PDA

Επιστροφή στο Forum : Vodafone "για το σπίτι", αποτίμηση δύο χρόνια μετά...



gtl
21-04-09, 22:46
Δεν ξέρω πόσοι θυμάστε τις φήμες πριν εισέλθει η Vodafone στην αγορά "σταθερής" τηλεφωνίας, αλλά όσοι παρακολουθούσατε τα πράγματα τότε σίγουρα κάτι θα έχετε κρατήσει από την υστερική, οργιώδη αδημονία των εφημερίδων και των περιοδικών...

Η Vodafone ήταν η Μεγάλη Νέα Είσοδος που θα "έφερνε τα πάνω κάτω", θα "άλλαζε οριστικά το σκηνικό", θα "στρίμωχνε εναλλακτικούς όσο και ΟΤΕ στον τοίχο" και πολλά άλλα φοβερά και τρομερά.

Δύο χρόνια πέρασαν από τότε. Πιστεύετε ότι οι φήμες, ο ενθουσιασμός και η αφρισμένη προσμονή του 2007 έχουν δικαιωθεί?

sdikr
21-04-09, 22:49
Δεν ξέρω πόσοι θυμάστε τις φήμες πριν εισέλθει η Vodafone στην αγορά "σταθερής" τηλεφωνίας, αλλά όσοι παρακολουθούσατε τα πράγματα τότε σίγουρα κάτι θα έχετε κρατήσει από την υστερική, οργιώδη αδημονία των εφημερίδων και των περιοδικών...

Η Vodafone ήταν η Μεγάλη Νέα Είσοδος που θα "έφερνε τα πάνω κάτω", θα "άλλαζε οριστικά το σκηνικό", θα "στρίμωχνε εναλλακτικούς όσο και ΟΤΕ στον τοίχο" και πολλά άλλα φοβερά και τρομερά.

Δύο χρόνια πέρασαν από τότε. Πιστεύετε ότι οι φήμες, ο ενθουσιασμός και η αφρισμένη προσμονή του 2007 έχουν δικαιωθεί?

Απο απόψη κερδών ή απο άποψη υπηρεσιών;

το 1ο το κάνανε το δεύτερο όχι αφού δεν ήταν σταθερή

noname85
21-04-09, 22:58
αν κανω μια συνδεση για το σπιτι και παρω το ericsson θα μπορω να το χρησιμοποιω και στο σπιτι και στο εξοχικο????

sdikr
21-04-09, 23:03
αν κανω μια συνδεση για το σπιτι και παρω το ericsson θα μπορω να το χρησιμοποιω και στο σπιτι και στο εξοχικο????

Οχι φυσικά,

noname85
21-04-09, 23:04
αφου εχει καρτα sim, δεν ειναι νομιμο ή δεν ειναι δυνατον??

sdikr
21-04-09, 23:07
αφου εχει καρτα sim, δεν ειναι νομιμο ή δεν ειναι δυνατον??


Αλλό πράγμα το Home zone, και αλλό το πάω βόλτα όπου θέλω

noname85
21-04-09, 23:11
τι ειναι το home zone????πειτε μου ρε παιδια!!!

Georgevtr
21-04-09, 23:30
Home zone=περιφέρεια του σπιτιού .
By the way έβγαλε νέο πρόγραμμα,πιό οικονομικό φαντάζομαι...

Ψήφισα το 3,διότι η εταιρία δίνει το χειρότερο 2play απ' όλους.Σύμφωνα και με τις συνδέσεις αλλά και για την μηδαμινή προσοχή που δίνουν.

pakitis
21-04-09, 23:43
Ξεκίνησε αργά για το ιδιόκτητό της..

