PDA

Επιστροφή στο Forum : Fritz BoxFon 7140 ή Netfaster IAD;



africa_twin
21-04-09, 17:27
Γεια χαρά σε όλους!
Στο τέλος του μήνα ενεργοποιείται η σύνδεσή μου στο ιδιόκτητο της ΗΟL (double play lite)
Μέχρι τώρα ήμουν χρήστης Connex και χρησιμοποιούσα το Fritz BoxFon 7140 με το οποίο είμαι πολύ ευχαριστημένος και θα ήθελα να το κρατήσω και με τη HOL. Με έχει βολέψει το συγκεκριμένο ρούτερ γιατί έχω ρυθμίσει 2 λογαριασμούς sip (Nonoh, Freecalls) και πραγματικά είναι άψογο και στην voip τηλεφωνία και στο Internet.
Σήμερα παρέλαβα το Netfaster από τη HOL αλλά επειδή δεν έχω ιδιαίτερες τεχνικές γνώσεις θα ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει τον κόπο να αντικαταστήσω το παλιό καλό μου Fritz με αυτό. Από τεχικής άποψης ποιό είναι καλύτερο;

mondeo
21-04-09, 17:33
Το Fritz είναι Fritz.
Όχι πως το Netfaster είναι κακό,ίσα-ίσα που σε προβληματικές γραμμές υπερτερεί.Δοκίμασε και τα δύο και κρατάς όποιο σε βολεύει καλύτερα.
Υ.Γ.Βλέπω από τα στατιστικά σου πως είσαι κοντά στο DSLAM.Δεν θα έχεις πρόβλημα με κανένα από τα δύο.Και στο Netfaster μπορείς να έχεις SIP.

africa_twin
21-04-09, 17:45
Σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση!
Από τα λεγόμενά σου καταλαβαίνω ότι το Fritz τεχνικά είναι λίγο καλύτερο.
Αυτό θα δοκιμάσω πρώτο και αν είναι όλα ok το Netfaster δεν το ανοίγω καθόλου :p

mondeo
21-04-09, 22:09
Γιά να συνδεθείς θα χρησιμοποιήσεις τα παρακάτω στοιχεία:

Encapsulation: PPPoE
Username: guest@adsl.gr
Password: guest
To Netfaster είναι plug n' play,το έχουν ρυθμίσει απ'ευθείας από την HOL δεν χρειάζεται να πειράξεις τίποτα.Θα συνδεθεί αμέσως.

africa_twin
22-04-09, 10:44
Γιά να συνδεθείς θα χρησιμοποιήσεις τα παρακάτω στοιχεία:

Encapsulation: PPPoE
Username: guest@adsl.gr
Password: guest
To Netfaster είναι plug n' play,το έχουν ρυθμίσει απ'ευθείας από την HOL δεν χρειάζεται να πειράξεις τίποτα.Θα συνδεθεί αμέσως.

Επειδή δεν ξέρω την διαδικασία μπορείς να δώσεις κάποιες παραπάνω πληροφορίες;
Αφού συνδεθώ με τα user και pass που αναφέρεις πρέπει να μπω σε κάποια σελίδα και να βάλω τα δικά μου; Αυτά τα ορίζω εγώ ή μου τα στέλνουν από τη HOL;

mondeo
22-04-09, 11:16
Ta User και Pass θα τα βάλεις στο Fritz στην καρτέλα Internet και επιλογή Account Information.Γιά να μπείς στο Fritz θα πατήσεις στον Explorer την παρακάτω διεύθυνση:
192.168.178.1 και μετά θα κάνεις το παραπάνω βήμα.

africa_twin
22-04-09, 11:36
Ta User και Pass θα τα βάλεις στο Fritz στην καρτέλα Internet και επιλογή Account Information.Γιά να μπείς στο Fritz θα πατήσεις στον Explorer την παρακάτω διεύθυνση:
192.168.178.1 και μετά θα κάνεις το παραπάνω βήμα.

ναι την ξέρω αυτή τη διαδικασία!
Με αυτά τα user και pass θα μπαίνω;
Δεν θα βάλω δικά μου (user και pass);

theofilos79
22-04-09, 11:54
ναι την ξέρω αυτή τη διαδικασία!
Με αυτά τα user και pass θα μπαίνω;
Δεν θα βάλω δικά μου (user και pass);

Τα user και pass υπάρχουν σε ένα φακελάκι που θα σου στείλει η χολ. επίσης θα βρεις οδηγίες πως μπορείς να αλλάξεις και να βάλεις τα δικά σου user και pass. οποια και να βάλεις όμως, είτε τα παλιά είτα τα δικά σου (όταν τα αλλάξεις) όλα παίζουν κανονικά.

africa_twin
22-04-09, 12:03
ok ευχαριστώ για τις απαντήσεις! :oneup:

theofilos79
22-04-09, 12:51
ok ευχαριστώ για τις απαντήσεις! :oneup:

Να είσαι καλά. Πάντως αν διαβάσεις τις οδηγίες που εσωκλείονται στο κουτί που σου έστειλαν θα τα καταλάβεις όλα.Χαιρετίσματα στο πανέμορφο Ναύπλιο (παλιές αναμνήσεις).:rofl:

africa_twin
22-04-09, 14:53
Πάντως αν διαβάσεις τις οδηγίες που εσωκλείονται στο κουτί που σου έστειλαν θα τα καταλάβεις όλα.
Ok η αλήθεια είναι ότι δεν το έχω ανοίξει ακόμα...


