PDA

Επιστροφή στο Forum : Χωρίς τηλέφωνο από τη Μ. Τεταρτη



Σελίδες : [1] 2 3

tengai
18-04-09, 20:42
ΕΤΣΙ για να μη ξεχνιομαστε και να ξερουμε που ζουμε

Μ. Τεταρτη το πρωι κοβεται το τηλεφωνο μου λειπω σε ταξιδι το παιρνω ειδηση απο τον συναγερμο ,το δινω βλαβη .
Μ. Πεμπτη παιρνω ξανα το 121 ,παιδια ειμαι ακομη χωρις τηλ. τους λεω ,εχουμε ειδοποιησει οι τεχνικοι εχουν 2 μερες μεχρι να το ελεγξουν μου λενε οποτε αυριο θα ειστε ενταξει
Μ.Παρασκευη παιρνω και τους τεχνικους(βρηκα το τηλ. τους) ναι το ξερουμε αλλα τωρα ειναι αργια ειμαστε με προσωπικο ασφαλειας ,μου λενε .δηλαδη το προσωπικο ασφαλειας αν υπηρχε γιατι ειναι;;
μετα τις γιορτες μου λενε.........
παιρνω ξανα το 121 θα τους παρω μου λεει να τους το ξαναπω κλπ κλπ .....
Μ.Παρασκευη βραδυ επιστρεφω αθηνα βλεπω και το κερασακι στη τουρτα μου εχουν κανει μανταρα και το internet ,αποσυνδεσεις συνεχομενες και κλειδωμα οποτε κλειδωνε σκαρτα 2mb να μη πω για νουμερα αttue.. 63,72
Μ. ΣΑΒΒΑΤΟ ειπα αντε να δωσω και το internet ,κι εχει ο θεος δεν μου ειπαν ποτε θα το δουν τους προλαβα ευχηθηκα καλη ανασταση ...
δευτερα του πασχα φευγω παλι ταξιδι και παω στοιχημα πως θα με παρουν στο κινητο την τριτη του πασχα και θα με κραζουν γιατι δεν ειμαι σπιτι η δεν ξερω εγω που αλλου να μου φτιαξουν την γραμμη....:mad:

maik
18-04-09, 21:22
.δηλαδη το προσωπικο ασφαλειας αν υπηρχε γιατι ειναι;;



Προφανως δεν ειναι για μεμονομενες βλαβες απλων πελατων.

Ας μην θεωρουμε τον εαυτο μας κεντρο του συμπαντος.

tengai
19-04-09, 09:30
Χριστος Ανεστη

σαφως και δεν τον θεωρω, αλλα και η διακοπη απο Μ.Τεταρτη μεχρι σημερα και δεν ξερω για ποσο αυτη τι νατη θεωρησω;;;
τελος παντων δεν αξιζει τετοιες μερες

maik
19-04-09, 11:44
Χρστος Ανεστη

Διακοπες συμβαινουν καθε μερα παρα πολλες, απλα εισαι ατυχος που επεσες πανω στις αργιες.

hel
19-04-09, 12:05
M . Tετάρτη και Μ. Πέμπτη δεν είναι αργία.

paraskdi
19-04-09, 12:15
M . Tετάρτη και Μ. Πέμπτη δεν είναι αργία.

Ακριβώς.
Αλλά εδώ είναι Ελλάδα.

maik
19-04-09, 12:20
M . Tετάρτη και Μ. Πέμπτη δεν είναι αργία.

Οι βλαβες πανε στα συνεργεια την επομενη μερα.
Αρα πηγαν την Μ. Πεμπτη. Προφανως δεν προλαβε να γινει η βλαβη.

ΥΓ. Υπαρχουν πολλες χωρες να ζησετε εκτος απο την Ελλαδα.

baskon
19-04-09, 12:21
Απλα να μη ξεχνιομαστε και λεμε οτι εχεις Ιντερνετ και τηλεφωνο που δε χαλαει ποτε :rofl:
Εχεις τηλεφωνο παντα εκτος αν σου κατσει βλαβη σε αργια οποτε την εβαψες.Αντε να γιορταζεις κιολας(πχ το Πασχα) και να περιμενεις στο σπιτι τηλεφωνα και να μη σε βρισκει κανεις .Και να εισαι πιο ηλικιωμενος και να μην εχεις και κινητο:rofl:

paraskdi
20-04-09, 14:29
Οι βλαβες πανε στα συνεργεια την επομενη μερα.
Αρα πηγαν την Μ. Πεμπτη. Προφανως δεν προλαβε να γινει η βλαβη.

ΥΓ. Υπαρχουν πολλες χωρες να ζησετε εκτος απο την Ελλαδα.

Επειδή βλέπω ότι είσαι υπάλληλος του ΟΤΕ η απάντηση που δίνεις είναι για γέλια.:down:
Στην Ελλάδα θέλω να ζω.
Δεν θα γίνουμε μετανάστες γιατί μερικοί δεν θέλουν να δουλεύουν σωστά.

