PDA

Επιστροφή στο Forum : Παροχή νέας γραμμής από HOL??



lamesaint
15-04-09, 10:46
Γειά σας,

έχω την εξής περίπτωση: σε σπίτι που δεν υπάρχει καν γραμμή του ΟΤΕ , και η περιοχή καλύπτεται από το ιδιόκτητο δίκτυο της HOL, αν κάνεις αίτηση για 2play στην HOL τότε θα αναλάβει η HOL να κάνει και την σύνδεση της γραμμής ή θα περάσει το σχετικό κομάτι της δουλειάς στον ΟΤΕ??

Ή μήπως είναι πιο καλά να κάνει πρώτα αίτηση για γραμμή τηλεφώνου στον ΟΤΕ και αφού παρει την γραμμή να κάνει άιτηση για 2play στην HOL??

ariadgr
15-04-09, 10:53
Και τα 2 γίνονται. Είναι θέμα τύχης με ποιόν από τους 2 τρόπους θα έχεις γρηγορότερα Internet.

leros2004
15-04-09, 11:22
Σε φίλο μου χρειάστηκε περίπου 1 μήνας για να συνδεθεί στη Hol, ο μόνος λόγος για να πάς πρώτα στον ΟΤΕ και μετά Hol είναι για το πρόθεμα του αριθμό (210 ενώ Hol 213) ;)

lamesaint
15-04-09, 12:43
Σε φίλο μου χρειάστηκε περίπου 1 μήνας για να συνδεθεί στη Hol, ο μόνος λόγος για να πάς πρώτα στον ΟΤΕ και μετά Hol είναι για το πρόθεμα του αριθμό (210 ενώ Hol 213) ;)

thanks για την απάντηση leros2004,

δλδ αν κατάλαβα όλη την δουλειά (και την σύνδεση της γραμμής στο σπίτι μαζί) την έκανε η HOL?

ariadgr
15-04-09, 12:44
Στον ανενεργό βρόχο (νέα γραμμή) η hol στέλνει τεχνικό στον χώρο σου για να κάνει τη σύνδεση στον κατανεμητή.

terko
15-04-09, 13:47
Φίλε αν σε ενδιαφέρει να μην χάσεις τον αριθμό του τηλεφώνου σου, αν ποτέ σκεφτείς να φύγεις από την HOL (γιατί αν φύγεις από τη HOL με 213-xxxxxxx τον έχασες τον αριθμό), κάνε πρώτα αίτηση στον ΟΤΕ για τηλεφωνική σύνδεση να κατοχυρώσεις τον αριθμό σου και μόλις γίνει η σύνδεση σου (μέσα σε ελάχιστες ημέρες), κάνε αίτηση στην HOL για DPlay. Η καθυστέρηση που θα έχεις θα είναι μόνο αυτές οι λίγες ημέρες μέχρι να σου εγκαταστήσει ο ΟΤΕ το τηλέφωνο. Εκτός και αν βιάζεσαι για το internet.

lamesaint
15-04-09, 14:27
Φίλε αν σε ενδιαφέρει να μην χάσεις τον αριθμό του τηλεφώνου σου, αν ποτέ σκεφτείς να φύγεις από την HOL (γιατί αν φύγεις από τη HOL με 213-xxxxxxx τον έχασες τον αριθμό), κάνε πρώτα αίτηση στον ΟΤΕ για τηλεφωνική σύνδεση να κατοχυρώσεις τον αριθμό σου και μόλις γίνει η σύνδεση σου (μέσα σε ελάχιστες ημέρες), κάνε αίτηση στην HOL για DPlay. Η καθυστέρηση που θα έχεις θα είναι μόνο αυτές οι λίγες ημέρες μέχρι να σου εγκαταστήσει ο ΟΤΕ το τηλέφωνο. Εκτός και αν βιάζεσαι για το internet.

ενδιαφέρουσα παρατήρηση!
δεν το ξερα αυτό, είχα την εντύπωση οτι λογω φορητότητας δεν υπήρχε τέτοιο πρόβλημα...

ariadgr
15-04-09, 14:33
αν φύγεις από τη HOL με 213-xxxxxxx τον έχασες τον αριθμό

Λόγω φορητότητας δεν τίθεται τέτοιο θέμα.

bored01
15-04-09, 14:47
Λόγω φορητότητας δεν τίθεται τέτοιο θέμα.

