PDA

Επιστροφή στο Forum : Κάτι που προφανώς δεν γνωρίζουν πολλοί



Σελίδες : [1] 2

energie
06-01-06, 14:05
σημερα εμαθα απο καποιον εδω μεσα οτι ο εξοπλισμος που σου στελνουν για το broadband pack μετα που θα ληξει η συνδρομη σου και οταν θελεις να κανεις διακοπη ΘΕΛΟΥΝ πισω τον εξοπλισμο .. lol

Αν και αναφέρετε στους όρους συμβολαίου πολλοί όπως και εγώ δεν γνωρίζουμε (γιατί ίσως διαβάσαμε πολύ βιαστικά τους ορους ίσως και καθόλου ) ότι η χολ μετά τη δωδεκάμηνη σύμβαση και μετά από ενδεχόμενη διακοπή συνδρομής ζήτα πίσω τον εξοπλισμό σε άριστη κατάσταση !Είναι πραγματικά απαράδεκτο και ταυτόχρονα τόσο γελοίο ! Δλδ μας δανείζουν τον εξοπλισμό για ένα χρόνο !Σε όλα τους τα διαφημιστικά μιλάνε όμως για ΔΩΡΕΑΝ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ !

frap
06-01-06, 15:04
σημερα εμαθα απο καποιον εδω μεσα οτι ο εξοπλισμος που σου στελνουν για το broadband pack μετα που θα ληξει η συνδρομη σου και οταν θελεις να κανεις διακοπη ΘΕΛΟΥΝ πισω τον εξοπλισμο .. lol

Αυτό είναι γραμμένο στους όρους της σύμβασης από την μέρα που βγήκε το πακέτο...

Μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

energie
06-01-06, 15:13
εγω πρωτη φορα το ακουσα σημερα αυτο ! ειναι απαραδεκτο ! ετσι γινεται σε ολα τα πακετα ? που ακριβως το λεει στους ορους ?μπορεις να μου κανεις copy το συγκεκριμενο κομματι που αναφερει κατι τετοιο ?

iJohnnyCash
06-01-06, 15:23
εγω πρωτη φορα το ακουσα σημερα αυτο ! ειναι απαραδεκτο ! ετσι γινεται σε ολα τα πακετα ? που ακριβως το λεει στους ορους ?μπορεις να μου κανεις copy το συγκεκριμενο κομματι που αναφερει κατι τετοιο ?
Σε περιπτωση που κατεβαζεις την αιτηση (θα την βρεις εδώ (http://web.hol.gr/uploads/promostaff/htmlbanners/bpack/pdf.asp)) θα προσεξεις το παρακατω κειμενο. Αν εσυ εβαλλες υπογραφη χωρις να διαβασεις τους ορους δεν σου φταιει η εταιρια. ;)



Σε περίπτωση διακοπής της υπηρεσίας HOL CPE, ο πελάτης υποχρεούται να επιστρέψει με δικά του έξοδα τον εξοπλισμό και τη συσκευασία του μαζί με τα περιεχόμενά της σε κατάσταση τέτοια που να δικαιολογείται από τη συνήθη χρήση, εντός τριάντα (30) ημερών από τη λήξη της υπηρεσίας. Σε περίπτωση φθοράς μεγαλύτερης από αυτή που δικαιολογείται από τη συνήθη χρήση ή σε περίπτωση που ο εξοπλισμός δεν επιστραφεί εντός του ανωτέρω προσδιοριζόμενου χρονικού διαστήματος, ο Πελάτης υποχρεούται να καταβάλει το κόστος αυτού σύμφωνα με τον εκάστοτε ισχύοντα τιμοκατάλογο.

energie
06-01-06, 15:36
exposedbone σε ευχαριστω πολυ για το copy σου ! δεν το ηξερα αυτο! πρωτη φορα το διαβασα σημερα και τρελαθηκα το θεωρουσα πολυ απιθανο για να ειναι αληθινο και πολυ γελοιο θα ελεγα ! Δλδ μας το δανειζουν για ενα χρονο ! στα διαφημιστικα μιλανε για δωρεαν εξοπλισμο.Πιον κοροιδευουν ? ΑΙΣΧΟΣ !

iJohnnyCash
06-01-06, 15:42
Το οτι μιλαμε για δωρεαν εξοπλισμο, δεν σημαινει αν σου δινουν χαρίζουν δωρεαν εξοπλισμο ή αν σου δανίζουν δωρεαν εξοπλισμο ...

Υ.γ.: Το ιδιο γινεται και με την isdn , αν σταματησεις να εισαι συνδρομητης isdn πρεπει να δωσεις πισω το netmod

nnn
06-01-06, 15:54
Πληρώνεις κάτι για τον εξοπλισμό?
Όχι.

