PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα Με γραμμή ΟΤΕ απο hol



YaNNiS_P
05-01-06, 19:19
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΕΚΑΝΑ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΣΥΝΔΕΣΗ ADSL 384/128 (HOL BROADBAND PACK).
ΠΑΡΕΛΑΒΑ ΤΟΝ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ, ΣΥΝΔΕΣΑ ΤΟ MODEM, ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΗΡΘΕ ΚΑΙ Η ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΠΟΤΗΝ HOL ΜΕΣΩ EMAIL ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΕΙ ΚΑΙ Η ΑΙΤΗΣΗ ΠΑΡΟΧΗΣ ΓΡΑΜΜΗΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΤΕ (23/12). ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΕΝΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΧΡΗΣΗ ΤΗΣ ΓΡΑΜΜΗΣ ADSL, ΤΟ MODEM ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΕΙ...!
ΑΠΟ ΤΗΝ HOL ΜΕ ΔΙΑΒΕΒΑΙΩΣΑΝ ΟΤΙ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΥ ΟΤΕ (ΚΑΠΟΙΑ ΒΛΑΒΗ), ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΚΑΙ ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΑΝ ΣΤΟΝ ΟΤΕ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΠΟΤΕ ΘΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΛΥΣΗ ΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.:evil:
ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΚΑΙ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ?

Stormwatch
05-01-06, 20:35
Και με μενα ακριβως το ιδιο συμβαινει φιλε.Προσπαθω απο χθες το πρωι και δεν συνδεομαι με τιποτα.Στο ΟΤΕ με διαβεβαιωνουν οτι η συνδεση εχει ενεργοποιηθει αλλα το λαμπακι του Fritz αναβοσβηνει συνεχως.
Εχω παρει γυρω στα 6 τηλεφωνα στο ΟΤΕ (στο τελευταιο πριν λιγο τσακωθηκα) αλλα τιποτα.Απο Δευτερα με βλεπω...
Σε ποια περιοχη εισαι; Εγω Μαρουσι (σχεδον διπλα στον ΟΤΕ...ειρωνεια ε; )

sdikr
05-01-06, 20:38
Κακός πέρνετε τον Οτε, η γραμμή σας είναι στο όνομα της Hol, αυτοι θα πρέπει να πάρουν τον οτε.

kgardas
05-01-06, 20:45
Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ παιδιά.
Σκεφτήτε οτι περίμενα από 5/12 για την γραμμή και σήμερα που μου είπαν από τον ΟΤΕ οτι είναι ενεργοποιημένη,
δεν μπορώ να συνδεθώ. Στην HOL μου είπαν οτι είναι βλάβη της γραμμης και θα το δώσουν στον ΟΤΕ.
Έχω το NETROUTE2D και περιόχη είναι τα Πατήσια.

NIKOS1
05-01-06, 21:22
ΝΙΚΟΣ1
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΕΚΑΝΑ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΣΥΝΔΕΣΗ ADSL 384/128 (HOL BROADBAND PACK).
ΠΑΡΕΛΑΒΑ ΤΟΝ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ, ΣΥΝΔΕΣΑ ΤΟ MODEM, ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΗΡΘΕ ΚΑΙ Η ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΠΟΤΗΝ HOL ΜΕΣΩ EMAIL ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΕΙ ΚΑΙ Η ΑΙΤΗΣΗ ΠΑΡΟΧΗΣ ΓΡΑΜΜΗΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΤΕ (30/12). ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΕΝΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΧΡΗΣΗ ΤΗΣ ΓΡΑΜΜΗΣ ADSL, ΤΟ MODEM ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΕΙ...!
ΑΠΟ ΤΗΝ HOL ΜΕ ΔΙΑΒΕΒΑΙΩΣΑΝ ΟΤΙ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΥ ΟΤΕ (ΚΑΠΟΙΑ ΒΛΑΒΗ), ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΚΑΙ ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΑΝ ΣΤΟΝ ΟΤΕ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΠΟΤΕ ΘΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΛΥΣΗ ΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.:evil:
ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΚΑΙ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ?

Ο ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΠΟ ΑΛΛΗ ΕΤΑΙΡΙΑ ΣΥΝΔΕΣΗ ADSL ΤΟΥ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΕΡΙΟΧΗ

Stormwatch
05-01-06, 21:33
Ειμαστε καμποσοι τελικα...Νομιζα οτι ημουν ο μοναδικος.

