PDA

Επιστροφή στο Forum : Κλείδωμα στα 6 Mbit



Destroyer
22-04-09, 20:20
Απο αρχές Μαρτίου παρατήρησα αισθητή πτώση στην ταχύτητα σύνδεσης internet και διαπίστωσα πως το μόντεμ συγχρονίζει στα ~6 Mbit από ~13 Mbit που ήταν το συνιθισμένο ως τότε.
Επικοινώνησα με το 1212 και μου είπαν πως το προφίλ μου έχει "κλειδωθεί" στα 6 Mbit χωρίς να έχω ενημερωθεί προηγουμένως. Ζήτησα άρση του κλειδώματος και μου απάντησαν πως χωρίς τον περιορισμό θα είχα "προβλήματα". Ανέφερα ότι το πρόγραμμα μου προσφέρει ως 24 Mbit και μου απάντησαν με το παιδαριώδες "μα και τώρα 'ως' 24 Mbit έχετε" και λοιπές αηδίες.
Επέμεινα πως με τα ~13 Mbit που είχα πριν ήμουν μια χαρά και τελικά υποσχέθηκαν πως θα προωθήσουν το αίτημα μου για άρση του κλειδώματος και πως η διαδικασία θα κρατούσε περίπου 1 βδομάδα.
Φτάνουμε στα τέλη Απριλίου και ακόμα δεν έχει γίνει τίποτα. Σε νέα επικοινωνία με το 1212 μου είπαν να περιμένω τηλεφώνημα από τεχνικό χωρίς να προσδιορίζεται χρονικά ούτε κατα προσέγγιση.
Στο μεταξύ έφτασε και ο λογαριασμός διμήνου και κάλεσα το 13800 για να διαμαρτυρηθώ, εφόσον καλούμαι να πληρώσω ως 24 και έχω ως 6. Υποσχέθηκαν να πιστώσουν κάποιο ποσό σε επόμενο λογαριασμό για την περίοδο προβληματικής παροχής internet.
Υπάρχει άλλος με το ίδιο πρόβλημα; Η σύνδεση έχει ενεργοποιηθεί τον Δεκέμβριο στο πρόγραμμα best price και η περιοχή μου είναι Αιγάλεω

jimtzikis
22-04-09, 21:28
Φίλε μου, έκανες την χειρότερη επιλογή στο θέμα Internet Provider....

Και εγώ έχω ΤELLAS στην πόλη της Βέροιας και "κλειδώθηκε" στα 6Mbit από την αρχή της...επεισοδιακής σύνδεσης!

Επικοινώνησα με το 1212 και μου ανέφεραν ότι είναι παλιές οι καλωδιώσεις της περιοχής μου (άραγε ο από πάνω μου γιατί να έχει 12Mbit από το Connx;;;) και είμαι μακρυά από το κτίριο του ΟΤΕ (1 χλμ.).....

Δεν επέμεινα, γιατί όταν μου είπαν πως το συμβόλαιο αναφέρει μέχρι 24Mbit, είμαι μέσα στο εύρος κάλυψης.....

Για να μην σε κουράζω, δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις άκρη, γιατί το συμβόλαιο που έχουμε υπογράψει καλύπτει την εταιρία στο θέμα της ταχύτητας....

Destroyer
24-04-09, 18:33
Εγώ φίλε jim θα επιμείνω γιατί κανένας δεν μπορεί να με πείσει πως το ως 24 είναι το ίδιο με το ως 6. Αν το ποσό που θα πιστωθεί σε επόμενο λογαριασμό δε με ικανοποιήσει (η HOL προσφέρει ως 6 + 200 λεπτά προς σταθερά + 20 λεπτά προς κινητά + 20 λεπτά διεθνείς κλήσεις έναντι 23,90ε) θα προχωρήσω σε καταγγελία εναντίον τους και θα απαιτήσω τη διακοπή του συμβολαίου με δική τους υπαιτιότητα εφόσον εγώ είμαι από την πλευρά μου τυπικός και πληρώνω ΚΟΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ για υπηρεσίες που μου προσφέρονται κουτσουρεμένες.
Αν δεν μπορεί η Tellas να δώσει αυτά που υπόσχεται και διαφημίζει ας αλλάξει τα προγράμματα της κι ας μην κοροΐδεύει τους πελάτες της.
Φαντάζομαι, σε 20 χρόνια που οι καλωδιώσεις θα είναι πλέον ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΑΛΙΕΣ θα πρέπει να είμαστε ευτυχείς με 2 Mbit ( κι αυτό ως 24 δεν είναι; )

jimtzikis
24-04-09, 21:10
Φίλε Destroyer, συμφωνώ μαζί σου....Έχω TELLAS Double Play "Unlimited" και διαμαρτυρήθηκα από την πρώτη κιόλας εβδομάδα για τ' αυτονόητα....

