PDA

Επιστροφή στο Forum : Να συνεχισω με Otenet?!



Ximikos
09-01-06, 01:50
Εχω απο 18/11/05 Ondsl kit 512. Περιοχη Αμπελοκηπων Αθηνα. Δεν ειχα ιδιαιτερα προβληματα με τη συνδεση. Ομως τα χρονικα περιθωρια με πιεζουν. Μεχρι τις 18/1/06 πρεπει να κανω αιτηση διακοπης αν δεν διατιθεμαι να συνεχισω (λογω κοστους χλωμο το βλεπω). Εχει κανεις καμια καλη ιδεα ή που να εχει δοκιμασει κατι ο ιδιος σε παρομοια περιπτωση? Να κρατησω γραμμη και να περασσω αλλο ISP?Ποιον?

euri
09-01-06, 02:03
Αν είσαι ευχαριστημένος με τις υπηρεσίες που σου παρείχε ο μέχρι τώρα ISP σου, τότε συνέχισε με αυτόν. Εμπειρίες και εντυπώσεις για άλλους ISPs μπορείς να βρεις στην αντίστοιχη ενότητα.

http://www.adslgr.com/forum/images/misc/navbits_start.gif ADSLgr.com > DSL Providers & ISPs (http://www.adslgr.com/forum/forumdisplay.php?f=4)

JoeBar
09-01-06, 22:42
Συμφωνώ και εγώ αν σου πάει καλά συνέχισε. Βέβαια υπάρχει και η προσφορά της Forthnet με το 3+3 που είναι πολύ καλή αλλά έχω παρατηρήσει αρκετά παράπονα απο συμφορουμίτες (και τα είδα και εγώ με τα μάτια μου όταν δοκίμασα μια 512 ενός φίλου).
Προτιμάω να πλήρωσω κατι καλό ακριβά παρά να σπάζομαι με το ιντερνετ μου και δεν έχω συνηθίσει κιόλας... ;)
Αν συνεχίσει έτσι η forthnet με βλέπω να μένω σε HOL ή να δοκιμάσω Otenet.

geitonas
11-01-06, 03:43
Γεια σας παιδια ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΣΑΣ ΠΟΛΛΑ:D :D :D,

μηπως δεν ειμαι στο σωστο tread αλλα θα κανω μια ερωτηση. Εγω εχω το Ondsl kit 384 απο 02/11/05. Αφου μπηκα στον τριτο μηνα και δεν ειμαι παρα πολυ ευχαριστημένος με ταχυτητες, σκεφτομαι να το αλλαξω και βαλω FORTH ΝΕΤ 3+3. Πειτε μου αν μπορω να κρατω την γραμμη τωρα ή οχι;
Ελπιζω οτι δεν εκανα μια χαζη ερωτηση.
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.
Γειτονας

NoYmErOs
11-01-06, 08:59
Γεια σας παιδια ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΣΑΣ ΠΟΛΛΑ:D :D :D,

μηπως δεν ειμαι στο σωστο tread αλλα θα κανω μια ερωτηση. Εγω εχω το Ondsl kit 384 απο 02/11/05. Αφου μπηκα στον τριτο μηνα και δεν ειμαι παρα πολυ ευχαριστημένος με ταχυτητες, σκεφτομαι να το αλλαξω και βαλω FORTH ΝΕΤ 3+3. Πειτε μου αν μπορω να κρατω την γραμμη τωρα ή οχι;
Ελπιζω οτι δεν εκανα μια χαζη ερωτηση.
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.
Γειτονας

Όταν λήξει το πακέτο σου τότε μπορείς να αλλάξεις isp.

bazzil
11-01-06, 09:38
Εχω απο 18/11/05 Ondsl kit 512. Περιοχη Αμπελοκηπων Αθηνα. Δεν ειχα ιδιαιτερα προβληματα με τη συνδεση. Ομως τα χρονικα περιθωρια με πιεζουν. Μεχρι τις 18/1/06 πρεπει να κανω αιτηση διακοπης αν δεν διατιθεμαι να συνεχισω (λογω κοστους χλωμο το βλεπω). Εχει κανεις καμια καλη ιδεα ή που να εχει δοκιμασει κατι ο ιδιος σε παρομοια περιπτωση? Να κρατησω γραμμη και να περασσω αλλο ISP?Ποιον?