Spanos
21-04-09, 23:51
Δεν είναι "σταθερή" με την ευρεία έννοια και υστερεί αρκετά σε χρόνο ομιλίας και ψηφιακές υκολίες σε σχέση με τους ανταγωνιστές της. Ειδικά απο τη Vodafone που δραστηριοποιείται σε αρκετές χώρες περιμέναμε κάτι καλύτερο τουλάχιστον ως προς την επικοινωνία μεταξύ των δικών της δικτύων.

pakitis
22-04-09, 21:07
Θα τα έχει κι αυτά που της λείπουν αλλά αργότερα.. Έβγαλε προσφορά πάντως εχθές, 6€ για τους πρώτους 6 μήνες...

bored01
22-04-09, 21:36
Εμένα προσωπικά μου έδωσε την εντύπωση πως όλη αυτή η είσοδος στο χώρο της "σταθερής" τηλεφωνίας και του ADSL έγινε λιγο πρόχειρα για να προλάβουν τον ανταγωνισμό. Έκαναν μια όπως όπως συνεργασία με την hol για το internet και έδωσαν το Vodafone Για το Σπίτι ύστατη λύση για τηλεφωνία με πανελλαδική κάλυψη.

Το καλό για τη Vodafone είναι ότι από πλευρά κόστους η παροχή των συγκεκριμένων υπηρεσιών δεν ήταν καθόλου δαπανηρή (πόσο δαπανηρό είναι να δώσει κάοιες επιπλέον συνδέσεις κινητής και να κάνει μια εμπορική συφωνία με τη hol?) ενώ το καλοκαίρι του 2007 προωθήθηκαν ιδιαίτερα έντονα και διαφημιστικά αλλά και από τα καταστήματα. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα μέσα σε λίγους μήνες η Vodafone να έχει ένα σεβαστό πελατολόγιο στο adsl αλλά και ένα δυνατό πελατολόγιο στη τηλεφωνία.

Όταν βέβαια πέρασαν κάποιοι μήνες και όλη αυτή η κατάσταση άρχισε να ξεφουσκώνει και ο κόσμος κατάλαβε ότι οι "μικρότεροι" παίκτες προσέφεραν πραγματικές σταθερές υπηρεσίες με χαμηλότερο κόστος, οι πωλήσεις της Vodafone έπεσαν κατακόρυφα (και αυξάνονταν ελάχιστα όταν έκανε κάποια προσφορά). Πλέον δεν πουλάει σχεδόν καθόλου αφού τα πακέτα της είναι πανάκριβα, χωρίς πραγματική σταθερή και με μέτρια τενική υποστήριξη (κάτι για το οποίο δεν ξέρω αν φταίει η ίδια ή η hol).

To κέρδος βέβαια το είχε. Αλλά ορθώς ο όμιλος έκρινε ότι η εταιρεία χρειάζεται μια πιο ισχυρή αυτόνομη παρουσία στο χώρο (και όχι ψευτοπακέτα σε συναργασία με άλλους παρόχους) γι'αυτό και αργά αλλά σταθερά αναπτύσσει ιδιόκτητο δίκτυο σε αρκετές πόλεις. Αν μάλιστα δώσει ανταγωνιστικά πακέτα (αποκλειστικά ενσύρματα) με καλή ποιότητα υπηρεσιών και εξυπηρέτηση (κάτι που τουλάχιστον πρέπει να περιμένουμε από την μεγαλύτερη εταιρεία τηλεπικοινωνιών στο κόσμο) σε συνδυασμό με τα καταστήματα της νομίζω ότι γρήγορα θα καλύψει τη διαφορά με τις forthnet-hol-tellas.

Όσο για το Vodafone για το Σπίτι θεωρώ ότι για τα μέτρα του υπήρξε (και παραμένει) καινοτόμο προιόν αφού με αυτό μπορείς να έχεις τηλεφωνία χωρίς πάγιο ΟΤΕ σε όποιο σημείο της Ελλάδας και αν είσαι με άμεση ενεργοποίηση (γι'αυτό το αντέγραψε και η Cosmote) αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορούσε να αποτελέσει προιόν που θα άλλαζε τα δεδομένα στο χώρο των τηλεπικοινωνιών.

mondeo
22-04-09, 22:03
Όσο για το Vodafone για το Σπίτι θεωρώ ότι για τα μέτρα του υπήρξε (και παραμένει) καινοτόμο προιόν αφού με αυτό μπορείς να έχεις τηλεφωνία χωρίς πάγιο ΟΤΕ σε όποιο σημείο της Ελλάδας και αν είσαι με άμεση ενεργοποίηση (γι'αυτό το αντέγραψε και η Cosmote) αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορούσε να αποτελέσει προιόν που θα άλλαζε τα δεδομένα στο χώρο των τηλεπικοινωνιών.

