PDA

Επιστροφή στο Forum : ADSL Forthnet Μου ζητούν τέλος διακοπής ενώ παρέμεινα για 14 μήνες!!



s1lent
15-04-09, 21:42
Έκανα αίτηση σύνδεσης ADSL Forthnet 24 Mbps (και εκτός δικτύου προσωρινά 1 Mbit με δωρεάν αναβάθμιση στα 24 όταν καταστεί εφικτό) στις 11/2007 για 19,5 ευρώ το μήνα.

Επειδή όμως ήμουν εκτός ιδιόκτητου δικτύου (όπως και πολλοί άλλοι) η forthnet προχώρησε αυτόματα σε προσωρινή μείωση του παγίου στα 16,5 ευρώ μέχρι να φτάσει το ιδιόκτητο. Έτσι Στον λογαριασμό μου η υπηρεσία φαινόταν σαν ADSL 1BILL 1024 Dynamic αορίστου και κόστιζε 16,5 ευρώ. Στις 10/2008 έφτασε η 24αρα στην περιοχή μου (επιτέλους!) και στον λογαριασμό μου πλέον αναγραφόταν η υπηρεσία ως ADSL 24Mbps Dynamic και κόστισε 19,5 ευρώ. Όλα καλά μέχρι εδώ..

Αίτηση διακοπής έκανα στις 2/2009, 14 μήνες μετά την αρχική αίτηση δηλαδή αλλά παρόλα αυτά η forthnet μου ζητά το τέλος διακοπής (70 ευρώ) γιατί όταν η γραμμή μου αναβαθμίστηκε αυτόματα στα 24Mbit (όπως προέβλεπε το συμβόλαιο) θεωρούν ότι πρόκειται για διαφορετική υπηρεσία οπότε ο χρόνος παραμονής άρχισε να μετράει ξανά από την αρχή!!

Τελικώς τα χρήματα που κέρδισα από την "έκπτωση" τους μου τα ζητούν πίσω στο υπερδιπλάσιο!
Τώρα αυτό σηκώνει καταγγελία ή όχι;

greg21
15-04-09, 22:05
αν δεν εχεις υπογραψει συμβολαιο και βεβαια θα κανεις καταγγελια..ψαχνουν να βρουν απο οπου μπορουν να τα παρουν..:down:

alexpen
15-04-09, 22:23
χαχαχαχα ξερεις τι θα τους δωσεις...
Φιλε αν δεν εχεις υπογραψει εκ νεου συμβολαιο απο τοτε που μπηκες σε φουλ κυκλωμα, τοτε στειλε μια λαμπαδα (απο τις φτηνες) στο λογιστηριο και πολυ τους ειναι. Μπας και τους φωτισει το αγιον φως....τα στραβαδια....

s1lent
16-04-09, 00:03
όχι δεν υπέγραψα τίποτα εκτός του αρχικού συμβολαίου. Αυτόματα έγιναν όλα.. δεν με ρώτησαν καν!
Σκέφτομαι άραγε πόσοι άλλοι να είναι στην ίδια θέση με εμένα.. να το καταγγείλω για αρχή στο ΙΝΚΑ και βλέπουμε;

jstrat
16-04-09, 10:39
Κάλημέρα,
Δεν έχω καταλάβει κάτι,ήσουν Shared LLU και έγινες FULL LLU ή ΑΡΥΣ?

theopan
16-04-09, 14:21
Αίτηση διακοπής έκανα στις 2/2009, 14 μήνες μετά την αρχική αίτηση δηλαδή αλλά παρόλα αυτά η forthnet μου ζητά το τέλος διακοπής (70 ευρώ) γιατί όταν η γραμμή μου αναβαθμίστηκε αυτόματα στα 24Mbit (όπως προέβλεπε το συμβόλαιο) θεωρούν ότι πρόκειται για διαφορετική υπηρεσία οπότε ο χρόνος παραμονής άρχισε να μετράει ξανά από την αρχή!!