Εφόσον το αναφέρει η σύμβαση που υπογράφει ο πελάτης είναι νόμιμοι και καλυμμένοι.

hedgehog
06-01-06, 15:56
Μα δεν λέει πουθενά οτι τον θέλει σε άριστη κατάσταση. Λέει πως τον θέλει σε κατάσταση που να δικαιολογείτε απο την καθημέρινη χρήση και την αναμενόμενη φθορά! Εν ολίγοις... μην αρχίσεις να το κοπανάς το καημένο με σφυρί γιατί δεν θα το πάρουν πίσω!
Επίσης δεν είναι η μοναδική εταιρία που έχει αυτή τη πολιτική ;)

ntampa7
06-01-06, 16:02
Αν και αναφέρετε στους όρους συμβολαίου πολλοί όπως και εγώ δεν γνωρίζουμε (γιατί ίσως διαβάσαμε πολύ βιαστικά τους ορους ίσως και καθόλου ) ότι η χολ μετά τη δωδεκάμηνη σύμβαση και μετά από ενδεχόμενη διακοπή συνδρομής ζήτα πίσω τον εξοπλισμό σε άριστη κατάσταση !Είναι πραγματικά απαράδεκτο και ταυτόχρονα τόσο γελοίο ! Δλδ μας δανείζουν τον εξοπλισμό για ένα χρόνο !Σε όλα τους τα διαφημιστικά μιλάνε όμως για ΔΩΡΕΑΝ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ !


δωρεάν εξοπλισμός εφόσον τηρήσεις τον όρο να διατηρήσεις τη συνδρομή σου όσο χρονικό διάστημα σου λέει ότι πρέπει να δεσμευτείς.;)

energie
06-01-06, 16:05
Παιδιά το καταλαβαίνω αυτό που μου λέτε αλλά νομίζω ότι όφειλε να ενημερώσει και οχι να αναφέρεται απλά στους όρους. Ας φροντίζει λοιπον η χολ η οποιοσδήποτε πάροχος να είναι ξεκάθαρη από την αρχή !Δεν μπορώ να καταλάβω ένα τόσο σοβαρό στοιχείο να μην αναφέρεται ούτε από τον γερμανό όταν πήγα να ρωτήσω , ήταν υποχρεωμένοι να το πουν γιατί η αλήθεια είναι ποιος θα κάτσει να διαβάσει τρεις κόλες χαρτί με γραμματοσειρά που θέλει μεγενθυτικό φακό ?Μη μου πείτε ότι πήγε κάποιος στον γερμανό και καθόταν ώρες και διάβαζε τους όρους ! Αλλά ούτε και η χολ δεν ενημέρωσε όταν πήρα τηλ .Με διαβεβαίωσαν ότι είναι δωρεάν ο εξοπλισμός!

και επίσης ρε παιδιά είναι μεγάλο ρίσκο το να πάρεις ένα μοντεμ με τέτοιες προϋποθέσεις. Ποιος θα μου εγγυηθεί οτι πάνω στο χρόνο δεν θα πάθει κάποια βλάβη και το πληρώνω μετά ! Νομίζω ότι θα τους πάρω τηλ να τους πω να μην μου στείλουν τον εξοπλισμό .Μια χαρά είναι το μοντεμάκι που έχω :P

pontios76
06-01-06, 16:08
Μη μου πείτε ότι πήγε κάποιος στον γερμανό και καθόταν ώρες και διάβαζε τους όρους !

Εγώ πάντως πήρα την αίτηση και την ξεκοκκάλισα και μετά την πήγα συμπληρωμένη για αποστολή


Αλλά ούτε και η χολ δεν ενημέρωσε όταν πήρα τηλ .Με διαβεβαίωσαν ότι είναι δωρεάν ο εξοπλισμός!

Μα δωρεάν είναι...

nnn
06-01-06, 16:10
Και επαναλαμβάνω πλήρωσες κάτι για τον εξοπλισμό? Απάντηση όχι.
Η Hol αναφέρει ό,τι η 6+6 γίνεται αυτόματα αορίστου με τη λήξη της και διακόπτεται αν το ζητήσει ο πελάτης 1 μήνα πριν.
Δεν σου παίρνει λοιπόν αυτόματα τον εξοπλισμό αλλά μόνο όταν ζητήσεις διακοπή.

Είναι ανάλογο με τα κινητά με επιδότηση.Δοκίμασε να διακόψεις σύνδεση με επιδότηση να δεις πότε σου ζητάνε χρήματα για τη συσκευή που σου επιδότησαν.