Νικαετός
05-01-06, 21:51
@Yiannis και NIKOS1 , καλώς ήλθατε στο adslgr . Μία συμβουλή μόνο από εμένα : Όταν γράφετε με κεφαλαία ,είναι σαν να φωνάζετε . Θα σας παρακαλούσα λοιπόν να το αποφεύγετε. ;)

Κατά τα άλλα με λίγη υπομονή τα προβλήματά σας θα λυθούν .

sdikr
05-01-06, 22:05
Τελικά εγώ βλέπω ενα πράγμα!

οτι η Hol λέει οτι η γραμμη είναι έτοιμη, ενώ δεν είναι!

Φυσικά θα ρωτήσω αν έχετε κάνει σωστά τις συνδέσεις

για να είστε σίγουροι δοκιμάστε το Modem μόνο του πάνω στην γραμμή
ακόμα ειδικά για το netroute, όταν κάνεις την σύνδεση για τον Isp επιλέγεις και σε τι annex θα δουλέψει. ψάξτε το λίγο

Stormwatch
05-01-06, 22:35
sdirk δεν λεει μονο η Hol οτι η γραμμη ειναι ετοιμη, το διαβεβαιωνει και ο ΟΤΕ.
Οσο για συνδεσμολογια δοκιμασα οτι πιθανη πατεντα μου ηρθε στο μυαλο αλλα τιποτα... :-)

costa
05-01-06, 22:58
Ειχα και εγω το ιδιο προβλημα. Πρεπει στην αρχη να συνδεσετε το καλωδιο ADSL(γκρι) στην τηλεφωνικη γραμμη χωρις το splitter.Oταν το modem βρει τη γραμμη(το λαμπακι αναβει συνεχως)τοτε συνδεστε το splitter στην τηλεφωνικη γραμμη και το καλωδιο ADSL στο splitter. Τωρα λογικα το modem θα βρει τη γραμμη μεσα σε λιγα δευτερολεπτα!Aυτο μου ειπαν απο τον ΟΤΕ να κανω και επιασε!;)

Stormwatch
06-01-06, 00:07
Δυστυχως το εχω προσπαθησει και αυτο και τιποτα...

MNP-10
06-01-06, 00:26
Το προβλημα ειναι κατα πασα πιθανοτητα στη συνδεσμολογια με το μοντεμ και οχι στη hol/oτε. Στο fritz εμενα δουλεψε οταν συνδεσα και το dsl και το analog με τα 2 καλωδια προς τις 2 εξοδους του splitter (modem/phone). Τηλεφωνικη συσκευη συνδεσα σε 3ο καλωδιο στο fon1.

JoKo
06-01-06, 00:57
Παιδιά,

Αν η HOL σάς έχει ενημερώσει ότι με ΟΤΕ είστε εντάξει, τότε είστε κατά πάσα πιθανότητα έτοιμοι.

Απλά είναι λίγο ιδιόρυθμο το NetRoute στην περίπτωση που είναι over ISDN. Σύμφωνα, λοιπόν, με τη σελίδα 7 του ελληνικού manual, στην περίπτωση που δεν μπορείτε να συνδεθείτε και έχετε ISDN, δοκιμάστε να αλλάξετε κάποια expert settings (δύο ρυθμίσεις σε dB είναι). Έτσι έκανα εγώ και τελικά δούλεψε με 6 και 0 dB αντίστοιχα...

Stormwatch
06-01-06, 01:58
Παιδες για PSTN γραμμη η Annex A εκδοση του Fritz!box ειναι η καταλληλη;
Δεν πιστευω να μου εχουν δωσει ISDN εκδοση και να παλευω τσαμπα 2 μερες...

nnn
06-01-06, 02:09
Παιδες για PSTN γραμμη η Annex A εκδοση του Fritz!box ειναι η καταλληλη;
Δεν πιστευω να μου εχουν δωσει ISDN εκδοση και να παλευω τσαμπα 2 μερες...

Ναι η Annex A αναφέρεται σε Pstn.

YaNNiS_P
06-01-06, 14:34
ok, δεν ειχα τετοια προθεση!

