PDA

Επιστροφή στο Forum : Τιμή για καθαρισμό δοντιών



stella.t
16-04-09, 12:13
Πήγα για καθαρισμό δοντιών και πλήρωσα 60 ευρώ μόνο για καθαρισμό πέτρας, τίποτα άλλο και μου φάνηκαν πολλά! Είναι μια κανονική τιμή αυτή έναν απλό καθαρισμό;

apok
16-04-09, 12:17
και εγώ 50€ έδωσα...μια χαρά τιμή ειναι:)

guzel
16-04-09, 12:26
εγω εδωσα για δυο σφραγισματα και μια απονευρωση 250ε

καθεσαι στην καρεκλα του πονου και τους χρυσοπληρωνεις απο πανω ..κανονικα οι οδοντιατροι πρεπει να μπουν στα ταμεια

για καθαρισμο και γω 50 δινω

arial
16-04-09, 12:27
Για αυτο εγω δεν πηγαινω στους οδοντιατρους.... απο τοτε που εβγαλα τα σιδερακια δεν εχω ξαπαναπατησει :p :p

Παντως δεν ξερω αν ειναι σε ολα τα ταμεια, σε ενα ταμειο που δουλεψα και πληρωνουν για οδοντιατρους, δινουν ψιχουλα

MELINAKIR
16-04-09, 12:59
ο αδερφος μου πληρωσε 80€ αλλα αν δεν βγαζεις την πετρα εγκαιρως τα δοντακια πεφτουν ενα ενα.

arial
16-04-09, 13:02
Oχι μονο πεφτουν αλλα γινετε και πιο δυσκολη η μασηση και μετα βγενει και πιο δυσκολα η πετρα...

Και οι οδοντιατροι λενε καθε 6 μηνες πρεπει να γινεται ο καθαρισμος.

Talos82
16-04-09, 13:03
40€ Νίκαια. Καποτε η ελάχιστη τιμή του συλλόγου τους ήταν 30€, δεν γνωρίζω αν έχει ανέβει.
Τα 50€ μου ακούγονται μέσα στα όρια του λογικού, τα 80 είναι πάαρα πολλά.

Tzimmys
16-04-09, 13:12
Λάρισα 30 ευρώ.

LOUKAS32
16-04-09, 14:21
καλλιθεα

3 σφραγισματα, + καθαρισμο =155 ευρο

loukoumaki
16-04-09, 15:50
παιδιά η γνώμη μου είναι όταν έχουμε να κάνουμε με την υγεία μας και συγκεκριμένα με την στοματική υγιηνή να μην κοιτάμε τα λεφτά ....

LOUKAS32
16-04-09, 16:02
παιδιά η γνώμη μου είναι όταν έχουμε να κάνουμε με την υγεία μας και συγκεκριμένα με την στοματική υγιηνή να μην κοιτάμε τα λεφτά ....

οταν δεν εχεις.....δεν καταλαβενεις.

αλλα ΝΑΙ συμφωνο

loukoumaki
16-04-09, 16:14
ναι και εγώ συμφωνώ αλλά το θέμα είναι ότι πολλοί πάνε και δίνουν αυτά τα λίγα λεφτά τους σε ένα σωρό βλακείες και ειδικά το θέμα τον δοντιών το παραμελούν ,,,,,,
Να σου πώ και ένα παράδειγμα τα 250 ευρώ στον οδοντιατρο είναι μια περιουσια και τα λεφτα που δίνουν όλοι για κινητά τι είναι τότε ?think about it

firefox
16-04-09, 20:04
εγώ παλιότερα έδινα 30€ και τώρα πια τo έχει κάνει 40€.τα πιο πολλά που ακούω είναι στα 50€.

tsigarid
16-04-09, 20:10
40€ σε γιατρό γνωστό μου στην Αθήνα, δεν ξέρω αν μου έκανε καλύτερη τιμή ή όχι.

alwaysalone
16-04-09, 20:13
Πετραλωνα: 70 ευρώ--------------------------------Κηφισια: 70 ευρω.