Και να κρατήσεις τον εξοπλισμό σου είναι άχρηστος μιας και είναι κλειδωμένος να δουλεύει μόνο στη Hol.

costa
06-01-06, 16:16
Τι λετε ρε παιδια!!!Αν ειναι ετσι θελουν πολυ :whip: μονο αυτο εχω να πω!:evil:

energie
06-01-06, 16:27
nnn στα κινητά μετά τη λήξη του συμβολαίου το κινητό γίνεται δικό σου !
καμια σχεση δλδ !
Σαφώς και τον πλήρωσα τον εξοπλισμό στα χρήματα που έδωσα αναφέρεται και ο εξοπλισμός ασχέτως αν είναι δωρεάν η οχι ! και στη τελικη οπως και να εχει το μοντεμ το αγοράζεις γιατι οπως και να το κάνουμε σιγουρα θα πάθει καποια βλαβη στο μέλλον οποτε τον εξοπλισμό θα τον πληρώσεις !Αν κάποιος τωρα προσέχει τοσο πολύ τα πράγματα του ωστε να διασφαλίσει την ακεραιότητα του μοντεμ τον συμφέρει η προσφορά δυστυχώς εγω δεν ειμαι ετσι σιγα μην κάθομαι να αγχώνομαι αν πέσει το μοντεμ και σπασει πχ

ntampa7
06-01-06, 16:28
λέγοντας δωρεάν εννοείται ότι είναι μέσα στο μηνιαίο κόστος συνδρομής για το πακέτο που πληρώνεις...

Crosstalk
06-01-06, 16:34
Κατι που μετα απο τον τερματισμο της συνεργασιας επιστρεφεται δεν μπορει να λεγεται οτι ειναι δωρεαν......!

Δωρεαν σημαινει δεν δινεις τιποτα (εμμεσα ή αμεσα) για να παρεις κατι!

Εμενα απο την αρχη βεβαια δεν μου αρεσε η τακτικη αυτη με το "κλειδωμα" και το leasing που εστω μετα απο καποιο χρονικο διαστημα θα επρεπε να μενει στον πελατη!

ntampa7
06-01-06, 16:36
μα δεν επιστρέφεις τον εξοπλισμό αν λήξει φυσιολογικά η σύμβαση.επιστροφή γίνεται αν γίνει διακοπή πριν το χρονικό όριο δέσμευσης...;)

papajohn
06-01-06, 16:38
Το θέμα είναι πως να τον στειλουμε πίσω, σιγα μη πληρώσω και courrier! Όπως είπε και ο nnn άχρηστος είναι, μόνο σε HOL δουλεύει. Προσωπικά πάντως και ο πωλητής στο Γερμανό μου το είπε και εδω το διάβασα και στο συμβόλαιο.

Με βλέπω πάντως χαλαρά μετα τον χρόνο να μη το στέλνω πίσω. Αν θέλουν το πολυ πολύ να το πάω μεχρι τον Γερμανό της γειτονίας μου. Courrier ή χαμένη ημέρα να τρέχω ως τα γραφεία τους με τίποτα. Αλλιως περιμένω να μου τον ζητήσουν... δικαστικώς! :haha

Crosstalk
06-01-06, 16:42
μα δεν επιστρέφεις τον εξοπλισμό αν λήξει φυσιολογικά η σύμβαση.επιστροφή γίνεται αν γίνει διακοπή πριν το χρονικό όριο δέσμευσης...;)

Ετσι ανεφερε νωρετερα ο φιλος nnn. Και παλι ομως τι να το κανεις το μηχανακι αν ειναι "κλειδωμενο"......καταραμενο locking policy :-k

Δεν καταλαβαινουν μαλλον στην HOL οτι αφου δεν βγαζουν λεφτα απο το ADSL στο pack και πανε να βγαλουν απο την χρηση του evoice, ας κανουν ευνοικοτερους τους ορους χρησης του εξοπλισμου!

Αληθεια ποσοι απο αυτους που θα αγορασουν το πακετο θα το κανουν για το κλειδωμενο μηχανακι και το evoice?!:-k

energie
06-01-06, 16:45
Με βλέπω πάντως χαλαρά μετα τον χρόνο να μη το στέλνω πίσω. Αν θέλουν το πολυ πολύ να το πάω μεχρι τον Γερμανό της γειτονίας μου. Courrier ή χαμένη ημέρα να τρέχω ως τα γραφεία τους με τίποτα. Αλλιως περιμένω να μου τον ζητήσουν... δικαστικώς! :haha

αυτό εννοείται φίλε μου !αλλά το θέμα δεν είναι εκεί αλλά στο ότι μας κοροϊδεύουν κανονικά! απο τι στιγμή που λένε δωρεάν ειναι δωρεάν έκτος αν έγινε τυπογραφικό :lol: :lol:

και κατι άλλο.. η 4ρθνετ αν δεν κάνω λαθος έδινε ενα xbox με καθε νέα συνδεση μετα τη ληξη το έπαιρναν πίσω ?:haha :haha :lol:

Crosstalk
06-01-06, 16:51
Τωρα που καλοδιαβασα τους ορους για το HOL CPE δεν λεει πουθενα οτι μετα την ληξη των 12 μηνων σου παραμενει ο εξοπλισμος εαν διακοψεις! Απλα λεει οτι για να καταγγελθει η συμβαση χρειαζεται ειδοποιηση ενα μηνα πριν και ταυτοχρονα να παραδωθει ο εξοπλισμος στην HOL!!!!

