δηλαδή να διαμαρτύρεσαι για το γεγονός ότι εδώ και 1 μήνα π.χ. έχεις μόνιμα το 40% της ταχύτητας που πρέπει και να μην είσαι ο μόνος και απλά να σε διαβάζουν την συγκεκριμένη ανακοίνωση. Επίσης έχεις υπόψη ποια είναι η πρακτική που εφαρμόζουν οι αντίστοιχες εταιρίες στο εξωτερικό δηλαδή σε παραπέμπουν απλά σε μια παρόμοια ανακοίνωση ή σχεδιάζουν αναβάθμιση του δικτύου τους για να λυθεί το πρόβλημα. Ιδιαίτερα όταν το πρόβλημα είναι εμφανέστατο ότι προέρχεται από υπερφόρτιση των dslam της τηλεπικοινωνιακής εταιρίας με συνδρομητές παραπάνω από ότι αντέχουν. Επίσης να επισημάνω ότι αυτές οι απόψεις μου δεν παρακινούνται από κάποιο προσωπικό πρόβλημα αφού είμαι από τους τυχερούς που δεν αντιμετώπισα πρόβλημα μέχρι στιγμής.

Και στο εξωτερικό ισχύει το ίδιο, η bt για παράδειγμα δίνει το adsl home με Overbooking 1:50, τώρα ομως πχ στην Αγγλία, υπάρχει ογκοχρεώση, σου λέει δηλάδη 30gb τον μήνα (που ειναι ενά λογικό όριο όχι σαν τα δικά μας το 1 και 3 gb)

Ακόμα στην Αγγλία έχουν adsl εδώ και αρκετό καιρό και το έχουν και σε λογικές τιμές οπότε μπαίνουν μέσα και οι χρήστες που κάνουν χρήση μονο ενός browser και του mail.

Εδώ στην ελλάδα με το κόστος που είναι μεγάλο εχουν μπεί οι heavy users που αν η γραμμη δεν κατεβάζει 40Kb/s φωνάζουν!

@Salvador25
Μιάς και είσαι τεχνικός πιστέυω οτι έχεις ακούσει το πόσο κάνει μια μισθωμένη 64kbps, Γιατί λές τα πληρώνει ο κόσμος αυτά τα ποσα;

Γιατί να μην βάλει adsl που θα του έρθει ποιο φθηνά και θα είναι και ποιο γρήγορο;

μια μικρή παράγραφός στο συμβόλαιο που λέει SLA, εγγύημενη ταχύτητα ;)

EvilHawk
06-01-06, 15:14
EvilHawk απλά πες μου εσύ πως το κρίνεις αυτό, δηλαδή να διαμαρτύρεσαι για το γεγονός τι εδώ και 1 μήνα π.χ. έχεις μόνιμα το 40% της ταχύτητας που πρέπει και να μην είσαι ο μόνος και απλά να σε διαβάζουν την συγκεκριμένη ανακοίνωση


Δεν κρίνω τίποτα! Απλά δεν μπορώ να μπώ σε καμμια λογική ισοπέδωσης και αφορισμού!
Η συγκεκριμένη παράγραφος είναι απο την σύμβαση και αναφέρει μια πραγματικότητα και τεχνικά χαρακτηριστικά που ισχύουν παγκόσμια τελεία και παύλα!


Και στο εξωτερικό ισχύει το ίδιο, η bt για παράδειγμα δίνει το adsl home με Overbooking 1:50, τώρα ομως πχ στην Αγγλία, υπάρχει ογκοχρεώση, σου λέει δηλάδη 30gb τον μήνα (που ειναι ενά λογικό όριο όχι σαν τα δικά μας το 1 και 3 gb)


Kαι αν δεν κάνω λάθος με τίς μέχρι τώρα γνωστές ανακοινώσεις και τα συφραζόμενα απο αυτές στην Ελλάδα το overbooking πρέπει να ειναι αρκετά μικρότερο!

Salvador
06-01-06, 16:13
ρε συ sdikr τι με νοιαζει τι επικρατει στην Ελλαδα και ποιος φωναζει αν δεν πιανει 40.
Ας μην με καλομαθενανε για 2 χρονια με 48 k/ς και θα ημουν τουμπεκι τωρα.
Δηλαδη τι; μία ετσι ,μία γιουβέτσι??!
Να ξανακανω διακοπη μηπως και ξανα αιτηση μπας και εφτεγε το καλωδιο που με κουμπωσε στο dslam?
Θες να σου το πω με απλα λογακια ?
Φαντασου οτι εχεις ενα αμαξι που για 2 χρονια το πηγαινεις με 200hm και ξαφνικα μενεις απο βενζινη.Το παρατας καπου για 1 μηνα και μετα απο 1 μηνα του βαζεις απο ενα διαφορετικο πρατηριο και ξαφνικα παει με 100!
Δηλαδη τι θα κανεις?θα πεις..ενταξει μωρε ,μικρο το κακο και για το υπολοιπο της ζωης σου θα το αφησεις ετσι?
Δεν κατεβηκα στην πολη να ψηφισω και θα ξαναφυγω στο χωριο μου,ουτε εβαλα dsl για 1η φορα.
Πανε πισω στα ποστ μου :Οκτωβριος 2003 να δεις οτι ξερω τι μου γινεται.
Οποιος εχει μπει σε αυτο το τριπακι και βαζει τωρα ντιεσελ ας κατεβαζει με 20κ/ς ,εγω δεν ψηνομαι ρε φιλε γιατι εχω δει τις κανονικες ΜΟΥ ταχυτητες.
Δεν ξερω αν εχεις μισθωμενη 'η οχι ,δεν ξερω αν κατεβαζεις με 30,40,50,για το μονο που ειμαι σιγουρος ειναι οτι αν σου παιζαν τετοια μεγαλη π***α τοτε θα ειχες αλλη σταση.

jimtb
06-01-06, 18:34
Δεν κρίνω τίποτα! Απλά δεν μπορώ να μπώ σε καμμια λογική ισοπέδωσης και αφορισμού!
Η συγκεκριμένη παράγραφος είναι απο την σύμβαση και αναφέρει μια πραγματικότητα και τεχνικά χαρακτηριστικά που ισχύουν παγκόσμια τελεία και παύλα!



Kαι αν δεν κάνω λάθος με τίς μέχρι τώρα γνωστές ανακοινώσεις και τα συφραζόμενα απο αυτές στην Ελλάδα το overbooking πρέπει να ειναι αρκετά μικρότερο!
Μόνο που στην Αγγλία έχουν ADSL2+ με ταχύτητες 24Mbps και πληρώνουν 15Ε τον μήνα..;)

Λοιπόν, έβαλα κι εγώ ADSL και πραγματικά απογοητεύτηκα από τις ταχύτητες. Όχι οτι είναι άσχημες για browsing, αλλά αφού πληρώνω για 384, γιατί να κατεβάζω σαν να έχω 128; Ο ΟΤΕ φυσικα σιγά μην εγγυηθεί τίποτα και δεν ξέρω ίσως να έχει καλύτερες γραμμές από τις άλλες χώρες τις Ευρώπης και μικρότερο contention ratio στα DSLAM, αλλά παρ'όλα αυτά, ο Άγγλος δεν θα νοιαστεί όταν συνδεθεί με 5,5Mbps, αντί για 6, ενώ εμένα με πειράζει να συνδεθώ με 128Kbps, όταν θα έπρεπε να είχα συνδεθεί με 300...Δεν είναι υπερβολική απαίτηση. Το πληρώνουμε και με το παραπάνω. Δεν με νοιάζει ούτε ο θόρυβος της γραμμής μου ούτε το overbooking των ISPs. Εφ'όσον πληρώνω 32Ε τον μήνα για ADSL σύνδεση, θα έπρεπε να έχω τουλάχιστον το 70% της θεωρητικής ταχύτητας. Τους παίρνεις τηλέφωνο και αρχίζουν και λένε ο,τι δικαιολογία τους έρθει στο μυαλό. Αν δεν μπορεί η 384 να πιάσει την ταχύτητα που της αναλογεί ας μου αναβαθμίσουν το κύκλωμα σε 512. Λέμε τώρα..

EvilHawk
06-01-06, 23:50
Μιλάτε για διαφορετικά πράγματα! Κριτική να κάνουμε σε όλα αυτά τα σημεία που λέτε, δεν νομίζω ότι γίνεται και τίποτα διαφορετικό σε 1200+ μηνύματα την ημέρα και άλλο πράγμα να εμφανίζουμε τα αυτονόητα σαν κάτι καινούργιο και πρακτική εξαπάτησης, ειναι σαν να κοροιδεύουμε τον εαυτό μας! Πιο σαφής δεν νομίζω ότι θα μπορούσα να γίνω!

maik
07-01-06, 00:12
Μιλησα με τεχνικο στις βλαβες του ΟΤΕ και το @#@$!νο προσπαθησε να με ψησει οτι ειναι ολα καλα με το DSLAM μου και δεν μπορει να κανει τιποτα.