Φυσικα η δουλεια σε αυτον στη Κηφισια ηταν πολύ καλυτερη, δηλαδη ουτε πονεσα, ουτε ματωσα, αλλα το αποτελεσμα ηταν εξισου καθαρό. Ενω στον αλλον τον καραγκιοζη πονουσε το στομα μου για ωρες μετα.


Οπότε, οταν ακουω για τιμες 50 και 40 ευρω, φυσικα μου φαινονται εξαιρετικα φθηνες.

pan05
16-04-09, 20:30
και εγώ 50€ έδωσα...μια χαρά τιμή ειναι:)

Εντάξει, επειδή τόσο κάνει γενικότερα, δε σημαίνει ότι είναι και μια χαρά τιμή!

Μου θυμίζει τον παραλογισμό που επικρατεί στις μέρες μας, του στυλ "φθηνό πρατήριο", όπου και εκεί η βενζίνη είναι εξωφρενικά ακριβή με βάση τη τρέχουσα τιμή του βαρελιού, αλλά ναι, είναι φθηνότερη από τα άλλα.

Ομοίως π.χ. για τις τιμές που "κυμαίνονται στα περσινά επίπεδα", που φυσικά ήταν και πέρυσι και συνεχίζουν να είναι και φέτος, εξωφρενικά παράλογες.


Να σου πώ και ένα παράδειγμα τα 250 ευρώ στον οδοντιατρο είναι μια περιουσια και τα λεφτα που δίνουν όλοι για κινητά τι είναι τότε ?think about it

Αν τα δίνουν για κινητό με καλύτερο δείκτη SAR, καλά κάνουν :p

alwaysalone
16-04-09, 20:36
Μόνο εγώ δίνω 70 ευρω για καθαρισμό? Με πιανουν κότσο? :p ΜΙλαμε για περυσι το καλοκαιρι... εχω την εντυπωση οτι καθε χρονο ανεβαινει 10 ευρω, γιατι προπερσυ που ειχα παει σε αλλον οδοντιατρο, ειχα δωσει 60 (στα πετραλωνα παλι, αλλά γυναικα) και ενας φιλος μου που ειχε παει σε αλλον στα πετραλωνα, και κεινος προπερσυ εδωσε 60 ευρω.

Μου φαινεται υπαρχει στα Πετραλωνα, καρτελ και στον καθαρισμό :p

loukoumaki
16-04-09, 20:45
παιδιά μην το σκέφτεστε μιλαμε για την υγεία μας .......ετσι και αλλιώς άμα δεν είναι καθαρά τα δόντια σας θα τα δώσετε όλα σε μαστίχες .....οπότε ένας καλός καθαρισμός για να μην έχετε καθε λίγο και λιγάκι μια μαστίχα στο στομα

LOUKAS32
16-04-09, 20:46
Αρκει να κανουν καλα την δουλεια τους !

και χωρις πονο τρελο.

thane
16-04-09, 20:51
πάντως έχει παραγίνει το κακό με τους οδοντιάτρους.

παμε στο ιατρείο τους για ένα καθαρισμό ή κατι απλό και μας παραμυθιάζουν ότι πρέπει να κανουμε πόσα σφραγίσματα και άλλες μπούρδες απλά για να κονομάνε. η φίλη μου έχει πόσα σφραγίσματα από τα οποία τα περισσότερα είναι προαιρετικά!!!!(έτσι της είπε ο γιατρός, αν ειναι δυνατόν).

στα 12 που είχα παεί στον οδοντίατρο είχε πει ότι πρεπει να κανω σφραγίσματα. ευτυχώς δεν έκανα και τώρα στα 23 τα δοντάκια μου είναι μια χαρά χωρίς κάνενα σφράγισμα.

φυσικά υπαρχουν και εξαιρετικοί γιατροί. δεν βραζουν όλοι στο ίδιο καζάνι.