Τεσπα.......γενικοτερα εμενα αυτα με τα "δανεικα" και "κλειδωμενα" παντα δεν μου αρεσαν και προσπαθω να τα αποφευγω :cool:

didaskalo
06-01-06, 16:54
Καλησπέρα και απο εμένα μετά απο καιρό!Επίσης καλή χρονιά και υγεία!Είμαι και εγώ απο τπ\ους δυσαρεστημένους της HOL.Όσον αφορά όμως το συγκεκριμένο ζήτημα νομίζω πως η πολιτική τους είναι ξεκάθαρη. Ο ίδιος τους ο πωλητής με τον οποίο συνενοήθηκα για την σύνδεση απο την πρώτη στιγμή ξεκαθάρισε οτι ο εξοπλισμός επιστρέφεται.Επίσης αναγράφεται στους όρους σύμβασης.Τέλος να διευκρινήσω οτι τον εοπλισμό τον επιστρέφεις με ταχυμεταφορέα, με χρέωση όμως στον παραλήπτη, δηλαδή στην HOL.

Crosstalk
06-01-06, 17:02
H καθε πολιτικη της εταιριας ειναι σεβαστη αρκει να γνωριζεται στον πελατη κατα την αγορα του προιοντος.
Αυτο βεβαια εινια πολυ δυσκολο να γινει γιατι ειδικα στα καναλια πωλησης οπως τα καταστηματα λιανικης που ειναι πολυ να εκπαιδευτουν ολοι οι πωλητες οπως πρεπει!

morfeas-dsl-
06-01-06, 17:18
Καλα κανενα firmwire δε μπορει να περαστει να ξεκλειδωσει?

Crosstalk
06-01-06, 17:20
Καλα κανενα firmwire δε μπορει να περαστει να ξεκλειδωσει?

Σιγουρα μπορει κατι να γινει αλλα θα πρεπει πρωτα να διαρρευσει ειτε απο HOL ειτε απο AVM!

dampant
06-01-06, 17:49
Και επαναλαμβάνω πλήρωσες κάτι για τον εξοπλισμό? Απάντηση όχι.
Η Hol αναφέρει ό,τι η 6+6 γίνεται αυτόματα αορίστου με τη λήξη της και διακόπτεται αν το ζητήσει ο πελάτης 1 μήνα πριν.
Δεν σου παίρνει λοιπόν αυτόματα τον εξοπλισμό αλλά μόνο όταν ζητήσεις διακοπή.

Είναι ανάλογο με τα κινητά με επιδότηση.Δοκίμασε να διακόψεις σύνδεση με επιδότηση να δεις πότε σου ζητάνε χρήματα για τη συσκευή που σου επιδότησαν.

Και να κρατήσεις τον εξοπλισμό σου είναι άχρηστος μιας και είναι κλειδωμένος να δουλεύει μόνο στη Hol.

Συγνώμη, αυτό με τον κλειδωμένο εξοπλισμό ισχύει και για τη Vivodi? Γιατί προσπαθώ να συνδεθώ με εξοπλισμό από dslcube με HOL και ενώ βάζω όλες τις ρυθμίσεις δεν παίζει με τίποτα....

sdikr
06-01-06, 17:59
αυτό εννοείται φίλε μου !αλλά το θέμα δεν είναι εκεί αλλά στο ότι μας κοροϊδεύουν κανονικά! απο τι στιγμή που λένε δωρεάν ειναι δωρεάν έκτος αν έγινε τυπογραφικό :lol: :lol:

και κατι άλλο.. η 4ρθνετ αν δεν κάνω λαθος έδινε ενα xbox με καθε νέα συνδεση μετα τη ληξη το έπαιρναν πίσω ?:haha :haha :lol:

τo xbox δεν το έδινε η forthnet ήταν προσφορά απο τα multirama.


Το πρόβλημα δεν έχω καταλάβει που είναι ακόμα, η hol απο την αρχή είχε αναφέρει οτι ο εξοπλισμός ειναι χρησιδάνειο, καθώς και το ότι έχει αναφερθεί στο φόρουμ πολλές φορές.

Το συμβόλαιο που υπέγραψες αυτό λέει, οπώς αναφέρει και τους 6 μήνες δώρο

psyxakias
06-01-06, 18:05
Καλά αυτό ούτε εγώ το ήθερα, απαράδεκτο !! Και κλειδωμένο (το ήξερα αυτό) ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΔΑΝΕΙΚΟ; :thumbdown :thumbdown :thumbdown

energie
06-01-06, 18:12
αν διαβασεις τα προηγούμενα ποστ που εκανα θα καταλαβεις πιο ειναι το προβλημα!