Georgevtr
20-04-09, 15:16
Επειδή βλέπω ότι είσαι υπάλληλος του ΟΤΕ η απάντηση που δίνεις είναι για γέλια.:down:
Στην Ελλάδα θέλω να ζω.
Δεν θα γίνουμε μετανάστες γιατί μερικοί δεν θέλουν να δουλεύουν σωστά.
Χριστός Ανέστη ΕΚ ΝΕΚΡΩΝ................(όχι τηλεφώνων):respekt:

amoydar
20-04-09, 15:36
Επειδή βλέπω ότι είσαι υπάλληλος του ΟΤΕ η απάντηση που δίνεις είναι για γέλια.:down:
Στην Ελλάδα θέλω να ζω.
Δεν θα γίνουμε μετανάστες γιατί μερικοί δεν θέλουν να δουλεύουν σωστά.

Πάνα τέτιες ημέρες όλα υπολειτουργούν και αυτό το γνωρίζει και η κουτση Μαρία. Και καλά είπε ο φίλος υπάρχουν και άλλες χώρες αμα κάποιος δεν μπορεί να αντέξει τους ρυθμούς και την νοοτροπία εδώ. Και πέρα από αυτό υπάρχουν και άλλοι πάροχοι για τηλέφωνο και ιντερνετ. Αυτή τη κρίνια με τις βλάβες δεν την καταλαβαίνω πραγματικά. Και δεν μπορώ να καταλάβω πως εσύ αδερφέ έκρινες ότι κάποιοι δεν δουλεύουν σωστά? Τηλέφωνο είναι και χαλάει κιόλας τι να κάνουμε δλδ? Εδώ το αμάξι σου χαλάει στο κρατανε 1-2 εβδομάδες για να στο φτιάξουν και δεν γκρινιάζει κανείς παρότι το έχει πληρώσει και πόσες χιλιάδες €. Για ένα τηλ. που κοστίζει 20-30 € το μήνα υπάρχει η απαίτηση να στο φτιάχνουν την ίδια στιγμή. Ελεύθερη αγορά έχουμε, δε γουστάρεις την εξυπηρέτηση, φύγε και βρες καλύτερη αν θες! Απλά πράγματα. Αλλά ο Ελληνάρας δε σκέφτεται έτσι. Θέλει να γίνεται μόνο η δουλιτσα του και όλοι οι άλλοι στα @@ του. Το 890% που καλέι για βλάβες εδώ που δουλεύω έχει 1. Άρρωστο άνθρωπο , 2. Μικρο παιδί άρρωστο και αυτό 3. Μαγαζί 4. ΄Χρησιμοποιεί το ιντερνετ για να βγάζει $$ και όλοι θέλουν να μπει το αιτημα τους πρώτο προσ επίλυση με όποιο τρόπο γίνεται κτλ κτλ που ο καθένας μας κάνει παντού για το βολεμά του. Κάλα είπε και ο φίλος πριν πως δεν είμαστε το κέντρο του κόσμου ο καθένας από εμάς. Δεν το λέω για το φίλο με το πρόβλημα απλά δεν μπορώνα κατανοήσω τις απαιτήσεις ορισμένων απο τους παρόχους που θέλουν καθημερινά 1 τεχνικό σπίτι τους ελέγχει τη γραμμή να λειτουργούν πάντα όλα τέλεια , και 1 κιλό παιδάκια κάθε μήνα δώρο απο τον πάροχο. Όλα αυτά με 20-30€ το μήνα. Μα είναι δυνατόν?