Αναμφισβήτητα.
Γιά μένα προσωπικά ήταν η σανίδα σωτηρίας όταν αποχώρησε η Vivodi από την Πάτρα και καθώς είχα ξεσυνηθίσει να πληρώνω πάγια στον πΟΤΕ,δεν είχα άλλη λύση.
Πάντως οφείλω να πω πως είμαι ικανοποιημένος από την υπηρεσία.Το τηλέφωνο λειτουργεί άψογα όπως και το internet.Στην αρχή βέβαια ήμουν επιφυλακτικός (έβαλα Double Play+ τον Αύγουστο του '08)καθώς η HOL ήταν νεότευκτη στο ιδιόκτητο και δεν υπήρχε ιδιαίτερη εμπειρία γιά τη λειτουργία του.Βέβαια η όλη κίνηση σαφώς μου βγήκε σε καλό καθώς γράφτηκα με την προσφορά των 20.90 το μήνα.
Δεν νομίζω βέβαια ότι άλλαξε τα δεδομένα αλλά ούτε και προσέφερε μιά από τα ίδια.Σίγουρα το προιόν είναι διαφορετικό από τους άλλους,τόσο από πλευράς τηλεφωνίας όσο και στο internet λόγω της συνεργασίας με τη HOL.
Θα προτιμούσα να υπάρχει και μία άλλη επιλογή ανάμεσα στην πρώτη και στη δεύτερη:

Η Vodafone προσέφερε ένα διαφορετικό προιόν χωρίς ν'αλλάξει τα δεδομένα στον χώρο του ADSL και της σταθερής.

Και αυτή θα ήταν η επιλογή μου.
Τώρα δυσκολεύομαι να ψηφίσω.......

kasi
25-04-09, 04:00
Αλλό πράγμα το Home zone, και αλλό το πάω βόλτα όπου θέλω

αν δεν κάνω λάθος , το παίρνεις μαζί σου και έχει χρέωση κανονικού κινητού....

όταν πας πάλι πίσω στο σπίτι τότε ναι , γίνετε σταθερό....

ariadgr
25-04-09, 04:10
αν δεν κάνω λάθος , το παίρνεις μαζί σου και έχει χρέωση κανονικού κινητού....

όταν πας πάλι πίσω στο σπίτι τότε ναι , γίνετε σταθερό....

Ναι, αλλά τι νόημα έχει να παίρνεις το home zone στο εξοχικό, μόνο για να κάνεις εξερχόμενες κλήσεις με χρέωση κινητού; Το ίδιο το κάνεις και από το κινητό σου, ενδεχομένως και με τον προπληρωμένο χρόνο ομιλίας που μπορεί να έχεις στο συμβόλαιο.

Φαντάζομαι ότι ο noname85 εννοούσε να το χρησιμοποιεί με τις χρεώσεις σταθερού και στο εξοχικό.

noname85
25-04-09, 14:00
Ναι, αλλά τι νόημα έχει να παίρνεις το home zone στο εξοχικό, μόνο για να κάνεις εξερχόμενες κλήσεις με χρέωση κινητού; Το ίδιο το κάνεις και από το κινητό σου, ενδεχομένως και με τον προπληρωμένο χρόνο ομιλίας που μπορεί να έχεις στο συμβόλαιο.

Φαντάζομαι ότι ο noname85 εννοούσε να το χρησιμοποιεί με τις χρεώσεις σταθερού και στο εξοχικό.βασικα θα ηθελα να το βαλω το καλοκαιρι στο εξοχικο αλλα ολον τον υπολοιπο χρονο θα πληρωνω παγια και δεν θα το χρησιμοποιω??

bored01
25-04-09, 17:14
βασικα θα ηθελα να το βαλω το καλοκαιρι στο εξοχικο αλλα ολον τον υπολοιπο χρονο θα πληρωνω παγια και δεν θα το χρησιμοποιω??