Οταν κατεβαζα εγω με 48 αυτος πετουσε τον αετο του στον Χορτιατη 4 μερες μετα την καθαρα Δευτερα.
Οταν πριν 30 μηνες ειχα βαλει DSL αυτος εκανε σεμιναρια για το τι σημαινει "διαδικτυο"
Προσπαθησε να με ψησει οτι την "και καλα" πραγματικη ταχυτητα μπορω να την τσεκαρω μονο απο ftp του ISP μου.
Μα ειναι τελειως μ@λ@κ@ς??

Θα ερθει τεχνικος στον τεχνικο,καλη φαση..μπορει να του μαθω και τιποτα.


Αν του μιλουσες σε αυτο τον τονο και με το υφος που γραφεις εδω χαρη σου εκανε ακομα και που σε ακουσε.

SfH
07-01-06, 07:45
Δηλαδή είναι λογικό να μην περιμένεις 24 ώρες την ημέρα, 365 μέρες τον χρόνο να έχεις full ταχύτητα. Αλλά άλλο αυτό, άλλο το να έχουν πρόβλημα σημαντική μερίδα των πελατών τους συνεχόμενα πρόβλημα και να θεωρούν ότι καλύπτονται από αυτή την ανακοίνωση και εώς τούτου να μην κάνουν τίποτα. Και σε άλλες υπηρεσίες σε extreme καταστάσεις μπορεί η ποιότητα των παρεχόμενων υπηρεσιών να υποβαθμιστεί προσωρινά. Π.χ. δοκιμάσατε λίγα λεπτά μετά την αλλαγή του χρόνου να επικοινωνήσετε με το κινητό σας; Φαντάζεστε να γινόταν αυτό κάθε τρεις και λίγο και η εταιρία κινητής τηλεφωνίας να έλεγε δεν φταίμε εμείς, φταίνε οι συνδρομητές μας που χρησιμοποιούν πολύ το κινητό τους.

Το οτι θα εφτανα σε σημειο να υπερασπιζομαι τον ΟΤΕ δεν το περιμενα, αλλα, insider info δεν ηθελα ο ατιμος..?

Anyway, απο οτι μου ειπε ενα πουλακι (με πολλες λεπτομεριες μαλιστα), το contention ratio ειναι παρα πολυ καλο (κατα τη δικη μου γνωμη τουλαχιστον). Προσωπικα, το να παει με 30-35 η 384 το θεωρο σχετικα λογικο (οχι οτι θα μου αρεσε, γιαυτο ανεβηκα classes σιγα σιγα στην τελικη). Οταν φτανει ομως στο σημειο μια γραμμη να κατεβαζει με το 20% πχ του bwidth της, απλα σκεψου οτι για να καλυψει τη ζητηση ο ΟΤΕ, θα επρεπε το contention ratio να εχει τιμη αρκετα κοντα σε dedicated...

Αληθεια, ξερεις ποσο κοστιζει μια dedicated ?


Προσπαθησε να με ψησει οτι την "και καλα" πραγματικη ταχυτητα μπορω να την τσεκαρω μονο απο ftp του ISP μου.
Λογικο θα ηταν αυτο που λεει, αν το bottleneck ηταν στο δικτυο του ISP σου. Δυστυχως στην πλειοψηφεια των περιπτωσεων, δεν ισχυει αυτο.


Τι αλλο να κανω,δωστε καποια ιδεα..
Αυριο το πρωι μαλον λεω να παω απο τα κεντρικα του ΟΤΕ στην περιοχη μου.
Αν και ειναι αργια ισως να πετυχω καποιον τεχνικο με φιλοτιμο.
Καποιο τηλεφωνο,καποιος που μπορει να βοηθησει?
Κανας μακρινος συγγενης μου εδω στο φορουμ που να δουλευει στον ΟΤΕ?!??
Ειναι κριμα ρε γμτ..

Υπευθινο για το allocation του bw δεν ειναι το dslam αλλα το bbras. Αν μπορεσεις να τους βρεις, αν πεσεις σε καλο ανθρωπο, αν ειναι στις καλες του και αν το bw ειναι να φαει upgrade μετα απο 1-2-3 μελλοντικους χρηστες ΙΣΩΣ να δωσει λιγο παραπανω στο dslam σου. Βεβαια, αν κατεβαζεις με 20 δε νομιζω να κανει ιδιαιτερη διαφορα και να σου δωσει bw μιας κατηγοριας παραπανω :(

Ο μονος τροπος με σχετικα καλα ποσοστα επιτυχιας ειναι να ανεβεις class (απο 384 σε 512, απο 512 σε 1024 κοκ. Αν και η 1024 δεν ειναι κι οτι καλυτερο αν εισαι σε περιοχη με πολλα ΙΤ shops/netcafe/κτλ)


EvilHawk απλά πες μου εσύ πως το κρίνεις αυτό, δηλαδή να διαμαρτύρεσαι για το γεγονός ότι εδώ και 1 μήνα π.χ. έχεις μόνιμα το 40% της ταχύτητας που πρέπει και να μην είσαι ο μόνος και απλά να σε διαβάζουν την συγκεκριμένη ανακοίνωση.

Ας το δουμε κι απο την αλλη μερια. Στο dslam σου υπαρχουν Χ ατομα. Το bbras του δινει Υ bwidth βαση ενος Α ratio ( Υ/Χ=A ). Εσυ θες λοιπον 2.5Υ για να εισαι ικανοποιημενος. Συνηθως σε τετοιου τυπου υπηρεσιες το Α μικραινει δραματικα οσο ανεβαινει το Χ (mathematically-wise, το Υ μεγαλωνει με πολυ μικροτερο ρυθμο απο οτι το Χ). Συγκεκριμενα στην υπηρεσια για την οποια μιλαμε, στον ΟΤΕ τουλαχιστον, μονο δραματικη δε θα χαρακτηριζα, ας υποθεσουμε for the arguement's sake οτι το Α ειναι σταθερο. Για να παρεις 2.5Υ λοιπον, θα πρεπει οι χρηστες του dslam σου να γινουν 2.5X. Δεν ειμαι σιγουρος αν θα σε βολευε κατι τετοιο (ποσο μαλλον τη στιγμη που το Α στην πραξη δεν ειναι σταθερο).

Το να ανεβασει το Υ ο οτε ετσι επειδη ειναι χαρουμενος ο προεδρος του σημερα πχ, δεν το νομιζω, καθως ηδη το Υ θεωρειται υψηλο για τα δεδομενα της (παγκοσμιας) αγορας.


Kαι αν δεν κάνω λάθος με τίς μέχρι τώρα γνωστές ανακοινώσεις και τα συφραζόμενα απο αυτές στην Ελλάδα το overbooking πρέπει να ειναι αρκετά μικρότερο!

Ειναι μικροτερο σε σημειο που ο ΟΤΕ θα μπορουσε αν ηθελε να μετατρεψει τις υπαρχοντες classes σε 768/2.5/5 με το ιδιο bwidth που δινει τωρα, χωρις να ξεφυγει παρα πολυ απο τα ratios που χρησιμοποιουνε εξω.


Δεν ξερω αν εχεις μισθωμενη 'η οχι ,δεν ξερω αν κατεβαζεις με 30,40,50,για το μονο που ειμαι σιγουρος ειναι οτι αν σου παιζαν τετοια μεγαλη π***α τοτε θα ειχες αλλη σταση.

Εγω που οταν ειχα 384 κατεβαζα με 10-15 τι να πω? 3 επιλογες ειχα, η να ανεβω class, η να φυγω απο το δικτυο του ΟΤΕ, η να παρω ενα ψαλιδι και να κοψω ολες τις γραμμες τις γειτωνιας εκτως απο τη δικια μου. Πιστεψε με, σε καταλαβαινω, αλλα αν ισχυουν αυτα που μου ειπε το "πουλακι", αν αποφασιζα εγω για το ποσο bwidth θα δωσω στις dsl, θα εδινα λιγοτερο...


Μόνο που στην Αγγλία έχουν ADSL2+ με ταχύτητες 24Mbps και πληρώνουν 15Ε τον μήνα..
Πιστεψε με, ουτε καν κοντα στα 24 δεν πιανουν. Παρολα αυτα, δεν αρνουμαι πιανουν ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ απο εμας σε πολυ μικροτερο κοστος...

PS : Τα παραπανω προυποθετουν οτι το bwidth που εχει οριστει για το dslam απο το bbras, επιτυγχανεται. Αν οχι (λιγο δυσκολο να βρει καποιος τετοια πληροφορια βεβαια)...δυσκολευουν καπως τα πραμματα, κυριως για τους 384-ρηδες.

yiapap
07-01-06, 13:11
Ας το δουμε κι απο την αλλη μερια. Στο dslam σου υπαρχουν Χ ατομα. Το bbras του δινει Υ bwidth βαση ενος Α ratio ( Υ/Χ=A ). Εσυ θες λοιπον 2.5Υ για να εισαι ικανοποιημενος. Συνηθως σε τετοιου τυπου υπηρεσιες το Α μικραινει δραματικα οσο ανεβαινει το Χ (mathematically-wise, το Υ μεγαλωνει με πολυ μικροτερο ρυθμο απο οτι το Χ). Συγκεκριμενα στην υπηρεσια για την οποια μιλαμε, στον ΟΤΕ τουλαχιστον, μονο δραματικη δε θα χαρακτηριζα, ας υποθεσουμε for the arguement's sake οτι το Α ειναι σταθερο. Για να παρεις 2.5Υ λοιπον, θα πρεπει οι χρηστες του dslam σου να γινουν 2.5X. Δεν ειμαι σιγουρος αν θα σε βολευε κατι τετοιο (ποσο μαλλον τη στιγμη που το Α στην πραξη δεν ειναι σταθερο).