paraskdi
20-04-09, 16:56
Πάνα τέτιες ημέρες όλα υπολειτουργούν και αυτό το γνωρίζει και η κουτση Μαρία. Και καλά είπε ο φίλος υπάρχουν και άλλες χώρες αμα κάποιος δεν μπορεί να αντέξει τους ρυθμούς και την νοοτροπία εδώ. Και πέρα από αυτό υπάρχουν και άλλοι πάροχοι για τηλέφωνο και ιντερνετ. Αυτή τη κρίνια με τις βλάβες δεν την καταλαβαίνω πραγματικά. Και δεν μπορώ να καταλάβω πως εσύ αδερφέ έκρινες ότι κάποιοι δεν δουλεύουν σωστά? Τηλέφωνο είναι και χαλάει κιόλας τι να κάνουμε δλδ? Εδώ το αμάξι σου χαλάει στο κρατανε 1-2 εβδομάδες για να στο φτιάξουν και δεν γκρινιάζει κανείς παρότι το έχει πληρώσει και πόσες χιλιάδες €. Για ένα τηλ. που κοστίζει 20-30 € το μήνα υπάρχει η απαίτηση να στο φτιάχνουν την ίδια στιγμή. Ελεύθερη αγορά έχουμε, δε γουστάρεις την εξυπηρέτηση, φύγε και βρες καλύτερη αν θες! Απλά πράγματα. Αλλά ο Ελληνάρας δε σκέφτεται έτσι. Θέλει να γίνεται μόνο η δουλιτσα του και όλοι οι άλλοι στα @@ του. Το 890% που καλέι για βλάβες εδώ που δουλεύω έχει 1. Άρρωστο άνθρωπο , 2. Μικρο παιδί άρρωστο και αυτό 3. Μαγαζί 4. ΄Χρησιμοποιεί το ιντερνετ για να βγάζει $$ και όλοι θέλουν να μπει το αιτημα τους πρώτο προσ επίλυση με όποιο τρόπο γίνεται κτλ κτλ που ο καθένας μας κάνει παντού για το βολεμά του. Κάλα είπε και ο φίλος πριν πως δεν είμαστε το κέντρο του κόσμου ο καθένας από εμάς. Δεν το λέω για το φίλο με το πρόβλημα απλά δεν μπορώνα κατανοήσω τις απαιτήσεις ορισμένων απο τους παρόχους που θέλουν καθημερινά 1 τεχνικό σπίτι τους ελέγχει τη γραμμή να λειτουργούν πάντα όλα τέλεια , και 1 κιλό παιδάκια κάθε μήνα δώρο απο τον πάροχο. Όλα αυτά με 20-30€ το μήνα. Μα είναι δυνατόν?

Και βέβαια θέλω να γίνει η δουλεία μου.
Για αυτό πληρώνω.
Και είναι δικαίωμα μου να διαμαρτύρομαι όταν δεν γίνετε.
Το δικαίωμα στην ανεπάρκεια ποτέ δεν το κατάλαβα.
Όταν έμεινε το αμάξι μου πάνω από μία μέρα στο συνεργείο,απαίτησα και πήρα αμάξι αντικαταστάσεις.

l_satsok
20-04-09, 17:16
Μ. Τεταρτη το πρωι κοβεται το τηλεφωνο μου λειπω σε ταξιδι το παιρνω ειδηση απο τον συναγερμο

και

δευτερα του πασχα φευγω παλι ταξιδι

παντως ο φιλος που αρχισε το θεμα δεν θα αντιμετωπισε και μεγαλο προβλημα αφου
ολο ταξιδια ηταν αυτες τις μερες !

maik
20-04-09, 18:31
Και βέβαια θέλω να γίνει η δουλεία μου.
Για αυτό πληρώνω.



Παρε λοιπον μια μισθωμενη να εχεις 24/7 για 365 μερες τον χρονο.
Εκει ΝΑΙ πληρωνεις.

MyLord
20-04-09, 20:28
Οπα ρε παιδιά, δλδ πρέπει να σκάμε ένα σκασμό ευρά για να έχουμε τηλέφωνο?
'Η πρέπει να σκάμε ένα σκασμό ευρώ για να μπορούν μερικοί βολεμένοι να έχουν την νοοτροπία που τους βολεύει?
Πόσο δύσκολο είναι δλδ να καταλάβει κάποιος οτι αν χάλαγε η δική σας γραμμή απλά θα κάνατε ότι σας παίρνει εκ των έσω για να φτιαχτεί και μετά να λέτε κι απο πάνω οτι δεν είμαστε το επίκεντρο του κόσμου, εμείς σας πληρώνουμε εμεις είμαστε το επίκεντρο σας αρέσει δεν σας αρέσει!
Κι όσων αφορά τον φίλο παραπάνω που λέει οτι αφού δεν ήταν σπίτι δεν ήταν και μεγάλο το πρόβλημα θα μου επιτρέψει να διαφωνήσω μιας και υπάρχει συναγερμός όπως λέει στο αρχικό μήνυμα κι αν του το κάνουν καλοκαιρινό απλά δε θα κάνει την δουλειά του όπως πρέπει κι όπως την πληρώνει για να γίνετε ακριβώς αυτές τις μέρες που απουσιάζει.

Παιδιά δεν την λέω σε κανένα απλά είναι αρκετά άσχημο να τα χώνουμε σε κάποιον όταν είμαστε σε βολικότερη θέση απο αυτόν. Αν δούλευε κι αυτός με την σειρά του σε ένα συνεργείο και ήταν στο χέρι του αν θα είχατε αμάξι για να πάτε την εκδρομή σας το Πάσχα τότε κι εσείς ξαφνικά θα θέλατε να είσαστε το επίκεντρο. :)

maik
20-04-09, 21:02
Οπα ρε παιδιά, δλδ πρέπει να σκάμε ένα σκασμό ευρά για να έχουμε τηλέφωνο?
'Η πρέπει να σκάμε ένα σκασμό ευρώ για να μπορούν μερικοί βολεμένοι να έχουν την νοοτροπία που τους βολεύει?