Αφου δέν είχες ιδιαίτερα προβλήματα αγόρασε το πακέτο ξανα με 50% έκπτωση στα πάγια. Για άλλους ISP καλύτερη λύση απο το να ζητήσεις demo και φυσικά να ψάξεις στο forum για ανάλογα posts απο χρήστες που βρίσκονται στην περιοχή με 'σενα, δεν υπάρχει.

geitonas
11-01-06, 21:49
Όταν λήξει το πακέτο σου τότε μπορείς να αλλάξεις isp.

Φιλε NoYmErOs,
Ευχαριστω παρα πολυ :thumb_dup για την απαντηση σου, και εχω αλλη ερωτηση. Αφου αρχισε 3ο μηνα και εγω δεν εκανα αιτιση για την διακοπη μετα απο τρεις μηνες, πριν ξεκινησε 3ο μηνα, τι πρεπει να κανω τωρα να κρατω την γραμμη και να αλλαξω τον ISP. Γιατι στη σελιδα της ΟΤΕΝΕΤ WEB SELFCARE ειδα οτι γραφει: "Ημ/νία Λήξης : <Αορίστου Χρόνου>" και "Ημ/νία επόμενου κύκλου τιμολόγησης : 1/2/2006", τι σημαίνει αυτο;

Αν καταφερω να κρατω την γραμμη, μετα θα εχω ο λογαριαζμος για τη ADSL γραμμη μαζι με τον λογαριζμο για το τηλεφωνο απο την ΟΤΕ ή το παγιο για την γραμμη θα μεινει στην ΟΤΕ ΝΕΤ.
Ευχαριστω
Γειτονας

Ximikos
12-01-06, 03:14
Η φραση "δεν εχεις ιδιατερα προβληματα" μαλλον χωρα συζητηση. Αν εξαιρεσει κανεις τα πολυ συχνα disconnect, κανα-δυο μερες χωρις DSL λογω σφαλματος 680 (no dial tone), το γεγονος οτι σε online gaming (Call of duty) τα ping μου στην καλυτερη ειναι γυρω στο 80 (δεν συμβαινει πολυ συχνα βεβαια αυτο) ή τα αποτελεσματα του test που εκανα πριν λιγο και μου βγαζει bandwidth 383.1Kbps (!?) ολα καλα πανε. Να παω να βαλω κανα γκαζακι στην otenet μπας και ξυπνησουν? (πρεπει ομως να αναφερω οτι απο helpdek εχουν καλη εξυπηρετηση).
Την ιδια μερα που εκανα το post (9-1-06) το μεσημερι μου εκανε παλι disconnect, και ειχα τραβηγματα παλι. Το λεω για να μη με νομισει κανεις για σχιζοφρενη!

NoYmErOs
12-01-06, 09:09
Η φραση "δεν εχεις ιδιατερα προβληματα" μαλλον χωρα συζητηση. Αν εξαιρεσει κανεις τα πολυ συχνα disconnect, κανα-δυο μερες χωρις DSL λογω σφαλματος 680 (no dial tone), το γεγονος οτι σε online gaming (Call of duty) τα ping μου στην καλυτερη ειναι γυρω στο 80 (δεν συμβαινει πολυ συχνα βεβαια αυτο) ή τα αποτελεσματα του test που εκανα πριν λιγο και μου βγαζει bandwidth 383.1Kbps (!?) ολα καλα πανε. Να παω να βαλω κανα γκαζακι στην otenet μπας και ξυπνησουν? (πρεπει ομως να αναφερω οτι απο helpdek εχουν καλη εξυπηρετηση).
Την ιδια μερα που εκανα το post (9-1-06) το μεσημερι μου εκανε παλι disconnect, και ειχα τραβηγματα παλι. Το λεω για να μη με νομισει κανεις για σχιζοφρενη!

Με διαφορά 10 λεπτών παραθέτεις 2 τέστ..

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=444032&postcount=111
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=444032&postcount=112

Το ένα όντος πολύ χαμηλό αλλά και το άλλο πολύ καλό, πολύ περίεργα τέστ..
βέβαια καλό θα ήταν να έκανες το ίδιο τέστ και τις 2 φορές ..