Η γραμμή σου αναβαθμίστηκε αυτόματα, γιατί αυτό προέβλεπε το ένα και μοναδικό συμβόλαιο που υπέγραψες και ο όρος μάλιστα ήταν δέσμευση της εταιρείας (αν έδιναν κάποια στιγμή διαθεσιμότητα και δεν σε μετέφεραν δηλαδή, είχες κάθε δικαίωμα να τους "κυνηγήσεις"). Από εκεί και πέρα το τι "θεωρούν" στο "κουβεντιαστό" και κατόπιν εορτής, μας είναι αδιάφορο. Ασφαλώς δε θα δώσεις ούτε cent. Η δέσμευσή σου (κατηγορηματικά) ήταν για ένα χρόνο από την υπογραφή της σύμβασης και τίποτα περισσότερο.-

s1lent
16-04-09, 14:41
Κάλημέρα,
Δεν έχω καταλάβει κάτι,ήσουν Shared LLU και έγινες FULL LLU ή ΑΡΥΣ?

δεν ξέρω, πρόβλημα τους, πάντως full shared δεν είχα ποτέ.

gtklocker
16-04-09, 14:50
δεν ξέρω, πρόβλημα τους, πάντως full shared δεν είχα ποτέ.

... δεν υπάρχει αυτό που λες ...

Καταγγελία στην ΕΕΤΤ αμέσως ...

theopan
16-04-09, 15:35
... δεν υπάρχει αυτό που λες ...

Καταγγελία στην ΕΕΤΤ αμέσως ...

Η καταγγελία οπουδήποτε δεν θα του προσφέρει κάτι για το ατομικό του πρόβλημα. Το πολύ πολύ σε συνδιασμό με παρόμοιες καταγγελίες άλλων, να συνεισφέρει στην επιβολή κάποιου προστίμου. Καμία αρχή δεν επιλύει ατομική διαφορά καταναλωτή με οποιάδήποτε εταιρεία. Οι σοβαρές διαφορές, μόνο μέσω της νομικής οδού με δικηγόρο. Για αυτό του λέω μην κάνει κανένα αστείο και πάει και πληρώσει ό,τι του λένε "για να είναι εντάξει" όπως κάνουν κάποιοι και δεν πιστώνονται ποτέ τα λεφτά τους. "Εντάξει" είναι δεδομένο ότι είναι ούτως ή αλλως. Φρένο στην αυθαιρεσία των πάντων μπορούμε μόνο εμείς οι ίδιοι να βάλουμε δυστυχώς. Είτε δια της νομικης οδού ή με την απόκτηση καταναλωτικής συνείδησης (προληπτικά αυτό). Οι "Αρχές" είναι για κλάματα.

dancerman
16-04-09, 15:57
Καταγγελια θα κανεις μονο σε προσωπο που θα κινηθει νομικα εναντιον της φορθνετ,βλεπε ΚΕΠΚΑ οπου θα πληρωνεις μια αιτησια συνδρομη και θα βαλουν τους δικηγορους τους να κιμηθουν εναντιον της φορθνετ,προτου φτασεις ομως εκει καλυτερα να πας απο τα γραφεια της φορθνετ και να το ξεκαθαρισεις με το χαρτι του συμβολαιου που εχεις υπογραψει.

greg21
17-04-09, 00:49
Και γιατι να μπει στην ταλαιπωρια να παει απο τα γραφεια τους για κατι που ειναι αυτονοητο?Εγω παντως απο προσωπικη εμπειρια προτεινω να στειλει ενα fax σε forthnet,EEET και προστασια καταναλωτη ..Και αφησε τους να τα βρουνε..Εσυ θα εισαι καλυμενος απο την μερια σου..