Stormwatch
07-01-06, 15:52
Καλα οι τυποι στον Οτε ειναι απαραδεκτοι (σιγα το νεο...).Απο Τεταρτη πρωι προσπαθω, εχω παρει πανω απο 10 τηλεφωνα και κανενας τεχνικος δεν εχει επικοινωνησει μαζι μου...
Ειχε κανενας τιποτα νεοτερο;
Btw, μηπως υπαρχει καποια ρυθμιση στο Fritz που μπορω να πειραξω μηπως και συγχρονιστει;

MNP-10
08-01-06, 02:49
Εγω την επαθα με τα καλωδια. Νομιζα οτι θελει μονο το 1 για να δουλεψει. Τι εννοω.. Συνδεεις το σπλιτερ με τη πριζα. Το σπλιτερ πλεον βγαζει 2 υποδοχες. Ενα phone, ενα modem. Παρε τα 2 καλωδια, τα μακρια τα μαυρα. Στο ενα βαλε το γκρι μετατροπεα, και στο αλλο τον μαυρο. Το καλωδιο με τον γκρι συνεδεσε τον στη modem υποδοχη του σπλιτερ. To καλωδιο με το μαυρο μετατροπεα στη phone υποδοχη του σπλιτερ. Τωρα το καλωδιο με το γκρι, συνεδεσε την αλλη ακρη με το DSL (πρωτη υποδοχη απ'τα αριστερα οπως το κοιτας - το γραφει κι'ολας) του fritz. Την αλλη ακρη του καλωδιου που ειναι με το μαυρο converter συνδεσε τη εκει που λεει ISDN/ANALOG.

Αναψε το fritz και περιμενε 30 δευτερα και δεις αν το λαμπακι κατσει αναμενο.

Για ρυθμιση, λιγο χλωμο. Κοιταξε παντως αυτα που σου ειπα.. Εγω περιμενα και περιμενα μεχρι να μου ρθει η ειδοποιηση απ'τη hol οτι η γραμμη ειναι οκ, γιατι δεν μπορουσα να φανταστω οτι ΚΑΙ ΤΑ 2 καλωδια απ'το σπλιτερ καταληγουν στο fritz με αποτελεσμα να το συνδεω μονο με το 1. Αλλα αφου πηρα το mail, και τα λαμπακια δεν αναβαν οπως επρεπε, καθησα και επαιζα με τα combinations μεχρι που το πετυχα. Καλη τυχη.

Tasan
08-01-06, 03:26
Παιδιά και εγώ πρόβλημα με τον συγχρονισμό είχα και δεν μπορούσε το modem να συγχρονιστεί.Είχα επικοινωνίσει με την Hol και μου είπαν οτι θα επικοινωνήσει κάποιος τεχνικός του ΟΤΕ μαζί μου.Οντως την επόμενη μέρα ένας Τεχνικός του ΟΤΕ με πήρε Τηλέφωνο και μου είπε οτι αν δεν συγχρονιστεί το modem μέχρι αύριο τότε θα έρθει να ελέξει την γραμμή του σπιτιού.Ήρθε την μεθεπόμενη μέρα τηλέφωνο και τελικά η γραμμή μου δεν είχε πρόβλημα.Μου είπε μέχρι το μεσημέρι θα είχε επιδιορθώσει το πρόβληαμα και μου είπε οτι μάλλον υπάρχει πρόβλημα μέσα απο τον ΟΤΕ.Τελικα το μεσημέρι με πηρε τηλέφωνο το modem είχε συγχρονιστει και ο Τεχνικός πάντος έκανε πολύ καλή δουλειά.

NIKOS1
08-01-06, 23:11
το σαββατο πηρα το πρωι γυρω στις 9.00 τηλεφωνο στο 121 και εβαλλα τις φωνες και μετα απο 2 ωρες με πηραν τηλεφωνο απο τον οτε και μου ειπαν να βαλω το royter στο τηλεφωνο για να το συχρονισουν και συνδεθικα


φυσικα τη δευτερα θα διαμαρτιριθω στην ΕΕΤΤ τηλ.2106151000 ωρες 9.00-17.00
για το μπαλακι αναμεσα hol - 121 - 1242 για το ποιος φταιει

Stormwatch
09-01-06, 17:46
Τελικα σημερα αφου τσακωθηκα με ολους συνδεθηκα.Ηρθε τεχνικος στο σπιτι που διαπιστωσε οτι δεν με ειχαν συνδεσει με το DSLam...

touristen
09-01-06, 19:32
...Σίγουρα θέλει ΚΑΙ τα 2 καλώδια να είναι συνδεδεμένα;;
Εγώ έχω ένα φίλο που δεν ένωσε το 2ο μαύρο με την ISDN/Analog θύρα του Fritz, και συνδέεται κανονικά.
Και εγώ, ενώ το έχω ενώσει το router και περιμένω την ενεργοποίηση της γραμμής, έχω ενώσει μόνο το καλώδιο για την DSL...στην άλλη υποδοχή του splitter έχω ενώσει το ασύρματο.......