Το να ανεβασει το Υ ο οτε ετσι επειδη ειναι χαρουμενος ο προεδρος του σημερα πχ, δεν το νομιζω, καθως ηδη το Υ θεωρειται υψηλο για τα δεδομενα της (παγκοσμιας) αγορας.

Είσαι λάθος στο παραπάνω όπως έχουμε πει ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ φορές...

Καταρχήν Y/X=Α Διαιρείς χρήστες με bandwidth, μήλα με πορτοκάλια. Πάντα οι πράξεις οφείλουν να είναι σε ομοειδή ποσά.

Ας υποθέσουμε όμως ότι το παραπάνω έγινε εκ παραδρομής και εννοούσες έστω Χ=[Άτομα]* οπότε η πράξη σου είναι σωστή.
[B]
Γιατί υπάρχει το contention ratio, ξέρεις;
Για να εκμεταλευτεί καλύτερα τους διαθέσιμους πόρους (υποδομή) ανάλογα με τη στατιστική κατανομή της χρήσης. Δηλαδή στηρίζεται στο ότι από τους 100 χρήστες είναι στατιστικά πιθανό οι 20 να έχουν κλειστό το PC, οι 10 να κάνουν chat/browsing, οι 30 να μην είναι στο Internet και μόνο οι 40 να κατεβάζουν με μεγ. ταχύτητα σε μια δεδομένη στιγμή. (φυσικά όλα τα νούμερα είναι τυχαία)

Έτσι λοιπόν αφού στατιστικά δε χρησιμοποιούν όλοι τις γραμμές τους στο max, για να μη σπαταλείται ο πόρος που λέγεται backbone μπαίνει το contention ratio.
Κι επειδή η στατιστική έχει ένα διάστημα εμπιστοσύνης... υπάρχει μια πιθανότητα (1~5%) να είσαι εκτός στατιστικών ορίων. Άρα για MAX 1 ώρα την ημέρα να πέφτει η ταχύτητά σου.

Δηλαδή... ΚΑΝΟΝΙΚΑ όποιο κι αν είναι το contention ratio ΔΕΝ πρέπει ο τελικός καταναλωτής να βλέπει ΚΑΜΙΑ πτώση στην απόδοση της γραμμής του.
Καμιά απολύτως και όλα τα υπόλοιπα είναι ειλικρινά, εκ του πονηρού. Στις άλλες χώρες, σε όλες τις άλλες χώρες ο τελικός καταναλωτής ΑΔΙΑΦΟΡΕΙ για το πόσο είναι το Α που λέγαμε γιατί πρακτικά ΔΕ βλέπει διαφορά στην ταχύτητα της γραμμής του!


Εδώ στη χώρα του μονοπωλίου ο καταναλωτής όχι μόνο βλέπει διαφορά... αλλά πολύ συχνά τη βλέπει 24 ώρες το 24ωρο!!! Ταχύτητες <30KB/s για την 384 κλάση είναι απλά ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΕΣ.

...ειδικά αν σκεφτεί κανείς... ότι το bandwidth που περιορίζει ο ΟΤΕ... είναι δικό του! Σε αντίθεση με τον ISP που πληρώνει τον πάροχο εξωτερικού, ο ΟΤΕ δεν πληρώνει κανέναν για να αυξήσει το bandwidth. Στη χειρότερη, θα αναγκαστεί να πάρει μερικούς νέους BBRAS ή κάποιες νέες κάρτες.

Νομίζω ότι το να δικαιολογούμε τον οποιοδήποτε ΟΤΕ ή τον οποιοδήποτε ISP λέγοντας "έχει καλύτερο contention ratio από την Ευρώπη" είναι πολύ, πάρα πολύ φθηνή δικαιολογία.

Φιλικά πάντα...

SfH
08-01-06, 00:07
Είσαι λάθος στο παραπάνω όπως έχουμε πει ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ φορές...

Καταρχήν Y/X=Α Διαιρείς χρήστες με bandwidth, μήλα με πορτοκάλια. Πάντα οι πράξεις οφείλουν να είναι σε ομοειδή ποσά.

Ας υποθέσουμε όμως ότι το παραπάνω έγινε εκ παραδρομής και εννοούσες έστω Χ=[Άτομα]*[Bandwidth_ανά_σύνδεση] οπότε η πράξη σου είναι σωστή.



My bad...ριχνω το φταιξιμο στην περασμενη ωρα...



Γιατί υπάρχει το contention ratio, ξέρεις;
Για να εκμεταλευτεί καλύτερα τους διαθέσιμους πόρους (υποδομή) ανάλογα με τη στατιστική κατανομή της χρήσης. Δηλαδή στηρίζεται στο ότι από τους 100 χρήστες είναι στατιστικά πιθανό οι 20 να έχουν κλειστό το PC, οι 10 να κάνουν chat/browsing, οι 30 να μην είναι στο Internet και μόνο οι 40 να κατεβάζουν με μεγ. ταχύτητα σε μια δεδομένη στιγμή. (φυσικά όλα τα νούμερα είναι τυχαία)

Έτσι λοιπόν αφού στατιστικά δε χρησιμοποιούν όλοι τις γραμμές τους στο max, για να μη σπαταλείται ο πόρος που λέγεται backbone μπαίνει το contention ratio.
Κι επειδή η στατιστική έχει ένα διάστημα εμπιστοσύνης... υπάρχει μια πιθανότητα (1~5%) να είσαι εκτός στατιστικών ορίων. Άρα για MAX 1 ώρα την ημέρα να πέφτει η ταχύτητά σου.

Δηλαδή... ΚΑΝΟΝΙΚΑ όποιο κι αν είναι το contention ratio ΔΕΝ πρέπει ο τελικός καταναλωτής να βλέπει ΚΑΜΙΑ πτώση στην απόδοση της γραμμής του.
Καμιά απολύτως και όλα τα υπόλοιπα είναι ειλικρινά, εκ του πονηρού. Στις άλλες χώρες, σε όλες τις άλλες χώρες ο τελικός καταναλωτής ΑΔΙΑΦΟΡΕΙ για το πόσο είναι το Α που λέγαμε γιατί πρακτικά ΔΕ βλέπει διαφορά στην ταχύτητα της γραμμής του!


Δηλαδη αν σε εναν φανταστικο τοπο ολοι κατεβαζανε συνεχεια, θα επρεπε ο παροχεας να δινει 1:1 στις adsl ? Ακομα κι αν ηθελε, θα ηταν επιχειρηματικα εφικτο αυτο ?


ειδικά αν σκεφτεί κανείς... ότι το bandwidth που περιορίζει ο ΟΤΕ... είναι δικό του! Σε αντίθεση με τον ISP που πληρώνει τον πάροχο εξωτερικού, ο ΟΤΕ δεν πληρώνει κανέναν για να αυξήσει το bandwidth. Στη χειρότερη, θα αναγκαστεί να πάρει μερικούς νέους BBRAS ή κάποιες νέες κάρτες.

Αν του περισσευει bwidth, μιλαμε για opportunity cost. Αν οχι, τοτε θα του κοστισει αρκετα (περισσοτερο απο οσο μας χρεωνει για τις adsl).

On the other hand, τα συγχαρητηρια μου στους ISP που, οι σοβαροι τουλαχιστον, παιζουν ΑΨΟΓΑ με το contention ratio του ΟΤΕ

Οπως και να εχει, για να μην παρεξηγουμαστε, προς θεου δε λεω οτι ο οτε δεν πρεπει να αυξησει το bwidth. Απλα λεω οτι δε θα μου φανει παραλογο αν δεν το κανει.

