PDA

Επιστροφή στο Forum : Δεν βγαζω ακρη...



NordicRavn
24-04-09, 01:32
Καλησπερα.
Ελπιζω εσεις να εχετε κατι καλυτερο να μου πειτε,γιατι με την νετονε δεν βγαζω ακρη πλεον.
Εχω κουραστει να βλεπω το ιντερνετ να σερνεται...
DSL Connection
Link Information

Uptime: 0 days, 1:36:02
Modulation: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 864 / 10.521
Data Transferred (Sent/Received) [MB/MB]: 54,66 / 112,83
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 25,5
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 15,0 / 33,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 8,0 / 9,5

To download speed μου 100kb/s=Η νετονε δεν βλεπει κανενα προβλημα και δεν μπορει να κανει κατι.
Λενε οτι αμα μου δωσουν profile με μεγαλυτερο bandwidth θα εχω αποσυνδεσεις=ειχα αποσυνδεσεις πριν την διορθωση της βλαβης στην οποια ειχα αποσυνδεσεις οταν συνχρονιζομουν πανω απο τα 2mbps.Τωρα εχω σταθερη γραμμη για 20μερες.

Δεν μπορω να καταλαβω πως μια γραμμη που συνχρονιζει στα 10.521 μπορει να παιξει μονο στα 100kb/s στο download.
Με τα ιδια στατιστικα επαιζα πριν 3μηνες με κανονικο για το profile μου bandwidth στα 1000kb/s

Ακουω οτι χαζομαρα μπορει να σκεφτει καποιος και ακρη δεν βγαζω!

Gordito
24-04-09, 01:33
Που εισαι φιλε μου;

Ή βλαβη ειναι και αδιαφορουν ή εχετε πηξει στον κοσμο εκει!

NordicRavn
24-04-09, 01:38
Που εισαι φιλε μου;

Ή βλαβη ειναι και αδιαφορουν ή εχετε πηξει στον κοσμο εκει!

DSLAM Ψυχικου
Το δικτυο τους λεει δεν εχει κανενα προβλημα..
Αμα δεν εχουν bandwidth γιατι απλα δεν κατεβαζουν και την ταχυτητα συνχρονισμου στο 1mbps,και με αφηνουν στα 10mbps και μου λενε οτι @#$@ τους ερχετε??Παιζουν με τα φραγκα μου η με την υπομονη μου?

atheos71
24-04-09, 01:41
Έχει πήξει γενικά από κόσμο, ανάλογα με τη δυνατότητά της.Βέβαια, παίζει ρόλο το αστικό κέντρο πού βρίσκεσαι (π.χ το δικό μου είναι μέσα στα χειρότερα).

Gordito
24-04-09, 01:42
Να δηλωνεις βλαβη μηπως και ελεησουν καποια στιγμη και ασχοληθουν.

NordicRavn
24-04-09, 01:51
Να δηλωνεις βλαβη μηπως και ελεησουν καποια στιγμη και ασχοληθουν.

Ειλικρινα δεν κανω κατι αλλο απο την μερα που την εβαλα για συνδεση!Και δεν υπερβαλω!
Προβληματα με το margin,αποσυνδεσεις,χαμηλη ταχυτητα,προβλημα margin, και τωρα 100kb/s!!
Ξεφτιλα ρε guys..
Οταν ρωτησα την μανταμ που σηκωσε το τηλεφωνο τι θα εκανε στην θεση μου,απαντησε"μισο λεπτο παρακαλω" και καπακια ντιζα με την γελια μουσικη τους...
Ταλαιπωρουμε και δεν το καταλαβαινουν...

atheos71
24-04-09, 01:54
Βαρέθηκα να διεκδικώ το αυτονόητο.Ποτέ δεν έδωσαν μια εξήγηση σε πρόβλημα κι όπως φαίνεται δεν πρόκειται.Θεωρώ απαράδεκτο να παίρνω απάντηση ότι "καλά συγχρονίζεις με τέτοιο attn.":crazy:

harris
24-04-09, 01:55
Από που κατεβάζεις και σου δίνει τόσο μικρή ταχύτητα;

