PDA

Επιστροφή στο Forum : βοήθεια με spa3000



kozanitis_1
07-01-06, 00:17
παιδια μολις το πηρα
γινεται να τηλεφωνησω χρησιμοποιωντας το ιντερνετ με isdn οπως εχω τωρα?
αν ναι παρακαλω καποιος να με βοηθησει απο την αρχη ολα τα βηματ
θα μου πεις σε 10-15 μερες θα εχω dsl αλλα απλα ρωταω
ουτε για την dsl εν χερω πως γινεται να χρησιμοποιησω τις 4 εταιριες τηλεφωνιας μεσω ιντερνετ που εχω ηδη λογαριασμο

skype
e-voice
i-call
voibuster
θα παρακαλουσα καποιον που ξερει απο αυτα να μου στειλει καποιο μυνημα με το τηλεφωνο του η καποιο αλλο τροπο επικοινωνιας να το ρωτησω

ευχαριστω και ανμενω καρτερικα

Νικαετός
07-01-06, 00:25
Αν διαβάσεις λίγο τα sub - forums σε αυτή την κατηγορία θα βρεις αρκετά ενδιαφέροντα πράγματα , που θα σε βοηθήσουν αρκετά !

Ξεκίνα από εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=28554), συνέχισε εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=26890)

kozanitis_1
07-01-06, 00:48
τα εχω ηδη δει αυτα
δεν μπορω να καταλαβω ομως αν γινεται να τηλεφωνησεις και μεσω της συνδεσης που εχω τωρα δηλαδη της isdn kai πως γινεται αυτο.συνδεεται με εthernet με την καρτα δικτυου?
η αλλιως?
και τι ρυθμισεις βαζουμε ας πουμε για viobuster i gia i-call
πηρα τηελεφωνο στην αλτεc αι μου ειπανε καποιες ρυθμισεις να βαλω και δεν αλλαχε τιποτα
εχω συβδεμενο το 3000 με την μια γραμμη που βγαινει απο το νετμοντ και στην αλλη εξοδο εχω απλο τηλεφωνο
και την ethernet στην καρτα δικτυοθ τοθ υπολογιστη
οταν σηκωνω το ακουστικο δεν κανει τιποτα
απλα τηλεφωνει μεσω τελλας παλι
τι κανω λαθος??

aragorn
07-01-06, 02:26
Φαντάζομαι πως για να το πετύχεις αυτό χρειάζεσαι έναν isdn router, (πάνω στον οποίο θα συνδέσεις το sipura ή κάποιο switch και πάνω στο switch το sipura), και όχι ένα απλό modem.
Συνεπώς κάνε υπομονή μέχρι να αποκτήσεις adsl!

ΥΓ
Από που το πήρες;;;

Νικαετός
07-01-06, 03:12
τα εχω ηδη δει αυτα
δεν μπορω να καταλαβω ομως αν γινεται να τηλεφωνησεις και μεσω της συνδεσης που εχω τωρα δηλαδη της isdn kai πως γινεται αυτο.συνδεεται με εthernet με την καρτα δικτυου?


Συγγνώμη που δεν το διευκρίνησα πριν. Προφανώς αναφερόμουν στην περίπτωση aDSL! Για την περίπτωση dial - up , δεν γνωρίζω τι ισχύει , αλλά κατά πάσα πιθανότητα ο aragorn έχει δίκιο .


Κάνε λίγο υπομονή ακόμα

BoGe
07-01-06, 11:36
Για το Skype δεν γίνεται να παίξει.

Έως να έρθει η DSL, αν βάλεις δεύτερη κάρτα δικτύου στον υπολογιστή, και αφού δίνεις και σε αυτήν internet, με την ανάλογη προώθηση πορτών πρέπει να παίξει.

kozanitis_1
07-01-06, 16:41
σας ευχαριστω για το ενδιαφερον σας


το πηρα απο ενα καταστημα εδω στον νομο μου
το spa3000 το πουλαει 105 ευρω μαζι με φπα
αν σε ενδιαφερει να σου δωσω τηλεφωνα

@ ADSLgr.com All rights reserved.