Αυτό όμως που δεν ανέχομαι, είναι η κοροϊδία εκ μέρους της εταιρίας (φαντάζομαι και εσύ)...Ήδη αντιμετωπίζω πρόβλημα με τους λογαριασμούς (χωρίς καμία απάντηση - διόρθωση), πράγμα που σημαίνει πως με γράφουνε κανονικά....Αυτό μπορεί να συμβαίνει και στις υπόλοιπες εταιρίες, αλλά όταν επι 1 μήνα ΔΕΝ είχα Internet, και μου λέγανε σε 3 μέρες σε 3 μέρες, έστειλα μία επιστολή και την επόμενη μέρα με πήρανε τηλέφωνο και μιλούσαμε 1 ώρα....

Εγώ πάντως το δηλώνω, πως θα φύγω από την εταιρία όταν τελειώσει το 12μηνο (το καλοκαίρι) και δεν την συνιστώ σε κανέναν ενδιαφερόμενο (προς το παρόν).

Destroyer
26-04-09, 11:42
[QUOTE=Εγώ πάντως το δηλώνω, πως θα φύγω από την εταιρία όταν τελειώσει το 12μηνο (το καλοκαίρι) και δεν την συνιστώ σε κανέναν ενδιαφερόμενο (προς το παρόν).[/QUOTE]

Εννοείται πως κι εγώ θα φύγω με τη συμπλήρωση του έτους, εκτός αν η Τελλάς βγάλει νέο πρόγραμμα (6 Mbit + Χ λεπτά κλήσεις) παρόμοιο με της HOL που ανέφερα πιο πάνω. Αν κάνουν κάτι τέτοιο και με συμφέρει τότε θα το σκεφτώ.
"Κράξιμο" χρειάζεται η Τελλάς, όχι να συστήνουμε και πελάτες.:down:

Destroyer
27-06-09, 14:34
Μετά από 4-5 τηλεφωνικές επικοινωνίες με 1212 κ 13800 με ανέβασαν απο τα 512/5999 στα 999/7526.
Δικαιούμαι κ πίστωση σύμφωνα με το 13800....ΑΛΛΑ
1)Οι λογαριασμοί εξακολουθούν να έρχονται κανονικότατοι, σήμερα πλήρωσα το δίμηνο 65+ ευρω
2)Σε ερώτηση στο 13800 "πότε θα γίνει η πίστωση;" έλαβα την απάντηση "αφού αποκατασταθεί το πρόβλημα"
-"και πότε θα αποκατασταθεί το πρόβλημα;"
-"πρέπει να μιλήσετε με τους τεχνικούς"
Για 5η φορά καλώ 1212 και τους εξηγώ το πρόβλημα. Μου απαντούν "η γραμμή σας...κλπ κλπ......αποσυνδέσεις....κλπ κλπ", τα οποία έχω ακούσει 4 φορές.
Θα ξανακαλέσω 13800 από περιέργεια περισσότερο, είμαι περίεργος να ακούσω πως και πότε θα γίνει η πίστωση, εφόσον όπως φαίνεται το πρόβλημα δεν πρόκειται να αποκατασταθεί

aragorncb600
28-06-09, 18:59
δεν βγαζετε ακρη παιδια αφηστε το οπως ειναι δυστηχως,τελικα ολλες αυτες οι εταιριες ειναι μονο να τα αρπαζουν.
τελος ο οτε αν και δεν εχω ειναι καλυτερος οσο αφορα εξυπηρετηση και επυλιση τεχνικων προβληματων.

XARAYGH
29-06-09, 15:30
με νεα συνδεση οτε στο σπιτι μου εδω και μια εβδομαδα με εχουν στο 1mbit ενω πληρωνω 8 και δεν ανοιγουν ουτε βλαβη γιατι υπαρχει προβλημα στην καλωδιωση της περιοχης...εν αναμονη λοιπον.Με τελλας μερικα τετραγωνα παρακατω(στο πατρικο μου)ποτε δεν ειχα κανενα προβλημα ειναι να μην σου κατσει η στραβη