Επίσης επειδή τα sites δεν είναι αξιόπιστα καμιά φορά, προσπάθησε να κατεβάσεις από το ftp://ftp.ntua.gr/ ενα μεγάλο αρχείο

Ximikos
12-01-06, 15:10
Το 2ο τεστ το εκανα με διαφορα μεγεθη αρχειων αρκετες φορες με παρομοια αποτελεσματα. Στο μεταξυ τωρα που γυρισα σπιτι παλι ειμαι disconnect.!!!! Θα τους παρω τηλεφωνο να δω τι θα μου πουν αυτη τη φορα! Λετε να ειναι το φαινομενο της πεταλουδας???!

viper151
12-01-06, 15:15
ΤΟ GEITONAS... την γραμμη με ονδσλ κιτ μπορεις να την κρατησεις και να αλλαξεις isp... το παγιο θα σου ερχεται ξεχωριστα απο την οτενετ..δεν θα αναφερει τιπτε στον λογαριασμο του ΟΤΕ μεσα...Ο Οτε θα σου χρεωνει μονο τα τηλεφωνηματα σου και το παγιο του τηλεφωνου(isdn η pstn)

AddictedToChaos
12-01-06, 15:36
Φιλε δεν θα στο προτινα να διατηρησεις την γραμμη απο οτενετ. Επειδη το κανα και γω αυτο και απ οτι ειδα ειναι μανουρα. Κατ΄αρχην θα πληρωνεις 1+€ σε καε λογαριασμο επιπλεον γιατι εχεις μεσαζωντα την οτενετ. 2ον ο οτε δεν δεχεται λογαριασμους οτενετ οποτε η θα βρεις μαγαζι της οτενετ (μπορει να μην εχει κοντα σε σενα οποτε...) ή θα πληρωνεις μεσω πιστωτικης (αυτοματα θα πληρωνεται) ή θα καταβαλεις το ποσο σε τραπεζες που συνεργαζονται μαζι της ή μεσω ταχυδρομειου. Υπ΄οψιν μεσω τραπεζης θελουν 1.5€ προμηθεια :evil: . Συνολο αν επιλεξεις να πληρωνεις μεσω τραπεζης 3+€ τον μηνα. Ειναι προτιμοτερο επομενως να διακοψεις τελειως αν ειναι να διακοψεις τον provider και να παρεις γραμμη κατ΄ευθειαν απ τον οτε. Κανε οτι πστευεις οτι ειναι βολικοτερο για σενα.;)

viper151
12-01-06, 19:54
ναι αλλα ια πρεπει να πληρωσει και τελος ενεργοποιησης για νεα γραμμη εκτος αν παρει πακετο..

AddictedToChaos
12-01-06, 21:19
ναι αλλα ια πρεπει να πληρωσει και τελος ενεργοποιησης για νεα γραμμη εκτος αν παρει πακετο..


Ναι αλλα θα ξεμπερδεψει με τρεξιματα. Εκτος αν το βαλει μεσω πιστωτικης οποτε ειναι καπως καλυτερο. Εγω ειπα απλα τι παιζει. Τωρα ας επιλεξει οτι τον συμφερει.

G_Zisis
12-01-06, 22:19
ναι αλλα ια πρεπει να πληρωσει και τελος ενεργοποιησης για νεα γραμμη εκτος αν παρει πακετο..
Παιδιά,αν δεν κάνω λάθος τα πακέτα είναι για νέους χρήστες αλλά βλέπω πολλούς που λένε αν θες μπορείς να τη βγάλεις με πακέτα κτλ..!Γίνεται δηλαδή αν θες να βάζεις συνέχεια πακέτα?Και καλά αν το κάνει κάποιος αυτό,πόσα μόντεμ έχει μαζέψει από τα πακέτα :lol: ?!??!?

NoYmErOs
12-01-06, 22:23
Παιδιά,αν δεν κάνω λάθος τα πακέτα είναι για νέους χρήστες αλλά βλέπω πολλούς που λένε αν θες μπορείς να τη βγάλεις με πακέτα κτλ..!Γίνεται δηλαδή αν θες να βάζεις συνέχεια πακέτα?Και καλά αν το κάνει κάποιος αυτό,πόσα μόντεμ έχει μαζέψει από τα πακέτα :lol: ?!??!?

Το πακέτο είναι μια ολοκληρωμένη λύση.. με κάποια αρνητικά και κάποια θετικά που μπορεί να έχει αυτό. Δεν ορίζεται ως πακέτο = μόνο για νέους. Μπορείς να παίρνεις όσα πακέτα θέλεις.

sdikr
12-01-06, 22:31
Παιδιά,αν δεν κάνω λάθος τα πακέτα είναι για νέους χρήστες αλλά βλέπω πολλούς που λένε αν θες μπορείς να τη βγάλεις με πακέτα κτλ..!Γίνεται δηλαδή αν θες να βάζεις συνέχεια πακέτα?Και καλά αν το κάνει κάποιος αυτό,πόσα μόντεμ έχει μαζέψει από τα πακέτα :lol: ?!??!?