Μην περιμένω τσάμπα.......

MNP-10
09-01-06, 23:48
Εμενα με το 1 μονο (ειτε το dsl ειτε το isdn/analog), δεν επαιζε. Μπορει να διαφερει ανα περιπτωση αλλα τι να πω..

melontas
10-01-06, 13:57
Εγώ πάλι, ενώ έχω συνδεση και κύκλωμα 512, το Fritz μου εχει συγχρονιστει στα 384. Δήλωσα ο ίδιος βλάβη στον οτε, και εχω μεγάλη περιέργια να δω τι θα μου απαντήσουν

kbot
10-01-06, 16:18
Να πώ κι εγώ την περίπτωση μου:
Εχω γραμμη και σύνδεση 512Kbps της HOL (over ISDN). Η γραμμη ενεργοποιήθηκε στις 20 Δεκεμβριου, αλλα εξοπλισμό ακόμα περιμέεενω...
Βρηκα ένα Jetspeed 520i δανεικό και το πέταξα πάνω στη γραμμή (χωρίς splitter) και συνδεθηκα (απο τις 22 Δεκ). Ειχα με Ταυ τηλεφωνο και DSL χωρίς splitter. Το θέμα είναι οτι στο άσχετο επεφτε η σύνδεση (ξεσυγχρόνιζε το modem) και μετα απο λίγο συγχρόνιζε. Γενικά όμως επαιζε καλα κυριως το βραδυ που δεν υπήρχαν τηλεφωνα στο σπιτι. Επειδή μου εσπασε τα νεύρα να περιμένω την HOL να στειλει εξοπλισμο, πηρα ενα splitter ISDN μπας και σταματήσουν τα disconnect. Τελικά έγινε χειροτερα..ξεσυγχρονιζει συνέχεια το μοντεμ με το splitter, κανει connect και αμεσως disconnect και τουμπαλιν.
Κάνω κατι λαθος στην συνδεσμολογία? (δεν ειναι και τιποτα το φιλοσοφικο βεβαια..αλλα λεω...).
Γραμμη τοιχο ΟΤΕ RJ11-> Splitter -> Καλωδιο RJ11 απο έξοδο ADSL σε μοντεμ
-> Καλωδιο RJ11 απο έξοδο TEL σε Netmod
Μου κανει εντυπωση που μιλανε μερικοι για "σειρα" με την οποια πρεπει να συνδέσω το μοντεμ και την τηλεφωνικη γραμμη πανω στο splitter.
Αν ξέρει καποιος τι παίζει....

thnx
kbot

nnn
11-01-06, 02:22
Μάλλον προβληματικό splitter,η συνδεσμολογία δείχνει σωστή.

kgardas
11-01-06, 18:10
Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ παιδιά.
Σκεφτήτε οτι περίμενα από 5/12 για την γραμμή και σήμερα που μου είπαν από τον ΟΤΕ οτι είναι ενεργοποιημένη,
δεν μπορώ να συνδεθώ. Στην HOL μου είπαν οτι είναι βλάβη της γραμμης και θα το δώσουν στον ΟΤΕ.
Έχω το NETROUTE2D και περιόχη είναι τα Πατήσια.

Σήμερα είναι η 3 "εργάσιμη μέρα" και ακόμα κανένα τηλέφωνο από τον ΟΤΕ (και τους έχω παρει στο 121 τουλάχιστον 10 φορές και έχουν ενημερώσει την τεχνική υποστήριξη οτι είναι επείγον.....)

melontas
17-01-06, 17:02
Εγώ πάλι, ενώ έχω συνδεση και κύκλωμα 512, το Fritz μου εχει συγχρονιστει στα 384. Δήλωσα ο ίδιος βλάβη στον οτε, και εχω μεγάλη περιέργια να δω τι θα μου απαντήσουν

Τελικά διόρθωσαν τη πατάτα τους και με εφεραν κανονικα στα 512. Φυσικά σιωπηρά και χωρίς καμιά ειδοποίηση

kgardas
17-01-06, 19:51
Σήμερα είναι η 3 "εργάσιμη μέρα" και ακόμα κανένα τηλέφωνο από τον ΟΤΕ (και τους έχω παρει στο 121 τουλάχιστον 10 φορές και έχουν ενημερώσει την τεχνική υποστήριξη οτι είναι επείγον.....)

