PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με εξωτερικό σκληρό!



Rm.Geko
17-04-09, 15:13
Λοιπον πριν απο ενα μηνα αγορασα ενα σκληρο και μια εξωτερικη θηκη τον εκανα format τον συνδεσα(usb) και ολα μια χαρα, μεχρι χθες που παω να τον ανοιξω και μου κανει εναν περιεργο θορυβο(μπιπ.. μπιπ..) για 5-6 δευτερολεπτα και ο σκληρος δεν εμφανιζεται στον ''Υπολογιστη μου''! :mad:
Γνωριζετε τι προβλημα υπαρχει γιατι εχω και αρκετα αρχεια μεσα..; :(

Vtester
17-04-09, 16:11
Για τι μάρκα σκληρού μιλάμε ; Δοκιμάσες να τον συνδέσεις εσωτερικά να δεις τι σου βγάζει ;

Rm.Geko
17-04-09, 16:14
Για τι μάρκα σκληρού μιλάμε ;
WD green caviar 1TB

Δοκιμάσες να τον συνδέσεις εσωτερικά να δεις τι σου βγάζει ;
Ειναι σε laptop..

Vtester
17-04-09, 16:40
Μοιάζει με κάποιο ήχο απο αυτους (http://datacent.com/hard_drive_sounds.php) ; Πάντως θα ήταν καλό να τον συνδέσεις εσωτερικά σε κάποιου γνωστού σου το desktop . Υπάρχει και υπόμνημα (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=9477) για ανάκτηση δεδομένων.

Rm.Geko
17-04-09, 17:53
Δεν τον εχει τον συγκεκριμενο ηχο..
Κατι αναμεσα σε αυτα ειναι αν πας..
1.Western Digital 250GB desktop drive with stuck spindle can't spin up, chatters.
2.laptop hard drive with stuck spindle trying to spin up with siren.

drhouse
17-04-09, 22:47
Λοιπον πριν απο ενα μηνα αγορασα ενα σκληρο και μια εξωτερικη θηκη τον εκανα format τον συνδεσα(usb) και ολα μια χαρα, μεχρι χθες που παω να τον ανοιξω και μου κανει εναν περιεργο θορυβο(μπιπ.. μπιπ..) για 5-6 δευτερολεπτα και ο σκληρος δεν εμφανιζεται στον ''Υπολογιστη μου''! :mad:
Γνωριζετε τι προβλημα υπαρχει γιατι εχω και αρκετα αρχεια μεσα..; :(

Φιλαράκο για να βοηθήσουμε και να μην αοριστολογούμε πρέπει να βοηθήσεις κι εσύ λιγάκι παραπάνω.

Θα πρότεινα να τον βάλεις μέσα στον υπολογιστή (όχι σαν usb device, αλλά επάνω στο BUS) και να μας πεις:
1) Αν τον βλέπει το BIOS
2) Αν τον βλέπει το device manager
3) Αν τον βλέπει o Explorer (με διπλό κλικ στο Υπολογιστής μου)

Rm.Geko
18-04-09, 01:43
Λες να μη θελω να βοηθησω να βρεθει λυση; ;)
Το θεμα ειναι πως ο σκληρος ειναι sata2 και ο προπολεμικος πυργος που εχω δεν εχει υποδοχες..
Μαλλον θα πρεπει να το παω στο e-shop να μου πουν τι εχει, αλλα και τα αρχεια που εχω μεσα θα τα παρω;

drhouse
18-04-09, 10:04
Καλά ντε δε σε βαρέσαμε.
Τώρα, ακ και δεν εξηγάς τι θόρυβο κάνει :p μπορείς να μας πεις πότε τον κάνει.
Ο θόρυβος που ακούς είναι την ώρα που ξεκινάει ο σκληρός ή τον κάνει καθ' ολη την διάρκεια.

Vtester
18-04-09, 12:04
Λες να μη θελω να βοηθησω να βρεθει λυση; ;)
Το θεμα ειναι πως ο σκληρος ειναι sata2 και ο προπολεμικος πυργος που εχω δεν εχει υποδοχες..
Μαλλον θα πρεπει να το παω στο e-shop να μου πουν τι εχει, αλλα και τα αρχεια που εχω μεσα θα τα παρω;

Το e-shop αν ο σκληρός δίσκος έχει εγγυηση απλά θα στον αλλάξουν δεν κάνει ανάκτηση αρχείων το e-shop . Ή θα πρέπει να το παλέψεις μόνος σου ή αν είναι πολύ σημαντικά αρχεία και δεν καταφέρεις κάτι πας και τα στάζεις σε ετερεία ανάκτησης δεδομένων.