ZORO
08-01-06, 04:53
Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω με τον yiapap περισσότερο, ο τελικός καταναλωτής δεν τον ενδιαφέρει οι τεχνικές λεπτομέρειες. Τι να το κάνω εγώ μια εταιρία να έχει connection ratio 1:5 και να έχω πρόβλημα (κάπου είχε πάρει το αυτί μου, νομίζω στην απάντηση για την διαμαρτυρία για τις τιμές που είχαμε κάνει το καλοκαίρι, 'οτι ο ΟΤΕ ισχυρίζεται ότι το δικό του είναι 1:20). Από την άλλη θα τον πείραζε κανείς εάν ήταν σε μια εταιρία που είχε 1:200, εάν δεν είχε προβλήματα; Μπορεί στο γεγονός 'οτι υπάρχουν προβλήματα, να συντελεί το προφίλ των Ελλήνων συνδρομητών. Αλλά και αυτό το προφίλ με την τιμολογιακή πολιτική, σε συνδυασμό με της χαμηλές ταχύτητες δεν το καθορίζει κατά ένα μεγάλο ποσοστό ο ΟΤΕ; Και γιατί δεν άκουσα ποτέ σε παράπονα πελάτη προς ISP για χαμηλή ταχύτητα να του αναφέρουν ως λόγο το connection ratio; Εκεί θα μου πείτε το ρίχνουν στον ΟΤΕ. Μόνο που στις περισσότερες περιπτώσεις έχουν δίκιο.

yiapap
08-01-06, 04:56
Δηλαδη αν σε εναν φανταστικο τοπο ολοι κατεβαζανε συνεχεια, θα επρεπε ο παροχεας να δινει 1:1 στις adsl ? Ακομα κι αν ηθελε, θα ηταν επιχειρηματικα εφικτο αυτο ?Κοίταξε... προσωπικά δεν ασχολούμαι με φανταστικούς τόπους. Ούτε με φανταστικές γραμμές, φανταστικούς χρήστες, φανταστικά κατεβάσματα, ή φανταστικά ratios. Προστιμώ να λέω τα πράγματα με το όνομά τους.
Σου είπα τι είναι, πως υπάρχει και γιατί (κατά τη γνώμη μου) το καταχράζεται ο ΟΤΕ.


Αν του περισσευει bwidth, μιλαμε για opportunity cost. Αν οχι, τοτε θα του κοστισει αρκετα (περισσοτερο απο οσο μας χρεωνει για τις adsl).Ξέρεις πόσο bandwidth τραβάει μια ίνα; Πολλά Gbps!! Στο δίκτυο αυτού καθ' αυτού του περισσέυει με το παραπάνω. Το πρόβλημά του είναι ότι του έρχονται πολλά pps (packets per second) και δεν μπορεί να τα διαχειριστεί στα άκρα (BRAS).


On the other hand, τα συγχαρητηρια μου στους ISP που, οι σοβαροι τουλαχιστον, παιζουν ΑΨΟΓΑ με το contention ratio του ΟΤΕΜα... δε χρειάεται να παίξουν κάν! Έχεις δει ελέφαντα να κρύβεται πίσω από παπαρούνα με λογότυπο "πΟΤΕ"?


Οπως και να εχει, για να μην παρεξηγουμαστε, προς θεου δε λεω οτι ο οτε δεν πρεπει να αυξησει το bwidth. Απλα λεω οτι δε θα μου φανει παραλογο αν δεν το κανει.Εσένα μπορεί όχι. Όμως ρώτα το φίλο σου να μας πει ΕΝΑ... πρόσεξε ΕΝΑ παράδειγμα... ΜΙΑΣ περιοχής ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ στην Ευρώπη που με το "άθλιο" contention ratio παίρνουν <50% της χωρητικότητάς τους! Και να τους κοστίζει 70-80€/Mbps.
Σε προκαλώ... ΤΟΝ προκαλώ να μας πει!
ΜΙΑ χώρα της Ευρώπης... ΜΙΑ πόλη της Ευρώπης όπου:
Κάποιος σε 24ωρη βάση παίρνει το 50% αυτού που πληρώνει
και...
προαιρετικά...
πληρώνει 70€/Mbps

Άντε να δούμε :innocent:

SfH
08-01-06, 14:05
Κοίταξε... προσωπικά δεν ασχολούμαι με φανταστικούς τόπους. Ούτε με φανταστικές γραμμές, φανταστικούς χρήστες, φανταστικά κατεβάσματα, ή φανταστικά ratios. Προστιμώ να λέω τα πράγματα με το όνομά τους.
Σου είπα τι είναι, πως υπάρχει και γιατί (κατά τη γνώμη μου) το καταχράζεται ο ΟΤΕ.

Οκ, αν σου ελεγα στην πραγματικη μας Ελλαδα, σε ενα πραγματικο dslam, ο ΟΤΕ επρεπε να δωσει 1:3 (real-life παραδειγμα, 512 class) για να κατεβαζουν ολοι με τη μεγιστη ταχυτητα, τι θα μου απανταγες? Οτι θα ηταν λογικο να δωσει 1:3 σε adsl ?


Το πρόβλημά του είναι ότι του έρχονται πολλά pps (packets per second) και δεν μπορεί να τα διαχειριστεί στα άκρα (BRAS).

Ειναι επιβεβαιωμενο αυτο? Ειχα την εντυπωση οτι αλλου ηταν το bottleneck. Μακαρι να ειναι εκει παντως, μιας και οι bras πολλαπλασιαζονται γοργα τελευταια.


Εσένα μπορεί όχι. Όμως ρώτα το φίλο σου να μας πει ΕΝΑ... πρόσεξε ΕΝΑ παράδειγμα... ΜΙΑΣ περιοχής ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ στην Ευρώπη που με το "άθλιο" contention ratio παίρνουν <50% της χωρητικότητάς τους! Και να τους κοστίζει 70-80€/Mbps.

Δε θυμαμαι να αναφερα πουθενα το κοστος, στο συγκεκριμενο σημειο σιγουρα συμφωνω 100%. Επισης, για 30-35 ως αποδεκτες τιμες για 384 μιλισα, οχι για <50%.

yiapap
08-01-06, 15:27
Οκ, αν σου ελεγα στην πραγματικη μας Ελλαδα, σε ενα πραγματικο dslam, ο ΟΤΕ επρεπε να δωσει 1:3 (real-life παραδειγμα, 512 class) για να κατεβαζουν ολοι με τη μεγιστη ταχυτητα, τι θα μου απανταγες? Οτι θα ηταν λογικο να δωσει 1:3 σε adsl ?.
Δε ξέρω τι θα σου "απάνταγα", να σου πω τι θα σου απαντήσω (το σχόλιο είναι για ένα άλλο φιλλαράκι :p):
Δεν είπα ότι πρέπει να κατεβάζουν ΟΛΟΙ με τη μέγιστη ταχύτητα. Είπα ότι υπάρχει μια στατιστική κατανομή του πως κατεβάζει ο μέσος χρήστης.
Η κατανομή αυτή λόγω του υψηλού κόστους είναι πολύ διαφορετική στην Ελλάδα απ' ότι π.χ. στη Γερμανία.
Ο ΟΤΕ όφειλε να εξετάζει τη δική μας (του) κατανομή, όπως κάνει και ο κάθε (σοβαρός) ISP!!!


Ειναι επιβεβαιωμενο αυτο? Ειχα την εντυπωση οτι αλλου ηταν το bottleneck. Μακαρι να ειναι εκει παντως, μιας και οι bras πολλαπλασιαζονται γοργα τελευταια.Το bottleneck είναι επίσης στο ATM δίκτυο (DSLAM-->BBRAS). Δεν το ανέφερα επειδή είναι εντελώς αδικαιολόγητο και εξαρτάται απλά από μια γραφειοκρατική πράξη του τύπου "αυξήστε το bandwidth" η οποία (αν τα άκρα το αντέχουν) δεν προκαλεί κανενός είδους κόστος!!!


Δε θυμαμαι να αναφερα πουθενα το κοστος, στο συγκεκριμενο σημειο σιγουρα συμφωνω 100%. Επισης, για 30-35 ως αποδεκτες τιμες για 384 μιλισα, οχι για <50%.Δε μου αρέσει να παίζω με τα ποσοστά. Το 30 στο 42(πρακτικό μέγιστο) είναι 71%. Όμως το πρόβλημα με τη λογική του ΟΤΕ είναι ότι... δεν υπάρχει λογική! Ο ένας μπορεί να είναι στα 42, ο άλλος να σέρνεται και για εβδομάδες ο υπεύθυνος αυτής της κατάστασης να κοιμάται τον ύπνο του Δικαίου!

chatasos
08-01-06, 16:19
Υποθετικά ...

ο ΟΤΕ έχει παντού το ίδιο ratio
ο ΟΤΕ έχει X dslams εγκατεστημένα
ο ΟΤΕ έχει 3 VP ανά dslam (1 ανά ταχύτητα dsl)

Οπότε χρειάζεται να "παρακολουθεί" καθημερινά το bandwidth 3*X καναλιών έτσι ώστε να βλέπει ποια γεμίζουν και ποια όχι.

Νομίζετε ότι (μπορεί να) το κάνει?

Δεν είναι πολύ πιο εύκολο να κοιτάει πόσους συνδρομητές έχει ανά dslam/ταχύτητα και να αναβαθμίζει σύμφωνα με τον αριθμό τους?

Σκεφτείτε σε κάποιο dslam να έχει 10 mbps για 50 συνδρομητές και σε κάποιο άλλο να έχει 5 mbps για το ίδιο πλήθος συνδρομητών. Πολλαπλασιάστε αυτή τη δυσαναλογία επί των αριθμό των dslam/ταχυτήτων και κάποιοι θα χάσουν τον μπούσουλα...

Ενώ τώρα τα πράγματα είναι πιο ξεκάθαρα...πιο εύκολα....Tόσοι συνδρομητές => τόσο bandwidth. Τελεία και παύλα.