και να θυμάστε. να μην χρησιμοποιείτε στοματικά διαλύματα δεν κάνουν καλό στα δόντια. και να μασάτε τσίχλες. προσφέρουν αρκετά στην υγιεινή του στόματος.
:)

leros2004
16-04-09, 21:15
Π. Φάληρο: 40€ τη Δευτέρα έδωσα για καθαρισμό, κανονικά παίρνει 50 πάντως...

loukoumaki
17-04-09, 00:51
παιδιά έχω διαβάσει σε πολλά άρθρα ότι το listerine είναι καρκινογόνο ,μπορεί κάποιος να μας δώσει μια έγκυρη πληροφορία ;;;;

Sebu
18-04-09, 12:10
Για καρκινογονο δεν ξερω παντως ο οδοντιατρος μου, μας το εχει απαγορεψει εδω και χρονια, γιατι ισχυριζεται οτι δεν κανει καμια απολυτως δουλεια και απλα εσυ νιωθεις το "καψιμο" και νομιζεις οτι δουλευει αλλα δεν.

Εδω και χρονια μας δινει ως οδοντοκρεμα την Elgydium και ως υγρο το Chlorhexil. Ειναι λιγο πιο ακριβα απο τις κοινες παστες και υγρα και τα βρισκεις μονο σε φαρμακεια. Γενικα η σειρα της Chlorhexil ειναι πολυ πληρης.

Παντως αυτο με τα ταμεια ειναι αισχος να μην καλυπτουν πληρως οτι εχει να κανει με τα δοντια. Εχω ακουσει ατακες του στυλ οτι τα θεωρουν επεμβασεις ομορφιας και οχι υγειας, αν ειναι ποτε δυνατον.

arial
18-04-09, 12:33
Για καρκινογονο δεν ξερω παντως ο οδοντιατρος μου, μας το εχει απαγορεψει εδω και χρονια, γιατι ισχυριζεται οτι δεν κανει καμια απολυτως δουλεια και απλα εσυ νιωθεις το "καψιμο" και νομιζεις οτι δουλευει αλλα δεν.

Εδω και χρονια μας δινει ως οδοντοκρεμα την Elgydium και ως υγρο το Chlorhexil. Ειναι λιγο πιο ακριβα απο τις κοινες παστες και υγρα και τα βρισκεις μονο σε φαρμακεια. Γενικα η σειρα της Chlorhexil ειναι πολυ πληρης.

Παντως αυτο με τα ταμεια ειναι αισχος να μην καλυπτουν πληρως οτι εχει να κανει με τα δοντια. Εχω ακουσει ατακες του στυλ οτι τα θεωρουν επεμβασεις ομορφιας και οχι υγειας, αν ειναι ποτε δυνατον.

Επειδη εχω δουλεψει σε 2 ταμεια, οι τιμες που δινουν ειναι γελειες και μονο αν θεωρουν οτι ειναι απαραιτητο.

Tsour_ee
22-04-09, 12:46
Εγώ στον Περισσό δίνω 30€ το σφράγισμα και 30€ τον καθαρισμό με πολύ καλά αποτελέσματα,το ταμείο δικαιολογεί 8€ το σφράγισμα και 12€ τον καθαρισμό.

kostasgr75
22-04-09, 16:14
Για καρκινογονο δεν ξερω παντως ο οδοντιατρος μου, μας το εχει απαγορεψει εδω και χρονια, γιατι ισχυριζεται οτι δεν κανει καμια απολυτως δουλεια και απλα εσυ νιωθεις το "καψιμο" και νομιζεις οτι δουλευει αλλα δεν.

Εδω και χρονια μας δινει ως οδοντοκρεμα την Elgydium και ως υγρο το Chlorhexil. Ειναι λιγο πιο ακριβα απο τις κοινες παστες και υγρα και τα βρισκεις μονο σε φαρμακεια. Γενικα η σειρα της Chlorhexil ειναι πολυ πληρης.

Παντως αυτο με τα ταμεια ειναι αισχος να μην καλυπτουν πληρως οτι εχει να κανει με τα δοντια. Εχω ακουσει ατακες του στυλ οτι τα θεωρουν επεμβασεις ομορφιας και οχι υγειας, αν ειναι ποτε δυνατον.