Noμίζω πως μπορείς μετά νας πας σε άλλο εναλλακτικό πάροχο με αριθμό της hol αλλά όχι στον ΟΤΕ, ή κάνω λάθος? Γιατι όταν είχα ρωτήσει τον ΟΤΕ αν μπορώ να πάω σε αυτούς από forthnet με αριθμό 211 μου είχαν πει όχι... Αντίθετα σε hol και οn που είχα ρωτήσει μου είχαν πει πως μπορώ να κρατήσω τον αριθμό αυτό.

terko
15-04-09, 15:06
Λόγω φορητότητας δεν τίθεται τέτοιο θέμα.

Sory. Μόλις τηλεφώνησα σε 4Νet όντως δεν τίθεται θέμα, αν όμως θέλεις να πας στον ΟΤΕ είναι σίγουρο ότι δεν γίνεται να παραμείνει ο αριθμός σου.

gkandir
15-04-09, 15:24
Καλά, πως είναι δυνατόν ο οτε να μη δέχεται φορητότητα από άλλους πάροχους; Δεν έχει τις ίδιες υποχρεώσεις όπως όλοι; :hmm:

Τώρα, όσον αφορά την ερώτησή σου lamesaint, με βάση τις περσινές δικές μου εμπειρίες, θεωρώ πιο safe επιλογή να κάνεις αίτηση για γραμμή στον οτε και αμέσως μετά, μόλις ενεργοποιηθεί, στην HOL. Μακάρι όλ' αυτά να έχουν βελτιωθεί στις μέρες μας.

terko
15-04-09, 16:08
Ιδια περίπτωση και σχετικά πρόσφατα σε γνωστό μου, όπως λέει και πιο πάνω ο bored01 για φορητότητα από εναλλακτικό στον ΟΤΕ, εκτός και αν και δύο υπάλληλοι του ΟΤΕ ήταν τελείως άσχετοι.

lamesaint
15-04-09, 17:38
Καλά, πως είναι δυνατόν ο οτε να μη δέχεται φορητότητα από άλλους πάροχους; Δεν έχει τις ίδιες υποχρεώσεις όπως όλοι; :hmm:

Τώρα, όσον αφορά την ερώτησή σου lamesaint, με βάση τις περσινές δικές μου εμπειρίες, θεωρώ πιο safe επιλογή να κάνεις αίτηση για γραμμή στον οτε και αμέσως μετά, μόλις ενεργοποιηθεί, στην HOL. Μακάρι όλ' αυτά να έχουν βελτιωθεί στις μέρες μας.

και γώ νομίζω τελικά gkandir ότι πρώτα αίτηση για νέα γραμμή τηλεφώνου στον ΟΤΕ και αφου ενεργοποιηθεί να πας σε 2play.
Αλλά μήπως ξέρει κανείς αν ο ΟΤΕ σου βάζει δέσμευση παραμονής στο δίκτυό του, έστω και μόνο για το τηλέφωνο δλδ??

ariadgr
15-04-09, 17:39
Αλλά μήπως ξέρει κανείς αν ο ΟΤΕ σου βάζει δέσμευση παραμονής στο δίκτυό του, έστω και μόνο για το τηλέφωνο δλδ??

Δέσμευση παραμονής δεν υπάρχει, αλλά θα χρεωθείς τα πάγια των 2 μηνών και τέλος ενεργοποίησης.
Βέβαια και η hol θα σε χρεώσει ενεργοποίηση αν επιλέξεις νέα γραμμή.

baskin
15-04-09, 18:21
Ιδια περίπτωση και σχετικά πρόσφατα σε γνωστό μου, όπως λέει και πιο πάνω ο bored01 για φορητότητα από εναλλακτικό στον ΟΤΕ, εκτός και αν και δύο υπάλληλοι του ΟΤΕ ήταν τελείως άσχετοι.