dancerman
17-04-09, 09:42
Ρε παιδια παρατηρω οτι εχουμε μια μανια για καταγγελιες και αλλες τετοιες μπουρδες,αν εχεις οικονομικη διαφορα με καποιον ειτε αυτο ειναι σωστο ειτε εγινε απο λαθος πας πρωτα και την λυνεις η παιρνεις τηλεφωνο για να το επιλυσεις το θεμα,αν δεν βρεις ακρη τοτε στρεφεσε σε καταγγελιες και σε νομικα ζητηματα. Μην κολατε στο αυτονοητο, πολλα ειναι αυτονοητα αλλα δυστυχως στη μπανανια που ζουμε πρεπει να τα διεκδικεις γιανα βρεις τα δικια σου.

alexpen
17-04-09, 11:00
Φιλε μου,
τα πραματα ειναι απλα, παρ'τους τηλ και ζητησε εξ αρχης να μιλησεις με καποιον αρμοδιο. Ζητα του ονοματεπωνυμο ετσι ωστε να μιλας με αυτον και μονο με αυτον στο μελλον. Εξηγησε του τι εχει γινει, τονισε και τους ορους του συμβολαιου το οποιο υπεγραψες (και πρεπει να διαβασεις καλα ειδικα εκει προς το τελος...) και ειμαι σιγουρος οτι θα βρεις λυση. Ακομα κ αν δεν βρεις λυση το σιγουρο ειναι οτι δεν θα τους πληρωσεις...Ειναι τετοιο καφενειο που ουτε καν θα σε ενοχλησουν.

ariadgr
17-04-09, 11:49
τα πραματα ειναι απλα, παρ'τους τηλ ...

Τα θέματα αυτά δεν λύνονται τηλεφωνικά, αλλά εγγράφως.
Και ζητάς εγγράφως από την εταιρία να σου απαντήσει ότι δεν οφείλεις τίποτα κλπ. για να μην τρέχεις στο μέλλον.

alexpen
17-04-09, 15:20
Τα θέματα αυτά δεν λύνονται τηλεφωνικά, αλλά εγγράφως.
Και ζητάς εγγράφως από την εταιρία να σου απαντήσει ότι δεν οφείλεις τίποτα κλπ. για να μην τρέχεις στο μέλλον.

Πολυ σωστα, και απορω πως δεν το ανεφερα. Το τηλεφωνο θα σε βοηθησει μονο ως προς τον χρονο απαντησης αλλα και το σιγουρο αυτης, ολα τα λοιπα εγγραφως

sakistsalikis
17-04-09, 15:20
Ακομα κι αν σε απειλησουν με εξωδικο μην πληρωσεις γιατι δε θα παρεις ποτε τιποτα πισω.

κανε καταγγελια σε ΕΕΤΤ και συνηγορο καταναλωτη. Επισυναψε το συμβολαιο και κατι που να αποδεικνυει ποτε εκοψες τη συνδεση (ωστε να φαινονται οι 14 μηνες). Απο κει και περα μην κανεις τιποτα αλλο. Η καταγγελια θα κανει τη δουλεια της, εστω μερικες φορες καθυστερημενα.


Εμενα με πηραν πριν απο 1 μηνα τηλεφωνο οτι τους χρωσταω απ το internet λεφτα γιατι ειχε εκδοθει ο λογαριασμος των επομενων 2 μηνων οταν μεταφερθηκα στον ΟΤΕ και να τον πληρωσω. Τους ειπα οτι λογικα εκτος του λογαριασμου των επομενων 2 μηνων θα υπαρχει και αντιστοιχο πιστωτικο με τα ιδια λεφτα. Η απαντηση ηταν να πληρωσω εγω πρωτα τους 2 μηνες και μετα θα μου στειλουν πιστωτικο. Δεν πληρωσα τιποτα και το πιστωτικο δεν ηρθε ποτε, ουτε με ξαναενοχλησαν. Με ποια λογικη θα τους πληρωσω για 2 μηνες απ τους οποιους ουτε μια μερα δεν ειχα internet απο αυτους αφου ειχα παει στον ΟΤΕ; Επειδη αυτοι βιαζονται να εκδοσουν τον επομενο λογαριασμο φταιω εγω;
Δε με ξαναενοχλησαν. Αμα με ενοχλησουν θα τους πω να μου πληρωσουν εμενα πρωτα το πιστωτικο και μετα θα πληρωσω εγω το λογαριασμο.

chemboy
17-04-09, 16:40
Τα θέματα αυτά δεν λύνονται τηλεφωνικά, αλλά εγγράφως.
Και ζητάς εγγράφως από την εταιρία να σου απαντήσει ότι δεν οφείλεις τίποτα κλπ. για να μην τρέχεις στο μέλλον.

