PDA

Επιστροφή στο Forum : VoIP βασικές ερωτήσεις



mich83
09-01-06, 00:43
Έχω λογαριασμό i-call και χρησιμοποιώ και το voipbuster και θέλω να ρωτήσω κάποια πράγματα.

1) Λειτουργώ με το softphone sjphone και παρότι λειτούργικα δεν έχω κανένα πρόβλημα πρακτικά θα προτιμούσα να δουλέυω με hardware κυρίως λόγω της ασχετοσύνης των υπολοίπων μες το σπίτι ως προς την τεχνολογία. Θέλω λοιπόν να μάθω αν με το ρουτερ που έχω (speedtouch 530) μπορώ να εγκαταστήσω ΑΤΑ στο μοναδικό ethernet port που διαθέτει ή αν πρέπει να έχω ρουτερ με τουλάχιστον 2 ethernet ports.

2)Ας υποθέσουμε ότι συνδέω ΑΤΑ, θα μπορώ να λειτουργω και το I-call IN και το voipbuster (ή έστω το I-call out)? Και αν αυτό ειναι εφικτό, είναι εφικτό και με κλειστό το pc? Όχι ότι στην DSL εποχή του σβήνει και ποτέ, αλλά για παν ενδεχόμενο.

3) Το sjphone εχει δυο codecs by default. Υπάρχει καποιο site που να μπορείς να κατεβάσεις κάποια απο αυτά τα codecs που βλέπω σε άλλα θέματα οτι συζητιούνται π.χ: g711, g 723 , g 729 κ.λ.π ?

Κάθε πληροφορία καλοδεχούμενη:roll:

nnn
09-01-06, 01:26
Θα χρειαστείς κάποιο ATA.
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=25819
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=26890

Και 1 switch για το 530 σου.
Το Pc θα μπορεί να είναι κλειστό.
Όσον αφορά τους codec αν θυμάμαι καλά δεν έχει μόνο 2,απλά αυτούς χρησιμοποιεί.
Μιας και έχεις i-call χρησιμοποίησε αυτούς που προτείνουν.

avel
09-01-06, 01:28
1) Λειτουργώ με το softphone sjphone και παρότι λειτούργικα δεν έχω κανένα πρόβλημα πρακτικά θα προτιμούσα να δουλέυω με hardware κυρίως λόγω της ασχετοσύνης των υπολοίπων μες το σπίτι ως προς την τεχνολογία. Θέλω λοιπόν να μάθω αν με το ρουτερ που έχω (speedtouch 530) μπορώ να εγκαταστήσω ΑΤΑ στο μοναδικό ethernet port που διαθέτει ή αν πρέπει να έχω ρουτερ με τουλάχιστον 2 ethernet ports.


Ναι μπορείς. Ενα ATA συνδέεται σε μία ethernet πόρτα. Γιατί να θέλει δύο; :) Το ότι το ATA έχει υποδοχές για δύο τηλέφωνα είναι άσχετο.




2)Ας υποθέσουμε ότι συνδέω ΑΤΑ, θα μπορώ να λειτουργω και το I-call IN και το voipbuster (ή έστω το I-call out)? Και αν αυτό ειναι εφικτό, είναι εφικτό και με κλειστό το pc? Όχι ότι στην DSL εποχή του σβήνει και ποτέ, αλλά για παν ενδεχόμενο.

Κάποια ATA υποστηρίζουν σύνδεση σε δύο διαφορετικούς SIP hosts για τις δύο συσκευές, κάποια άλλα όχι.

Το Cisco ATA για παράδειγμα, ΔΕΝ, ενώ το Sipura, ΝΑΙ.

Δες και εδώ για μερικά tips στην ίδια κατεύθυνση:

http://www.awmn.net/forum/viewtopic.php?t=17976

Το ότι όλα αυτά συμβαίνουν με κλειστό το PC είναι νομίζω αυτονόητο. Εκτός αν φυσικά έχεις φτηνιάρικο (USB) ADSL modem, και για να υπάρχει σύνδεση στο Internet πρέπει να μένει ανοιχτό το PC.

mich83
09-01-06, 02:05
Ναι μπορείς. Ενα ATA συνδέεται σε μία ethernet πόρτα. Γιατί να θέλει δύο; :) Το ότι το ATA έχει υποδοχές για δύο τηλέφωνα είναι άσχετο.

Επειδή την ethernet θύρα την χρησιμοποιώ για τη σύνδεση του ρούτερ με το πισι. Δηλαδή μετά το πισι θα συνδέεται στο internet μέσω του sipura π.χ? Ή θα χρειαστώ switch όπως είπε ο φίλτατος nnn?

BoGe
09-01-06, 02:19
Επειδή την ethernet θύρα την χρησιμοποιώ για τη σύνδεση του ρούτερ με το πισι. Δηλαδή μετά το πισι θα συνδέεται στο internet μέσω του sipura π.χ? Ή θα χρειαστώ switch όπως είπε ο φίλτατος nnn?

Switch

mich83
09-01-06, 03:18
Καθότι εντέλως άσχετος απο switch και λοιπές δικτυώσεις θα ήθελα να μάθω αν σε περίπτωση που βάλω switch θα χρειάστει να αλλάξω τις ρυθμίσεις μου στον υπολογιστή (π.χ. τις ρυθμίσεις του ρουτερ) η αν θα επηρρεαστεί κάτι άλλο.

aragorn
09-01-06, 09:14
Αν το pc σου είναι συνδεδεμένο στην ethernet θύρα του ρούτερ σου όχι.
Απλά θα συνδέσεις το switch πάνω στο ρούτερ, σε μία έθερνετ θύρα του switch τον υπολογιστή σου και σε κάποια άλλη το ΑΤΑ. Μετά θα κάνεις το configuration του ΑΤΑ (Port fordwarding στο ΝΑΤ, άνοιγμα θυρών στο firewall).

mich83
09-01-06, 13:43
ΟΚ ευχαριστώ. Με βλέπω για σιπουρα και ενα φτηνό switch.

@ ADSLgr.com All rights reserved.