Ναι φυσικά και γίνεται, το πρόβλημα είναι η καθηστέρηση μεταξύ κατάργησης γραμμης και ενεργοποιήσης ξανά (20-30 μέρες)

οσο για τα Modem εγώ και χωρίς πακέτα έχω μπόλικα :p

fontas21
12-01-06, 22:57
Καλησπέρα σε όλους.Μία από τα ίδια.Έχω το ondsl kit της οτενετ και λήγει το Σάββατο.Έχω κάνει ήδη την αίτηση διαγραφής και αμφιταλαντεύομαι μεταξύ ενός νεόυ κιτ της οτενετ ή το adsl box της forthnet με 3+3.Βρίσκομαι Θεσσαλονίκη,κέντρο.Οποιαδήποτε πρόταση ή εμπειρία θα την εκτιμήσω δεόντως.

fysikos
13-01-06, 01:46
Καλησπέρα και από μένα!!!Εχω το kit απο 17/11/2005 .Μεχρι πότε πρέπει να τους ενημερώσω οτι θα διακόψω τη σύνδεση της otenet?(θα κρατήσω τη γραμμή)
Ευχαριστώ:thumb_dup

AddictedToChaos
13-01-06, 03:25
Καλησπέρα και από μένα!!!Εχω το kit απο 17/11/2005 .Μεχρι πότε πρέπει να τους ενημερώσω οτι θα διακόψω τη σύνδεση της otenet?(θα κρατήσω τη γραμμή)
Ευχαριστώ:thumb_dup


Οταν θα διανυεις τον τελευταιο προπληρωμενο μηνα, θα τους στειλεις με φαξ την αιτηση που επισυναπτω. Η διακοπη θα γινει την τελευταια μερα του μηνα που θα λαβουν την αιτηση. Μολις λαβουν την αιτηση, θα σε παρουν τηλεφωνο για επιβεβαιωση.

NoYmErOs
13-01-06, 10:58
Καλησπέρα σε όλους.Μία από τα ίδια.Έχω το ondsl kit της οτενετ και λήγει το Σάββατο.Έχω κάνει ήδη την αίτηση διαγραφής και αμφιταλαντεύομαι μεταξύ ενός νεόυ κιτ της οτενετ ή το adsl box της forthnet με 3+3.Βρίσκομαι Θεσσαλονίκη,κέντρο.Οποιαδήποτε πρόταση ή εμπειρία θα την εκτιμήσω δεόντως.

Αφού μένεις κέντρο gιατί δεν βλέπεις για μια full από Vivodi για να τελειώνεις και με τα πάγια του ΟΤΕ.?

Ziggy23
13-01-06, 11:29
Παιδια η γνωμη μου ειναι οτι η καλυτερη λυση για ADSL συνδεση ειναι ο παρακατω συνδιασμο:
ADSL γραμμη ΟΤΕ + Otenet + Alcatel Speedtouch 530

Και να φανταστητε πριν λιγους μηνες ουτε καν σκεφτομουν Otenet!

NoYmErOs
13-01-06, 11:40
Παιδια η γνωμη μου ειναι οτι η καλυτερη λυση για ADSL συνδεση ειναι ο παρακατω συνδιασμο:
ADSL γραμμη ΟΤΕ + Otenet + Alcatel Speedtouch 530

Και να φανταστητε πριν λιγους μηνες ουτε καν σκεφτομουν Otenet!

Αν κάνεις μια αναζήτηση στο φόρουμ θα δεις ότι ΔΕΝ υπάρχει σωστή επιλογή.. είναι κατά μεγάλο ποσοστό θέμα τύχης, μιας και έχει να κάνει πρώτον με το DSLAM σου και πόσο καιρό αυτό ΔΕΝ θα είναι πιταρισμένο και μετά με τον ISP που θα επιλέξεις.


Εσύ μπορεί να λες ΟΤΕνετ,(DSL έχω 2 χρόνια και κάτι...ΟΤΕνετ έχω 1 χρόνο και κάτι μήνες, και 1 χρόνο ACN) αλλά πίστεψέ με δεν είναι και η καλύτερη ..
Όσο για το μόντεμ, κάνε αναζήτηση την λέξη USR και zyxel και θα δεις ...;)

Ziggy23
13-01-06, 12:00
Εγω λεω οτι εχω δοκιμασει.Παντως οσον αφορα τα DSLAM ειναι μια αλλη ιστορια.Σε λιγο καιρο ολη η Ελλαδα θα εχει προβλημα αν δε γινει κατι.Δηλαδη η ACN ειναι καλυτερη απο οτενετ?Εγω ξερω φιλους και αλλους που δεν κατεβαζουν με πανω απο 30ΚΒ μεγιστο.

