PDA

Επιστροφή στο Forum : Πτώση ταχύτητας μετά από εργασίες;;



Elfmeterkiller
23-04-09, 17:44
Καλησπέρα και από εμένα σε όλους.
Είμαι εδώ και 2 χρόνια στην Tellas, χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα..

Το router μου όλο αυτό το χρονικό διάστημα, κλείδωνε στα 9 με 10 ΜΒ/s με SNR από 9.5 έως 11db και ΑΤΤΕΝ=20db. Χθες το βράδυ (22/4) κατά τις 11, δεν είχα καθόλου συγχρονισμό, ούτε και τηλέφωνο. Μετά από επικοινωνία με την Tellas, μου είπαν ότι το πρόβλημα προκύπτει από εργασίες του ΟΤΕ στο κέντρο. Πράγματι, και άλλοι που μίλησα από διάφορες εταιρίες (ΟΤΕ, Forthnet, ON) είχαν το ίδο πρόβλημα οπότε δεν προβληματίστηκα ιδιαίτερα. Σήμερα που ελέγχω πάλι την σύνδεσή μου, η ταχύτητα βρίσκεται στα 6ΜΒ/s :evil: με SNR=9db και ΑΤΤΕΝ=20db.

Μπορεί να μου εξηγήσει κανείς την αιτία της αλλαγής αυτής; Και να ζητήσω αύξηση ταχύτητας, παραμένει το θέμα του SNR,θα μου πουν ότι δεν ανεβαίνει..

kasi
23-04-09, 18:18
πάρε την τελλάς τηλ και πες το... ;)

πολλές φορές μετά από εργασίες στα κέντρα "ξεχνάνε" να βάλουν το σωστό profile στους πελάτες ......


εμένα η Hol με είχε βάλει (μετά από αναβάθμιση του DSLam) στα 6mbps

Elfmeterkiller
23-04-09, 19:47
Λες; Το SNR δε θα ήταν μεγαλύτερο τότε;

firegarden
23-04-09, 20:13
Πιστευω οτι εξ αρχης δεν ειχες καλη ταχυτητα. Εγω κλειδωνω στα 8-9 mbps με attenuation 36 & SNR 9-10.
Μιλα με τελλας αλλα τσεκαρε και τις εσωτερικες καλωδιωσεις.

Elfmeterkiller
23-04-09, 21:01
Οι εσωτερικές καλωδιώσεις είναι προβληματικές, αυτό το ξέρω. Αλλά δε ξέρω τί δουλειά μπορεί να έχει κάτι τέτοιο - έλεγχοσ/διόρθωση. Γνωρίζει κανένας να με ενημερώσει κι εμένα;;:whistle:

Parazaar
23-04-09, 21:53
Βγαζεις τα παντα απο τις πριζες (τηλ,φαξ,alarm κτλ) και αφηνεις μονο το router στη κεντρικη πριζα. Παρατηρεις 2-3 φορες κατα τη διαρκεια της μερας snr και att (με ολα τα παραπανω αποσυνδεδεμενα εννοειται)..αν δεν σταθεροποιουνται καλεσε μας 1212 για να δηλωσεις βλαβη..προφανως μεγαλος θορυβος στη γραμμη σου..δηλωνεται στον οτε για επιλυση αν ο θορυβος προκαλειται απο κατανεμητη και περα..ελεγχεις απαραιτητα φιλτρα-διαχωριστες

Elfmeterkiller
23-04-09, 23:19
Βγαζεις τα παντα απο τις πριζες (τηλ,φαξ,alarm κτλ) και αφηνεις μονο το router στη κεντρικη πριζα. Παρατηρεις 2-3 φορες κατα τη διαρκεια της μερας snr και att (με ολα τα παραπανω αποσυνδεδεμενα εννοειται)..

Αυτό έκανα σήμερα και επ'ευκαιρία τώρα έχω "κλειδώσει" στα 6.5 ΜΒ/s με SNR=11.5 και ΑΤΤΕΝ=19.:hmm: Μάλλον θα κάνω ένα τηλεφωνάκι αύριο να το κοιτάξουν..

@ ADSLgr.com All rights reserved.