Τελικά με πήραν τελ την 4 εργάσιμη και ήρθαν την επόμενη από το σπίτι για να ελλέγχξουν την γραμμή. Τελικά μετά μου είπαν οτι το πρόβλημα ήταν στην πόρτα του DSLAM που έπεφτα....Μετά απο 37 μέρες έχω DSL!!!!

blackmoon
18-01-06, 10:51
Μια απο τα ίδια ακριβώς και η περίπτωσή μου. Ενεργοποίηση και απο Hol και απο τον Oτε απο τις 12/01, και οι δυό λένε οτι η γραμμή έχει ενεργοποιηθεί και το fritzbox fon αδύνατο να συγχρονίσει, δοκίμασα τα πάντα. Eβαλα και ένα Zyxel usb για να σιγουρευτώ οτι δεν φταίει το μόντεμ και η συνδεσμολογία, αλλα κι αυτό αδυνατεί να συγχρονίσει.

Πέρνω τηλέφωνο στην Hol (στον Οτε είναι άσκοπο να πάρεις, γιατι η γραμμή σου πλέον ανήκει στην Ηοl) και μου έχουν πεί οτι κοινοποίησαν στον Οτε πρόβλημα στην γραμμή, και ακόμη περιμένω. Το θέμα έχει παρατραβήξει γιατι η αίτηση στον Οτε έχει πάει απο τις 10/12/2005...

Εγώ λέω μήπως... η Hol ενεργοποιεί την γραμμή χωρίς να έχει ενεργοποιηθεί ?
Μιλάμε για πολύ γέλιο! Θα με πάρουν σε κανα μήνα μου φαίνεται και θα μου πουν υπήρχε πρόβλημα στην πόρτα που πέφτατε. (μλκς)...

melontas
18-01-06, 11:59
Μια απο τα ίδια ακριβώς και η περίπτωσή μου. Ενεργοποίηση και απο Hol και απο τον Oτε απο τις 12/01, και οι δυό λένε οτι η γραμμή έχει ενεργοποιηθεί και το fritzbox fon αδύνατο να συγχρονίσει, δοκίμασα τα πάντα. Eβαλα και ένα Zyxel usb για να σιγουρευτώ οτι δεν φταίει το μόντεμ και η συνδεσμολογία, αλλα κι αυτό αδυνατεί να συγχρονίσει.

Πέρνω τηλέφωνο στην Hol (στον Οτε είναι άσκοπο να πάρεις, γιατι η γραμμή σου πλέον ανήκει στην Ηοl) και μου έχουν πεί οτι κοινοποίησαν στον Οτε πρόβλημα στην γραμμή, και ακόμη περιμένω. Το θέμα έχει παρατραβήξει γιατι η αίτηση στον Οτε έχει πάει απο τις 10/12/2005...

Εγώ λέω μήπως... η Hol ενεργοποιεί την γραμμή χωρίς να έχει ενεργοποιηθεί ?
Μιλάμε για πολύ γέλιο! Θα με πάρουν σε κανα μήνα μου φαίνεται και θα μου πουν υπήρχε πρόβλημα στην πόρτα που πέφτατε. (μλκς)...

Απο τη HOL μη περιμενεις πολλά. φαντασου οτι το δικο μου προβλημα λύθηκε πριν 4 μερες, και ακόμη η hol με εχει σαν εκκρεμοτητα λογο βλάβης. Υποθέτω ότι και οτε δεν την εχει ενημερωσει για την αποκατάσταση της γραμμής μου. και εγω πήρα πάνω απο 10-15 τηλέφωνα στον οτε, και τους αναγκασα(αν ισχύει αυτό) να στείλουν φαξ στο αντιστοιχο κεντρο dslam για επειγουσα λύση του προβλήματος, μαζί και με τα παράπονα μου.

kgardas
19-01-06, 14:48
Μια απο τα ίδια ακριβώς και η περίπτωσή μου. Ενεργοποίηση και απο Hol και απο τον Oτε απο τις 12/01, και οι δυό λένε οτι η γραμμή έχει ενεργοποιηθεί και το fritzbox fon αδύνατο να συγχρονίσει, δοκίμασα τα πάντα. Eβαλα και ένα Zyxel usb για να σιγουρευτώ οτι δεν φταίει το μόντεμ και η συνδεσμολογία, αλλα κι αυτό αδυνατεί να συγχρονίσει.