Να σου παραθεσω μια πολυυυυυυυ μεγαλη λιστα αυτων που τις μερες του Πασχα εχουν αργια; Και δεν θα ειναι μονο υπαλληλοι. Ειναι απο το περιπτερα της γειτονιας μου μεχρι το συνεργειο αυτοκινητων .
Δηλαδη πρεπει να καταργηθουν οι αργιες ; Δεν ειναι ουτε βολεμα ουτε τιποτε.
Εσυ δηλαδη δουλευες αυτες τις μερες;

Ας σου χαλασει το αυτοκινητο Μ. Παρασκευη μεσημερι και να δεις αν το φτιαξει κανεις.

Spanos
20-04-09, 21:11
Mπορεί να ήρθε τεχνικός και να μην είσουν σπίτι αφού γύρισες Μ.Παρασκευή βράδυ, αν δε μπεί μέσα στο σπίτι για να βάλει τη γεννήτρια στη πρίζα του τηλεφώνου και να δεί που είναι η βλάβη δε μπορεί να φτιαχτεί γιατι μπορεί να χρεαστεί απο σκάψιμο μέχρι 1002.

Vitruvian78
20-04-09, 22:49
Απο τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου, δεν έχουμε μείνει ούτε μια ώρα χωρίς τηλέφωνο στον ΟΤΕ. Όταν έκανα τη βλακεία να δοκιμάσω εναλλακτικό, τότε αρχίσανε τα προβλήματα. Γι αυτό κι επέστρεψα στον ΟΤΕ. Καταλαβαίνω το πρόβλημά σου να μένεις χωρίς τηλέφωνο σε γιορτινές μέρες. Παρ' όλα αυτά θα στο φτιάξουνε το συντομότερο. Εγώ είχα μείνει με βλάβη στο τηλέφωνο και ανύπαρκτο Ιντερνετ στον εναλλακτικό για ένα μήνα.....μέχρι να δηλώσουνε βλάβη, να το δούνε οι τεχνικοί τους, να το δώσουν βλάβη στον ΟΤΕ, να το δει ο ΟΤΕ......υπομονή να έχεις με άλλα λόγια!!! Ο ΟΤΕ ο,τι πρόβλημα έχεις στο λύνει άμεσα, αρκει να μην είναι αργία βέβαια!

no_logo
20-04-09, 22:58
ένα νήμα που κάνει την τρίχα τριχιά

euri
20-04-09, 23:03
Παρε λοιπον μια μισθωμενη να εχεις 24/7 για 365 μερες τον χρονο.
Εκει ΝΑΙ πληρωνεις.

Υπάρχει μισθωμένη τηλεφωνία; :hmm:

Sectoras
21-04-09, 07:09
Υπάρχει μισθωμένη τηλεφωνία; :hmm:
:stunned:
Μου αρέσει που προσπερνάς το πιο ενδιαφέρων κομμάτι.. το ότι ο maik49 υπονοεί οτι αυτά που ήδη πληρώνουμε είναι ψίχουλα, ή μάλλον.. ο ΟΤΕ μας τα παρέχει ΤΣΑΜΠΑ, οπότε για να έχουμε και το δικαίωμα να παραπονεθούμε-απαιτούμε θα πρέπει να νοικιάσουμε και να ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ μια μισθωμένη γραμμή. Τι πιο λογικό; :up:

dancerman
21-04-09, 11:00
αυτο που βλεπω ειναι οτι οι πελατες του ΟΤΕ συνεχιζουν να αρεσκονται και να δικαιολογουν τα αδικαιολογητα του ΟΤΕ,τι σημαινει ειναι αργια τι σημαινει το ενα και τι σημαινει το αλλο. Εγω παντως 2 φορες που ειχα ενα μικροπροβλημα με τη φορθνετ σε ημερα αργιας αμεσως το σηκωσανε και λυθηκε το θεμα. Και η τεχνικη υποστηριξη δεν εχει ωραριο,οποιος θελει να το καταλαβει καλως,οποιος δεν θελει ας καθεται να δεχεται οτι του πασαρουν.

kle500
21-04-09, 18:37
Μέχρι και πρίν από 4 χρόνια που είχα και ΟΤΕ και εναλλακτικό με FULL-LLU (λόγω μη δυνατότητας μεταφοράς φορητότητας αριθμού) όπερ και αναγκαζόμουν να έχω ΟΤΕ για τις εισερχόμενες, είχα δώσει μέσα σε 3 χρόνια 7 φορές βλάβη στον ΟΤΕ για νεκρό σήμα ISDN το οποίο και λυνόταν πάντα μετά από 7 ημέρες, αλλά ποτέ βλάβη στους εναλλακτικούς.

Συμφωνώ πως έτυχε ο βρόχος προβληματικός του ΟΤΕ, αλλά επί της ουσίας, ήμουν και είμαι ευχαριστημένος με τους εναλλακτικούς (συγκεκριμένους), ενώ με τον ΟΤΕ, ΟΧΙ (από όλες τις απόψεις).