Δυστυχώς θα τα πληρώνεις τα πάγια. Εκτός αν το έχεις στο σπίτι σου μόνιμα και όταν πας στο εξοχικό κάνεις μια αλλαγή διεύθυνσης στη Vodafone και το "home zone" σου μεταφέρεται στο εξοχικό. Και μετά το ξανααλλάζεις. Απλώς έχε υπόψη ότι αλλαγή home zone μπορεί να γίνεται κάθε τρεις μήνες.

mondeo
25-04-09, 19:50
Δυστυχώς θα τα πληρώνεις τα πάγια. Εκτός αν το έχεις στο σπίτι σου μόνιμα και όταν πας στο εξοχικό κάνεις μια αλλαγή διεύθυνσης στη Vodafone και το "home zone" σου μεταφέρεται στο εξοχικό. Και μετά το ξανααλλάζεις.

Ακριβώς έτσι είναι.

focuZ
26-04-09, 16:16
Γειά σας και από μένα,

το ΗΟΜΕ ΖΟΝΕ είναι πολύ πρακτικό, όταν οι φίλοι σου κάθονται στην εμβέλεια σου! Λαμβάνω και πραγματοποιώ κλήσεις στο σπίτι μιας φίλης 100 περίπου μέτρα από το δικό μου.

Δεν ξέρω άν θα παραμείνω, όταν τελειώσει η προσφορά. Από το ίντερνετ δεν έχω παράπονο αλλά από το σταθερό τι να πώ. όταν μιλάς για πολύ ώρα, αρχίζουν οι αλλοιώσεις φωνής ή διάφοροι θόρυβοι που τους ακούει μόνο ο καλούμενος. άλλοτε πάλι μπορεί να πέσει η γραμμή. αυτό βέβαια έχει καιρό να συμβεί. πάντως όταν τηλεφωνώ στο εξωτερικό, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα

Vtester
26-04-09, 16:27
noname85 εκτός του οτι θα έχεις χρέωση κινητού δεν θα λειτουργεί και ο αριθμός 21.. αρα δεν έχει νόημα . Το μόνο που θα μπορούσες να κάνεις είναι να δηλώσεις αλλαγή ζώνης αλλά 1ον αξίζει μόνο αν κάτσεις αρκετό καιρό 2ον αν έχεις προσφορά θέλει μεγαλη προσοχή γιατι την χάνεις .
focuZ πες μου οτι δεν έχεις ακόμα το Sagem .

Edit : Μέγα λάθος μου . Δεν αξίζει να κάνεις αλλαγή ζώνης καθώς θα χάσεις και τον αριθμό λόγω οτι λογικά εκει θα έχουν άλλο πρόθεμα εκτός και αν ο αριθμός δεν σε ενδιαφέρει.

focuZ
26-04-09, 18:29
@vtester,

όχι, έβαλα το gigaset, το οποίο τα καταφέρνει γύρω από την πολυκατοικία και μέσα σε αυτήν. Όταν πάω σε άλλο σπίτι βάζω την sim σε συσκευή κινητού.

ariadgr
26-04-09, 18:32
@vtester,

όχι, έβαλα το gigaset, το οποίο τα καταφέρνει γύρω από την πολυκατοικία και μέσα σε αυτήν. Όταν πάω σε άλλο σπίτι βάζω την sim σε συσκευή κινητού.

Εννοούσε αν το voice box που χρησιμοποιείς είναι το Sagem ή το Ericsson.

Vtester
26-04-09, 18:48
Αν έχεις ακόμα το μάυρο κουτάκι που πέρνει την sim δλδ το sagem rl300 δικαούσαι να το πάς πίσω με το χαρτί της συμβασής σου και να πάρεις δωρεάν το panasonic . Καλύτερο σήμα και λιγότερα κολλήματα , το μόνο κακό είναι πως χρησιμοποιεί μόνο τα δικά του panasonic ασύρματα τηλέφωνα. Κάνε ένα τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών για περισσότερες πληροφορίες.

focuZ
26-04-09, 18:53
@ariadgr,

oups, νομισα αναφερόταν στο ασύρματο επειδή μια φίλη έχει το sagem και έχει πρόβλημα μέσα στο σπίτι.
Ναι το voice box της sagem έχω, λέτε αυτό να φταίει για τις αλλοιώσεις της φωνής και τους ήχους;

........Auto merged post: focuZ πρόσθεσε 1 λεπτά και 53 δευτερόλεπτα αργότερα ........