Έτσι γλυτώνουμε και την παρακολούθηση του αν γεμίζουν τα dslams...Αν τώρα παραπονεθούν αρκετοί συνδρομητές για συγκεκριμένο dslam, ε τότε του ρίχνουμε μια ματιά...Proactive monitoring rules...

yiapap
08-01-06, 16:33
Ενώ τώρα τα πράγματα είναι πιο ξεκάθαρα...πιο εύκολα....Tόσοι συνδρομητές => τόσο bandwidth. Τελεία και παύλα. Το τόσο και τόσο όμως ΠΩΣ προκύπτει;
Έχει κάνει κάποια στατιστική ανάλυση σε κάποια DSLAM για τις 3 κλάσεις ώστε να βρει πως ακριβώς συμπεριφέρονται οι χρήστες του;
Ή κάποιος... proactive manager είπε:
"Εν αρχη ην ο λόγος 1:20"

Hwoarang
08-01-06, 17:01
μερικές φορές χρειάζεται να τα ακούνε και οι τεχνικοι:evil:

deninho
08-01-06, 17:32
Αληθεύει ότι ο ΟΤΕ κάνει έλεγχο γραμμής μετά τις 12 το βράδυ, αμα παραπονεθείς για χαμηλή ταχύτητα;;; Γιατί εγώ πήρα στη Forthnet (aDSL in a box) και μου είπαν ότι δεν πρόκειται να γίνει τπτ γιατί ο πΟΤΕς κάνει έλεγχο μετά τις 12 το βράδυ, και επειδή δεν θα βρει τιπτες θα πει "Κύριοι, there's no prob"... άντε γιατί μας έχουν αμήσει (δεν βρίζω), εδώ στη Πεύκη... Έβγαλα μέσο όρο στις 1500, 130kb/s. Άν ήταν θα συνέχιζα να μπαίνω με ISDN

chatasos
08-01-06, 17:49
Το τόσο και τόσο όμως ΠΩΣ προκύπτει;
Έχει κάνει κάποια στατιστική ανάλυση σε κάποια DSLAM για τις 3 κλάσεις ώστε να βρει πως ακριβώς συμπεριφέρονται οι χρήστες του;
Ή κάποιος... proactive manager είπε:
"Εν αρχη ην ο λόγος 1:20"

Υποθετικά....

Η συμπεριφορά των χρηστών ορίζεται από την αντίδρασή τους....
Όσο λιγότερα τα παράπονα...τόσο σφίγγει το ratio...

sdikr
08-01-06, 17:57
Εγώ θα γίνω κακός τώρα !!

Οπώς είπαμε στο εξωτερικό όσοι πέφτουν πάνω σε γραμμη απο του εκεί "οτε" έχουν κατά 99% ογκοχρεώση

Αυτό τι σημαίνει, οτι και να θέλει κάποιος να το ξεσκίσει στο κατέβασμα δεν μπορεί, γιατί νομίζετε οτι έχει μπεί αυτος ο περιορισμός;

Στην αγγλιά η 2mbit απο τον εκεί οτέ έχει όριο 30gb

ξέρεται πόσα κατέβασα εγώ τις πρώτες δυο βδομάδες με το adsl 80gb


Ναι συμφώνω οτι είναι ακριβό, και ότι θα το πάρουν οι Heavy users, οπότε το πρόβλημα μας δεν ειναι το ratio που είναι 1:50 όπως είναι και στον υπόλοιπο κόσμο αλλά το οτι είναι ακριβό και δεν μπαίνουν οι χρήστες που μέχρι τώρα λένε τους συμφέρει το dialup.

Και να πάρουμε και τους Isp τώρα, γιατί νομίζετε δεν φωνάζουν;
Γιατί αν ο Οτε δώσει 1:1 θα ψάχνοντε μιας και το δικτύο τους δεν υπάρχει περίπτωση να αντέξει να δώσει 1:1 ή ακόμα 1:10

οπότε σαν καλοί Isp λένε ααα εμείς σαν δίνουμε 1:1 αλλά ο Οτε το χαλάει!



Δεν είπα ότι πρέπει να κατεβάζουν ΟΛΟΙ με τη μέγιστη ταχύτητα. Είπα ότι υπάρχει μια στατιστική κατανομή του πως κατεβάζει ο μέσος χρήστης.
Η κατανομή αυτή λόγω του υψηλού κόστους είναι πολύ διαφορετική στην Ελλάδα απ' ότι π.χ. στη Γερμανία.
Ο ΟΤΕ όφειλε να εξετάζει τη δική μας (του) κατανομή, όπως κάνει και ο κάθε (σοβαρός) ISP!!!

ο Οτε δεν είναι isp, το μονο κακό που υπάρχει σε σχέση με το εξωτερικό ειναι οτι ο Οτε δίνει γραμμες λιανική

Στην Αγγλιά η Bt δεν κάνει λιανική δίνει μονο μέσω Isp, υπάρχουν εκεί 2 ειδων υπηρεσία (η μιά μπορεί να δουλέψει και σε 1:1) και υπάρχουν 3 ειδών γραμμές adsl,
η μιά που έχει εγγυημένο Bandwidth απο τον πελάτη μέχρι τον Isp (αρκετά ακριβή)
μια που η χρεώση πάει με τον ογκο (αυτό που κάνουν χρήση οι ποιο πολλοι) και μια με χρονοχρεώση

Και στις Ηome η bt δίνει 1:50, στα office 1:20

Σε άλλες χώρες σου δίνει ενα όριο το τι θα κατεβάσεις και αν το περάσεις η γραμμη σου γίνεται 64k

Ακόμα πριν μου πεί κάποιος μα έχουν adsl2+ στα 24 θα πω εκεί έχουν LLU και εταίριες που το ψάχνουν.

Και εντάξει περιμένουμε τον Νόμο, που είναι οι άλλοι isp;
Γιατί μονο η vivodi και η telle κάνουν κάτι, αυτους δεν τους πιάνει ο νόμος;

Που ειναι τελος πάντως οι μεγάλοι και τρανοι Isp να κάνουν το δικό τους δικτύο;



Αληθεύει ότι ο ΟΤΕ κάνει έλεγχο γραμμής μετά τις 12 το βράδυ, αμα παραπονεθείς για χαμηλή ταχύτητα;;; Γιατί εγώ πήρα στη Forthnet (aDSL in a box) και μου είπαν ότι δεν πρόκειται να γίνει τπτ γιατί ο πΟΤΕς κάνει έλεγχο μετά τις 12 το βράδυ, και επειδή δεν θα βρει τιπτες θα πει "Κύριοι, there's no prob"... άντε γιατί μας έχουν αμήσει (δεν βρίζω), εδώ στη Πεύκη... Έβγαλα μέσο όρο στις 1500, 130kb/s. Άν ήταν θα συνέχιζα να μπαίνω με ISDN

Μπά πάλι απο τις κλασικές δικαολογιές της forthnet είναι
Ο Οτε κάνει ελεγχο την γραμμη 1-2 ώρες εφόσον δηλώσεις βλάβη, μετά τις 9 το βράδι απλά έχουν προσωπικό ασφαλειας

chatasos
08-01-06, 19:14
Και να πάρουμε και τους Isp τώρα, γιατί νομίζετε δεν φωνάζουν;
Γιατί αν ο Οτε δώσει 1:1 θα ψάχνοντε μιας και το δικτύο τους δεν υπάρχει περίπτωση να αντέξει να δώσει 1:1 ή ακόμα 1:10

οπότε σαν καλοί Isp λένε ααα εμείς σαν δίνουμε 1:1 αλλά ο Οτε το χαλάει!


Πάντως ψέμματα δεν λένε....:cool:

Προσωπικά δεν ξέρω κάποιον σοβαρό isp που να έχει πιτάρει και να μην κάνει κάτι για να διορθώσει την κατάσταση...Η αντίδραση των ISPs είναι πάντα πιο άμεση από αυτή του ΟΤΕ γιατί στον χώρο τους δεν υπάρχει μονοπώλιο, οπότε οποιαδήποτε καθυστέρημένη αντίδραση τους αποφέρει αρνητικά αποτελέσματα...

ΥΓ1: Βάζουμε και στοίχημα αν θέλεις, ότι αν ο ΟΤΕ δώσει 1:1 (προσωπικά αμφιβάλω αν μπορεί), τότε όταν οι λίγοι σοβαροί ISPs τα βρουν σκούρα, θα σκιστούν να εξυπηρετήσουν τους πελάτες τους...αλλιώς...υπάρχουν κι'αλλού πορτοκαλιές που κάνουν πορτοκάλια.:-k

ΥΓ2: Υπάρχουν κάποιοι που "δίνουν" 1:7 χωρίς κάποιο πρόβλημα όπως έχω ξαναπεί...Σημασία όμως δεν έχει πόσο δίνει ο ISP, αλλά πόσο αισθάνεται ότι παίρνει ο συνδρομητής του.

sdikr
08-01-06, 19:19
Πάντως ψέμματα δεν λένε....:cool:

Προσωπικά δεν ξέρω κάποιον σοβαρό isp που να έχει πιτάρει και να μην κάνει κάτι για να διορθώσει την κατάσταση...Η αντίδραση των ISPs είναι πάντα πιο άμεση από αυτή του ΟΤΕ γιατί στον χώρο τους δεν υπάρχει μονοπώλιο, οπότε οποιαδήποτε καθυστέρημένη αντίδραση τους αποφέρει αρνητικά αποτελέσματα...