Και για να βάλουμε τα πράγματα σε μια σειρά, και εγώ θεωρώ πως οι βλάβες του ΟΤΕ διαχειρίζονται από την επόμενη της αναγγελίας, οπότε και λύνοντια λογικά πιο σύντομα, ενώ στους άλλους παρόχους, υπάρχει άλλος που δίνει την βλάβη για λογαριασμό μας στον ΟΤΕ.

paraskdi
21-04-09, 19:06
Παρε λοιπον μια μισθωμενη να εχεις 24/7 για 365 μερες τον χρονο.
Εκει ΝΑΙ πληρωνεις.

Επειδή γίνεσαι προκλητικός,άκου και τα παρακάτω.
Από αυτούς που δουλεύουν στον ΟΤΕ,οι περισσότεροι έχουν μπει με μέσον.
Έχουν ακόμα την νοοτροπία του δημοσίου.
Εάν πιστεύεις ότι 30 ευρώ το μήνα είναι λίγα,είσαι πολύ λεφτάς.
Να πάρω μισθωμένη γραμμή;Εδώ γελάνε.
Στο περίπτερο δεν πληρώνω συνδρομή κάθε μήνα,ούτε κάπου αλλού.
Στην οδική βοήθεια που πληρώνω,είναι παρούσα συνέχεια.
xxxxxxxx

hel
21-04-09, 19:18
Απο τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου, δεν έχουμε μείνει ούτε μια ώρα χωρίς τηλέφωνο στον ΟΤΕ. Όταν έκανα τη βλακεία να δοκιμάσω εναλλακτικό, τότε αρχίσανε τα προβλήματα. Γι αυτό κι επέστρεψα στον ΟΤΕ. Καταλαβαίνω το πρόβλημά σου να μένεις χωρίς τηλέφωνο σε γιορτινές μέρες. Παρ' όλα αυτά θα στο φτιάξουνε το συντομότερο. Εγώ είχα μείνει με βλάβη στο τηλέφωνο και ανύπαρκτο Ιντερνετ στον εναλλακτικό για ένα μήνα.....μέχρι να δηλώσουνε βλάβη, να το δούνε οι τεχνικοί τους, να το δώσουν βλάβη στον ΟΤΕ, να το δει ο ΟΤΕ......υπομονή να έχεις με άλλα λόγια!!! Ο ΟΤΕ ο,τι πρόβλημα έχεις στο λύνει άμεσα, αρκει να μην είναι αργία βέβαια!

Mα λες εμμέσως ότι η βλάβη οφειλόταν στον ΟΤΕ;)
Μην ξεχνάμε πάντως ότι οι βλάβες που οφείλονται σε κακή ποιότητα βρόχου, αργούν να φτιαχτούν πολύ περισσότερο από πχ ένα κόλλημα στην κάρτα σου στο dslam.

........Auto merged post: hel πρόσθεσε 1 λεπτά και 41 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Επειδή γίνεσαι προκλητικός,άκου και τα παρακάτω.
Από αυτούς που δουλεύουν στον ΟΤΕ,οι περισσότεροι έχουν μπει με μέσον.
Έχουν ακόμα την νοοτροπία του δημοσίου.
Εάν πιστεύεις ότι 30 ευρώ το μήνα είναι λίγα,είσαι πολύ λεφτάς.
Να πάρω μισθωμένη γραμμή;Εδώ γελάνε.
Στο περίπτερο δεν πληρώνω συνδρομή κάθε μήνα,ούτε κάπου αλλού.
Στην οδική βοήθεια που πληρώνω,είναι παρούσα συνέχεια.
XXXXXXXXXXXXXXXXXX

Γινόμαστε offtopic για χωρίς να το θέλουμε. Σκέψου λίγο ότι δεν υπάρχει λόγος να απαντάς στις προκλήσεις και να χαλάει το thread;)

paraskdi
21-04-09, 19:24
Mα λες εμμέσως ότι η βλάβη οφειλόταν στον ΟΤΕ;)
Μην ξεχνάμε πάντως ότι οι βλάβες που οφείλονται σε κακή ποιότητα βρόχου, αργούν να φτιαχτούν πολύ περισσότερο από πχ ένα κόλλημα στην κάρτα σου στο dslam.

........Auto merged post: hel πρόσθεσε 1 λεπτά και 41 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Γινόμαστε offtopic για χωρίς να το θέλουμε. Σκέψου λίγο ότι δεν υπάρχει λόγος να απαντάς στις προκλήσεις και να χαλάει το thread;)

Έχεις δίκιο.

maik
21-04-09, 19:59
Ωραια! και τωρα που βγαλαμε τα αποθημενα μας για τον ΟΤΕ και τους υπαλληλους του για πειτε μας ποιοι απο εσας δουλευαν τις αργιες του Πασχα.
Ετσι για να εχουμε και λιγο αυτογνωσια.

kle500
21-04-09, 20:29
Μεγάλη Παρασκευή Κανονικότατα Maik.
Επίσης φίλος με μισθωμένη, δεν θα έλεγα ότι είναι και Super ικανοποιημένος από responce.
Βέβαια υπάρχει και SLA το οποίο υπάρχει και σε άλλα εταιρικά της αγοράς (και πολύ καλό μάλιστα).