που ακριβως το εχει αναφερει ? εκτος αν δουλευεις στην χολ και το ηξερες .. γιατι δεν το εχει αναφερει πουθενα περαν στους ορους ,ετσι εγω και πολλοι αλλοι που δεν το ξερουν και φοβαμαι οτι ειναι μεγαλο το ποσοστο το μαθαινουμε σημερα απο εδω !

sdikr
06-01-06, 18:16
αν διαβασεις τα προηγούμενα ποστ που εκανα θα καταλαβεις πιο ειναι το προβλημα!

που ακριβως το εχει αναφερει ? εκτος αν δουλευεις στην χολ και το ηξερες .. γιατι δεν το εχει αναφερει πουθενα περαν στους ορους ,ετσι εγω και πολλοι αλλοι που δεν τον ξερουν και φοβαμαι οτι ειναι μεγαλο το ποσοστο το μαθαινουμε σημερα απο δω !

Αν διαβάσεις τα σχετικά με το broadband pack εδώ στο φόρουμ θα δείς οτι αναφέρεται,
Ακόμα τους όρους τους υπέγραψές ;)


ΥΓ δεν δουλέυω στην Hol, ουτέ σε κανέναν άλλο Isp , απλά διάβαζω και φροντίζω να ενημερώθώ πριν πάω να πάρω κάτι

energie
06-01-06, 18:19
τη πρωτοχρονια εκανα ενα δωρο στη κοπελα μου ΔΩΡΕΑΝ .Οταν τα χαλασουμε (και σταματησω να τη γα***) θα της το παρω πισω ! αυτο ακριβως κανει και η χολ !! ειναι για γελια κριμα και νομιζα οτι ειναι σοβαρη εταιρια:haha :haha :haha

ranger
06-01-06, 18:23
Καλά αυτό ούτε εγώ το ήθερα, απαράδεκτο !! Και κλειδωμένο (το ήξερα αυτό) ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΔΑΝΕΙΚΟ; :thumbdown :thumbdown :thumbdown

Δεν είναι δανεικό, είναι νοικιασμένο. Γιατί αν ζητήσεις modem με wifi έχεις 57 € πάνω στην τιμή του πακέτου. Άρα δε μιλάμε για δανεισμό αλλά για ενοικίαση...

---------------Edit-------------------

42 Ευρώ, όχι 57.

sdikr
06-01-06, 18:32
τη πρωτοχρονια εκανα ενα δωρο στη κοπελα μου ΔΩΡΕΑΝ .Οταν τα χαλασουμε (και σταματησω να τη γα***) θα της το παρω πισω ! αυτο ακριβως κανει και η χολ !! ειναι για γελια κριμα και νομιζα οτι ειναι σοβαρη εταιρια:haha :haha :haha


Υπέγραψες ενα συμβόλαιο, αν το διάβαζες θα ήξερες που είσαι,

energie
06-01-06, 18:36
sdikr δεν διαφωνω .Απο τη πρωτη στιγμη το λεω οτι αναφερεται στο συμβολαιο .Επισης ομως περαν του συμβολαιου ο εξοπλισμος αναφερεται δωρεαν απο την χολ ! δλδ παγιδουλα .. οποιος διαβασει τους ορους εχει καλως ..σε αντιθετη περιπτωση τρωει "ταπα" !

Ο καθενας ας βγαλει τα συμπερασματα του !

sdikr
06-01-06, 18:44
Απο εδώ http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=437328&postcount=19


και εμενα εχει ενεργοποιηθει 5 ημερες τωρα αλλα εξοπλισμο δεν εχω παραλαβει !δλδ αν δεν ειχα modem δικο μου τι θα γινοταν ? θα περιμενα ενα μηνα για να μπορω να συνδεθω ? τι ρεζιλικια ειναι αυτα !!

Οσον αφορα αυτο που λες με την επιστροφη δεν ισχυει ,διαβασα αναλυτικα τους ορους που υπεγραψα δεν αναφερει κατι τετοιο !Ελπιζω λοιπον να μην ισχυει αυτο που λες ... !

Πως γίνεται να το διάβασες αναλυτικά ;)

Πύρρος
06-01-06, 19:08
τη πρωτοχρονια εκανα ενα δωρο στη κοπελα μου ΔΩΡΕΑΝ .Οταν τα χαλασουμε (και σταματησω να τη γα***) θα της το παρω πισω ! αυτο ακριβως κανει και η χολ !! ειναι για γελια κριμα και νομιζα οτι ειναι σοβαρη εταιρια:haha :haha :haha

Την πρωτοχρονιά άρχισες να μένεις στο σπίτι της κοπέλας σου. Οταν τα χαλάσετε θα σε πετάξει έξω.

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα.

Οι τύποι δίνουν 12 μήνες DSL για €238.
Δίνεις €238 και έχεις για 12 μήνες DSL.
Περνάνε οι 12 μήνες και σταματάς να έχεις DSL.Είσαι εκεί που ήσουν ένα χρόνο πριν, απλά €238 φτωχότερος. Ομορφα και απλά. Δεν τους ξέρεις, δεν σε ξέρουν.