NordicRavn
24-04-09, 02:00
Από που κατεβάζεις και σου δίνει τόσο μικρή ταχύτητα;
Απο ολα τα sites.
ntua.gr,nvidia,ati,apple και φυσικα το http://my.netone.gr/speedtest/

παντου τα ιδια

atheos71
24-04-09, 02:03
Με manager κατεβάζεις τόσο;

NordicRavn
24-04-09, 02:05
Με manager κατεβάζεις τόσο;
οχι δεν χρησιμοποιω manager

harris
24-04-09, 02:05
Απο ολα τα sites.
ntua.gr,nvidia,ati,apple και φυσικα το http://my.netone.gr/speedtest/

παντου τα ιδια

Μάλλον κάτι έχει στραβώσει στην συνδεσή σου... ή στην netone!!!

Εγώ από εσάς κατεβάζω:

55142

harris
24-04-09, 02:06
οχι δεν χρησιμοποιω manager

Για χρησιμοποίησε ;)

NordicRavn
24-04-09, 02:09
Μάλλον κάτι έχει στραβώσει στην συνδεσή σου... ή στην netone!!!

Εγώ από εσάς κατεβάζω:

55142
lol
ριχνει εμας και ανεβαζει τους αλλους!!το βρηκαμε τι φταιει.

Το οτι υπαρχει προβλημα ειναι φανερο
Το οτι η νετονε δεν μπορει να κανει κατι επισεις
:worthy:

atheos71
24-04-09, 02:17
Ρίχτε μια ματιά εδώ...
55144 55143
55145 55146
...πρόβλημα απ'τη δική μου πλευρά δεν υπάρχει, έχει ελεγχθεί.
Αυτό το σκαμπανέβασμα στο συγχρονισμό, συμβαίνει επί μισό χρόνο τώρα.

Η πραγματική διαφορά είναι στα 4,5-5 mbit, στο ίδιο snr....

harris
24-04-09, 02:23
Από τα 21+ στα 13+; Τι κουλό είναι αυτό; :what:

atheos71
24-04-09, 02:27
Έχω κουραστεί να τους το λέω τόσο καιρό.Έλεγξα τα πάντα απ'την πλευρά μου κι είναι εντάξει.Μάλιστα, κάποιος πήγε να μου πει ότι δεν είναι πρόβλημα η πτώση αυτή!!

harris
24-04-09, 02:32
Έχω κουραστεί να τους το λέω τόσο καιρό.Έλεγξα τα πάντα απ'την πλευρά μου κι είναι εντάξει.Μάλιστα, κάποιος πήγε να μου πει ότι δεν είναι πρόβλημα η πτώση αυτή!!

Να σου πω το προφανές;

Αν δεν είναι δικό σου το πρόβλημα είναι ή της netone (χλωμό) ή του ΟΤΕ :p

atheos71
24-04-09, 02:34
Το τελευταίο πού 'πες υποψιάζομαι, αλλά τί να κάνω;

harris
24-04-09, 02:47
Δήλωση βλάβης;

atheos71
24-04-09, 02:50
Δε βγαίνει τίποτα...Τό 'χω δηλώσει απ'τον περασμένο Δεκέμβρη αρκετές φορές!Τουλάχιστον πιο κάτω δεν έχει πάει ακόμα....Ούτε αποσυνδέσεις έχω (δυο-τρεις σε ένα χρόνο πού 'μαι στη Νetone, είναι αμελητέο).

