PDA

Επιστροφή στο Forum : conn-x στα 8 η στα 4?



Nitroni
14-04-09, 22:35
Καλησπερα,Εχω сonn-x (1mbit) και θελω να αναβαθμισω στα 8,αλλα επιδη εχω ακουσει στο φορουμ πολλα παραπονα απο χρηστες για τα 8 ,θελω να σας ρωτησο αν αξηζει να αναβαθμισο στα 8 η στα 4 .


Noise Margin: 26 db
Attenuation: 31 db

logosof
14-04-09, 23:52
Πήγαινε στα 8.

blackwar
14-04-09, 23:54
κατσε στα 4 και περιμενε αναβαθμιση..βλεπω οτι δνε σκοτωνεσαι για ταχυτητα αρα 4mbps και περιμενε αναβαθμιση..θα γλυτωσεις λιγα λεφτα

logosof
14-04-09, 23:59
Αφου θέλει 8 το παλληκάρι, τι να περιμένει; Η αναβάθμιση μπορεί να γίνει και σε 1-2-3 μήνες. Φαντάζομαι το οικονομικό το έχει τσεκάρει ο ίδιος.

Nitroni
15-04-09, 00:39
Δεν ειναι το θεμα τα λεφτα,απλα δεν θελω να εχω προβληματα στα 8 γιαυτο σας ρωταω γιατι προφανως κσερετε περρισοτερα απο μενα αν ειναι οκ να παω στα 8

emeliss
15-04-09, 01:01
Βάλε 8 και αν έχεις προβλήματα (που δεν νομίζω) τους λες να σε γυρίσουν στα 4.

Nitroni
15-04-09, 11:49
οκ ευχαριστω για της απαντησεις σας,θα βαλω 8 και βλεπουμε .

nmavro73
15-04-09, 13:18
Η αναβάθμιση θα γίνει πολύ σύντομα. Λογικά μετά το Πάσχα θα είναι εντάξει.Πήγαινε στα 4 και περίμενε γιατί θα σε βάλουν στα 8

kalabortsos
15-04-09, 18:42
Καλησπερα,Εχω сonn-x (1mbit) και θελω να αναβαθμισω στα 8,αλλα επιδη εχω ακουσει στο φορουμ πολλα παραπονα απο χρηστες για τα 8 ,θελω να σας ρωτησο αν αξηζει να αναβαθμισο στα 8 η στα 4 .


Noise Margin: 26 db
Attenuation: 31 db

τι κατεβαζεις?σε ενδιαφερει το upload?για μενα η 8 ειναι μαπα γιατι δινει 384 up και με 3 ευρω παραπανω βαζεις 24(1024 up) αν γινετε στην περιοχη σου.

Georgevtr
15-04-09, 20:25
Noise Margin: 26 db
Attenuation: 31 db

Και ποός σου είπε ότι στην 8αρα θά χεις σίγουρα προβλήματα?:whistle:

Vitruvian78
15-04-09, 21:56
Σου χρειάζονται απαραίτητα τα 8; Κατεβάζεις πολλά αρχεία γενικά. Διαφορετικά αν δεν κατεβάζεις πολύ πράγμα μπορείς απλά να αναβαθμιστείς στα 2ΜΒ. Αν κάτι κατέβει στα 20 λεπτά και οχι στα 10, σε νοιάζει; Αστο να κατεβαίνει, έτσι κι αλλιώς δεν σου κρατάει τη γραμμή απασχολημένη, ούτε σε χρεώνει. Σκέψου το διότι μπορεί να καταλήξεις να πληρώνεις πολλά ενώ μπορείς να εξυπηρετήσαι με χαμηλότερο λογαριασμό.

Κάτι ακόμα, πριν ζητήσεις αναβάθμιση, ρώτα στο 134 μέχρι πόσο μπορεί να σηκώσει η γραμμή σου. Μπορεί να μην μπορείς να πιάσεις τα 8 που θες έτσι κι αλλιώς, οποότε πάλι μπορεί να καταλήξεις να πληρώνεις για κάτι το οποίο δεν θα μπορείς να το έχεις.

alex24
15-04-09, 23:42
Εγω εκανα conn-x 8αρα και παει σφερα τερματιζει 857kbps αλλα μου φεναιτε περιεργο οτι καταιβαζοντας απο το rapidshare σαν free user φτανει πανω απο τα 700kbps το rapidshare δεν περιοριζει την ταχυτητα σου απο οσο ξερω γτ ομως να τερματιζει σχεδον?