ΥΓ1: Βάζουμε και στοίχημα αν θέλεις, ότι αν ο ΟΤΕ δώσει 1:1 (προσωπικά αμφιβάλω αν μπορεί), τότε όταν οι λίγοι σοβαροί ISPs τα βρουν σκούρα, θα σκιστούν να εξυπηρετήσουν τους πελάτες τους...αλλιώς...υπάρχουν κι'αλλού πορτοκαλιές που κάνουν πορτοκάλια.:-k

ΥΓ2: Υπάρχουν κάποιοι που δίνουν 1:7 χωρίς κάποιο πρόβλημα όπως έχω ξαναπεί...

Ναι σίγουρα η αντίδραση είναι σχεδόν αμέση (2-3 μήνες)

αυτό που λέω ομώς ειναι οτι αν αυριο ο Οτε πεί πάρτε 1:1 τι θα κάνουν οι isp;

Το θέμα ποιο είναι οτι κανένας σοβαρός isp δεν βάζει δικιές του γραμμές,

Hwoarang
08-01-06, 19:35
και γιατι ρε Sdikr κανένας σοβαρός δεν βάζει? ϊσα ϊσα που θα έχει τεράστια κέρδη ... Δεν νομίζω ότι δεν τα βάζουν επίτηδες. Ίσως να μην έχουν λεφτα

sdikr
08-01-06, 19:37
και γιατι ρε Sdikr κανένας σοβαρός δεν βάζει? ϊσα ϊσα που θα έχει τεράστια κέρδη ... Δεν νομίζω ότι δεν τα βάζουν επίτηδες. Ίσως να μην έχουν λεφτα

Θα συμφωνούσα, αλλά απο την στιγμή που η vidodi και η telle βάζουν.........

chatasos
08-01-06, 19:38
αυτό που λέω ομώς ειναι οτι αν αυριο ο Οτε πεί πάρτε 1:1 τι θα κάνουν οι isp;
Ιδού η Ρόδος....ιδού και το πήδημα...:cool:



Το θέμα ποιο είναι οτι κανένας σοβαρός isp δεν βάζει δικιές του γραμμές,
Money makes the world go round...:-k


Θα συμφωνούσα, αλλά απο την στιγμή που η vidodi και η telle βάζουν.........
Είναι καθαρά θέμα επιλογών και ρίσκων της διοίκησης του εκάστοτε ISP και της όποιας :-k τελικής δικαίωσης...
Δεν σου φαίνεται λίγο περίεργο που οι ISPs με τους περισσότερους συνδρομητές είναι αυτοί που δεν έχουν κάνει κάτι ? (αν και τελευταία έχει παρατηρηθεί μία περίεργη αναμπουμπούλα)

sdikr
08-01-06, 19:46
Ιδού η Ρόδος....ιδού και το πήδημα...:cool:


Money makes the world go round...:-k


Είναι καθαρά θέμα επιλογών της διοίκησης του εκάστοτε ISP και της όποιας :-k τελικής δικαίωσης...
Δεν σου φαίνεται λίγο περίεργο που οι ISPs με τους περισσότερους συνδρομητές είναι αυτοί που δεν έχουν κάνει κάτι?

αχ αυτή η ρόδος, αχ αυτά τα λεφτά!!

Οχι απλά περίεργο, αλλά μέχρι τώρα έλεγα αντε δώσε τους λίγο χρόνο, τελικά το μονο που κάνουν ειναι να κάνουν χρήση του δικτυου του Οτε και έχουν καθήσει εκεί και περιμένουν να βγάλουν λεφτά, και όταν ο πελάτης έχει προβλήμα έχουν την απαντηση έτοιμη, "ααα ο Οτε φταίει", νομίζω οτι είχαν παραπανω χρόνο απο όσο έπρεπε για να κάνουν κάτι.

maik
08-01-06, 21:42
Ναι σίγουρα η αντίδραση είναι σχεδόν αμέση (2-3 μήνες)

αυτό που λέω ομώς ειναι οτι αν αυριο ο Οτε πεί πάρτε 1:1 τι θα κάνουν οι isp;

Το θέμα ποιο είναι οτι κανένας σοβαρός isp δεν βάζει δικιές του γραμμές,

:respekt:

ZORO
09-01-06, 00:35
Λοιπόν καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι αυτοί που έχουν μόνιμο πρόβλημα ταχύτητας δεν πρέπει να διαμαρτύρονται. Απλά πρέπει να πληρώνουν συγκριτικά τα περισσότερα στη Ευρώπη και ένα από τα μεγαλύτερα κόστη στον Κόσμο και να μη μιλάνε. Όσον αφορά για το προβλημά τους είναι απλά άτυχοι. Όπωτε τους λέμε μη μιλάτε και πληρώνετε ή ξαναπάτε σε dialup και ξαναπληρώνετε εκεί την χρονοχρέωση. Αν δεν σας αρέσει ούτε αυτό κόψτε το Internet εντελώς. Είναι η μοναδική περίπτωση που παίρνετε ότι πληρώνετε.

maik
09-01-06, 00:56
Λοιπόν καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι αυτοί που έχουν μόνιμο πρόβλημα ταχύτητας δεν πρέπει να διαμαρτύρονται. Απλά πρέπει να πληρώνουν συγκριτικά τα περισσότερα στη Ευρώπη και ένα από τα μεγαλύτερα κόστη στον Κόσμο και να μη μιλάνε. Όσον αφορά για το προβλημά τους είναι απλά άτυχοι. Όπωτε τους λέμε μη μιλάτε και πληρώνετε ή ξαναπάτε σε dialup και ξαναπληρώνετε εκεί την χρονοχρέωση. Αν δεν σας αρέσει ούτε αυτό κόψτε το Internet εντελώς. Είναι η μοναδική περίπτωση που παίρνετε ότι πληρώνετε.

Οι διαμαρτυριες πρεπει να ειναι στην σωστη κατευθυνση. Το θεμα του κοστους συγκριτικα με αλλα κρατη εχει τεθει και ολοι συμφωνουν οτι ειναι μεγαλο.

ZORO
09-01-06, 01:53
Οι διαμαρτυριες πρεπει να ειναι στην σωστη κατευθυνση. Το θεμα του κοστους συγκριτικα με αλλα κρατη εχει τεθει και ολοι συμφωνουν οτι ειναι μεγαλο.

Ok λοιπόν, σε μια τέτιοα περίπτωση ακούω προτάσεις ποια είναι η σωστή κατετευθύνση διαμαρτυρίας.

sdikr
09-01-06, 03:12
Λοιπόν καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι αυτοί που έχουν μόνιμο πρόβλημα ταχύτητας δεν πρέπει να διαμαρτύρονται. Απλά πρέπει να πληρώνουν συγκριτικά τα περισσότερα στη Ευρώπη και ένα από τα μεγαλύτερα κόστη στον Κόσμο και να μη μιλάνε. Όσον αφορά για το προβλημά τους είναι απλά άτυχοι. Όπωτε τους λέμε μη μιλάτε και πληρώνετε ή ξαναπάτε σε dialup και ξαναπληρώνετε εκεί την χρονοχρέωση. Αν δεν σας αρέσει ούτε αυτό κόψτε το Internet εντελώς. Είναι η μοναδική περίπτωση που παίρνετε ότι πληρώνετε.

Το συμπέρασμα είναι οτι πρέπει να πέσει το κόστος, να μπούνε ποιο πολλοί χρήστες ώστε να υπάρχει επιτέλους αυτό το 1:50.


οσον αφορά

Όσον αφορά για το προβλημά τους είναι απλά άτυχοι. Όπωτε τους λέμε μη μιλάτε και πληρώνετε ή ξαναπάτε σε dialup και ξαναπληρώνετε εκεί την χρονοχρέωση.


Τουλάχιστον τώρα ειναι 24/7 μέσα χωρίς εξτρά κόστος

BlindG
09-01-06, 03:29
Με δεδομένα τα posts εδώ που αναφέρουν για παράδειγμα οτι το bandwidth του dslam της Ν.Σμύρνης που εξυπηρετεί 762 χρήστες(την ημέρα που ερωτήθηκε ο τεχνικός του ΟΤΕ), είναι 13Mbps (αν κάποιος κάνει μια διαίρεση θα πάρει ένα φρικιαστικό αποτέλεσμα...), δεν καταλαβαίνω γιατί υπερασπίζεστε τον ΟΤΕ.

Ουκ ολίγοι εδώ δέχονται τα "κερατιάτικα" 5Ε (ναι, εντάξει, το ποσό δεν είναι μεγάλο, αλλά είναι ΚΕΡΑΤΙΑΤΙΚΟ) για να μπουν σε πόρτα μεγαλύτερη από την συνδρομή τους, πράγμα που τους υποχρεώνει ο ΟΤΕ να κάνουν για να έχουν "ολόκληρο" το -ονομαστικό- bandwidth της σύνδεσής τους.

Η υποδομή του είναι ελειπής για να προσφέρει τέτοιες υπηρεσίες και επιπλέον τις υπερχρεώνει.