harris
24-04-09, 02:52
Να ρωτήσω το γελοίο: έχεις ελέγξει την καλωδίωσή σου;

atheos71
24-04-09, 03:04
Τίποτα δεν είναι γελοίο...την έχω ελέγξει (για το φόβο των Ιουδαίων).Δεν υπάρχει πρόβλημα εκεί, ούτε στον κατανεμητή του κτιρίου.Θα πω ένα πρόσφατο περιστατικό....το Πάσχα έμεινα Αθήνα (εξ ου και οι φωτό post 15).Επί δύο μέρες (Μ.Σαββάτο έως Δευτέρα του Πάσχα) είχα 21,6 με snr 6,5, από Τρίτη μεσημέρι έπεσα στα 17 με το ίδιο snr.Αυτό συμβαίνει από Δεκέμβρη '08.

pstr
24-04-09, 11:11
Τίποτα δεν είναι γελοίο...την έχω ελέγξει (για το φόβο των Ιουδαίων).Δεν υπάρχει πρόβλημα εκεί, ούτε στον κατανεμητή του κτιρίου.Θα πω ένα πρόσφατο περιστατικό....το Πάσχα έμεινα Αθήνα (εξ ου και οι φωτό post 15).Επί δύο μέρες (Μ.Σαββάτο έως Δευτέρα του Πάσχα) είχα 21,6 με snr 6,5, από Τρίτη μεσημέρι έπεσα στα 17 με το ίδιο snr.Αυτό συμβαίνει από Δεκέμβρη '08.

Αφού συνδέεσαι υψηλότερα όταν λείπουν οι περισσότεροι κάτοικοι και πέφτει ο συγχρονισμός όταν επιστρέφουν τότε έχεις Crosstalk (http://en.wikipedia.org/wiki/Cross-talk) με άλλους και δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.

NordicRavn
24-04-09, 11:25
Στο θεμα μας παρακαλω.
Δεν εχω ουτε 21.000 ουτε 13.000
Δεν κατεβαζω ουτε με 1.3mb/s ουτε 2.1mb/s
"Ζω και δεν Ζω
Υπαρχω και δεν Υπαρχω..
Με λενε Αρτεμη".χαχαχα
Εχω 10.521 και κατεβαζω με 105kb/s
Μιλησα και πριν απο λιγο και μου ειπαν να γυρισω το margin στο 12 και να το παρακολουθησω για 2 ημερες....
Ευτυχως το παλικαρι μου ειπε κατι λογικο.Δεν γινεται να εχετε 10.521 και να κατεβαζετε με 108 kb/s.Αντε παλι ΣΚ με ISDN :(

pstr
24-04-09, 11:53
Καλησπερα.
Ελπιζω εσεις να εχετε κατι καλυτερο να μου πειτε,γιατι με την νετονε δεν βγαζω ακρη πλεον.
Εχω κουραστει να βλεπω το ιντερνετ να σερνεται...
DSL Connection
Link Information

Uptime: 0 days, 1:36:02
Modulation: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 864 / 10.521
Data Transferred (Sent/Received) [MB/MB]: 54,66 / 112,83
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 25,5
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 15,0 / 33,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 8,0 / 9,5

To download speed μου 100kb/s=Η νετονε δεν βλεπει κανενα προβλημα και δεν μπορει να κανει κατι.
Λενε οτι αμα μου δωσουν profile με μεγαλυτερο bandwidth θα εχω αποσυνδεσεις=ειχα αποσυνδεσεις πριν την διορθωση της βλαβης στην οποια ειχα αποσυνδεσεις οταν συνχρονιζομουν πανω απο τα 2mbps.Τωρα εχω σταθερη γραμμη για 20μερες.

Δεν μπορω να καταλαβω πως μια γραμμη που συνχρονιζει στα 10.521 μπορει να παιξει μονο στα 100kb/s στο download.
Με τα ιδια στατιστικα επαιζα πριν 3μηνες με κανονικο για το profile μου bandwidth στα 1000kb/s

Ακουω οτι χαζομαρα μπορει να σκεφτει καποιος και ακρη δεν βγαζω!