@vtester σε ευχαριστώ, θα το προσπαθήσω αύριο!

bored01
26-04-09, 19:02
@ariadgr,

oups, νομισα αναφερόταν στο ασύρματο επειδή μια φίλη έχει το sagem και έχει πρόβλημα μέσα στο σπίτι.
Ναι το voice box της sagem έχω, λέτε αυτό να φταίει για τις αλλοιώσεις της φωνής και τους ήχους;


Έχουν αναφερεθεί κατα καιρούς διάφορα. Με κινητό Vodafone έχεις παρόμοια προβλήματα? Αν όχι τότε φταίει μάλλον το sagem. Το Ericsson γενικά είναι καλύτερο. Και το panasonic ακόμα καλύτερο.

focuZ
26-04-09, 19:22
Η αλήθεια είναι ότι το κινητό το χρησιμοποιούσα στις αρχές και έπεφτε η γραμμή. Δεν μπορώ να πω ότι είχε πολλές διαφορές σε ποιότητα από το ασύρματο, μάλλον το sagem φταίει, τουλάχιστον στην περίπτωσή μου, γιατί από άλλους ακούς διάφορα.

mondeo
27-04-09, 18:56
Εγώ από την αρχή πήρα το Ericsson (και λόγω αντιπάθειας προς Γαλλία μεριά) και δεν έχω ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα.

beatnick
02-05-09, 09:48
Το πακέτο έχει νόημα
-αν βρίσκεσαι συχνά εκτώς σπιτιού αλλά εντός ζώνης, πχ αν η δουλειά και το σπιτι είναι πολύ κοντά.
-αν αλλάζεις συχνά διεύθυνση, αλλά με το ίδιο πρόθεμα (πχ 2130xxxxxx)
-αν έχεις κινητό vodafone, γίνεται έκπτωση.
Εμένα πάντως δεν με καλύπτει. Απουσιάζει και η tv. Ψήφισα το 3.

kiriakosk
02-05-09, 13:05
Εγώ μπήκα με την προσφορά του περασμένου καλοκαιριού x24 10€ και ακόμα περιμένω να με βάλουν από τα κυκλώματα του ΟΤΕ στο ιδιόκτητό ενώ υπάρχει εδώ και 6 μήνες, μόλις κλείσω χρόνο την κάνω με ελαφρά. :down:

pakitis
06-05-09, 01:25
Αν έχεις ακόμα το μάυρο κουτάκι που πέρνει την sim δλδ το sagem rl300 δικαούσαι να το πάς πίσω με το χαρτί της συμβασής σου και να πάρεις δωρεάν το panasonic . Καλύτερο σήμα και λιγότερα κολλήματα , το μόνο κακό είναι πως χρησιμοποιεί μόνο τα δικά του panasonic ασύρματα τηλέφωνα. Κάνε ένα τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών για περισσότερες πληροφορίες.

Αυτό ισχύει ακόμη, τώρα μάλιστα έβγαλε καινούριο μοντέλο η panasonic, το 501.

trd64
10-06-09, 22:32
Συγνώμη για το off-topic αλλά άνοιξα ένα θέμα σε άλλη ενότητα και δεν βλέπω να παίρνω απάντηση.

Υπάρχει δυνατότητα η συσκευή Vodafone Voice Box Ericsson G30 να χρησιμοποιηθεί με sim card από άλλη εταιρεία (πχ cosmote) ή είναι κλειδωμένη στην vodafone?

vais
16-06-09, 12:12
Το πρώτο χρόνο της σύνδεσης μου όλα καλά. Το τελευταίο διάστημα η τηλεφωνική σύνδεση παρουσιάζει προβλήματα με διακοπές κατά τη διάρκεια της συνομιλίας και κάποια παράσιτα. Το σήμα καμπάνα.

chrismasgr
20-06-09, 20:54
Συγνώμη για το off-topic αλλά άνοιξα ένα θέμα σε άλλη ενότητα και δεν βλέπω να παίρνω απάντηση.

Υπάρχει δυνατότητα η συσκευή Vodafone Voice Box Ericsson G30 να χρησιμοποιηθεί με sim card από άλλη εταιρεία (πχ cosmote) ή είναι κλειδωμένη στην vodafone?


Ναι, μπορείς.

@ ADSLgr.com All rights reserved.