Destroyer
29-06-09, 16:51
Ανεβήκαμε, αισθητά


Uptime: 0 days, 5:52:56
DSL Type: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 999 / 9.999
Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 8,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 19,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 18,5 / 34,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 10,0 / 9,5
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM
Loss of Framing (Local/Remote): 35 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 6 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 92 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 901.985
CRC Errors (Up/Down): 0 / 499
HEC Errors (Up/Down): 1.949 / 449

tellalis
29-06-09, 22:38
εγω με το ιδιο ακριβως προβλημα χρησιμοποιησα αυτο το προγραμματακι, dmt tool λεγεται, που βρηκα στο forum και απο 8500 που ημουν κλειδωμενος ανεβηκα παλι στα 12.
παρολα αυτα φευγω απ την τελλας για οικονομικους λογους. εδω και ενα χρονο λεει δεν με χρεωνε τα παγια αλλα τις κλησεις χαχαχαχαχα μαγαζακι της κακιας ωρας.

sdikr
29-06-09, 22:52
με νεα συνδεση οτε στο σπιτι μου εδω και μια εβδομαδα με εχουν στο 1mbit ενω πληρωνω 8 και δεν ανοιγουν ουτε βλαβη γιατι υπαρχει προβλημα στην καλωδιωση της περιοχης...εν αναμονη λοιπον.Με τελλας μερικα τετραγωνα παρακατω(στο πατρικο μου)ποτε δεν ειχα κανενα προβλημα ειναι να μην σου κατσει η στραβη


κάπου κάνεις λάθος,

XARAYGH
30-06-09, 00:57
κάπου κάνεις λάθος,
σε τι κανω λαθος?

papapetrou
30-06-09, 01:29
Κι εγω ειμαι κλειδωμενος στα 6mbps και μου ειπανε να μεινω εκει αλλιως μπορει να εχω ασταθεια και αποσυνδεσεις.
Αν χρησιμοποιησω κι εγω το προγραμματακι του fοrum υπαρχει κινδυνος να τη μαμησω τη συνδεση?
Οσο για τα πιστωτικα, κι εμενα περυσι με ειχαν αφησει 10 μερες χωρις νετ και μου υποσχεθηκαν οτι θα αφαιρεσουν το αναλογο ποσό απ τον επομενο λογ/σμο, πραγμα ομως που δεν εγινε ποτέ.
Εαν παω σε αλλη εταιρια θα εχω σιγουρα περισσοτερα απο 6mbps?....



....θα προχωρήσω σε καταγγελία εναντίον τους και θα απαιτήσω τη διακοπή του συμβολαίου με δική τους υπαιτιότητα εφόσον εγώ είμαι από την πλευρά μου τυπικός και πληρώνω ΚΟΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ για υπηρεσίες που μου προσφέρονται κουτσουρεμένες.
Αν δεν μπορεί η Tellas να δώσει αυτά που υπόσχεται και διαφημίζει ας αλλάξει τα προγράμματα της κι ας μην κοροΐδεύει τους πελάτες της.


Μα αυτοι ειναι ενταξει... ΜΕΧΡΙ 24 σου λεει, αρα και 6 μπορει και 2. Κι εσυ υπογραφεις ΑΝ θες με αυτους τους ορους. Αυτα που υποσχεται τα δινει, νομοτυπα. Τωρα το αν μας κοροιδευει... αυτο ειναι το μονο σιγουρο:)

Destroyer
07-09-09, 21:12
Μπήκε Σεπτέμβρης και το πρόβλημα συνεχίζεται ως είχε

Link Information

Uptime: 2 days, 0:02:44
DSL Type: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 875 / 5.921
Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 1,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 19,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 18,5 / 34,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 9,5 / 7,5
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 5 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 512.808
CRC Errors (Up/Down): 0 / 2.979
HEC Errors (Up/Down): 4.423 / 2.662

Πίστωση ΔΕΝ πρόκειται να γίνει (ΩΣ 24 κλπ. ΑΗΔΙΕΣ), οπότε η μόνη λύση φαίνεται πως είναι υπομονή ως τη συμπλήρωση 1 χρόνου στην Tellas, μετάβαση σε HOL 6Mbit και Μαύρη Πέτρα στην Tellas.

@ tellalis
Το DMT δουλεύει με συγκεκριμένα router και firmware.
Δεν μπορώ να βρώ το κατάλληλο για Speedtouch TG585v7, μήπως γνωρίζεις κάτι παραπάνω;

aragorncb600
07-09-09, 23:25
και εγω παιδια εκει που ημουν στα 12 με ριξανε στα 10 οτι κατσει μιλαμε,χαλι μαυρο αυτες ειναι οι αναβαθμισεις?και σημερα δευτερα και 11.25 το βραδυ κατι δεν μου λεει καλα σερνετε το νετ λετε να παμε παλι για κανενα μπλακ αουτ να πεσει το συστημα?