Rm.Geko
18-04-09, 15:17
Καλά ντε δε σε βαρέσαμε.
Τώρα, ακ και δεν εξηγάς τι θόρυβο κάνει :p μπορείς να μας πεις πότε τον κάνει.
Ο θόρυβος που ακούς είναι την ώρα που ξεκινάει ο σκληρός ή τον κάνει καθ' ολη την διάρκεια.

Λοιπον ηχογραφησα τον ηχο και τον ανεβασα ελπιζω να βοηθησει!
http://rapidshare.com/files/222805691/__963___954___955___951___961___972___962_.zip.html

*το πρωτο κλακ που ακουγεται ειναι απο το διακοπτη και οχι απο τον σκληρο!

Ο συγκεκριμενος ηχος ακουγεται μολις τον ανοιγω για 10 δευτερολεπτα και μετα σταματαει, μετα παω ''ο υπολογιστης μου'' και δεν υπαρχει!!! :(

drhouse
18-04-09, 19:38
Το αρχείο που ανέβασες, νομίζω πως έχει πρόβλημα το κατέβασα 2 φορές.

Όπως περιγράφεις το πρόβλημα δείχνει να έχει πρόβλημα ο δίσκος την στιγμή που κάνει recalibration.

Rm.Geko
18-04-09, 20:26
Τι προβλημα το κατεβασα και παιζει !

Αν μπορεις ξαναπροσπαθησε να το κατεβασεις και να κανεις αναπαραγωγη με quick time μπας και βγαλουμε καμια ακρη.. ;)

drhouse
19-04-09, 06:18
99% πρόβλημα κεφαλών (preamp).


70 users on line, κοιμάστε πουλάκια μου και άλλοι σουβλίζουν για εσάς έ :p
Χρόνια πολλά σε όλους και καλό φάγωμα τότε :rofl: :p

Rm.Geko
20-04-09, 14:51
99% πρόβλημα κεφαλών (preamp).

Tι σημαινει αυτο δηλαδη εγω τι κανω τωρα;:hmm:

drhouse
20-04-09, 15:36
Tι σημαινει αυτο δηλαδη εγω τι κανω τωρα;:hmm:

Σημαίνει ότι εσύ ΔΕΝ μπορείς να κάνεις τίποτα.
Ο δίσκος χρειάζεται αλλαγή κεφαλής για να πάρεις τα δεδομένα και μετά τον πετάς στα σκουπίδια.

Η διαδικασία γίνεται μόνο από επαγγελματίες.
Απαιτήται δότης σκληρός μέσα από τον οποίο παίρνουν τον χαλασμένο head stack και το μεταφέρουν στον χαλασμένο.
Όπως καταλαβαίνεις ο διαδικασία αυτή έχει ένα κοστος.

Αν ο δίσκος είναι στην εγγύηση η κατασκευάστρια εταιρεία θα σου δώσει άλλο.
Τα δεδομένα σε αυτή την περίπτωση δυστυχώς gone with wind.

Rm.Geko
20-04-09, 22:17
Mαλιστα..
Γνωριζετε κανα καλο μαγαζι εδω στη Θεσσαλονικη να τον παω;

crypter
21-04-09, 01:24
Εταιριες θα βρεις και με ενα απλο google-ισμα (http://www.google.gr/search?hl=el&q=%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7+%CE%B4%CE%B5%CE%B4%CE%BF%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CF%89%CE%BD&btnG=%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7+Google&meta=&aq=0&oq=%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7+%CE%B4%CE%B5) αλλα συνηθως σε χρεωνουν υπερογκα ποσα και πρεπει να αναρωτηθεις αρκετα αν οντως αξιζουν τοσα τα δεδομενα σου. :)