Η δική μου οδοντίατρος μου έχει πει πως το listerine είναι το ίδιο ακριβώς με το Chlorhexil και κάνουν καλή δουλειά, ενώ όντως μου έχει προτείνει την Elgydium ως την καλύτερη οδοντόκρεμα. Λογικά όμως θα παίζει ρόλο και τα συμφέροντα που έχουν οι οδοντίατροι από τις διάφορες εταιρίες...

Sebu
24-04-09, 22:12
Παρατηρησε κατι ομως

Το Chlorhexil και παλαιοτερα το Eludril που μας εδινε δεν "καινε", δεν εχουν αυτο το τσουξιμο στο στομα.

Αντιθετα το listerine ειναι λες και καταπινεις οξυ, σου πεταει στην κυριολεξια τα ματια εξω. Φοβαμαι απλα μην ειναι εφετζιδικο λογω του "καψιματος" και απο ουσια μηδεν.

Οσο για τα συμφεροντα ολοι οι γιατροι κατι κερδιζουν.Αλλος ταξιδια, αλλος λαπτοπ, αλλος κλιματιστικα ή γενικα οτι εχει αναγκη το ιατρειο. Ατιμες φαρμακευτικες. Ειναι πολλα τα λεφτα Αρη.

jimka
27-04-09, 16:09
Εγω παιδια δεν ειχα κανει ποτε καθαρισμο(εχω τραυματικες εμπειριες απο οδοντιατρους οποτε τους αποφευγω).Εκανα πριν ενα μηνα 30 ευρω(κανονικη τιμη εινα 40 αλλα μου αφησε 30 γιατι μου ειπα οτι ειχα λιγο) ηταν δυο επισκεψεις μια εκανε τον πρωτο καθαρισμο και μια μετα απο μια βδομαδα οπου και εκανε ενα δευτερο περασμα ,ελεγχο δοντιων και γυαλισμα.Τον δευτερο ελεγχο μου ειπε οτι γινεται για να "κατσουν" τα ουλα ωστε να μπει πιο βαθεια και να κανει καλυτερο καθαρισμα χωρις να ποναει ο ασθενεις πολυ.Αν και δεν ειχα προησουμενη εμπειρια η αδερφη μου που περιφερονταν στους οδοντιατρους (και πληρωνε πολυ περισσοτερα για καθαρισμο) ειναι υπερευχαριστημενη.
Περιοχη καλογρεζα.

Για το listerine ειχα γνωστω που προωθουσε το προιον .Μου ειχε πει οτι επειδη εχει υψηλη περιεκτικοτητα σε αλκοολη,και πολυ οδοντιατρη το φοβουνται(να καταλαβεις εκεινος δεν το χρησιμοιει).Επισης μου ειπε οι σοβαροι οδοντιατροι το αποφευγουν ή δεν συνηστουν καθημερινη χρηση(που ομως συνηστα η εταιρια) για μελετες που να βγαζουν συμπερασμα για το οτι ειναι καρκινογονο δεν θυμαμαι να μου ειχε πει αλλα αν θελεται θα τον ρωτησω.

hammer21
27-04-09, 19:12
Για ρωτα αν δεν ειναι κοπος γιατι με ενδιαφερει.:)

giwrgosth
27-04-09, 19:22
Waterpik (http://www.waterpik.com/oral-health-products/) κάθε μέρα, περίπου 80 ευρώ έχει και δε θέλετε listerine και άλλες αηδίες!

jimka
28-04-09, 19:13
Για ρωτα αν δεν ειναι κοπος γιατι με ενδιαφερει.:)