Nitroni
16-04-09, 01:44
Σου χρειάζονται απαραίτητα τα 8; Κατεβάζεις πολλά αρχεία γενικά. Διαφορετικά αν δεν κατεβάζεις πολύ πράγμα μπορείς απλά να αναβαθμιστείς στα 2ΜΒ. Αν κάτι κατέβει στα 20 λεπτά και οχι στα 10, σε νοιάζει; Αστο να κατεβαίνει, έτσι κι αλλιώς δεν σου κρατάει τη γραμμή απασχολημένη, ούτε σε χρεώνει. Σκέψου το διότι μπορεί να καταλήξεις να πληρώνεις πολλά ενώ μπορείς να εξυπηρετήσαι με χαμηλότερο λογαριασμό.

Κάτι ακόμα, πριν ζητήσεις αναβάθμιση, ρώτα στο 134 μέχρι πόσο μπορεί να σηκώσει η γραμμή σου. Μπορεί να μην μπορείς να πιάσεις τα 8 που θες έτσι κι αλλιώς, οποότε πάλι μπορεί να καταλήξεις να πληρώνεις για κάτι το οποίο δεν θα μπορείς να το έχεις. Ναι κατεβαζω πολλα ,οπως ειπα το θεμα δεν ειναι τα λεφτα αρκει να κανει σωστα τιν δουλεια του

blackwar
16-04-09, 11:10
Εγω εκανα conn-x 8αρα και παει σφερα τερματιζει 857kbps αλλα μου φεναιτε περιεργο οτι καταιβαζοντας απο το rapidshare σαν free user φτανει πανω απο τα 700kbps το rapidshare δεν περιοριζει την ταχυτητα σου απο οσο ξερω γτ ομως να τερματιζει σχεδον?

εγω πολλες φορες κατεβαζω περισσοτερο απο οσο μπορω σε torrent ή και microsoft(τα ιδια κατεβαζω) αλλες φορες με 100kbyte ποτε ποιο χαμηλα:rofl:

sakistsalikis
17-04-09, 15:25
Στη θεση σου αν ειχα 1mbps θα πηγαινα στα 4. Δε νομιζω τα λεφτα να μην τα υπολογιζεις καθολου. Εξαλου σε 1-2 μηνες θα γινει 8αρα με τα ιδια λεφτα και μαλλον θα εχει αναβαθμιστει και ολο το δικτυο τοτε.

Απο θεμα ταχυτητας δεν ξερω τι χρηση κανει ο καθενας αλλα τα 4mbps ειναι υπεραρκετα για τον μεσο χρηστη. Απο κει και πανω θα πηγαινα μονο για το πραπανω upload το οποιο στα 256 ειναι αργο αν θες να ανεβασεις.

LOUKAS32
17-04-09, 15:38
βαλε 24 και οτι πιασεις.

αξιζει λογο μεγαλο uploading!

kle500
21-04-09, 21:16
Εγώ πιστεύω πως στα 4 θα παίξει τέλεια, καθώς έχει περιθώριο το SNR.
Αλλά και πάλι αφού είναι σε ADSL1 και τώρα του δίνει 31 att, με την αλλαγή σε ADSL2 μπορεί το att να πάει στα 36, όπερ θα είναι οριακά σε 8άρα.

Γνώμη μου, είτε γυρνάς σε 4άρα σταθερά και μας παραθέτεις νέα στατιστικά, είτε πας σε 8αρα και βλέπεις για τυχόν αποσυνδέσεις (και πάλι βλέποντας τα στατιστικά)

leonidas126
23-04-09, 03:40
Εγω ειχα 2αρα.Πηγα στην 24αρα(πιο πολυ για το upload)δυστηχως στην περιοχη μου(ανω κυψελη) επιανα μεχρι 7 και αφου πηρα τηλ πρωτα στο 121 ,με πηρανε αυτοι μετα απο 3-4 μερες κ μου ειπανε πως το καλυτερο που εχω να παω ειναι σε 4αρα.Οντως απο τοτε που εβαλα 4αρα πιανω παντα 3,5 κ δεν εχω καποιο προβλημα.Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να παρεις ενα τηλ στο 121 να σου δουνε τη γραμμη σου κ να σου πουνε ποιο ειναι το καλυτερο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.