PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεταφορά ημιτελούς torrent d/l από Shareaza σε άλλο client



alexisazen
05-01-06, 14:54
Θέλω να μεταφέρω ένα ημιτελές torrent d/l από το Shareaza στο Bitcomet. To έχει κάνει κανείς επιτυχημένα; Κατ' αρχήν που σώζεται το incomplete αρχείο;

Έψαξα στο wiki του Shareaza και δε βρήκα κάτι σχετικό, ούτε στο torrent forum του shareaza (που έχει πολύ λίγα ποστς λόγω της ανανέωσης), ούτε στο sticky how-to για τα torrents του no logo.

Όποιος έχει κάποια εμπειρία επί του θέματος ας τη μοιραστεί παρακαλώ.

no_logo
05-01-06, 20:19
alexisazen λυπάμαι αλλά δεν θυμάμαι πως κάνουμε την μεταφορά από το shareaza σε άλλους clients. Δεν ξέρω αν ξέρει ο Re-Ti-Re στείλε ενα pm, μπορεί να μην έχει δει το μήνυμα. Παντως σίγουρα υπάρχει τρόπος γιατί τον είχα διαβάσει στο φόρουμ του shareaza πριν την κατάρρευση.
ολα τα αρχεία που κατεβάζεις πριν ολοκληρωθούνε υπάρχουν στο incomplete folder του shareaza, μπορείς να δεις ποιο είναι πηγαίνοντας tools/shareaza settings/internet/downloads/ θα δεις το store temporary incomplete files here.

ΥΓ τι πρόβλημα σου παρουσιάστηκε;

ΥΓ2 Μπορείς στο φόρουμ του shareaza να επικοινωνήσεις με τον χρήστη CRF http://forums.shareaza.com/member.php?s=&action=getinfo&find=lastposter&forumid=21 που είχε κάνει το νήμα για την μεταφορά

alexisazen
05-01-06, 20:37
Κανένα πρόβλημα! Το Shareaza μπορώ να πω ότι μου άρεσε αρκετά (ειδικά το δυνατό του χαρτί το multi-network, γι' αυτό και το χρησιμοποίησα). Αν και είμαι κατά βάση torrentας, χρειάστηκα κάτι από το μουλάρι, και σκέφτηκα να τα συνδυάσω και τα δύο. Τώρα τελείωσα από το μουλάρι και μου έχει μείνει το bit-torrent d/l που είναι τεράστιο (ξεκίνησε το 2005 :D) και μόλις πέρασα τα μισά. Ζορίζεται όμως πολύ και μου φαίνεται πολύ ασταθές σε σχέση με τον κομήτη που χρησιμοποιώ συνήθως. Επίσης βλέπω ότι δε χρησιμοποιεί πλήρως το upload (του έχω ορίσει 10, πάει μέχρι 7 περίπου αλλά και αυτό τρεμοπαίζει πολύ). Γι' αυτό έλεγα να συνεχίσω το d/l στον κομήτη και όταν ξαναχρειαστώ κάτι από μουλάρι/gnutella να επιστρέψω στο shareaza.

Περιττό να σου πω ότι η εγκατάσταση έγινε σύμφωνα με τις πολύ καλές οδηγίες σου
:respekt:

Υ.Γ.
Μου άρεσε αρκετά και το web interface :thumbsup1 (αν είχε και advanced search :rolleyes: )

Re-Ti-Re
05-01-06, 21:40
Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι η μεταφορά των δύο αρχείων (*.torrent & του ημιτελούς αρχείου) από τα αντίστοιχα folders του Shareaza στα αντίστοιχα folders του bitcoment.

Στο Shareaza τα αρχεία είναι στο:

*.torrent: tools > shareaza settings > Networks > BitTorrent > Store Torrents Here:
(Η μεταφορά του *.torrent είναι απαραίτητη αλλιώς δεν θα βρεις τον tracker)

του ημιτελούς αρχείου: tools > shareaza settings > internet > downloads > store temporary incomplete files here:
(Όπως είπε και ο no_logo)

Δεν έχω χρησιμοποιήσει το bitcoment για να σου πω που να τα σώσεις.
Να μας βοηθούσε κάποιος με το bitcoment

Δεν έχεις να χάσεις και τίποτα απλά θα κάνεις copy τα αρχεία για να δεις αν δουλεύει.
Αν όχι συνεχίζεις με το Shareaza μέχρι να το πετύχεις.