Πέρνω τηλέφωνο στην Hol (στον Οτε είναι άσκοπο να πάρεις, γιατι η γραμμή σου πλέον ανήκει στην Ηοl) και μου έχουν πεί οτι κοινοποίησαν στον Οτε πρόβλημα στην γραμμή, και ακόμη περιμένω. Το θέμα έχει παρατραβήξει γιατι η αίτηση στον Οτε έχει πάει απο τις 10/12/2005...

Εγώ λέω μήπως... η Hol ενεργοποιεί την γραμμή χωρίς να έχει ενεργοποιηθεί ?
Μιλάμε για πολύ γέλιο! Θα με πάρουν σε κανα μήνα μου φαίνεται και θα μου πουν υπήρχε πρόβλημα στην πόρτα που πέφτατε. (μλκς)...

Φίλε μου το πιο πιθανό είναι να είναι πρόβλημα με την πόρτα στο DSLAM. Αυτό ήταν το πρόβλημα στην περιπτωσή μου πάντως (ο τεχνικός του ΟΤΕ ήρθε σπίτι μου και αφού είδε οτι δεν ήταν το πρόβλημα εκεί πήγε στον κατανεμητή και σε 30 λεπτά ήταν ΟΚ). Η διαδικασία με τον ΟΤΕ πήρε 5 εργάσιμες ( βέβαια έπαιρνα τελ κάθε μέρα στο 121 και τους έλεγα οτι είναι επείγον κτλ

HellV1L
19-01-06, 14:51
Τελικά εγώ βλέπω ενα πράγμα!

οτι η Hol λέει οτι η γραμμη είναι έτοιμη, ενώ δεν είναι!

Φυσικά θα ρωτήσω αν έχετε κάνει σωστά τις συνδέσεις

για να είστε σίγουροι δοκιμάστε το Modem μόνο του πάνω στην γραμμή
ακόμα ειδικά για το netroute, όταν κάνεις την σύνδεση για τον Isp επιλέγεις και σε τι annex θα δουλέψει. ψάξτε το λίγο

σε μενα ετυχε το αντιθετο... ενω ειχε ενεργοποιηθει η hol δεν εβλεπε οτι ειχε ενεργοποιηθει η γραμμη :-k

HellV1L
19-01-06, 14:53
Εγώ πάλι, ενώ έχω συνδεση και κύκλωμα 512, το Fritz μου εχει συγχρονιστει στα 384. Δήλωσα ο ίδιος βλάβη στον οτε, και εχω μεγάλη περιέργια να δω τι θα μου απαντήσουν



ασε ... εγω τη πρωτη μερα που με ειχαν ενεργοποιησει απο τον οτε απο 1024 που ειχα παραγγειλει με ειχαν συχρονισει στα 512

melontas
19-01-06, 15:02
ασε ... εγω τη πρωτη μερα που με ειχαν ενεργοποιησει απο τον οτε απο 1024 που ειχα παραγγειλει με ειχαν συχρονισει στα 512

οι ανθρωποι δεν παιζονται με τιποτα στον ΟΤΕ

HellV1L
19-01-06, 15:04
οι ανθρωποι δεν παιζονται με τιποτα στον ΟΤΕ

το εχω εμπεδωσει καλα αυτο

geoak
19-01-06, 17:07
Σήμερα 19 εργάσιμες (29 ημερολογιακές) και ακόμα περιμένουμε τον ΟΤΕ.
Στην αρχή μου είχε ενεργοποιήσει 384 η HOL γιατί λέει δεν είχε λάβει στο fax την σελίδα που δηλώνω τι γραμμή θέλω. Και επέιδη δεν την είχαν λάβει αποφάσισαν να ενεργοποιήσουν την πιο μικρή (αντί να χρεωθούν ένα τηλέφωνο να με ρωτήσουν να ξαναστείλω το fax). ΆΧΡΗΣΤΟΙ!!!!

Βέβαια μου είπαν από την HOL ότι αυτό τους το λάθος δεν θα καθυστερήσει την ενεργοποίηση από τον ΟΤΕ.

Το ρεκόρ τελικά ποιος το έχει? Μάλλον ο kgardas με 37 μέρες?.

@ ADSLgr.com All rights reserved.