PDA

Επιστροφή στο Forum : Static IP



PaladinIV
21-04-09, 12:09
χαιρετίζω το φόρουμ.

Εδώ και κάποιες μέρες παρατηρώ οτι αλλάζει η εξωτερική ip μου και κατα συνέπεια χάνω την VNC σύνδεση μου με τα pc μου. Έχει αλλάξει κάτι και δε το ξέρουμε; Ή μας αλλάζει την μόνιμη διεύθυνση δικτύου η ΝΕΤΟΝΕ σε άλλη μόνιμη διεύθυνση δικτύου (π.χ λόγω αλλαγής των υποδομών της κτλπ).

Ξέρεις κάποιος κάτι περί του θέματος;

ariadgr
21-04-09, 12:21
Αν έχεις ζητήσει static IP και αυτή άλλαξε, θα πρέπει να το δηλώσεις ως βλάβη.

PaladinIV
21-04-09, 12:34
απ' οτι ξέρω η ΝΕΤΟΝΕ δίνει σε όλους static ip δωρεάν. Ήταν ένας απο τους λόγους που επέλεξα τον πάροχο αυτό

psyxakias
21-04-09, 12:38
"Επιλογή στατικής ή δυναμικής διεύθυνσης IP χωρίς επιπλέον χρέωση"

Το θέμα είναι το είχες ζητήσει; :hmm:

ariadgr
21-04-09, 12:38
απ' οτι ξέρω η ΝΕΤΟΝΕ δίνει σε όλους static ip δωρεάν. Ήταν ένας απο τους λόγους που επέλεξα τον πάροχο αυτό


"Επιλογή στατικής ή δυναμικής διεύθυνσης IP χωρίς επιπλέον χρέωση"

Το θέμα είναι το είχες ζητήσει; :hmm:

Ακριβώς. Μόνο αν το έχεις αιτηθεί.

psyxakias
21-04-09, 12:41
Πολύ ενδιαφέρον το "χωρίς επιπλέον χρέωση" στο μεταξύ :oneup:

SfH
21-04-09, 12:42
Προσωπικά, αν θυμάμαι καλά, όταν έκανα την αίτηση με είχαν ρωτήσει αν θέλω static η όχι (χωρίς επιπλέον χρέωση όντως).

PaladinIV
21-04-09, 12:55
Το μυστήριο λύθηκε μετά απο τηλεφωνική επικοινωνία με ενημέρωσαν πως με ένα απλό αίτημα μέσω μέϊλ και την ταυτότητα μου σκαναρισμένη θα μου αποδωθεί μόνιμη στατική διεύθυνση δικτύου καθ'οτι χωρίς το σχετικό αίτημα κάθε φορά που κάνει ρεσέτ το ρούτερ παίρνει καινούρια ΙΡ (η οποία είναι στατική μέχρι να αποσυνδεθείς), έτσι εξηγείται και το γιατί τόσο καιρό έπαιζα μια χαρά και τώρα τελευταία όχι. Το ρούτερ έκανε ρεσέτ 2-3 φορές και πήρε καινούριες διευθύνσεις

Nikiforos
22-04-09, 17:19
Πάντως για τα VPN επειδή έχω και εγώ και διάφορες άλλες υπηρεσίες όπως web server, μπορείς για να μην έχεις κανένα πρόβλημα να κάνεις ένα account στο www.dyndns.org και το δηλώνεις στο adsl router σου (780 πχ) στο ανάλογο menu που έχει και έτσι αντί να μπαίνεις με ip έχεις όνομα πχ test.ath.cx Εγώ αυτό έχω κάνει εδώ και πάρα πολύ καιρό και δεν έχω ανάγκη τη netone και δεν έχω και ποτέ προβλήματα, εκτός αν φυσικά πέσει η γραμμή. (λέμε τώρα).

@ ADSLgr.com All rights reserved.