Destroyer
17-09-09, 14:02
Χθες έστειλα το ακόλουθο email στην ΕΕΤΤ με κοινοποίηση στην Tellas, λείπουν μόνο τα στοιχεία μου.

"Είμαι πελάτης της εταρείας Tellas από τον Δεκέμβριο του 2008 στο πρόγραμμα Tellas Double Play Best Price
http://tellas.gr/default.asp?siteID=1&pageid=5&langid=1
το οποίο προσφέρει θεωρητικά ταχύτητα σύνδεσης ως 24 Mbps.
Τους πρώτους 3 μήνες δεν υπήρχαν ιδιαίτερα προβλήματα και η ταχύτητα σύνδεσης κυμαινόταν από 11 ως 13 Mbps
Απο αρχές Μαρτίου 2009 παρατήρησα αισθητή πτώση στην ταχύτητα σύνδεσης internet και διαπίστωσα πως το μόντεμ συγχρονίζει στα ~6 Mbit από ~13 Mbit που ήταν το συνιθισμένο ως τότε.
Επικοινώνησα με το τεχνικό τμήμα στο 1212 και μου είπαν πως το προφίλ μου έχει "κλειδωθεί" στα 6 Mbit χωρίς να έχω ενημερωθεί προηγουμένως. Ζήτησα άρση του κλειδώματος και μου απάντησαν πως χωρίς τον περιορισμό θα είχα "προβλήματα". Ανέφερα ότι το πρόγραμμα μου προσφέρει ως 24 Mbit και μου απάντησαν με το παιδαριώδες "μα και τώρα 'ως' 24 Mbit έχετε" και λοιπές αηδίες.
Επέμεινα πως με τα ~13 Mbit που είχα πριν ήμουν μια χαρά και τελικά υποσχέθηκαν πως θα προωθήσουν το αίτημα μου για άρση του κλειδώματος και πως η διαδικασία θα κρατούσε περίπου 1 βδομάδα.
Σε νέα επικοινωνία με το 1212 μου είπαν να περιμένω τηλεφώνημα από τεχνικό χωρίς να προσδιορίζεται χρονικά ούτε κατα προσέγγιση.
Κάλεσα το 13800 για να διαμαρτυρηθώ, εφόσον καλούμαι να πληρώσω ως 24 και έχω ως 6. Υποσχέθηκαν να πιστώσουν κάποιο ποσό σε επόμενο λογαριασμό για την περίοδο προβληματικής παροχής internet.
Μετά από 4-5 τηλεφωνικές επικοινωνίες με 1212 κ 13800 με ανέβασαν απο τα 512/5999 στα 999/7526.
Σε ερώτηση στο 13800 "πότε θα γίνει η πίστωση;" έλαβα την απάντηση "αφού αποκατασταθεί το πρόβλημα"
-"και πότε θα αποκατασταθεί το πρόβλημα;"
-"πρέπει να μιλήσετε με τους τεχνικούς"
Για 5η φορά καλώ 1212 και τους εξηγώ το πρόβλημα. Μου απαντούν "η γραμμή σας...κλπ κλπ......αποσυνδέσεις....κλπ κλπ", τα οποία έχω ακούσει 4 φορές.
Μπήκε Σεπτέμβρης και το πρόβλημα συνεχίζεται ως είχε

Link Information

Uptime: 2 days, 0:02:44
DSL Type: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 875 / 5.921
Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 1,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 19,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 18,5 / 34,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 9,5 / 7,5
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 5 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 512.808
CRC Errors (Up/Down): 0 / 2.979
HEC Errors (Up/Down): 4.423 / 2.662

Σε πρόσφατη επικοινωνία με το 13800 μου ξεκαθάρισαν πως πίστωση ΔΕΝ πρόκειται να γίνει.
Τι μπορώ να κάνω για να δικαιωθώ, εφόσον εγώ είμαι από την πλευρά μου τυπικός και πληρώνω ΚΟΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ για υπηρεσίες που μου προσφέρονται κουτσουρεμένες;
Στην Tellas, όπως φαίνεται, βασίζονται στον 1 χρόνο παραμονής, υπό την απειλή του τέλους διακοπής σύνδεσης."

Δεν πέρασαν καν 24 ώρες και μου τηλεφώνησαν από την εταιρεία, υποσχέθηκαν πίστωση στον αμέσως επόμενο λογαριασμό (10/09) και αναμένω τηλεφώνημα από τεχνικό για να δούμε τι μπορεί να γίνει με την ταχύτητα σύνδεσης.
Λες;

@ ADSLgr.com All rights reserved.