PDA

Επιστροφή στο Forum : Προγραμμα για να χωρισω τον σκληρο σε Partitions



aggelo
15-04-09, 19:26
Παιδια θελω να χωρισω ενα σκληρο δισκο σε Partitions.Μεχρι τωρα εκανα δουλεια με το Partitions Magic αλλα επειδη ειναι λιγο αρχαιο λεω να το αλλαξω.Εχω σκεφτει το EASEUS Partition Master 3.5 εχεται καποια αλλη προταση..??

crypter
15-04-09, 19:37
Gparted (http://gparted.sourceforge.net/), αξιοπιστο, δωρεαν και ευκολο στην χρηση. :)

tedd
15-04-09, 20:14
Acronis Disk Director Suite 10.0 (http://www.acronis.eu/homecomputing/products/diskdirector/)

drhouse
16-04-09, 13:28
Μεχρι τωρα εκανα δουλεια με το Partitions Magic αλλα επειδη ειναι λιγο αρχαιο λεω να το αλλαξω

^%&"*%$! :rofl: Μήπως μπορεί κάποιος να κάνει μια εξήγα :p
Partitioning, format ... blah blah όλα τα προγράμματα κάνουν την ίδια δουλειά ή μήπως όχι?

Simpleton
16-04-09, 13:34
Για το Partition Tragic έχει δίκιο ο φίλος, λόγω ηλικίας (5 χρονών) δεν είναι να το εμπιστεύεσαι. +1 και από εμένα για το GParted.

Gordito
16-04-09, 14:00
Mε το native των windows.

Δεν εχεις κανενα, μα κανενα, λογο να χρησιμοποιησεις αλλο προγραμμα για κατι που μπορεις ευκολα να κανεις απο τον Πινακα ελεγχου ή κατα τη διαρκεια της εγκαταστασης λειτουργικου.

drhouse
16-04-09, 14:23
Όσον αφορά Format (Quick or not) όλα κάνουν την ίδια δουλειά.
Για το Partition παλαιότερα δεν κάνανε partition πάνω στο cylinder boundary με αποτέλεσμα διάφορα προβληματάκια.
Τώρα δεν νομίζω πρόγραμμα τις αγοράς που να μην έχει επίγνωση του θέματοςι.

Κι εγώ είμαι της άποψης πως με τα win εργαλεία μπορείς να κάνεις μια καρά την δουλειά σου.

gtklocker
16-04-09, 14:44
Gparted (http://gparted.sourceforge.net/), αξιοπιστο, δωρεαν και ευκολο στην χρηση. :)

... το και σε ένα live CD και τέλειωσε.

Το πιο αξιόπιστο ... ;)

zig
16-04-09, 16:45
Μέχρι στιγμής με το EASEUS δεν είχα κανένα πρόβλημα τις 3-4 φορές που το χρησιμοποίησα. Το πρόγραμμα είναι πανεύκολο στην χρήση και κάνεις γρήγορα την δουλειά σου. Το μόνο αρνητικό που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι η freeware έκδοση μπορεί να τρέξει μόνο σε 32bit λειτουργικά ενώ αν θες να το τρέξεις από 64bito θα πρέπει να αγοράσεις την pro έκδοση. (Εννοείται βέβαια ότι η όλη διαδικασία έχει κάποιο ρίσκο κάτι να πάει στραβά οπότε φρόντισε να έχεις back up κρίσιμα δεδομένα).

gtl
16-04-09, 16:55
Μεγάλη προσοχή με το Symantec Partition Magic, το οποίο έχει μείνει στάσιμο εδώ και μισή δεκαετία και ζητά να επιδιορθώσει ανύπαρκτα σφάλματα σε σκληρούς μεγάλου μεγέθους (πχ 1Tbyte). Επισήμως υποστηρίζει δημιουργία partitions μόλις μέχρι 300GBs!! Επιπλέον καταρρέει όταν υπάρχει partition των Windows Vista στον υπολογιστή, και γενικώς έχει ένα σωρό προβλήματα, όπως είναι αναμενόμενο από ένα πρόγραμμα που δεν αναβαθμίστηκε από το 2004. Καλύτερα να το αποφεύγετε εντελώς.

Προσωπικά, έχω χρησιμοποιήσει χωρίς πρόβλημα τα Gparted, Paragon Partition Manager και Acronis Director σε διάφορους υπολογιστές.

Patentman
16-04-09, 16:57
Κατα την εγκατασταση λειτουργικου ή αλλιως απο την διαχειριση δισκων.

@ ADSLgr.com All rights reserved.