Έχω μαρκάρει με bold τα σημαντικά σημεία. Μήπως η γραμμή σου είναι ακόμα στο profile του 1mbps (άσχετα με το που συγχρονίζεις) ; Ενημέρωσέ τους με αυτά τα στοιχεία, ότι ήσουνα στο 1mbps λόγω βλάβης της γραμμής ενώ τώρα είσαι στα 10mbps μετά την αποκατάσταση για να ελέγξουν το profile σου. Μην λες απλά ότι συγχρονίζεις στα 10mbps και κατεβάζεις με 100KB.

Εναλλακτικά κάνε hardware reset στο router, έτσι για να έχεις κάτι να κάνεις και εσύ:)

Με ISDN κατεβάζαμε (ενεργοποιώντας και τα δύο κανάλια) με 16KB οπότε είσαι ΕΤΗ μπροστά από αυτή την τεχνολογία :p

NordicRavn
24-04-09, 13:58
Έχω μαρκάρει με bold τα σημαντικά σημεία. Μήπως η γραμμή σου είναι ακόμα στο profile του 1mbps (άσχετα με το που συγχρονίζεις) ; Ενημέρωσέ τους με αυτά τα στοιχεία, ότι ήσουνα στο 1mbps λόγω βλάβης της γραμμής ενώ τώρα είσαι στα 10mbps μετά την αποκατάσταση για να ελέγξουν το profile σου. Μην λες απλά ότι συγχρονίζεις στα 10mbps και κατεβάζεις με 100KB.

Εναλλακτικά κάνε hardware reset στο router, έτσι για να έχεις κάτι να κάνεις και εσύ:)

Δεν υπαρχει περιπτωση λεει να συνχρονιζω στα 10.521 και το προφιλ μου να ειναι στο 1024...Για αυτο λεω αντε βγαλε ακρη..
Συμβουλη μου,μην περνετε το βραδυ τηλεφωνο στο support!!
Εκτος και αν θελετε να γελασετε οταν σας εχουν πιασει οι μαυρες σας

voithostyrempora2
24-04-09, 17:02
Αφού συνδέεσαι υψηλότερα όταν λείπουν οι περισσότεροι κάτοικοι και πέφτει ο συγχρονισμός όταν επιστρέφουν τότε έχεις Crosstalk (http://en.wikipedia.org/wiki/Cross-talk) με άλλους και δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.

++
Ακριβώς.Δε φταίει ούτε ο ΟΤΕ , ούτε η NetOne.Φταίει η Ελλάδα (που ευρυζωνικοποιείται :rofl::rofl::rofl:)

theopan
24-04-09, 21:02
Δεν υπαρχει περιπτωση λεει να συνχρονιζω στα 10.521 και το προφιλ μου να ειναι στο 1024...Για αυτο λεω αντε βγαλε ακρη..


Σωστά σου είπε. Δεν υπάρχουν "προφίλ" στα account της netone, άρα δεν τίθεται τέτοιο θέμα. Προφίλ έχει στο συγχρονισμό μόνο. Το πόσο κατεβάζεις το περιορίζει μόνο ο συγχρονισμός σου κάθε φορά. Σε άλλους παρόχους που έδιναν-δίνουν ΑΡΥΣ, και επιλογή ταχυτήτων εκτός του "έως 24Mbps" υπάρχουν μόνο τέτοια θέματα.

aa144
24-04-09, 22:51
Το πόσο κατεβάζεις, ειδικά αν κατεβάζεις ΠΑΝΤΑ με ακριβώς τόσο, είναι η ρύθμιση feed της συγκεκριμένης πόρτας της κάρτας του DSLAM που δεν έχει καμία σχέση ούτε με το συγχρονισμό, ούτε με το ATM data rate της πόρτας. Έτερον εκάτερον. Και πολλές φορές έχει "τύχει" σε πόρτες να είναι "ξεχασμένη" αυτή η ρύθμιση, άγνωστο γιατί...