Spanos
21-04-09, 20:36
Μονο η Κυριακή και η Δευτέρα ήταν αργία για τον ιδιωτικό τομέα

geovision
21-04-09, 20:41
Αν κανένας εναλλακτικός κάνει καμιά τέτοια στραβή τότε είναι ....καφενείο. Αν ο large πάροχος κάνει οτιδήποτε τότε ....κοκόψαρα. Αργία καλά λέτε. Μ Τετάρτη και Μ Πέμπτη αργίες είναι.......Ωραίααααα! Ελλάδα είναι δεν βαριέσαι μωρέεε! Σωστάααα! Ελλαδιστάν!

emeliss
21-04-09, 21:06
Μονο η Κυριακή και η Δευτέρα ήταν αργία για τον ιδιωτικό τομέα
Η Παρασκευή είναι περίεργη φάση. Έχει καθιερωθεί ως αργία σε διάφορους κλάδους (όχι μόνο στο δημόσιο) νόμιμα με διατάγματα, συλλογικές συμβάσεις κλπ. Το Σάββατο δεν είναι εργάσιμη για όσους δουλεύουν πενθήμερο. Η Κυριακή του Πάσχα δεν είναι αργία. Ισχύουν τα ίδια με κάθε άλλη Κυριακή. Η Δευτέρα είναι ημέρα υποχρεωτικής αργίας.

Spanos
21-04-09, 21:26
Η Παρασκευή είναι περίεργη φάση. Έχει καθιερωθεί ως αργία σε διάφορους κλάδους (όχι μόνο στο δημόσιο) νόμιμα με διατάγματα, συλλογικές συμβάσεις κλπ.Το Σάββατο δεν είναι εργάσιμη για όσους δουλεύουν πενθήμερο. Η Κυριακή του Πάσχα δεν είναι αργία. Ισχύουν τα ίδια με κάθε άλλη Κυριακή. Η Δευτέρα είναι ημέρα υποχρεωτικής αργίας.

Προβλέπεται αυξημένη αμοιβή για αυτούς που εργάζονται την Μ.Παρασκευή ή το Μ.Σάββατο στον ιδιωτικό τομέα; Η απάντηση είναι οχι, αρα δεν είναι αργία. Η αργία έχει την έννοια οτι δε δουλεύεις και αν δουλέψεις υποχρεωτικά θα πάρεις μεγαλύτερη αμοιβή.Η Κυριακή φυσικά και είναι αργία συμπεριλαμβανομένης και αυτής του Πάσχα.

emeliss
21-04-09, 21:36
Σε πολλούς κλάδους η Μ. Παρασκευή είναι νόμιμη αργία (όχι γέφυρα). Επίσης υπάρχουν ειδικές συνθήκες για κάποιους. Πχ δεν ανοίγουν τα καταστήματα πριν τις 13:00. Η Κυριακή του Πάσχα είναι ίδια με κάθε άλλη Κυριακή. Ρώτα όποιον λογιστή θες.

tengai
22-04-09, 18:15
ετσι να ενημερωσω πως ακομη δεν εχω τηλεφωνο πως το ιντερνετ συνεχιζει να μου κανει συνεχομενες αποσυνδεσεις (αυτο το εδωσα βλαβη απο Μ.Σαββατο) ,πως χθες μου εκλεισε καποιος τεχνικος τη βλαβη γιατι λεει το εφτιαξαν(την ΤΡΙΤΗ ) κι αναγκαστηκα να το ξαναδωσω σημερα πρωι πρωι και παει λεγοντας.τωρα αν εχω προβλημα επειδη δεν ειμαι στην αθηνα σπιτι μου τι να πω .....ασε πο οπως μου ειπαν παραπανω και καποιοι πρεπει να φυγω 'η να συμβιβασθω με τον τοπο και τη νοοτροπια ......
δε ζητησα ακομη να τρεξουν αποκλειστικα για μενα ουτε ειπα πως εχω αρρωστο ή δεν ξερω τι αλλα θελω να κανω την δουλεια μου και ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ

paraskdi
22-04-09, 18:49
ετσι να ενημερωσω πως ακομη δεν εχω τηλεφωνο πως το ιντερνετ συνεχιζει να μου κανει συνεχομενες αποσυνδεσεις (αυτο το εδωσα βλαβη απο Μ.Σαββατο) ,πως χθες μου εκλεισε καποιος τεχνικος τη βλαβη γιατι λεει το εφτιαξαν(την ΤΡΙΤΗ ) κι αναγκαστηκα να το ξαναδωσω σημερα πρωι πρωι και παει λεγοντας.τωρα αν εχω προβλημα επειδη δεν ειμαι στην αθηνα σπιτι μου τι να πω .....ασε πο οπως μου ειπαν παραπανω και καποιοι πρεπει να φυγω 'η να συμβιβασθω με τον τοπο και τη νοοτροπια ......
δε ζητησα ακομη να τρεξουν αποκλειστικα για μενα ουτε ειπα πως εχω αρρωστο ή δεν ξερω τι αλλα θελω να κανω την δουλεια μου και ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ

Μα τι απαιτήσεις έχεις με 30 ευρώ που δίνεις τον μήνα.
Για σύνελθε λίγο σε παρακαλώ!:lol:

maik
22-04-09, 18:52
Μονο η Κυριακή και η Δευτέρα ήταν αργία για τον ιδιωτικό τομέα

Αυτα που βλεπαμε και ακουγαμε απο τα ΜΜΕ για κατι εκατομμυρια στους δρομους μαλον ηταν μπαρουφες.

Πληροφοριακα περιμενω να μου επιστραφει ενα laptop δυο επιπλεον εβδομαδες γιατι επεσα σε δυο Πασχαλινες εβδομαδες. Μια των καθολικων στην Ιταλια και μια η Ορθοδοξη στην Ελλαδα.

l_satsok
22-04-09, 21:27
πως γινεται να μην εχεις καθολου τηλεφωνο και να εχεις ιντερνετ εστω και με συνεχεις αποσυνδεσεις..
δεν το καταλαβαινω,εκτος και μπορει να γινεται κι αυτο και να κανω λαθος.

μηπως φταιει κατι στις εσωτερικες σου καλωδιωσεις; γιατι αν ειναι κατι τετοιο πως να στο φτιαξει καποιος
αφου δεν εισαι εκει;

dkosk
22-04-09, 21:40
Καλησπέρα σε όλους του φόρουμ.
Πρώτο μου Post εδώ, σας χαιρετώ όλους !!

δεν είμαι ο συνήγορος του διαβόλου αλλά:

έφτασα στο εξοχικό μου Μ. Τετάρτη βράδυ. (στην Ελλάδα είμαστε όπως είπατε και έφυγα 1 μέρα νωρίτερα)

μόλις χρειάσθηκα το τηλ διαπίστωσα ότι είχα και θόρυβο από το DSL και άκουγα ομιλίες από άλλους.

08:25 κάλεσα το 121 για την βλάβη της Μ. Πέμπτης.
08:41 το αυτοκίνητο του ΟΤΕ ήταν έξω από το σπίτι μου και μου επισκεύαζε την βλάβη
(λάθος στην συνδεσμολογία και αντικατάσταση θήρας στο ΚΑΦΑΟ)
08:57 ήταν έτοιμο και έφυγαν. :clap:

Θα μου πείτε, έτυχε επειδή το εξοχικό σου είναι σε μέρος με λίγα σπίτια κλπ κλπ.
Και εγώ σας λέω: αν δεν ερχόντουσαν να το φτιάξουν, δεν θα λέγαμε εύκολα
«βρε φίλε τι περίμενες να το φτιάξουν άμεσα εκεί που είσαι στην επαρχεία??» :rolleyes:

Το Post το βάζω απλα γιατι θα ήταν άδικο να λέμε μόνο στα στραβα…:oneup:
Ευχαριστώ τον ΟΤΕ και μπράβο τους… :clap::clap:

emeliss
22-04-09, 21:44
Ότι τα εμπορικά καταστήματα ανοίγουν άλλη ώρα είναι ειδικές συνθήκες. Δεν συμβαίνει από έθιμο. Ορίζεται στο Β.Δ 748/66 άρθρο 4. Σε πολλούς κλάδους είναι κανονική αργία είτε επειδή υπάρχουν διατάγματα, είτε επειδή το λέει η συλλογική τους σύμβαση. Ανεξάρτητα δημόσιου-ιδιωτικού τομέα.

Οι κλάδοι δεν είναι δύο (λιανέμποροι και δημόσιο).

Για περισσότερες λεπτομέρειες στον λογιστή σας.

dkosk
22-04-09, 21:45
........Auto merged post: dkosk πρόσθεσε 4 λεπτά και 43 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Επίσης υπάρχουν ειδικές συνθήκες για κάποιους. Πχ δεν ανοίγουν τα καταστήματα πριν τις 13:00. .

ολα τα καταστήματα λιανικής ανοίγουν εδω και πάρα πολλά χρόνια 13:00



Σε πολλούς κλάδους η Μ. Παρασκευή είναι νόμιμη αργία
είναι ημιαργία για τους λιανέμπορους και αργία για το δημόσιο.

emeliss
22-04-09, 21:48
πως γινεται να μην εχεις καθολου τηλεφωνο και να εχεις ιντερνετ εστω και με συνεχεις αποσυνδεσεις..
δεν το καταλαβαινω,εκτος και μπορει να γινεται κι αυτο και να κανω λαθος.
Γίνεται.

dkosk
22-04-09, 21:49
Ότι τα εμπορικά καταστήματα ανοίγουν άλλη ώρα είναι ειδικές συνθήκες. .