Και φυσικά σε όλα αυτά συντελεί και η έλλειψη ισχυρού ανταγωνισμού.

sdikr
09-01-06, 03:51
Με δεδομένα τα posts εδώ που αναφέρουν για παράδειγμα οτι το bandwidth του dslam της Ν.Σμύρνης που εξυπηρετεί 762 χρήστες(την ημέρα που ερωτήθηκε ο τεχνικός του ΟΤΕ), είναι 13Mbps (αν κάποιος κάνει μια διαίρεση θα πάρει ένα φρικιαστικό αποτέλεσμα...), δεν καταλαβαίνω γιατί υπερασπίζεστε τον ΟΤΕ.

Ουκ ολίγοι εδώ δέχονται τα "κερατιάτικα" 5Ε (ναι, εντάξει, το ποσό δεν είναι μεγάλο, αλλά είναι ΚΕΡΑΤΙΑΤΙΚΟ) για να μπουν σε πόρτα μεγαλύτερη από την συνδρομή τους, πράγμα που τους υποχρεώνει ο ΟΤΕ να κάνουν για να έχουν "ολόκληρο" το -ονομαστικό- bandwidth της σύνδεσής τους.

Η υποδομή του είναι ελειπής για να προσφέρει τέτοιες υπηρεσίες και επιπλέον τις υπερχρεώνει.

Και φυσικά σε όλα αυτά συντελεί και η έλλειψη ισχυρού ανταγωνισμού.

Για κάνε λίγο τις πράξεις ;)

το ratio είναι 1:22
που είναι πολύ καλύτερο και απο το εξωτερικό!

τώρα τι γίνεται οταν και οι 762 κατεβάζουν συνεχώς;
που δυστήχως αυτό κανουν γιατί σου λέει κάπως πρέπει να βγάλω το κόστος

Το adsl δεν είναι μισθωμένη, είναι τεχνολογία που την μοιράζεσαι με άλλους, παλλιά είχαμε πχ τους isp που λέγαν έχουμε 1 modem για 10 χρήστες. ή ακόμα παραπάνω.
Το ίδιο γίνεται και με την κινητή, για δες τι γίνεται τις γιορτές που όλοι προσπαθούν να πάρουν τηλέφωνο για να πούνε καλή χρονιά.

Δεν υπερασπιζομαι τον οτε, απλά κάποια πράγματα καλό είναι να λέγονται.

Χρείαζομαστε μεγαλύτερες ταχύτητες, πχ 1mbit 2mbit σε πρόσιτο κόστος, σε αυτή την περίπτωση δεν θα σε πειράζει που αντί για 200kb πέρνεις 150kb,

Ενώ τώρα αν αντί για 40 πέρνεις ..... πως να το κάνουμε χτυπάει περισότερο!


Και όπως είπα και παραπάνω αν ο Οτε δώσει 1:1 (πράγμα αδύνατο) οι isp θα τρέχουν και δεν θα προλαβαίνουν!!
Ρίξε μια ματιά στην Hol, Forthnet (βόρεια Ελλάδα) που γεμισαν τα κυκλώματα τους με τους bbras.

SfH
09-01-06, 04:38
Λοιπόν καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι αυτοί που έχουν μόνιμο πρόβλημα ταχύτητας δεν πρέπει να διαμαρτύρονται. Απλά πρέπει να πληρώνουν συγκριτικά τα περισσότερα στη Ευρώπη και ένα από τα μεγαλύτερα κόστη στον Κόσμο και να μη μιλάνε. Όσον αφορά για το προβλημά τους είναι απλά άτυχοι. Όπωτε τους λέμε μη μιλάτε και πληρώνετε ή ξαναπάτε σε dialup και ξαναπληρώνετε εκεί την χρονοχρέωση. Αν δεν σας αρέσει ούτε αυτό κόψτε το Internet εντελώς. Είναι η μοναδική περίπτωση που παίρνετε ότι πληρώνετε.

Ερρμ, με παραπονα που αφορουν το κοστος, την ταχυτητα (ονομαστικη), το market penetration, το support (ειδικα στην επαρχια), την ελλειψη QoS, την αναπτυξιακη πολιτικη (and the list goes on), ευχαριστως να συμφωνησω.

Αλλα για το contention ratio, αφου, τουλαχιστον κατα τη γνωμη μου, ειναι μια χαρα...τι να κανω? Να πω οτι δεν ειναι ?

yiapap
09-01-06, 12:09
Αλλα για το contention ratio, αφου, τουλαχιστον κατα τη γνωμη μου, ειναι μια χαρα...τι να κανω? Να πω οτι δεν ειναι ?
1. Να ξαναδιαβάσεις το Post μου για το ΤΙ είναι το contention ratio και ΓΙΑΤΙ δεν είναι μια χαρά
2. Να επαναλάβεις το Βήμα -1-
:mrgreen:

Hwoarang
09-01-06, 13:30
πού ειναι αυτό το ποστ? θα ήθελα πολύ να μάθω τι είναι τα connection ratio

yiapap
09-01-06, 14:20
πού ειναι αυτό το ποστ? θα ήθελα πολύ να μάθω τι είναι τα connection ratio
Contention Ratio
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=438331&postcount=17

Και με μια αναζήτηση στο site θα βρεις δεκάδες posts από το 2003 μέχρι σήμερα!

yiapap
09-01-06, 14:34
Το adsl δεν είναι μισθωμένη, είναι τεχνολογία που την μοιράζεσαι με άλλους, παλλιά είχαμε πχ τους isp που λέγαν έχουμε 1 modem για 10 χρήστες. ή ακόμα παραπάνω.
Το ίδιο γίνεται και με την κινητή, για δες τι γίνεται τις γιορτές που όλοι προσπαθούν να πάρουν τηλέφωνο για να πούνε καλή χρονιά.

Δεν υπερασπιζομαι τον οτε, απλά κάποια πράγματα καλό είναι να λέγονται.

....

Και όπως είπα και παραπάνω αν ο Οτε δώσει 1:1 (πράγμα αδύνατο) οι isp θα τρέχουν και δεν θα προλαβαίνουν!!
Ρίξε μια ματιά στην Hol, Forthnet (βόρεια Ελλάδα) που γεμισαν τα κυκλώματα τους με τους bbras.

Ωπ... τώρα το είδα αυτό! :oops:

Τα παραδείγματα των modem/χρήστη και της κινητής τηλεφωνίας είναι πολύ καλά. Είναι και εδώ παράδειγμα contention ratio (ή καλύτερα overbooking).
Στο αποτέλεσμα όμως διαφέρουν από τα πιταρισμένα DSLAM του ΟΤΕ!
Στα modem ανά χρήστη μπορεί να περίμενες 1-2 λεπτά, μετά όμως έπιανες γραμμή (φυσικά εξαιρούνται τα free internet).
Στην κινητή, αν εξαιρέσεις κάποιες συγκεκριμένες ημέρες και ώρες (π.χ. πρωτοχρονιά), σχεδόν πάντα υπάρχει διαθεσιμότητα.

Αντίθετα όπως αναφέρω παραπάνω υπάρχουν DSLAM στα οποία οι χρήστες σέρνονται για μήνες, 24 ώρες την ημέρα, 7 μέρες την εβδομάδα! Αυτό ΔΕΝ είναι overbooking, είναι σφαγή!

Για τους ISP... Σαφώς και βολεύονται από την καθυστέρηση που προκαλεί ο ΟΤΕ. Όμως εδώ υπάρχει το γνωστό "και αλλού πορτοκαλιές" που αναφέρθηκε. Αν η X-Net σέρνεται στη Θεσσαλονίκη, λόγω ελλειπών διασυνδέσεων στους BBRAS ή χαμηλού εύρους στο backbone με την Αθήνα, μπορείς να πας στν Ψ-Net!
Επομένως δεν υπάρχει λόγος να τους αναφέρουμε... ΑΝ κάποτε ο ΟΤΕ δεν καθυστερεί τους χρήστες ΤΟΥ (δικοί του είναι, αυτός επέλεξε το μοντέλο λιανική διάθεσης), τότε και μόνο τότε να βγούμε και να κράξουμε τους ISPs. Τώρα μόνο υποθετικά μιλάμε.

sdikr
09-01-06, 14:42
Ωπ... τώρα το είδα αυτό! :oops:

Τα παραδείγματα των modem/χρήστη και της κινητής τηλεφωνίας είναι πολύ καλά. Είναι και εδώ παράδειγμα contention ratio (ή καλύτερα overbooking).
Στο αποτέλεσμα όμως διαφέρουν από τα πιταρισμένα DSLAM του ΟΤΕ!
Στα modem ανά χρήστη μπορεί να περίμενες 1-2 λεπτά, μετά όμως έπιανες γραμμή (φυσικά εξαιρούνται τα free internet).
Στην κινητή, αν εξαιρέσεις κάποιες συγκεκριμένες ημέρες και ώρες (π.χ. πρωτοχρονιά), σχεδόν πάντα υπάρχει διαθεσιμότητα.