Σίγουρα άσχετοι ήταν. Ο ΟΤΕ είναι υποχρεωμένος να δεχθεί την φορητότητα από οποιονδήποτε πάροχο. Μπορείτε να ρωτήσετε με ένα τηλέφωνο στην ΕΕΤΤ, αυτό θα σας απαντήσουν.

gkandir
16-04-09, 12:14
Δέσμευση παραμονής δεν υπάρχει, αλλά θα χρεωθείς τα πάγια των 2 μηνών και τέλος ενεργοποίησης.
Βέβαια και η hol θα σε χρεώσει ενεργοποίηση αν επιλέξεις νέα γραμμή.
Εγώ πέρυσι τον Μάρτιο δεν είχα χρεωθεί τίποτα μιας και τότε υπήρχε άλλη γραμμή οτε στο σπίτι - μόνο τηλέφωνο. Απ' ότι μου είχαν πει τότε έτσι θα γλύτωνα τα 35€ -τόσο νομίζω ότι ήταν το ποσό ενεργοποίησης νέας γραμμής- θα τα γλύτωνα γιατί υπήρχε ήδη μια γραμμή οτε στο σπίτι.
Ο τεχνικός του οτε είχε έρθει Κυριακή για να κάνει τη σύνδεση και Δευτέρα πρωί έκανα αίτηση στη HOL. Μετά την ενεργοποίηση στη HOL -περίπου 1 μήνα έκαναν μιας και είχαμε και τις απεργίες τότε- κάποια στιγμή ήρθε ο λογαριασμός του οτε. Δε θυμάμαι το ποσό, αλλά είχα κάνει και λίγα τηλέφωνα. Δεν τον πλήρωσα και περίμενα να έρθει ο επόμενος, κάτι σαν «εκκαθαριστικός» ας πούμε. Όταν ήρθε ήταν αρνητικός, μείον 4€ και κάτι. Δεν θυμάμαι τι είχαν χρεώσει στον πρώτο για να έρθει ο δεύτερος αρνητικός, αλλά τελικά δεν πλήρωσα τίποτα. Δεν ξέρω αν έχουν αλλάξει τα πράγματα, αλλά πιστεύω, με βάση την εμπειρία μου, πως ο φίλος lamesaint θα πληρώσει μόνο τα 35€ της ενεργοποίησης.

Btw, θυμάμαι πως όταν είχα κάνει αίτηση για νέα γραμμή στη HOL περίμενα περίπου 7 μήνες και όλο αυτό το διάστημα οι τεχνικοί του οτε όλο ερχόντουσαν και είτε δεν έβρισκαν το σπίτι -ολόκληρη πολυκατοικία!- είτε το έβρισκαν αλλά ήταν κλειστό, είτε έμπαιναν μέσα αλλά επειδή ο κατανεμητής είναι στο υπόγειο δεν κατέβαιναν. Όταν έκανα αίτηση στον οτε ο τεχνικός μας βρήκε αμέσως και όλα πήγαν μια χαρά.

theofilos79
17-04-09, 15:27
από ότι κατάλαβα καλυτερα είναι να πας πρώτα στον οτε και μετά στη χολ. το θέμα είναι ότι πληρώνεις κάτι παραπάνω με αυτό το τρόπο αλλά από ότι φαίνεται έτσι είναι το τίμημα. Επομένως κάνεις αίτηση στον οτε για νέα γραμμή και όταν ενεργοποιηθεί κανεις αίτηση σε ενναλακτικό πάροχο για DB. βέβαια μέχρι να σε ενεργοποιήσει η hol δεν θα έχεις internet,εκτός και αν τα έχεις σκάσει ακόμα πιο πολλά στο οτε και έχει internet από αυτούς μέχρι να σε ενεργοποιήσουν οι άλλοι.Είναι τι σηκώνει η τσέπη σου. Και για να το ξεφτυλίσουμε λιγάκι υπάρχει και η απλη παλιά dial up σύνδεση, χεχε

Patentman
17-04-09, 15:54
Σε δικη μου περιπτωση σε ανενεργο βροχο η HOL απετυχε να μου παρασχει συνδεση HOL telephony.

Η λυση ηταν να παω στον ΟΤΕ και απο κει να παραμεινω σε αυτον.
Δεν χανω εγω, η HOL χανει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.