Στην τελική, θα μπορούσαν να σου δίνουν και να κράταγες ένα παντοφλο-usb μόντεμ από αυτά που έχουν μέσα τα corn flakes. Ποιά θα ήταν η αξία του; ΚΑΜΙΑ:

Δεν μπορείς να το πουλήσεις γιατί όσοι πάρουν πακέτο θα πάρουν από τον ISP τους, και όσοι θέλουν κάτι της προκοπής δεν θα το κοιτάξουν καν. Εσύ δεν έχεις να το κάνεις τίποτα γιατί το επόμενο πακέτο θα έχει και αυτό μια παντόφλα δώρο.

Πριν αναφέρει κάποιος το δάνειο ως δέσιμο, ΝΑΙ έιναι δέσιμο. Βέβαια ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ έχει γραμμή από ISP (εκτός ΟΤΕnet) είναι δέσιμο: αν θες να αλλάξεις πρέπει να κόψεις την γραμμή και να ξαναβάλεις από την αρχή, που και χρόνο θα σου φάει, και λεφτά ίσως, και αν είσαι πολύ γκαντέμης, θα σου φάνε τη θέση και θα μείνεις στον αέρα.

[ΥΓ: την τελευταία φορά που είχα δώσει λεφτά στη HOL, η τρίμηνη PSTN έκανε κάπου 18.000 --δεν τους υπερασπίζομαι επειδή τους χρησιμοποιώ]

energie
06-01-06, 19:28
Πύρρος εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα με την χολ ειλικρινά όμως, αντιθέτως την θεωρώ μια καλή σχετικά εταιρία με πολύ καλές ταχύτητες τουλάχιστον σε εμενα (την ειχα και πριν –ραμ-) , μετρια εξυπηρέτηση ..γενικά μια καλή εταιρία ! ωστόσο στο συγκεκριμένο θεμα είναι απαράδεκτη .
Και κατι ακομη πιστευεις ότι σου δινουν το μοντεμ (ένα καλό μοντεμ για πολλούς) για εσένα τον πελάτη ? μπαα είναι απλό το κάνουν για να προωθήσουν το evoice μιας που πολύ λίγα μοντεμ δέχονται voip και αναγκαστικά δίνουν κάτι καλό

antoine
06-01-06, 19:31
Ρε παιδιά ειλικρινά δεν έχω καταλάβει που είναι το πρόβλημα...
Παίρνουμε ADSL μεσα από μια καλή προσφορά της HOL και κοιτάμε να βρούμε κάτι για να έχουμε να παραπονιόμαστε;;;

Δηλαδή έπρεπε να έχει ολόκληρο banner στην σελίδα της, για να το καταλάβουμε ότι αναφέρεται το πακέτο σε χρησιδανεισμό;;

Η αίτηση με τους όρους είναι στην ευχαίρια του καθενός να την κατεβάσει από το internet και να την διαβάσει... δεν πας στον Γερμανό ή τον εκάστοτε Γερμανό και υπογράφεις εκεί κατευθείαν μιας και εκεί δεν πρόκειται να κάτσεις να διαβάσεις τις 4 σελίδες...

Και μιλάμε για μια προσφορά η οποία καρασχολιάστηκε επί ένα μήνα για να βρεθεί τι χρεώσεις υπάρχουν, αν υπάρχουν κρυφές χρεώσεις, και όποια άλλη παγίδα μπορεί να παίζει..

Δηλαδή φταίει η HOL που δεν διάβασες την σύμβαση, ή δεν έψαξες στο internet να μάθεις περισσότερες πληροφορίες για το πακέτο; Να παραπονιόμαστε για μη παροχή των προβλεπόμενων υπηρεσιών (χάλια συνδέσεις, disconnects κ.α.) το καταλαβαίνω (πράγμα και που κάνουμε:P) αλλά όχι για κάτι τέτοιο!

Σαν καταναλωτές πρέπει να ψάχνουμε καλά την υπηρεσία - προϊόν που θα αγοράσουμε και να μην μεταθέτουμε τις ευθύνες... Υπάρχει πληθώρα εταιριών και προσφορών μέσα από τις οποίες μπορούμε να αποφασίσουμε ποια ταιριάζει σε εμάς.