Χαιρετίσματα στο πανέμορφο Ναύπλιο (παλιές αναμνήσεις).:rofl:
Και το Ναύπλιο ανταποδίδει!!! :)
Αν οι αναμνήσεις είναι από ντόπια βοήθειά σου!!! :rofl:

mondeo
22-04-09, 17:15
Η HOL στο ιδιόκτητο έχει απενεργοποιήσει το authentication (έτσι κι αλλοιώς μόνο με HOL μπορεί κάποιος να συνδεθεί) και μπορείς να συνδεθείς ακόμα και μς τα στοιχεία του Connx.Τα default user και pass είναι αυτά που σου έγραψα παραπάνω και είναι προεγκατεστημένα στο Netfaster που έλαβες.Εσύ μπορείς να δημιουργήσεις δικά σου στοιχεία τα οποία θα τα χρησιμοποιήσεις στο HOL Mail.Τελευταία το πακέτο μέσα δεν έχει το χαρτάκι με τους κωδικούς αλλά αποστέλλονται με SMS.

theofilos79
22-04-09, 20:12
Ok η αλήθεια είναι ότι δεν το έχω ανοίξει ακόμα...

Και το Ναύπλιο ανταποδίδει!!! :)
Αν οι αναμνήσεις είναι από ντόπια βοήθειά σου!!! :rofl:

:whistle:

haunted
23-04-09, 00:33
Κατά την γνώμη μου το Fritz είναι καλύτερο. Και στις δυο γραμμές που έχω υπάρχει Fritz επάνω. Με το Netfaster είχα αρκετά προβλήματα και βαρέθηκα τις χαζομάρες που κάνει.

africa_twin
30-04-09, 11:21
Ενεργοποιήθηκε η γραμμή μου 28/04/2009 DP lite(2 μέρες πριν από την προβλεπόμενη ημερομηνία) Όλα καλά εκτός από την τηλεφωνία που έχει ψιλοδιακοπές αλλά όπως με ενημέρωσαν θα "στρώσει" τις επόμενες μέρες αφού είμαι ακόμα σε πιλοτικό στάδιο.
Δοκίμασα και τα 2 router (Fritz BoxFon 7140 & Netfaster IAD) το Fritz κλειδώνει χαμηλότερα από το Netfaster (5,1mbps έναντι 6κάτι στο DL και 0,75mbps έναντι 0,85 στο UL) που μάλλον στο Netfaster μου φαίνεται ψιλομούφα (το 6κάτι) γιατί κατέβασα το ίδιο αρχείο από Rapidshare και με τα δύο router η ταχύτητα DL ήταν σχεδόν ίδια και στα 2 (500kb/sec)
Λόγω αδυναμίας στο fritz άφησα αυτό επάνω προς το παρόν. Μέχρι στιγμής δεν έχω αποσυνδέσεις η άλλου είδους προβλήματα (εκτός από το τηλέφωνο)

jkoukos
30-04-09, 13:40
Με τέτοιο Downstream Attenuation έκανες πολύ καλά και επέλεξες DP Lite.
Κι εγώ σε δοκιμές είδα ότι το Fritz συγχρονίζει λίγο χαμηλότερα. Αυτό που έχω καταλάβει (και από άλλες αναφορές μελών) είναι ότι το Netfaster ενδείκνυται για προβληματικές γραμμές.

Η τηλεφωνία στη δικιά μου περίπτωση έστρωσε σε 4-5 μέρες και στη συνέχεια είναι άψογη. Εδώ όμως αντίθετα, το Fritz έχει κατ' εμέ καλύτερη απόκριση από το Netfater, με το οποίο έχω πολύ χαμηλό ακουστικό ήχο και μέχρι σήμερα δεν έχω καταφέρει να βρω λύση.

DaveMurray
30-04-09, 15:34
Ε όλο και κάτι θα παίζει με τους codecs, αν μιλάς για voip τηλεφωνία...... codecs και ρυθμισούλες.....

africa_twin
30-04-09, 15:42
Με τέτοιο Downstream Attenuation έκανες πολύ καλά και επέλεξες DP Lite.
Κι εγώ σε δοκιμές είδα ότι το Fritz συγχρονίζει λίγο χαμηλότερα. Αυτό που έχω καταλάβει (και από άλλες αναφορές μελών) είναι ότι το Netfaster ενδείκνυται για προβληματικές γραμμές.


