PDA

Επιστροφή στο Forum : Ο σκληρος εξαφανιζεται



dacourt
23-04-09, 18:02
Καλησπερα εχω ενα προβληματακι .
Ξαφνικα απο το πουθενα εχω προβλημα με το 2ο σκληρο δισκο ο οποιος ενω παιζω ενω ειναι ανοιχτος ο υπολογιστης και κανω διαφορα εξαφανιζεται ...
Χωρις λογο δεν γραφει κατι απλα δεν υπαρχει πια.
Μου ειπαν να κανω backup οτι εχει μεσα, μετα φορματ και θα φτιαξει, το εκανα εφτιαξε για δυο μερες μετα παλι τα ιδια ...
Τι κανω; :p

Dr-PsychoGR
23-04-09, 18:04
Πες χαρακτηριστικά σκληρού!
Κάνε ανασυγκρότηση και πες μας σε τι κατάσταση βρίσκεται!

crypter
23-04-09, 18:05
Επισης τι λειτουργικο εχεις; Αν ειναι xp ειχες εγκαταστησει κανονικα τους sata drivers;

dacourt
23-04-09, 18:40
vista ultimate, σε καλη κατασταση , ο δισκος ειναι αυτος
http://www.pcw.gr/Product/Hard-Disks-SATA-Internal/Western_Digital_Raptor_WD360ADFD_hardware_memory_GB_rpm_hard_drive/52-3712.html

frenty
23-04-09, 18:53
Έχεις ελέγξει το καλώδιο;

dacourt
23-04-09, 19:01
Ναι φυσικα πριν γραψω ολα αυτα τα ειδα..

drhouse
23-04-09, 22:11
Κάνε ανασυγκρότηση και πες μας σε τι κατάσταση βρίσκεται!

Η ανασυγκρότηση ενός σκληρού που πηγαίνει προς τον μεγαλοδύναμο, θα τον στείλει γρηγορότερα :p

Τι εννοείς όταν λες εξαφανίζεται (εμφανίζεται και μετά εξαφανίζεται)?
Είναι εσωτερικός ή εξωτερικός?
Μπορείς να περιγράψεις το πρόβλημα καλύτερα.
Τον βλέπει σωστά το ΒΙΟΣ?
Τον βλέπει σωστά ο device manager?
Τον βλέπει ο windows explorer?
Κάνει περίεργους θορύβους?

Στην κοιλιά του ο σκληρός έχει μια πλακέτα με πολύ προσοχή βάλε το χέρι σου επάνω σε κάθε μεγάλο ολοκληρωμένο και πες αν κάποιο από αυτά έχει πολύ μεγάλη θερμογρασία.
Με πολύ προσοχή.

dacourt
24-04-09, 00:34
Η ανασυγκρότηση ενός σκληρού που πηγαίνει προς τον μεγαλοδύναμο, θα τον στείλει γρηγορότερα :p

Τι εννοείς όταν λες εξαφανίζεται (εμφανίζεται και μετά εξαφανίζεται)?
Είναι εσωτερικός ή εξωτερικός?
Μπορείς να περιγράψεις το πρόβλημα καλύτερα.
Τον βλέπει σωστά το ΒΙΟΣ?
Τον βλέπει σωστά ο device manager?
Τον βλέπει ο windows explorer?
Κάνει περίεργους θορύβους?

Στην κοιλιά του ο σκληρός έχει μια πλακέτα με πολύ προσοχή βάλε το χέρι σου επάνω σε κάθε μεγάλο ολοκληρωμένο και πες αν κάποιο από αυτά έχει πολύ μεγάλη θερμογρασία.
Με πολύ προσοχή.

1) εννοω πως οταν ανοιγω τον υπολογιστη αν πας στα bios τον βλεπεις κανονικα αν μπεις στον υπολογιστη λειτουργει κανονικα ομως μετα απο λιγη η πολυ ωρα αναλογα με τις ορεξεις του εξαφανιζεται απο παντου κι απο devide manager κι απο παντου.
2)εσωτερικος
3)οπως ειπα και πανω απλα εξαφανιζεται χωρις λογο εκει που απλα δουλευει ο υπολογιστης ειτε κανεις κατι ειτε απλα τον αφησεις χωρις να κανεις τιποτα καποια στιγμη θα εξαφανιστει απο παντου.
4)Οταν ανοιγεις το pc τον βλεπει κανονικα
5)Μεχρι να εξαφανιστει ναι
6)το ιδιο με πανω
7)δεν κανει κανενα απολυτος θορυβο.

f15
24-04-09, 09:16
Δοκίμασε να του δόσεις ρεύμα με ένα άλλο μπριζακι από το τροφοδοτικό . (αν δεν έχεις διαθέσιμο ,κατάργησε προσωρινά μια άλλη συσκευή και χρησιμοποίησε το φις )

drhouse
24-04-09, 10:20
Φοβάμαι πως το πρόβλημά σου έχει να κάνει με μια κατάσταση του σκληρού που ονομάζεται ετοιμότητα.

Κάθε φορά που ο "υπολογιστής" μιλάει με τον σκληρό, πιο λαικά όταν τα λένε μεταξύ τους :), ο σκλήρός αναφέρει ότι είναι ΕΤΟΙΜΟΣ να πάει παρακάτω.

Πάρα πολλές φορές οι σκληροί δίσκοι αδυνατούν να δηλώσουν ΕΤΟΙΜΟΤΗΤΑ και σε αυτή την περίπτωση το λειτουργικό τον χάνεί.

Μάλλον έχει ξεκινήσει για το μεγάλο ταξίδι :sorry:

dacourt
24-04-09, 16:06
F15 το δοκιμασα αλλα τιποτα..
μαλλον ειναι αυτο που λεει ο ντοκτορ αυτο μου ειπαν και στα μουλτιραμα που πηρα, οποτε μαλλον τον αλλαζω για προτεινετε τι να παρω?

f15
24-04-09, 16:23
F15 το δοκιμασα αλλα τιποτα..
μαλλον ειναι αυτο που λεει ο ντοκτορ αυτο μου ειπαν και στα μουλτιραμα που πηρα, οποτε μαλλον τον αλλαζω για προτεινετε τι να παρω?

WD Caviar Black :p

crypter
24-04-09, 17:10
WD Caviar Black :p

++ για εναν caviar black η αλλιως εναν seagate spinpoint. :)

dacourt
25-04-09, 00:52
εγινε η παραγγελια thanks :P
Θα δωσω feedback :oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.