Φιλικά πάντα!!

iJohnnyCash
06-01-06, 20:20
nnn στα κινητά μετά τη λήξη του συμβολαίου το κινητό γίνεται δικό σου !
καμια σχεση δλδ !
Σαφώς και τον πλήρωσα τον εξοπλισμό στα χρήματα που έδωσα αναφέρεται και ο εξοπλισμός ασχέτως αν είναι δωρεάν η οχι ! και στη τελικη οπως και να εχει το μοντεμ το αγοράζεις γιατι οπως και να το κάνουμε σιγουρα θα πάθει καποια βλαβη στο μέλλον οποτε τον εξοπλισμό θα τον πληρώσεις !Αν κάποιος τωρα προσέχει τοσο πολύ τα πράγματα του ωστε να διασφαλίσει την ακεραιότητα του μοντεμ τον συμφέρει η προσφορά δυστυχώς εγω δεν ειμαι ετσι σιγα μην κάθομαι να αγχώνομαι αν πέσει το μοντεμ και σπασει πχΟμως στα κινητα μεχρι να ληξη το συμβολαιο πληρωνεις παραπανω παγιο . Επισης οσο για την βλαδη... αυτο που θελω να σε ρωτησω ειναι μια συσκευη που δεν μετακινητε ειναι πολυ δυσκολα να παθει κατι ... Επισης θα δεις αν διαβασεις το παρακατω ορο θα δεις οτι εισαι καλυμενος και στην περιπτωση που παθει κατι ...


Σε περίπτωση που διαπιστωθεί από εξουσιοδοτημένους τεχνικούς της Εταιρίας ότι ο Εξοπλισμός δεν λειτουργεί εξαιτίας βλάβης η οποία οφείλεται σε συνήθη χρήση αυτού ή σε εξουσιοδοτημένη επέμβαση του Πελάτη ή οιουδήποτε τρίτου σε αυτόν, η Εταιρία είναι υποχρεωμένη να τον αντικαταστήσει με άλλον ίδιο ή παρόμοιων τεχνικών δυνατοτήτων.

iJohnnyCash
06-01-06, 20:22
Ρε παιδιά ειλικρινά δεν έχω καταλάβει που είναι το πρόβλημα...
Παίρνουμε ADSL μεσα από μια καλή προσφορά της HOL και κοιτάμε να βρούμε κάτι για να έχουμε να παραπονιόμαστε;;;

Δηλαδή έπρεπε να έχει ολόκληρο banner στην σελίδα της, για να το καταλάβουμε ότι αναφέρεται το πακέτο σε χρησιδανεισμό;;

Η αίτηση με τους όρους είναι στην ευχαίρια του καθενός να την κατεβάσει από το internet και να την διαβάσει... δεν πας στον Γερμανό ή τον εκάστοτε Γερμανό και υπογράφεις εκεί κατευθείαν μιας και εκεί δεν πρόκειται να κάτσεις να διαβάσεις τις 4 σελίδες...

Και μιλάμε για μια προσφορά η οποία καρασχολιάστηκε επί ένα μήνα για να βρεθεί τι χρεώσεις υπάρχουν, αν υπάρχουν κρυφές χρεώσεις, και όποια άλλη παγίδα μπορεί να παίζει..

Δηλαδή φταίει η HOL που δεν διάβασες την σύμβαση, ή δεν έψαξες στο internet να μάθεις περισσότερες πληροφορίες για το πακέτο; Να παραπονιόμαστε για μη παροχή των προβλεπόμενων υπηρεσιών (χάλια συνδέσεις, disconnects κ.α.) το καταλαβαίνω (πράγμα και που κάνουμε:P) αλλά όχι για κάτι τέτοιο!

Σαν καταναλωτές πρέπει να ψάχνουμε καλά την υπηρεσία - προϊόν που θα αγοράσουμε και να μην μεταθέτουμε τις ευθύνες... Υπάρχει πληθώρα εταιριών και προσφορών μέσα από τις οποίες μπορούμε να αποφασίσουμε ποια ταιριάζει σε εμάς.

Φιλικά πάντα!!

συμφωνω απολυτα μαζι σου :thumbsup1 ... Παντως μου την δινει να ακουω παραπονα για πραγματα που τα γραφει το συμβολαιο

viron
06-01-06, 20:32
Μην ανησυχείτε η όλη πολιτική χρησιδανείου εφαρμόζεται για να μην βρούν κάποιοι την ευκαιρία να βγάζουν χρήματασε εμπορικές δραστηριότητες από την επιδότηση της HOL.

Δηλαδή, αγοράζω το πακέτο , πουλάω το modem μια και έχω ήδη άλλο , και μου βγαίνει τζάμπα η σύνδεση.

Αλήθεια πιστεύετε ότι σε ένα χρόνο που κάποιος θα το επιστρέψει θα το ξαναπουλήσει η HOL?

Βύρων.

NoYmErOs
07-01-06, 23:23
Από τους τόσους που πήραν το πακέτο οι μισοί θα συνεχίζουν οπότε δεν θα το δώσουν… και σε 1 χρόνο που είναι και το συνηθισμένο μια εγγύησης συνήθως δεν χαλάνε …πόσα να πάρουν πίσω και πόσα θα χαλάσουν..