alexisazen
05-01-06, 21:59
Ευχαριστώ, Re-ti-Re για τις συμβουλές σου. Το πρόβλημα έγκειται στο ότι το shareaza φτιάχνει ένα μεγάλο incomplete αρχείο και όχι πολλά μικρά


Shareaza stores batch bittorrent incomplete files as one big file, before separating them when the download finishes. This can be an inconvenience


Η λύση φαίνεται ότι δίνεται από ένα thread με περίεργο όνομα στο shareaza forum
Shareaza Batch BitTorrent temporary file chopper (http://forums.shareaza.com/showthread.php?s=&threadid=44693)

χρησιμοποιώντας αυτό το πρόγραμμα χωρίζεις το μεγάλο incomplete αρχείο καθιστώντας το χρησιμο από οποιονδήποτε client σύμφωνα με τις οδηγίες χρήσης του

Point the chopper to the incomplete file.

Choose to extract the files to a directory of your choosing.

Once you have the files, you can, for example, open a different bittorrent program, such as azureus or the official client, point it to the .torrent file and the extracted incomplete files: the other bittorrent program should then verify what you've downloaded, and then finish the download.

Όταν πάω σπίτι θα το δοκιμάσω και θα σας πω πως πήγε.

Για άλλη μια φορά ήταν θέμα :rtfm: (Απλά αυτή τη φορά ήταν καλά κρυμμένο το μυστικό!!!!)

no_logo
05-01-06, 22:42
συνήθως αυτό το προγραμματακι το χρησιμοποιούμε όταν τα torrent αρχεία τελειώσουνε και το shareaza δεν μπορεί να τα μετακινήσει στα complete. Ηταν ένα παλιό bug.
Ελπίζω να πετύχει

alexisazen
06-01-06, 14:24
Μόλις το δοκίμασα και δούλεψε μια χαρά! no_logo και re-ti-re αν δεν ήξερα ότι θα είχα τέτοια υποστήριξη δε θα εγκαθιστούσα ποτέ το Shareaza :respekt:

Για future reference:

Κλείνεις το Shareaza

Βρίσκεις που είναι σωσμένα το torrent file (κατάληξη tor) & το partial download (συνήθως κάπου στα Documents & Settings/Your_username)

Κατεβάζεις το Shareaza Batch BitTorrent temporary file chopper και το τρέχεις.

Του δείχνεις την τοποθεσία του torrent file & του partial download ξεχωριστά και τέλος του ορίζεις που θα σώσει το output. (Μια καλή επιλογή είναι το download directory του client που θα συνεχίσει το κατέβασμα.) Το αφήνεις να τελειώσει κ το κλείνεις.

Ανοίγεις το νέο torrent client (σε μένα bitcomet). Aνοίγεις το torrent file.
(Από δω και πέρα είναι μόνο για τον κομήτη, αλλά με μικροαλλαγές πρέπει να ισχύει σε όλους τους clients.)

Ο κομήτης βλέποντας ότι στο default directory του έχει ήδη ξεκινήσει το download σου προτείνει resume (αντί για Start όταν κατεβάζεις ένα καινούριο torrrent file). Στη συνέχεια θα κάνει hash check τα partial downloads και αν όλα πάνε καλά θα ξεκινήσει το download. :D

Για περισσότερα μπορείτε να δείτε το thread (http://forums.shareaza.com/showthread.php?threadid=45035) που άνοιξα στο shareaza forum όπου μου δίνεται μια αναλυτικότερη απάντηση (με μεγαλύτερη έμφαση στο hash-check με χρήση ενός εξωτερικού προγράμματος του torrentspy)

P.S no_logo άμα δεις το thread στο shareaza θα δεις ότι τελικά επικοινώνησα με τον CRF, έστω και αν ήταν Σπαρτιάτης!

no_logo
06-01-06, 14:40
χαίρομαι που τα κατάφερες, ακ και όλα τα έκανες μόνος σου ;) υστερα από πολύ ψάξιμο.

το shareaza εχει μια πολύ καλή κοινότητα φανατικών φίλων:worthy:

σε έβαλα στην buddy list μου στο φόρουμ του shareaza, για να δω πότε θα ξαναλογκάρεις :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.