Φυσικά αν κάποια μέρα (ή νύχτα, ξημερώματα, πολύ πρωί, κτλ) κατέβασες έστω και με λίγο παραπάνω, τότε δεν υπάρχει περιορισμός στο feed της πόρτας αλλά πιθανόν άλλη κεντρική ρύθμιση traffic shaping στο DSLAM που βρίσκεσαι.

theopan
25-04-09, 00:12
Το πόσο κατεβάζεις, ειδικά αν κατεβάζεις ΠΑΝΤΑ με ακριβώς τόσο, είναι η ρύθμιση feed της συγκεκριμένης πόρτας της κάρτας του DSLAM που δεν έχει καμία σχέση ούτε με το συγχρονισμό, ούτε με το ATM data rate της πόρτας. Έτερον εκάτερον. Και πολλές φορές έχει "τύχει" σε πόρτες να είναι "ξεχασμένη" αυτή η ρύθμιση, άγνωστο γιατί...

Φυσικά αν κάποια μέρα (ή νύχτα, ξημερώματα, πολύ πρωί, κτλ) κατέβασες έστω και με λίγο παραπάνω, τότε δεν υπάρχει περιορισμός στο feed της πόρτας αλλά πιθανόν άλλη κεντρική ρύθμιση traffic shaping στο DSLAM που βρίσκεσαι.

Να το αναδιατυπωσω λοιπόν: δεν υπάρχουν ρυθμίσεις "feed" στη netone. Δε λέω ότι δε θα ήταν τεχνικά δυνατό. Λέω ότι δεν χρησιμοποιεί τέτοιες. Γιατί πολύ απλά πάντα παρείχε ένα και μόνο πακέτο από θέμα ταχύτητας. Μη μπερδεύεσαι με το τι κάνει η HOL ή και η forthnet στις περιπτώσεις που δίνουν ΑΡΥΣ. Η netone δεν παρέχει ΑΡΥΣ ούτε έχει κάτι σαν το 6Mbps της HOL.

VirusSnake
25-04-09, 01:53
Να το αναδιατυπωσω λοιπόν: δεν υπάρχουν ρυθμίσεις "feed" στη netone. Δε λέω ότι δε θα ήταν τεχνικά δυνατό. Λέω ότι δεν χρησιμοποιεί τέτοιες. Γιατί πολύ απλά πάντα παρείχε ένα και μόνο πακέτο από θέμα ταχύτητας. Μη μπερδεύεσαι με το τι κάνει η HOL ή και η forthnet στις περιπτώσεις που δίνουν ΑΡΥΣ. Η netone δεν παρέχει ΑΡΥΣ ούτε έχει κάτι σαν το 6Mbps της HOL.

παρολαυτα η ρυθμιση μπορει για οποιονδηποτε λογο να εχει πειραχτει και να βασανιζεται ο φιλος... δεν χανει τπτ να το δηλωσει...

theopan
25-04-09, 16:02
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2780673&postcount=4
Απαντήθηκε ήδη εδώ επισήμως το ερώτημα. Αυτό ακριβώς που είπα ότι δηλαδή δεν τίθεται τέτοιο θέμα με τη netone.

NordicRavn
25-04-09, 18:55
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2780673&postcount=4
Απαντήθηκε ήδη εδώ επισήμως το ερώτημα. Αυτό ακριβώς που είπα ότι δηλαδή δεν τίθεται τέτοιο θέμα με τη netone.
να σε ενημερωσω οτι επισημως η νετονε μου ειπε οτι το προφιλ μου ειναι στο 1024...
και δεν κανω πλακα.

