PDA

Επιστροφή στο Forum : Τίποτα σε πιο wireless υπάρχει;



flex
07-01-06, 17:42
Ωραία τα sip phones αλλά δεν κυκλοφορεί τίποτα στην Ελλάδα που να συνδέεται με wifi σε wireless routers;

sdikr
07-01-06, 17:55
Γιατί;

θα μπορούσες να πάρεις ενα ata και να συνδέσεις πάνω του ενα ασυρματο τήλέφωνο.

Πάντως στο εξωτερικό έχω δεί wifi sip phones, εχεί βγάλει και η zyxel ενα αλλά το κόστος είναι απαγορευτικό

aragorn
07-01-06, 17:59
Περίμενε το νέο nokia E-60...

aesir
07-01-06, 18:28
Cisco & Zyxel έχουν WiFi wireless phones.

nnn
08-01-06, 00:14
Ένα Ata με 1 ασύρματο επάνω δουλεύει μια χαρά.
Linksys Pap2 + Siemens ασύρματο.
Πιάνει σε όλο το σπίτι χαλαρά.

BoGe
08-01-06, 03:36
http://www.digitalsima.gr/products/products_by_firm/zyxel_VoIP.html

Prestige 2000W, κάτω από 200ευρώ

Navigator
08-01-06, 04:08
Τα νέα smart κινητά σαν το SONYERICSSON 990i,QTEC 2020i και άλλα φτηνότερα σε λίγο που θα έχουν και wifi.

vangelisan
15-01-06, 04:16
Καλημέρα,

Έχω αγοράσει ένα zyxel prestige 2000w το οποίο και χρησιμοποιώ σαν sip phone με asterisk, με wireless access point 3com 11g 3CRWE454G72.

Από τη συγκεκριμένη συσκευή δεν μπορώ να πώ ότι είμαι ιδιαίτερα ικανοποιημένος:cry:

> Ο χρόνος αναμονής και ομιλίας είναι ελάχιστος (2 ώρες ομιλίας στην πράξη)

> η συσκευή κλέινει χωρίς καμμία προειδοποίηση χαμηλής στάθμης μπαταρίας (εκεί που μλάς ξαφνικά...σιωπή:oops:)

> η διαχείριση του ιστορικού κλήσεων (ληφθείσες, μη ληφθείσες, κλπ) είναι απαράδεκτη:thumbdown,

> εχει προβλήματα στον ήχο όταν χρησιμοποιείται κρυπτογράφηση WEP (αναγκάστηκα να απενεργοποιήσω την κρυπτογράφηση στο access point και να κλειδώσω όλες τις ασύρματες συσκευές με διευθύνσεις MAC:mad:)

> παρουσιάζει προβλήματα με το DTMF σαν πελάτης sip στο asterisk (με μόνη λύση τη χρήση in-band DMTF και κατά συνέπεια τη χρήση μόνο ulaw codec)

> Α! ναι και όταν μιλάς συνεχόμενα για 10 λεπτά και πάνω η συσκευή ζεσταίνεται...

Ξέρω ότι η cisco βγάζει ένα wi-fi τηλέφωνο (7920) το οποίο όμως δεν μιλάει ...sip

Αν κάποιος φίλος έχει αντίστοιχη εμπειρία από IP τηλέφωνα ειδικά με το asterisk θα χαρώ να την ακούσω ...(μάλλον να τη διαβάσω)

Aegean24
16-01-06, 01:57
vangelisan για τσεκαρε το εξης: http://www.voip-info.org/wiki/view/ZyXEL+P2000W

αναφερει πως ειδικα για χρηση με asterisk θελει firmware upgrade αν τυχον εχεις παλια εκδοση

By the way: πως και διαλεξες asterisk? Αν δεν εχεις προβλημα μπορεις να αναφερεις την τιμη του prestige 2000w και απο που το παρειγγηλες?

moschos
18-01-06, 15:18
Τα νέα smart κινητά σαν το SONYERICSSON 990i,QTEC 2020i και άλλα φτηνότερα σε λίγο που θα έχουν και wifi.

Εχω το Qtek 2020i , εχω εγκαταστήσει το SJPhone Pocket PC Edition και ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ..!! Κανω κλησεις VoIP απο τον I-CALL λογαριασμο μου μεσω του κινητου..! :thumb_dup

sdn
26-01-06, 13:36
Εχω το Qtek 2020i , εχω εγκαταστήσει το SJPhone Pocket PC Edition και ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ..!! Κανω κλησεις VoIP απο τον I-CALL λογαριασμο μου μεσω του κινητου..! :thumb_dup

Ενδιαφέρων!!! Σε τι γραμμή συνδέεσαι για Internet??? Πως είναι η ποιότητα???

BoGe
26-01-06, 13:57
Εχω το Qtek 2020i , εχω εγκαταστήσει το SJPhone Pocket PC Edition και ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ..!! Κανω κλησεις VoIP απο τον I-CALL λογαριασμο μου μεσω του κινητου..! :thumb_dup

Και με τι access point;

cosmos
26-01-06, 15:24
Μμμ, με πρόλαβες, το ίδιο κινητό έχει ένας φίλος καθώς και ένα wifi usr 9108, οπότε σκεφτόμουν να τον "χώσω" για δοκιμή (α λα Timothy Tester, ο μαστροχαλαστής, για όσους θυμούνται την "Βαβούρα").

Navigator
29-01-06, 16:20
Λοιπόν θα γίνει τώρα δοκιμή με αυτο το τηλέφωνο.
http://www.qtek.gr/9100.html

θα βάλουμε το softphone software SJPhone Pocket PC Edition σε αυτό και θα κανουμε σύνδεση με
http://www.sipdiscount.com/en/freetrial.html

Στο τέλος αν ολα πανε καλά θα έχουμε τζάμπα Wireless Voip από το κινητό μας !

BoGe
29-01-06, 17:49
Στο τέλος αν ολα πανε καλά θα έχουμε τζάμπα Wireless Voip από το κινητό μας !

Μόνο αν είσαι βέβαια στον χώρο που έχει και το access point ή το wireless modem.

Navigator
29-01-06, 19:17
Eιναι το ιδιο σαν να εχεις ενα dect τηλέφωνο στο σπίτι.
Δεν εiναι ανάγκη να εισαι καρφωμένος μπροστά στο pc για να μιλάς με Voip.

cosmos
30-01-06, 08:50
Δοκίμασα το sjphone από το qtek 2020i τελικά. Τυριλέ! Το κακό είναι ότι όπως και ο ομόσταυλός του που τρέχει κάτω από κανονικό pc, δε "μιλάει" σε x-lite χρήστες.

Πήρε πουθενά μήπως το μάτι σας το X-lite (lite όχι pro) για PocketPC; Κάποτε κυκλοφορούσε δωρεάν και αυτό (παλιές εκδόσεις αλλά τέσπα). Όποιος έχει πληροφορίες, ας γράψει κάτι εδώ pls.

@ ADSLgr.com All rights reserved.