NoYmErOs
13-01-06, 12:20
Εγω λεω οτι εχω δοκιμασει.Παντως οσον αφορα τα DSLAM ειναι μια αλλη ιστορια.Σε λιγο καιρο ολη η Ελλαδα θα εχει προβλημα αν δε γινει κατι.Δηλαδη η ACN ειναι καλυτερη απο οτενετ?Εγω ξερω φιλους και αλλους που δεν κατεβαζουν με πανω απο 30ΚΒ μεγιστο.

Προσπαθώ να σου δώσω να καταλάβεις ότι πρώτα παίζει ρόλο το DSLAM και μετά ο ISP, συνήθως το πρόβλημα είναι εκεί και όποιον ISP και να επιλέξεις παίρνεις +- τα ίδια.


Αν με ρωτάς ποια είναι καλύτερη από ACN vs OTEnet θα σου πω η πρώτη...αλλά αυτή είναι δική μου άποψη.
Δες για παράδειγμα το subforum την ACN πόσα πόστ υπάρχουν και πόσα στην ΟΤΕνετ.. φυσικά καταλαβαίνεις ότι λιγότερα ποστ σημαίνει, ή λίγοι χρήστες ή λιγότερα προβλήματα..

Ziggy23
13-01-06, 12:41
Καλα δεν το συζηταμε.Πολλοι περισσοτεροι χρηστες στην οτενετ.Παντως τις πτωσεις ταχυτητας που εχουν ACN,Vivodi κτλ. δεν τις εχει.Και παιζει ρολο μεγαλο και ο provider.Ειναι αυτο που λεμε οτι πληρωνεις παιρνεις.Ετσι και στους ISP οτι πληρωνουν για bandwith σε BBRAS και ζευξη με εξωτερικο εχει αντικτυπο και σε μας.Ασε το routing...

fysikos
13-01-06, 14:02
Οταν θα διανυεις τον τελευταιο προπληρωμενο μηνα, θα τους στειλεις με φαξ την αιτηση που επισυναπτω. Η διακοπη θα γινει την τελευταια μερα του μηνα που θα λαβουν την αιτηση. Μολις λαβουν την αιτηση, θα σε παρουν τηλεφωνο για επιβεβαιωση.


Να'σαι καλα φιλε!!!:thumb_dup

sdikr
13-01-06, 14:33
Εγω λεω οτι εχω δοκιμασει.Παντως οσον αφορα τα DSLAM ειναι μια αλλη ιστορια.Σε λιγο καιρο ολη η Ελλαδα θα εχει προβλημα αν δε γινει κατι.Δηλαδη η ACN ειναι καλυτερη απο οτενετ?Εγω ξερω φιλους και αλλους που δεν κατεβαζουν με πανω απο 30ΚΒ μεγιστο.

Και εγω έχω δοκιμάσει πολλούς, ειδικά η Altecnet Δινεί το full της γράμμης (52Kb)

Gorgi
25-01-06, 13:50
Παιδιά να κάνω εγώ μία ερώτηση?

Εδώ και δύο εβδομάδες η σύνδεσή μου έχει μετατραπεί σε αορίστου (ondsl kit 384).
Απο οικονομικής άποψης, συμφέρει η κατάργησή της και να γίνει καινούργια αίτηση απευθείας στον ΟΤΕ και να διαλέξω ISP, ή να αγοράσω καινούργιο κιτ. Η μήπως θα ήταν καλύτερα να αφήσω την σύνδεση ώς έχει? (αορίστου).

NoYmErOs
25-01-06, 16:42
Παιδιά να κάνω εγώ μία ερώτηση?

Εδώ και δύο εβδομάδες η σύνδεσή μου έχει μετατραπεί σε αορίστου (ondsl kit 384).
Απο οικονομικής άποψης, συμφέρει η κατάργησή της και να γίνει καινούργια αίτηση απευθείας στον ΟΤΕ και να διαλέξω ISP, ή να αγοράσω καινούργιο κιτ. Η μήπως θα ήταν καλύτερα να αφήσω την σύνδεση ώς έχει? (αορίστου).
επειδή ναι μεν αορίστου έκανες στην ΟΤΕνετ αλλά τα πάγια δεν είναι –50% όπως το νέο πακέτο που δίνει + την 12λαμηνη δέσμευση, οπότε για σένα καλύτερα ξανά πακέτο και κρατάς το 12άμηνο συμβόλαιο με –50% στα πάγια μετά το τέλος του 3μήνου …

@ ADSLgr.com All rights reserved.