Συμφωνώ ότι έτσι πρέπει να γίνει σωστά, αλλά μην ξεχνάμε μιλάμε για την ακατανόμαστη. Σε πόσο καιρό θα απαντήσουν αν απαντήσουν; Και τι απάντηση μπορεί να είναι, κάτι ας πούμε σας αυτή που μας δώσαν στην ομαδική καταγγελία που κάναμε 510 άτομα που μας βγάλανε τρελούς και απετεώνες. Με κάτι τέτοιες εταιρίες ότι στέλνεις εγγράφως το κοινοποιείς και στην ΕΕΤΤ. Μόνο τότε απαντάνε.


...Εμενα με πηραν πριν απο 1 μηνα τηλεφωνο οτι τους χρωσταω απ το internet λεφτα γιατι ειχε εκδοθει ο λογαριασμος των επομενων 2 μηνων οταν μεταφερθηκα στον ΟΤΕ και να τον πληρωσω. Τους ειπα οτι λογικα εκτος του λογαριασμου των επομενων 2 μηνων θα υπαρχει και αντιστοιχο πιστωτικο με τα ιδια λεφτα. Η απαντηση ηταν να πληρωσω εγω πρωτα τους 2 μηνες και μετα θα μου στειλουν πιστωτικο. Δεν πληρωσα τιποτα και το πιστωτικο δεν ηρθε ποτε, ουτε με ξαναενοχλησαν. Με ποια λογικη θα τους πληρωσω για 2 μηνες απ τους οποιους ουτε μια μερα δεν ειχα internet απο αυτους αφου ειχα παει στον ΟΤΕ; Επειδη αυτοι βιαζονται να εκδοσουν τον επομενο λογαριασμο φταιω εγω;
Δε με ξαναενοχλησαν. Αμα με ενοχλησουν θα τους πω να μου πληρωσουν εμενα πρωτα το πιστωτικο και μετα θα πληρωσω εγω το λογαριασμο.

Ανάλογη περίπτωση με εμένα όταν τους έστειλα και πήγα ΟΤΕ και ησύχασα. Μου ήρθε λογαριασμός που ζητούσε να προκαταβάλω τους 2 μήνες, τους πήρα τηλέφωνο και τους είπα ότι είμαι πια με καινούργιο ISP, το μόνο που δέχομαι είναι να πληρώσω εκκαθαριστικό λογαριασμό για όσες ημέρες ήμουν online από το δίμηνο που ζητούσαν να προκαταβάλω. Μου είπαν να μην πληρώσω και θα έρθει εκκαθαριστικός. 4 μήνες μετά δεν έχει έρθει. Αν είναι να έρθει εκκαθαριστικός ας μου έρθει τώρα αν και κανονικά δεν έπρεπε να δεχόμουν καν να πληρώσω γιατί έφυγα λόγω των εντόνων δυσλειτουργιών του δικτύου τους που δυστυχώς συνεχίζονται και σήμερα.

anepro
17-04-09, 19:06
Σε αυτή τη χώρα όλες οι συναλλαγές (και οι συνεννοήσεις) με τις εταιρείες πρέπει να γίνονται γραπτώς. Και αν δεν φωνάξεις σε έχουν χε@@@νο.

s1lent
17-04-09, 22:48
Ευχαριστώ παιδιά! θα τους στείλω fax με όλα τα χαρτιά να τους ενημερώσω ότι δεν χρωστάω τίποτα και βλέπουμε....

@ ADSLgr.com All rights reserved.