NordicRavn
30-04-09, 21:14
Ηρθε η ωρα να κλεισουμε αυτο το ποστ.
Σημερα με μεγαλη μου χαρα ειδα το download μου να αγκιζει τα 800-830kb/s
Δεν ειναι αυτο που ειχα στην αρχη βεβαια σε συγκριση με το συνχρονισμο της γραμμης μου αλλα πολυ καλυτερο απο τα 100kb/s
Θελω να ευχαριστησω καποια ατομα που ειλικρινα αντιμετοπισαν την βλαβη με σεβασμο και κατανοηση. :respekt:
Ειναι κριμα βεβαια καποιοι να χαλανε το ονομα μια εταιριας με ακυρες απαντησεις που σε φερνουν στο σημειο να βγεις απο τα ρουχα σου και να αρχιζεις να χανεις το επιπεδο σου.Δεν στεκομαι εκει γιατι ειλικρινα δεν αξιζει.
Ελπιζω βεβαια σε μια καλυτερη ταχυτητα,οπως ολοι φανταζομαι,απλα εγω λιγο παραπανω γιατι την ειχα για καιρο και ξαφνικα χαθηκε.
Μεχρι την επομενη φορα που θα ανοιξω ποστ για καποιο προβλημα που χρειαζομαι την πολυτιμη αποψη σας....Cheers :oneup:

Sebu
04-05-09, 19:02
Μηπως λοιπον σε ειχαν ξεχασμενο στα 1024 και απλα ειδαν το thread και το εψαξαν και σε επανεφεραν στα 10.240?????

Παντως τελος καλο ολα καλα.

Sovjohn
05-05-09, 21:41
Μπα, δε νομίζω να ήταν θέμα "αμέλειας" - υπήρχαν, αν πρόσεξα καλά, και παλιότερα καλωδιακά προβλήματα στη γραμμή, και γενικότερα περισσότερο "πείραγμα" ρυθμίσεων απ' ότι γίνεται συνήθως.

Ωστόσο, όπως είπε ο φίλος NordicRavn, του έφτιαξαν το θέμα του οπότε όλα καλά σε αυτή τη φάση! :oneup:

eveonline1
07-05-09, 10:54
Το ψυχικό πάντως είναι "δύσκολη" περιοχή από φίλους που ακούω ... πάντως δεν καταλαβαίνω και το έχω πει πολλές φορές πως τέτοια ποστ περί ταχύτητας κατέβασμα κλπ δεν μου κάνουν εντύπωση. Μπορεί κάποιες μέρες να μην μπορεί κάποιος να κατεβάσει με 1000 ε και??? δηλαδή είμαστε όλοι πανω στο pc κάθε μέρα και κάνουμε τεστ ταχύτητας...?
Δεν λέω μπορεί ο φίλος εδώ να είχε πρόβλημα αλλά διαβάζω καμιά φορά για κάποιους που παραπονιούνται ότι κατεβάζουν με 100kb λιγότερο από ότι θα έπρεπε και τρελαίνομαι...

theopan
07-05-09, 20:54
κάποιους που παραπονιούνται ότι κατεβάζουν με 100kb λιγότερο από ότι θα έπρεπε και τρελαίνομαι...

Μην τρελλένεσαι. Ειδικά με ξένα προβλήματα. Μπαίνουμε και σε επικινδυνη ηλικία.
Κάποιοι απλά σκέφτονται αν αξίζουν τα λεφτά που τους παίρνουν, αυτοί που τα παίρνουν (γιατί εν γένει δε μιλάμε για 100kbps κάτω απλά). Δεν αναφέρομαι ειδικά στη netone-μάλλον είναι από τις λίγες που τα αξίζει τα λεφτά της. Αλλού γίνονται τέρατα... Γενικά όμως το "δε βαριέσαι, και τι έγινε;" προμοτάρει κακές πρακτικές από τις εταιρείες και είναι και ωφέλιμο και αναφαίρετο δικαίωμα του καθενός να διαμαρτύρεται.

Sebu
09-05-09, 09:18
Το ψυχικό πάντως είναι "δύσκολη" περιοχή από φίλους που ακούω ... πάντως δεν καταλαβαίνω και το έχω πει πολλές φορές πως τέτοια ποστ περί ταχύτητας κατέβασμα κλπ δεν μου κάνουν εντύπωση. Μπορεί κάποιες μέρες να μην μπορεί κάποιος να κατεβάσει με 1000 ε και??? δηλαδή είμαστε όλοι πανω στο pc κάθε μέρα και κάνουμε τεστ ταχύτητας...?
Δεν λέω μπορεί ο φίλος εδώ να είχε πρόβλημα αλλά διαβάζω καμιά φορά για κάποιους που παραπονιούνται ότι κατεβάζουν με 100kb λιγότερο από ότι θα έπρεπε και τρελαίνομαι...