δεν διαφωνούμε πουθενά!!

όμως ξέρεις επιχειρήσεις ή εταιρίες ή κάτι τέλος πάντων που ανοίγει νωρίτερα απο τις 13:00. (και μην μου πεις το ΜΕΤΡΟ τωρα... :lol::lol: )
γιατι έτσι όπως το έθεσες ήταν σαν να είναι μερικοί αυτοί που ανοίγουν 13:00

emeliss
22-04-09, 21:52
μηπως φταιει κατι στις εσωτερικες σου καλωδιωσεις; γιατι αν ειναι κατι τετοιο πως να στο φτιαξει καποιος
αφου δεν εισαι εκει;
Θα μπορούσε, αλλά αν είναι έτσι θα τον χρεώσουν.

........Auto merged post: emeliss πρόσθεσε 1 λεπτά και 26 δευτερόλεπτα αργότερα ........


δεν διαφωνούμε πουθενά!!

όμως ξέρεις επιχειρήσεις ή εταιρίες ή κάτι τέλος πάντων που ανοίγει νωρίτερα απο τις 13:00. (και μην μου πεις το ΜΕΤΡΟ τωρα... :lol::lol: )
γιατι έτσι όπως το έθεσες ήταν σαν να είναι μερικοί αυτοί που ανοίγουν 13:00
Ναι. Το έχω κάνει εγώ σαν τεχνικός σε ιδιωτική εταιρία. Το 13:00 ισχύει μόνο για τα καταστήματα.

Σε άλλη πάλι εταιρία (και άλλη σύμβαση) ήταν κανονική αργία.

dkosk
22-04-09, 21:55
Το 13:00 ισχύει μόνο για τα καταστήματα.

Συμφωνούμε απόλυτα!

ubuntubu
22-04-09, 22:01
Θα μου πείτε, έτυχε επειδή το εξοχικό σου είναι σε μέρος με λίγα σπίτια κλπ κλπ.
Και εγώ σας λέω: αν δεν ερχόντουσαν να το φτιάξουν, δεν θα λέγαμε εύκολα
«βρε φίλε τι περίμενες να το φτιάξουν άμεσα εκεί που είσαι στην επαρχεία??» :rolleyes:

Η εξυπηρέτηση στην επαρχία είναι γενικά καλύτερη απο τα μεγάλα κέντρα.
Παρά τις ελλείψεις σε προσωπικό και υποδομές ,φαίνεται να υπάρχει περισσότερη ευσυνειδησία.
Αλήθεια που έγινε αυτό που περιγράφεις;

emeliss
22-04-09, 22:02
πως γίνεται η απάντηση μου (#39) να βγήκε πάνω από το ποστ σου (#40);;;

τρελάθηκε και το forum...

panoc
22-04-09, 22:06
πως γίνεται η απάντηση μου (#39) να βγήκε πάνω από το ποστ σου (#40);;;

τρελάθηκε και το forum...

Δεν τρελαθηκε το φορουμ, απλα ο συνομιλητης σου εκανε και αλλο ποστ λιγα λεπτα μετα απο το αρχικο του και ακομα πιο λιγα μετα απο το δικο σου, και το automerge addon τα συγχωνευσε. Λογω οτι στη συγκεκριμενη διαδικασια η ωρα/ημερονηνια που κραταει η βαση ειναι η ωρα του τελευατιου ποστ που εγινε merged, εμφανιστηκε μετα απο το δικο σου

dkosk
22-04-09, 22:08
οχι δεν τρελάθηκε εκανα εγω edit γιατι το έκανε ayto merge και δεν μου άρεσε, εσυ πρόλαβες και το διάβασες και μετα αφου το έκοψα και το εβαλα σαν νέο, πάτησες πρωτος το send στην απαντηση σου πριν απο μενα και ....

emeliss
22-04-09, 22:10
Δεν τρελαθηκε το φορουμ, απλα ο συνομιλητης σου εκανε και αλλο ποστ λιγα λεπτα μετα απο το αρχικο του και ακομα πιο λιγα μετα απο το δικο σου, και το automerge addon τα συγχωνευσε. Λογω οτι στη συγκεκριμενη διαδικασια η ωρα/ημερονηνια που κραταει η βαση ειναι η ωρα του τελευατιου ποστ που εγινε merged, εμφανιστηκε μετα απο το δικο σου
:worthy::worthy::worthy::worthy::worthy:

dkosk
22-04-09, 22:10
δεν ξέρω για τις ταχυτητες του internet αλλα εδω μέσα η ταχύτητα απαντησης ειναι :gun:

:lol::lol::lol::lol::lol:

@ ADSLgr.com All rights reserved.