Σε 1 χρόνο θα βγάλει προσφορά όπως από τζαμπέ σας πέρασε σε πακέτο ώστε να κρατήσετε το μόντεμ οι του broadpack, να μείνετε πελάτες της

mikeone
08-01-06, 01:11
Να ρωτήσω κάτι άλλο. Το μόντεμ του adsl in a box της Φορθνετ είναι και αυτό κλειδωμένο και δανεικό?

vaso7
08-01-06, 02:15
Oταν έκανα έρευνα αγοράς πριν αποφασίσω ποιο πακετάκι να πάρω και πήγα στα multirama εδώ στο ηράκλειο ο πωλητής μου το είπε ξεκάθαρα, και αυτός ήταν και ο λόγος που δεν κατέληξα στην HOL.

Crosstalk
08-01-06, 02:35
Από τους τόσους που πήραν το πακέτο οι μισοί θα συνεχίζουν οπότε δεν θα το δώσουν… και σε 1 χρόνο που είναι και το συνηθισμένο μια εγγύησης συνήθως δεν χαλάνε …πόσα να πάρουν πίσω και πόσα θα χαλάσουν..

Σε 1 χρόνο θα βγάλει προσφορά όπως από τζαμπέ σας πέρασε σε πακέτο ώστε να κρατήσετε το μόντεμ οι του broadpack, να μείνετε πελάτες της

Σενα χρονο απο τωρα με την σφαγη που θα γινεται σε τιμες και LLU εναλλακτικων οι παροχοι δεν θα κοιτανε πως και πως να τσιμπησουν νεους, αλλα πως να κρατησουν αυτους που εχουν!
Θελω να πω οτι οσο ευκολα μερικοι ξηλωσαν την γραμμη τους απο καποιον αλλο και πηγαν HOL με την προσφορα, αλλο τοσο ευκολα στο μελλον θα κανουν κατι αντιστοιχο με προσφορα του x ISP!

Note: η εγγυηση του boxFon ειναι 5 χρονια οπως και σε ολα τα προιοντα AVM νομιζω!

gerontas
08-01-06, 07:28
Είμαι λίγο "έξω απ' το χορό", αφού για λόγους που έχουν (πολυ)συζητηθεί σε άλλα threads, επέλεξα να μείνω μακριά από τα πακέτα.
Λύστε μου όμως μια απορία: Με την εξαίρεση του Linksys 354 που δίνει η Forthnet στο plus, τα modems των υπολοίπων πακέτων, έστω ότι παραμένουν δικά σας μετά από ένα χρόνο.
Τί θα τα κάνετε;

No offence anyway.

toneworks
08-01-06, 08:55
Να ρωτήσω κάτι άλλο. Το μόντεμ του adsl in a box της Φορθνετ είναι και αυτό κλειδωμένο και δανεικό?

ΟΧΙ. Ολα ξεκλειδωτα.


Με την εξαίρεση του Linksys 354 που δίνει η Forthnet στο plus, τα modems των υπολοίπων πακέτων, έστω ότι παραμένουν δικά σας μετά από ένα χρόνο.
Τί θα τα κάνετε;

Εγω εχω το Linksys 354 και φυλαγμενο το F200. Αφου λοιπον με ρωτας για το F200, παιζει σε pstn και isdn (ετσι ξερω) και γενικα ενα backup modem ειναι χρησιμο σε περιπτωση βλαβων, δανεισμου σε καποιον φιλο κτλ. Προφανως μετα απο 1 χρονο για να σου ειναι χρησιμο ενα modem πρεπει να συνεχισεις να εχεις dsl. Αλλα οταν το πακετο δινει router, εκτος οτι δουλευει σαν switch μπορει να ειναι σαν wireless μια πολυ καλη λυση για το δικτυο στο σπιτι. Btw εγω με τα πακετα πηρα και τα 2 τσαμπα και δε με χαλασε καθολου. Οποιος θελει να πληρωνει, μαγκια του.

energie
09-01-06, 13:30
παντως εμενα ακομη να το στειλουν ! τους εχω παρει 545486476465 τηλεφωνα και συνεχεια μου λενε τελος της εβδομαδας θα το παραλαβω ! ΑΙΣΧΟΣ ! απο 21 εχω κανει αιτηση !

mrsaccess
09-01-06, 13:45
παντως εμενα ακομη να το στειλουν ! τους εχω παρει 545486476465 τηλεφωνα και συνεχεια μου λενε τελος της εβδομαδας θα το παραλαβω ! ΑΙΣΧΟΣ ! απο 21 εχω κανει αιτηση !
Θα περιμένουν να διακόψει κάποιος τη σύνδεσή του για να σου στείλουν το modem του... :lol:
Δεν είναι εποχές αυτές για ανοίγματα και αγορά νέων modem!

energie
09-01-06, 16:43
πλακα κανεις !!! :cry:

δλδ θα παρω μεταχειρισμενο μοντεμ ? ελεος !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:thumbdown :thumbdown :thumbdown :mad: :mad:

@ ADSLgr.com All rights reserved.