PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτήματα για επιδοτούμενο double play [Πιερία]



mozzergr
21-04-09, 14:17
Χαίρετε
Σκέφτομαι να ενεργοποιήσω το επιδοτούμενο double play της HOL στο χωριό των γονιών μου στην Πιερία, όπου πρόσφατα συμπεριλήφθηκε στο ιδιόκτητο δίκτυο της εταιρείας. Έχω καταρχήν ορισμένα ερωτήματα και θα εκτιμούσα μια απάντηση αν κάποιος γνωρίζει τις απαντήσεις σε οποιαδήποτε από αυτά:
1. Η επιδότηση διαρκεί ένα χρόνο? Δλδ μετά τον ένα χρόνο από τα 18Ε πάμε στα 25Ε?
2. Τι εξοπλισμός δίνεται από την εταιρεία?
3. Έχει πάρει κανείς το HP550 notebook? ποιες είναι οι εντυπώσεις? έλεγα να πάρω ένα 10'' netbook αλλά τώρα με την τιμή των 240Ε [αν βέβαια υπάρχει σε στοκ] το σκέφτομαι σοβαρά [αυτή τη στιγμή δεν έχω κανένα φορητό]. Του βάζεις άλλα 2GB μνήμη και είναι μια χαρά νομίζω..
4. Απέχω < 200-250 μέτρα από το κέντρο ΟΤΕ του χωριού μου, είναι ασφαλές να υποθέσω ότι και ο εξοπλισμός της HOL είναι τοποθετημένος εκεί? Η ταχύτητα πλησιάζει την ονομαστική των 6Mbps ή θα είμαι όπως στο σπίτι μου στη Θεσ/νίκη όπου τα 24 Mbps μεταφράζονται σε 1-2 Mbps [Forthnet]?
5. Ξέρει κανείς ποιος είναι ο συνήθης χρόνος σύνδεσης για περιπτώσεις επαρχίας [ή και συγκεκριμένα στην Πιερία?]
6. Επειδή θα το χρησιμοποιούν κυρίως οι [ηλικιωμένοι] γονείς μου με ενδιαφέρει πολύ και η ποιότητα της ομιλίας. Πως την κρίνετε?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τυχόν απαντήσεις..

D.KARAKASIDIS
23-04-09, 21:43
1.Ο χρονος της επιδοτησης ειναι για 1 χρονο.
2.Ενα ρουτερ και τα σχετικα καλωδια
3.το ποσο το προπληρωνεις για ολο τον χρονο.με επιδοτηση 50% ειναι 191 ευρω
4 οσο για την ταχυτητα ειναι σχετικο.
5.σε περιπου 2 εβδομαδες
εαν ειναι πανω απο 65 χρονων η επιδοτηση ειναι 75% δηλ,122 ευρω ολο τον χρονο

mozzergr
24-04-09, 01:09
Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
Ναι, όντως είναι πάνω από 65 χρονών οι γονείς μου, δεν το είχα προσέξει το 75%, νόμιζα ότι είναι μόνο για πολύτεκνους [αυτό σημαίνει ότι το laptop κοστίζει 150€??? wow!]. Ελπίζω να υπάρχει σε στοκ γιατί σκοπεύω να το τολμήσω τελικά. Στο 2 εννοούσα αν γνωρίζετε ποιο router παρέχεται [και ποια η γνώμη σας γι'αυτό]. Είσαι σίγουρος για την προπληρωμή? Στο site αναφέρουν και μηνιαία τιμή και ετήσια. Επίσης, μετά τη λήξη της επιδότησης αναφέρει κάτι για "προνομιακό τιμοκατάλογο", αναρωτιέμαι τι να εννοεί μ'αυτό.. προφανώς τα.. προνομιακά 25€ του κανονικού τιμολογίου, lol
Και πάλι ευχαριστώ!

harris
24-04-09, 01:35
1. Η επιδότηση διαρκεί ένα χρόνο? Δλδ μετά τον ένα χρόνο από τα 18Ε πάμε στα 25Ε?
Ναι, είναι για έναν χρόνο.

2. Τι εξοπλισμός δίνεται από την εταιρεία?

Αν πάρεις και internet θα σου έρθει το netfaster iad που είναι αρκετά αξιόπιστο.