Rm.Geko
21-04-09, 02:09
Αν βαλεις 400-500 ταινιες που εχει μεσα κατι πρεπει να αξιζουν..:p:(
Περιπου για τι τιμη μιλαμε γιατι με εχετε τρομαξει..;:rolleyes:

sdikr
21-04-09, 02:21
Αν βαλεις 400-500 ταινιες που εχει μεσα κατι πρεπει να αξιζουν..:p:(
Περιπου για τι τιμη μιλαμε γιατι με εχετε τρομαξει..;:rolleyes:

4 ψηφία το καλύτερο! (πχ 1000 ή 2000 ευρώ)

Βέβαια μπορεί απλά να θέλει μια αλλάγη πλακέτας όποτε μιλάμε για καμια 80 με 120 ευρώ

κάτω απο τα 80 δύσκολα να πας οπότε σκέψου αν το αξίζει

Rm.Geko
21-04-09, 04:02
4 ψηφία το καλύτερο! (πχ 1000 ή 2000 ευρώ)

Ουτε για αστεια δε τα λεμε αυτα..; :lol:

Ρε παιδια.. δε θελω να τον φτιαξω να μου σωσουν τα δεδομενα θελω ωστε να παω να τον αλλαξω απο την εγγυηση, ενα μηνα τον εχω!
Δε ν ειναι δυνατον να κοστιζει τοσο πολυ..!!!!!!!!:mad:

drhouse
21-04-09, 09:46
Το πρόβλημα του φίλου βρίσκεται πάνω στο head assembly.
Είτε να έχει "παίξει" η κεφαλή είτε το κύκλωμα preamp που βρίσκεται πάνω σε αυτό.

Τι χρήματα θα χρειαστούν?
Eίτε στην περίπτωση που είναι το head stack 99% είτε στην περίπτωση που λογικού κυκλώματος (sdkir) 1% :p θα πρέπει να πληρώσεις το κόστος του δότη-σκληρού που αυτοί θα αγοράσουν για να κάνουν το organ-transplant :) συν τα της εργασίας.

Επιπλέον θα πρέπει να πληρώσεις και ένα δεύτερο σκληρό.
Αυτόν στον οποίο θα μετραφέρουν τα δεδομένα.
Σε καμία περίπτωση ακόμη και αυτή που αναφέρει ο (sdkir) δεν θα πρέπει να θεραπευθέντας σκληρός να θεωρηθεί ΑΞΙΟΠΙΣΤΟΣ. Παίρνουμε τα δεδομένα από αυτόν και τον ΠΕΤΑΜΕ στον κάδο των αχρήστων.

Για να σε ενημερώσουμε απ' όλες τις πλευρές :p έχε υπ' όψιν σου ότι το ενδεχομένως παράνομο υλικό που ίσως φέρει ο σκληρός σου μπορεί να σε βάλει σε περιπέτειες.

Επειδή συνιθήζεται να αγοράζουμε ένα σκληρό δίσκο να περνάμε τα προγράμματά μας ... σύντομα (πρώτη βδομάδα, πρώτο μήνα ,πρώτο εξάμηνο) ο σκληρός να τα παίζει, να τον επιστρέφουμε στην εταιρεία, να μας δίνει καινούργιο και να ξανα παιρνάμε τα ίδια από την αρχή, γι' αυτό πριν καλά ξεκινήσω την οποιαδήποτε εγκατάσταση βάζω το spinrite να κάνει ένα ΠΟΛΥ καλό έλεγχο.

Αρκετές φορές με αυτή την μέθοδο προλαβαίνω την επερχόμενη προβληματικότητα του σκληρού. Υπ' όψιν το spinrite κάνει ένα πολύ καλό crash test.

Αν παραιτηθείς από τον σκληρό έχε υπ' όψιν σου ότι έχει για μένα ενδιαφέρον να τον "ψάξω".

f15
21-04-09, 11:50
Για να σε ενημερώσουμε απ' όλες τις πλευρές :p έχε υπ' όψιν σου ότι το ενδεχομένως παράνομο υλικό που ίσως φέρει ο σκληρός σου μπορεί να σε βάλει σε περιπέτειες.

Νομίζω οτι δεν υπάρχει πρόβλημα σε αυτό γιατί οι εταιρίες ανάκτησης δεδομένων εγγυούνται την πλήρη εχεμύθεια των δεδομένων που κάνουν ανάκτηση.

@ ADSLgr.com All rights reserved.