Σύμφωνα με τα δικά μου δεδομένα η δικιά μου γραμμή θεωρείται προβληματική;
Πέρα από την απόσταση από τον ΟΤΕ 2,5-3klm το οποίο δεν αλλάζει :(

........Auto merged post: africa_twin πρόσθεσε 5 λεπτά και 55 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Η τηλεφωνία στη δικιά μου περίπτωση έστρωσε σε 4-5 μέρες και στη συνέχεια είναι άψογη. Εδώ όμως αντίθετα, το Fritz έχει κατ' εμέ καλύτερη απόκριση από το Netfater, με το οποίο έχω πολύ χαμηλό ακουστικό ήχο και μέχρι σήμερα δεν έχω καταφέρει να βρω λύση.
Το τηλ δεν είναι voip οπότε δεν έχω πρόβλημα με τον ήχο στο ακουστικό
Αντίθετα με Nonoh και Fritz όλα δουλεύουν άψογα!!!

mondeo
30-04-09, 17:12
Σύμφωνα με τα δικά μου δεδομένα η δικιά μου γραμμή θεωρείται προβληματική;
Πέρα από την απόσταση από τον ΟΤΕ 2,5-3klm το οποίο δεν αλλάζει :(

........Auto merged post: africa_twin πρόσθεσε 5 λεπτά και 55 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Το τηλ δεν είναι voip οπότε δεν έχω πρόβλημα με τον ήχο στο ακουστικό
Αντίθετα με Nonoh και Fritz όλα δουλεύουν άψογα!!!

Κατ'αρχήν καλορίζικος!!!!!!!
Η γραμμή σου δεν θεωρείται προβληματική,απλά είσαι μακρυά από το DSLAM.
Καλά έκανες και έβαλες το Netfaster.Είναι ιδανικό γιά την περίπτωσή σου.
Το τηλέφωνο σίγουρα θα στρώσει σε μιά-δυό μέρες.
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και στο Netfaster το Nonoh αν θέλεις.

africa_twin
30-04-09, 17:55
Κατ'αρχήν καλορίζικος!!!!!!!
Να σαι καλά!


Καλά έκανες και έβαλες το Netfaster. Είναι ιδανικό γιά την περίπτωσή σου.
Όπως γράφω παραπάνω απλώς δοκίμασα το Netfaster αλλά μετά ξαναέβαλα το Fritz γιατί η ταχύτητα DL ήταν ίδια παρόλο που το NF κλείδωνε 1mbps παραπάνω. Κατεβάζω και με τα δύο με 500kb/s και από Rapidshare και από ftp.ntua.gr
Προτείνεις σύμφωνα με τη γραμμή μου να βάλω το Netfaster; Έχω να κερδίσω κάτι;

mondeo
30-04-09, 18:09
Αν δεν έχεις διαφορά στο downloading,κράτα το Fritz.

africa_twin
30-04-09, 18:17
Αν δεν έχεις διαφορά στο downloading,κράτα το Fritz.

ok ευχαριστώ! ;)

africa_twin
05-05-09, 12:55
Χθες συνέβη το εξής παράξενο:
Ενώ συγχρόνιζα με το Fritz στα 5100/730 mbps το modem έκανε επανεκκίνηση και συγχρόνισε στα 6078/842 :) μέχρι εδώ όλα καλά!
Στα στοιχεία της γραμμής που κοίταξα συγχρονίζει σε ADSL2 και όχι ADSL2+ επίσης τοAttenuation έπεσε από 47 στο 46 αυτό ειναι καλό ή κακό;
Να σημειώσω ότι το Internet και το τηλέφωνο δουλεύουν άψογα!

jkoukos
05-05-09, 19:50
Λοιπόν μετά από μερικές μέρες που απουσίαζα απαντώ:

Η γραμμή σου δεν είναι προβληματική, όπως έγραψε και ο mondeo παραπάνω, απλώς λόγω της απόστασης από το κέντρο της περιοχή σου έχεις περιορισμό στη μέγιστη ταχύτητα συγχρονισμού (πληροφορίες εδώ (http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php)). Για γενικές πληροφορίες των στοιχείων της γραμμή σου υπάρχει εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=21205) ένα πολύ καλό άρθρο.

Όσον αφορά το πρόβλημα που είχα/έχω με την ένταση του ήχου στο Netfaster, ενημερώνω ότι έχω pots τηλεφωνία και το πρόβλημα παρουσιάζεται σε όλες τις κλήσεις (pstn, sip κλπ) χωρίς μέχρι σήμερα να έχω καταφέρει να βρώ λύση μέσω ρυθμίσεων του router.

Vitruvian78
14-05-09, 15:59
Εγώ κάθε απόγευμα γύρω στις 5 τρώω μια αποσύνδεση και αν δεν κάνω επανακίνηση το ρούτερ δεν έχω ούτε τηλέφωνο (είναι VoIP) ούτε ιντερνετ. Tους το έχω πει, το έχουν κοιτάξει αλλά δεν έχει γίνει κάτι.

JTB
15-05-09, 21:26
Θέλω να ρωτήσω αν το Netfaster έχει την δυνατότητα να συνδέσω πάνω του ένα printer (π.χ. HP Photosmart 8250) για να εκτυπώνω από το laptop όπως έκανα με το Fritz.
Π.χ. να πάρω ένα adaptor usb-->ethernet και να συνδέσω το printer στο router( ή μέσω hamachi)

@ ADSLgr.com All rights reserved.