3. Έχει πάρει κανείς το HP550 notebook? ποιες είναι οι εντυπώσεις? έλεγα να πάρω ένα 10'' netbook αλλά τώρα με την τιμή των 240Ε [αν βέβαια υπάρχει σε στοκ] το σκέφτομαι σοβαρά [αυτή τη στιγμή δεν έχω κανένα φορητό]. Του βάζεις άλλα 2GB μνήμη και είναι μια χαρά νομίζω..

Παντελώς άσχετο με την hol, δεν ξέρω :p


4. Απέχω < 200-250 μέτρα από το κέντρο ΟΤΕ του χωριού μου, είναι ασφαλές να υποθέσω ότι και ο εξοπλισμός της HOL είναι τοποθετημένος εκεί? Η ταχύτητα πλησιάζει την ονομαστική των 6Mbps ή θα είμαι όπως στο σπίτι μου στη Θεσ/νίκη όπου τα 24 Mbps μεταφράζονται σε 1-2 Mbps [Forthnet]?

Αν πράγματι είσαι τόσο κοντά στο κέντρο του ΟΤΕ, όπου βρίσκεται κι η hol, θα δεις τρελές ταχύτητες!


5. Ξέρει κανείς ποιος είναι ο συνήθης χρόνος σύνδεσης για περιπτώσεις επαρχίας [ή και συγκεκριμένα στην Πιερία?]

Αν υπάρχει ήδη γραμμή του ΟΤΕ και την γυρίσεις σε hol τότε η μετάβαση θα γίνει σε ~1 μήνα... αν δεν υπάρχει καθόλου γραμμή και πας για καινούρια... μην κρατήσεις την αναπνοή σου :p


6. Επειδή θα το χρησιμοποιούν κυρίως οι [ηλικιωμένοι] γονείς μου με ενδιαφέρει πολύ και η ποιότητα της ομιλίας. Πως την κρίνετε?

Δεν ήξερα την ενδιαφέρουσα περίπτωση που λέει ο φίλος από πάνω!

Όπως και να 'χει, η ποιότητα είναι άριστη ;)

mozzergr
25-04-09, 12:46
Ευχαριστώ αγαπητέ για την πολύ εμπεριστατωμένη απάντηση! Τώρα μου μένει να πείσω τον πατέρα μου ότι δεν επιχειρώ τη μετάβαση στη HOL μόνο και μόνο για να πάρω το laptop, lol

zoug100
28-04-09, 21:36
γνωριζετε η επιδοτηση για ποιους ισχυει?πρεπει να εχεις καποιες προυποθεσεις η ειναι απλα για οσους προλαβουν και ενδιαφερθουν?ξερεις κανενας φιλος που εχει ασχοληθει με το θεμα να μου πει?

harris
28-04-09, 21:40
γνωριζετε η επιδοτηση για ποιους ισχυει?πρεπει να εχεις καποιες προυποθεσεις η ειναι απλα για οσους προλαβουν και ενδιαφερθουν?ξερεις κανενας φιλος που εχει ασχοληθει με το θεμα να μου πει?

Εάν η περιοχή που θα μπει η γραμμή δικαιούται επιδότηση δεν χρειάζεται κάτι άλλο ;)

zoug100
28-04-09, 21:53
Εάν η περιοχή που θα μπει η γραμμή δικαιούται επιδότηση δεν χρειάζεται κάτι άλλο ;)

δηλαδη δεν ισχυει για ολες τις περιοχες της Ελλαδας?

harris
28-04-09, 21:56
δηλαδη δεν ισχυει για ολες τις περιοχες της Ελλαδας?

Όχι, μόνο για κάποιες ;)

zoug100
28-04-09, 21:58
Όχι, μόνο για κάποιες ;)

μηπως γνωριζεις για ποιες?μπορω να το βρω καπου?

harris
28-04-09, 21:59
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=224247 ;)

D.KARAKASIDIS
29-04-09, 16:06
http://www.hol.gr/default.asp?pID=23&ct=39&itmID=109&la=1


Θα σου λυθουν ολες οι αποριες σου. Και κατι ακομη...... η αιτηση γινετε μονο τηλεφωνικα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.