Λοιπον τον ρωτησα.Αντιθετοι κυριως ειναι οι οδοντιατροι στοματολογοι επισημες ερευνες που να λενε οτι ειναι καρκινογονο δεν υπαρχουν. Επισης μου ειπε οτι σε επιστημονικο περιοδικο υπαρχει αναφορα απο καθηγητη στοματολογο οτι ειναι καρκινογονο και δεν πρεπει να γινεται χρηση. Παντος εμενα η οδοντιατρος μου ειπε καλο βουρτσισμα το βραδυ(45μοιρες κοντα στα ουλα) νημα και μεσοδοντια βουρτσακια ουτε διαλυματα ουτε τιποτα.Ωριστε και ενα link αναλυτικο που ειναι υπερ του listerine
http://www.dental-blog.gr/arthra/77-listerine.html

giwrgosth το waterpik στο προτεινε οδοντιατρος??Εχω διαβασει στο internet οτι δεν κανει καθημερινη χρηση και θελει προσοχη γιατι μπορει να προκαλεσει φθορα στα δοντια με ενδιαφερει γιατι μερικα δοντια μου ειναι πολυ στενα και βουρτσακια δεν περνανε:down:

fadasma
28-04-09, 19:23
Αν ο καθαρισμός χρειαστεί περισσότερα από ένα ραντεβού, τότε η τιμή λογικά ανεβαίνει.

giwrgosth
28-04-09, 20:00
giwrgosth το waterpik στο προτεινε οδοντιατρος??Εχω διαβασει στο internet οτι δεν κανει καθημερινη χρηση και θελει προσοχη γιατι μπορει να προκαλεσει φθορα στα δοντια με ενδιαφερει γιατι μερικα δοντια μου ειναι πολυ στενα και βουρτσακια δεν περνανε:down:
Ναι και μάλιστα μου είπε για καθημερινή χρήση αν μπορώ αντί για νήμα.
Ίσως δεν κάνει για ευαίσθητα ούλα γιατί το νερό έχει μεγάλη πίεση.
Δεν είναι τίποτα, νεράκι με πίεση που καθαρίζει τα πάντα!

hammer21
28-04-09, 20:47
Λοιπον τον ρωτησα.Αντιθετοι κυριως ειναι οι οδοντιατροι στοματολογοι επισημες ερευνες που να λενε οτι ειναι καρκινογονο δεν υπαρχουν. Επισης μου ειπε οτι σε επιστημονικο περιοδικο υπαρχει αναφορα απο καθηγητη στοματολογο οτι ειναι καρκινογονο και δεν πρεπει να γινεται χρηση. Παντος εμενα η οδοντιατρος μου ειπε καλο βουρτσισμα το βραδυ(45μοιρες κοντα στα ουλα) νημα και μεσοδοντια βουρτσακια ουτε διαλυματα ουτε τιποτα.Ωριστε και ενα link αναλυτικο που ειναι υπερ του listerine
http://www.dental-blog.gr/arthra/77-listerine.html

giwrgosth το waterpik στο προτεινε οδοντιατρος??Εχω διαβασει στο internet οτι δεν κανει καθημερινη χρηση και θελει προσοχη γιατι μπορει να προκαλεσει φθορα στα δοντια με ενδιαφερει γιατι μερικα δοντια μου ειναι πολυ στενα και βουρτσακια δεν περνανε:down:

Thanks ρε παιχτη:oneup:

Θα το ψαξω λιγο παραπανω και γω αν μπορεσω.

limplixos
21-11-10, 23:03
Oχι μονο πεφτουν αλλα γινετε και πιο δυσκολη η μασηση και μετα βγενει και πιο δυσκολα η πετρα...

Και οι οδοντιατροι λενε καθε 6 μηνες πρεπει να γινεται ο καθαρισμος.

Κάθε 6 μήνες, αλήθεια;

johnie1979
06-02-12, 21:08
Μιά φορά το χρόνο ή κάθε έξι μήνες αναλόγως, αλλά πρέπει να γίνεται. Δείτε κι εδώ σχετικα.
http://www.i-odontiatros.gr/?serv=%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%B1%CF%80%CE%B5%CE%AF%CE%B1-%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%AF%CF%84%CE%B9%CE%B4%CE%B1%CF%82

@ ADSLgr.com All rights reserved.