Αντίθετα όπως αναφέρω παραπάνω υπάρχουν DSLAM στα οποία οι χρήστες σέρνονται για μήνες, 24 ώρες την ημέρα, 7 μέρες την εβδομάδα! Αυτό ΔΕΝ είναι overbooking, είναι σφαγή!

Για τους ISP... Σαφώς και βολεύονται από την καθυστέρηση που προκαλεί ο ΟΤΕ. Όμως εδώ υπάρχει το γνωστό "και αλλού πορτοκαλιές" που αναφέρθηκε. Αν η X-Net σέρνεται στη Θεσσαλονίκη, λόγω ελλειπών διασυνδέσεων στους BBRAS ή χαμηλού εύρους στο backbone με την Αθήνα, μπορείς να πας στν Ψ-Net!
Επομένως δεν υπάρχει λόγος να τους αναφέρουμε... ΑΝ κάποτε ο ΟΤΕ δεν καθυστερεί τους χρήστες ΤΟΥ (δικοί του είναι, αυτός επέλεξε το μοντέλο λιανική διάθεσης), τότε και μόνο τότε να βγούμε και να κράξουμε τους ISPs. Τώρα μόνο υποθετικά μιλάμε.


Δεν τι λές και μόνος σου στην κινητή λες την 1χρονια εχεις προβλημά!
Γιατί;
Γιατί όλοι θέλουν να κάνουν κλήση εκεινή την στιγμή


Το κακό στο ελληνικο adsl είναι οτι το 99% των χρήστων κάνει χρήση συνεχεία.
είναι σαν κάθε μέρα και ώρα να είναι 1χρονιά
Το overbooking το ΟΤΕ είναι πολύ καλύτερο απο της BT αλλά βλέπεις στην Αγγλιά πχ έχει όριο στο τι θα κατεβάσεις και όταν το περάσει απλά περιμένεις τον επόμενο μήνα.

Hwoarang
09-01-06, 15:02
μήπως τελικά η λύση είναι μόνημη ογκοχρέωση και λίγο μεγαλύτερες ταχύτητες?

yiapap
09-01-06, 15:22
Δεν τι λές και μόνος σου στην κινητή λες την 1χρονια εχεις προβλημά!
Γιατί;
Γιατί όλοι θέλουν να κάνουν κλήση εκεινή την στιγμή


Το κακό στο ελληνικο adsl είναι οτι το 99% των χρήστων κάνει χρήση συνεχεία.
είναι σαν κάθε μέρα και ώρα να είναι 1χρονιά
Το overbooking το ΟΤΕ είναι πολύ καλύτερο απο της BT αλλά βλέπεις στην Αγγλιά πχ έχει όριο στο τι θα κατεβάσεις και όταν το περάσει απλά περιμένεις τον επόμενο μήνα.
Ακριβώς και ακριβώς.

Το πόση χρήση κάνει όμως ο Έλληνας κάτοχος ADSL γραμμή δεν αποτελεί άλλοθι για τον ΟΤΕ και το ratio που εφαρμόζει!
Σκέψου το αντίστοιχο παράδειγμα όπου ΠΟΤΕ (lol) δε θα έβγαζες με την πρώτη γραμμή από το κινητό σου, θα είχες αποσυνδέσεις την ώρα που μιλούσες, η φωνή θα ακουγόταν χάλια κτλ.κτλ. Εδώ γίνεται φυσική καταστροφή και όλοι κράζουν τις εταιρείες κινητής, σκέψου να είχες αυτή την κατάσταση ΣΥΝΕΧΕΙΑ!!!

Για την ογκοχρέωση τα έχουμε ξαναπεί. Ένα αξιοπρεπές όριο λίγων δεκάδων GB/μήνα θα ήταν μια καλή λύση. Για σένα, για μένα, τον ΟΤΕ & τους ISPs... Πάλι όμως μιλάμε θεωρητικά. Το πρόβλημα είναι υπαρκτό σήμερα με τα ισχύοντα. Άσε που την ογκοχρέωση έτσι που τα κατάφερε ο ΟΤΕ με τη λιανική... γιατί να την εφαρμόσουν οι ISP; Αφού όπως είπαμε... μια χαρά βολεύονται. Από την άλλη ποιος θα την εφαρμόσει; Ο ίδιος ο ΟΤΕ; Εδώ δεν μπορεί να δει ποια σημεία του δικτύου του είναι συμφορημένα!

anon
09-01-06, 15:54
...ειδικά αν σκεφτεί κανείς... ότι το bandwidth που περιορίζει ο ΟΤΕ... είναι δικό του! Σε αντίθεση με τον ISP που πληρώνει τον πάροχο εξωτερικού, ο ΟΤΕ δεν πληρώνει κανέναν για να αυξήσει το bandwidth. Στη χειρότερη, θα αναγκαστεί να πάρει μερικούς νέους BBRAS ή κάποιες νέες κάρτες.

Νομίζω ότι το να δικαιολογούμε τον οποιοδήποτε ΟΤΕ ή τον οποιοδήποτε ISP λέγοντας "έχει καλύτερο contention ratio από την Ευρώπη" είναι πολύ, πάρα πολύ φθηνή δικαιολογία.

Τάπαμε και στην συνάντηση. Ο ΟΤΕ είναι πολλές υπηρεσίες και όλες κοστολογουν. Ετσι για παράδειγμα μπορείς να φανταστείς ότι η κάθε υπηρεσία είναι κάτι σαν διαφορετική εταιρία. Η μια λοιπόν υποεταιρία έχει τις οπτικές ίνες που συνδέουν τα DSLAM με τους BBRAS. Πουλά λοιπόν στην άλλη υποεταιρία (αυτή που δίνει ADSL προσβάσεις), το μισθωμένο κύκλωμα 1Mbps απο το DSLAM μέχρι τον BBRAS προς 500 ευρώ / μήνα (παράδειγμα). Και ας μένουν αχρησιμοποίητα τα υπόλοιπα 154 Mbps απο τα 155 της οπτικής!!! (Γιαυτό οι οτετζήδες λένε και δεν έχουν άδικο, ότι το Backbone του ΟΤΕ είναι ουσιαστικά άδειο και ανεκμετάλευτο).

Τώρα στο παράδειγμα της ADSL γιατί πολλοί δεν εννοούν να το καταλάβουν. Εστω μια μισθωμένη χιλιάρα γραμμή. κοστίζει 1000 ευρώ / μήνα. Καθαρή.... Αποφασίζουμε λοιπόν 10 άτομα να την πάρουμε και να την μοιραζόμαστε (για να μας κοστίζει μόνο 100 ευρώ το μήνα τον καθένα). Εαν και οι 10 βάλουμε μουλάρια, γαιδούρια και διάφορα ζωντανά μαζί και με τους καταράκτες τι νομίζετε ότι θα έχει ο καθένας για ταχύτητα; 1Mbps; Μα φυσικά το λογικό, το 1/10, δηλαδή το πολύ 100Kbps ο καθένας. Τώρα εαν είμαστε 100 χρήστες και πάρουμε 10Mbps, λέμε ότι εφόσον γίνεται φυσιολογική χρήση (είπαμε όχι στα ζωντανά), τότε ναι θα μπορούσε οποιαδήποτε στιγμή να φαίνεται στον καθένα ότι τρέχει εαν όχι με 10Mbps σίγουρα όμως με 4-5 ίσως και παραπάνω. Αυτή είναι η λογική του ADSL. Μοιραζόμαστε την ίδια σύνδεση που ως μισθωμένο θα ήταν πολύ ακριβότερη και το contention ratio προσδιορίζει πόσοι μοιραζόμαστε. 1/30 σημαίνει ότι το ίδιο κανάλι το μοιραζόμαστε 30 χρήστες. Οπότε είναι εύκολο στα μικρα DSLAMάκια μερικοί μόνο χρήστες να μπουκώσουν τους υπόλοιπους.

Εαν θέλεις εγγυημένη ταχύτητα, πας με μισθωμένο. Είπαμε χιλιάρα μισθωμένη πάει 1000 ευρώ το μήνα, ενώ χιλιάρα ADSL πάει 43 ευρώ / μήνα κομπλέ (ondslkit με την έκπτωση 50%). Σίγουρα έχει κάποια διαφορά. Δεν μπορεί να περιμένεις η χιλιάρα ADSL να παίζει σαν μισθωμένη, και δυστυχώς όλους που ακούω εδώ μέσα έτσι γκρινιάζουν. Γκρινιάστε ποιό εποικοδομητικά (μείωση τιμών, αύξηση ταχυτήτων, κιάλλες πόρτες, να βγούν στην φόρα τα στατιστικά συνδέσεων DSLAM/BBRAS κα).


EDIT.
Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον sdikr. Νομίζω η μόνη λύση είναι να μπεί ογκοχρέωση πχ 15GB για τις 384 (που ισοδυναμεί με ISDN64 σε φούλ λειτουργία για ένα μήνα) και αναλογικά να πάμε για τις άλλες ταχύτητες. Ετσι θα εκλείψουν τα φαινόμενα και τα προβλήματα. Εχει κανείς καμμία αντίρρηση σε μια τέτοια πρόταση???

@ ADSLgr.com All rights reserved.