Ο πελατης εχεις παντα δικιο ;)

Και οσο πληρωνει εχει δικαιωμα να παραπονιεται και να απαιτει. Το αν ειναι παραλογη ή οχι η απαιτηση του θα το κρινει, ο πωλητης, η εταιρεια.

Εμεις απλα θα κανουμε την κοινωνικη κριτικη :p

Παντως 100kb/s απωλεια σε γραμμη 4μβιτ του ΟΤΕ (για να μην πω σε 2μβιτ) ειναι τρελο θεμα. Απωλεια 100κβ/ς σε γραμμη 24μβιτ η οποια δινει ανετα 2μβ/ς δεν νομιζω να ειναι τρελη απωλεια.

Αρα πρεπει παντα να το κοιταμε σε συναρτητη

α) Με τη συνολικη ταχυτητα κατεβασματος που του επιτρεπει η γραμμη του
και
β) Με την προηγουμενη εμπειρια

Αν για 12+ μηνες κατεβαζες με 1,5 μβ/ς κολλημενα και ενα ωραιο πρωι πας κατω απο τα 1,4μβ/ς εεεεεε θα σου κακοφανει λιγο και θα γκρινιαξεις :p

atheos71
15-05-09, 21:45
Δίκιο έχει όποιος μιλάει λογικά.Δεν είναι υποχρεωτικό να είναι ο πελάτης πάντα....
Τώρα σχετικά με τις απώλειες, ο καθένας θεωρεί σημαντικό, ό,τι υποκειμενικά τον ενοχλεί.
Αν ας πούμε είχατε απώλεια της τάξης του 1 mbit στα 22, δεν είναι πρόβλημα, αν ήταν 5 αυτά, θα ήταν;
Και στις δυο περιπτώσεις είναι πρόβλημα, μικρό ή μεγαλύτερο, εφόσον έχοντας τις προυποθέσεις, η απόδοση είναι μικρότερη.
Απ'το χρήστη εξαρτάται αν "παραπονεθεί" ή όχι.Ας μη συγκρίνεται η οιαδήποτε "γκρίνια" για κάποια δυσλειτουργία με το πώς
υποκειμενικά στοιχειοθετεί κάποιος την έννοια "πρόβλημα".
Αυτή είναι αντικειμενική και το πώς ο καθένας τ'αντιμετωπίζει, είναι σαφές δικαίωμά του.

tugito
18-05-09, 10:35
atheos τα 1-2 mbit δεν θα ήταν γιατί έχει χιλιοειπωθεί στο φόρουμ ότι φυσικές συνθήκες και μεταβλητές επηρεάζουν τους συγχρονισμούς. Τα 5 mbit οκ, ειναι πρόβλημα.

atheos71
03-06-09, 03:44
.....και να επανέλθουμε στο θέμα.Τα 5 mbit κάτω λοιπόν, όπως μου ανέφεραν απ'τη ΝetOne, δεν είναι πρόβλημα σύμφωνα με τον ΟΤΕ!Ούτε καν να το ψάξουν σε τί οφείλεται αυτή η πτώση (20% περίπου).
Οκ λοιπόν, φυσιολογικότατος συγχρονισμός στα 13 mbit me 12 db snr ή 17 με 6 αντίστοιχα, με 15 db attn.(αυτό ευτυχώς δεν αλλάζει!:p:yahoo:)
Ευχόμουν δε, να μην υπάρχουν άλλα προβλήματα, αλλά απ'ότι φαίνεται, φρούδες ελπίδες....Αργό browsing
και συχνές αποσυνδέσεις (ίσως κάνουν έργα.....).Τί να πω, μια άτυχη περίπτωση!Τί να κάνουμε;:whistle::rolleyes:

@ ADSLgr.com All rights reserved.